Keresés

Részletes keresés

arthur1 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 1114
Üdv mindenkinek!Egy kérdésem lenne!Mitől lesz (kissé)gumis a sajt?Kecsketejből,oltóval készült.Előre is kösz annak aki válaszol!Arthur
szasza57 Creative Commons License 2008.09.10 0 0 1113
Köszönöm. Kovimen!
Gondoltam bemutatom, rég nem voltam erre, de itt leltem a hogy kezdjek hozzát..
Köszönöm mindenkinek.!
kovimann Creative Commons License 2008.09.10 0 0 1112
Szépek a sajtjaid!!! Gratu hozzá!!
Előzmény: szasza57 (1111)
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1111
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1110
???
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1109
NO_NO hát hol a jpg. ??
HMM:::
Előzmény: szasza57 (1108)
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1108
Kecskesajtok- csak Nektek!!
Sziasztok!!
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1107
Bocs, az oltót már megbeszéltük, kultúrára gondoltam.
Előzmény: krizsi_l (1106)
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1106
Vegyél oltót is, és "bolti" tejből ne próbálkozz.
Előzmény: Csokis (1103)
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1105
Egy vidéki, mint én, ilyeneket nem tudhat.
Előzmény: Csokis (1103)
sajtoló Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1104

Hello Csülök2!

 

Összességében jó az elképzelésed.

 

Néhány módosítást javasolnék:

 

HA pasztőrözött tejet használsz, valóban szükség van Ca pótlásra( Ca Cl2 10g/100liter tej)

 

Alvasztási hőmérsékleted magas. Én 30 °C-ot javasolk, mert akkor bár kicsit lassabban alvad meg a tej, de kissé szilárdabb lesz az alvadék és jobban halad majd a savóleadás.

 

Kultúra belekeverése után hagyhatnád 1-2 órát is állni. 15 perc alatt még magához sem tért szegény baci.

 

A felvágások után (buzaszem) folyton lassan melegítsd fe 38-40°C-ra és folyvást keverni kell (mert különben összetapadnak az alvadékrögök lés nem fog eléggé "kiszáradni" az alvadék), addig, amíg elég szilárd nem lesz az alvadék (kb. 1-1,5 óra), különben nem félkeménysajt lesz, hanem csak lágysajt, vagy a félkeményhez közelítő.

 

HA jó az alvadék csurgasd kis súllyal (savó alatt, vagy nem, ahogy akarod) kb 40 percig, majd ha ez a sajtformád is egyben akkor ezután nagy súllyal préseld 1-majd 2-3 kiló. fokozatosan) kb. 2-3 óráig.

Ezután viszont ne hagyd szobahőmérsékleten, mert túlsavanyodik.

Jöhet viszont a sózás, ahogy leírtad.

 

utána ha nincs 14-16°C-os lehetőséged, akkor végül is jobb a hűtő, mint a szobahőmérséklet (szerintem) az érleléshez. A félkemény sajtoknal legalább két hét érésre azért szükségük van (hűtőben többre) ahhoz, hogy hasonló állaga és ízvilága legyen, mint a "gyári" sajtoknak.

 

 

Egyéb javaslat Csinálhatnál magadnak saját sajtformát pl. műanyag csőből. Levágsz belőle pl. egy 20 centis darabot. és 1 mm-es fúróval agyonluggatod. Utána akár fából csináltatsz néhány korongot, amivel majd a préserőt egyenletesen eloszlatod a sajton. Mondjuk 2-2 db 3, és 5 cm vastagot. A sajt alá és fölé pedig kemény műanyag szúnyoghálóból, vagy valami hasonlóból vághatsz a formába pont illeszkedő korongokat (ne szoruljon sem ez sem a fakorongok, mert akkor nem megy át a préssúly, vagy nem lesz szép a sajt felülete). Erre mennek majd a fakorongok és arra a súly.

 

sok szerencsét!

 

üdv

Sajtoló

 

 

 

Csokis Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1103
Igen az, de azóta láttam, hogy az Anivet Zugló "külsőn" is létezik. (Majdnem Rákosszentmihály, de Móvárnál akkor is közelebb van.)
Előzmény: hhx (1102)
hhx Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1102
Mosonmagyaróvár ?
Előzmény: krizsi_l (1101)
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.03 0 0 1101
Az mit jelent, hogy marad Győr?
Előzmény: Csokis (1100)
Csokis Creative Commons License 2008.09.03 0 0 1100
Visszaolvastam, még kerestem is oltót (igaz, csak egyszerűen, gyógyszerész ismerősön át), de nem sikerült. Akkor marad Győr. Köszi a segítséget!
Előzmény: krizsi_l (1099)
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.03 0 0 1099

Szerintem fogyaszd úgy ahogy van. Mindenesetre ez nem sajt.

Az első készítményemet én is oltó nélkül próbáltam elkészíteni. Citromsavval savanyítottam a tejet, de nem akart aludni. Felforraltam, a fehérje kicsapódott, leszűrtem, kicsöpögtettem, megettük. De nem sajt volt.

A sajt készítéséhez oltó kell. 32-34 fokon beoltod a tejet vele (pár ml 10l tejhez, a pontos adagolás oltónként változik) ami kb fél óra elteltével azt eredményezi, hogy kefírhez hasonló állagú, annál "keményebb" alvadékot kapsz. Ezt kell aztán felvágni ..........

 

Olvass vissza pár hónapnyi anyagot.

A neten kereshetsz linkeket, "making cheese" vagy hasonlókat, de innét hasznosabb infókhoz jutsz.

 

A Másfél millió... -ben is oltót, por alakút, kevert a papa a juh tejhez.

Előzmény: Csokis (1098)
Csokis Creative Commons License 2008.09.03 0 0 1098
Félcentis "göböcskék" úsztak a savóban. Én azt a verziót csináltam, hogy két liter tejből csináltam túrót (volt két liter megsavanyodott tejünk), és azt morzsoltam bele egy liter tejbe, majd melegítettem, amíg szét nem vált a göbökre, és a savóra. Azt szűrtem át egy tésztaszűrőbe tett konyharuhán, majd "csavartam ki". Aztán rátettem egy üvegben kb. másfél kiló sót présnek. Nem sok, de ennyi volt. :-) Most reggel azt csináltam vele, hogy kivettem a rongyból, és áttettem egy levesszűrőbe, vissza rá a sót, és pihen.
Azóta megnéztem még egyszer a "szakirodalmat" (Másfélmillió lépés...), és ott sem tűnt szárazabbnak a pasi sajtja, amikor kiakasztotta érni.
Előzmény: krizsi_l (1097)
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.03 0 0 1097
Milyen volt az alvadékod állaga felvágás előtt??
Előzmény: Csokis (1096)
Csokis Creative Commons License 2008.09.03 0 0 1096
Kedves Szakértők!
Tegnap megcsináltam első sajtomat, de nem sikerült "vízteleníteni". Nagyon jó, de inkább sajtkrém állagú. Ha a konyharuhán át préselem, inkább elkezd kitüremkedni a sajt is a szövésen át, csak ne kelljen vizet (savót) vesztenie. Tudok-e még valamit csinálni vele? És főleg mit ronthattam el? Nem melegítettem elég ideig?
csülök2 Creative Commons License 2008.08.29 0 0 1095

Hello Kovimann!

 

Kösz az üdvözlést.

 

 Jellemzö sajt a cheddar, azt szerintem elég jól csinálják.

 

Jellemzöen Holstein teheneik vannak, s elég sok a hízomarha is, valamint birkák.... kecskét elég ritkán látni....

Szinte állandóan esik az esö és télen sincs 1-2 Celsiusnál hidegebb, így mindig van fü.....ezért egyfajta ridegtartással tertják az állatokat....

 

 

A mai (k)rémsajt elment a palacsintába.......savónak nem volt ideje megsavanyodni.....kicsit hült és követte a sajtot.

 

Jövö héten megrendelem a sajkultúrát.........

 

Majd tájékoztatlak, mi hogy sikerült

 

 

Jó éjt

Előzmény: kovimann (1094)
kovimann Creative Commons License 2008.08.29 0 0 1094
Szervusz Csülök2!

Nagy szeretettel köszöntelek a fórumon :)
Alapvetően jó dolgokat írtál alább, pontokba szedve. Jó hallani, hogy az Ireknél a 3,5 "bolti" tej a jellemző. Én a helyedben azért keresnék egy házi tej forrást. szerencsésebb lenne frissen fejt, hűtött (8 C fokra) tejjel dolgoznod. A bolti tejet valószínűleg pasztőrözve árulják, vagyis mikrobiológiailag szegényes. CaO és kultúrával tudnál életet lehelni a bolti tejbe.
Ahoz, hogy el tudd dönteni, hogy mennyi tejjel érdemes már sajt ügyben foglalkozni ahoz tudnod kell, hogy gomolya és más félkemény kategóriában kb. 10L tejből lesz 1kg sajt. A krémsajtnál ennél jobb a kihozatal, ott kb 10L tejből 1,5kg sajt készíthető.
A 10. nál írod a hűtőt, én ezt csak túrónál, krémsajtnál tudom elképzelni. Félkemény sajtok nem szeretik a hűtőt, inkább egy kamrahideget képzelek el nekik.

Az írek milyen sajtokat készítenek? Van valami spec. sajtjuk amit csak ők tudnak igazán jól csinálni? Egyáltalán milyen teheneik vannak? Zöme ott is a Holstein gondolom.

Jó sajtolást! Sok szerencsét!

Üdv


Előzmény: csülök2 (1093)
csülök2 Creative Commons License 2008.08.29 0 0 1093

Hello Sajtkészítök!

 

Én Írországban élek, így volt módom a cottage cheese-t megkóstolni, kicsit savanykás, ikrás túrószerü valami.....több márkát kóstolva úgy döntöttem, inkább magunknak csinálunk túrót, az finomabb........

 

Rendeltem oltóanyagot neten, s ma nekiálltam a "sajtkészítésnek" is..........a mai kísérlet csak az oltóanyag erösségét volt hivatott tesztelni.....

 

Felmelegítettem 2 liter tejet 38 fokra, beleraktam a gyártó által elöírt mennyiségü oltót, s melegvízben 38 Celsiuson tartottam 2 órán keresztül. Ekkorra aludt meg, a tetején kivált a savó, utána 1 órán belül 2szer vágtam fel az alvadékot, majd ruhába téve lecsöpögtettem. A savó édeskés ízü lett, a végtermék pedig egy krémsajt szerü valami..... azt hiszem rendelek majd sajtkultúrát is, s nekiállok az igazi sajtkészítésnek is, valami félkemény sajtot szeretnék elérni.

 

Szerintetek mennyi tejböl éremes nekiállni, mondjuk 4-6 liter???????

A tej amit használok bolti, de itt nem zsigerelik úgy ki a tejet, 3.5-ös zsírtartalma van......

 

Bármilyen jótanácsot elfogadok, végigolvastam az egész fórumot, de annyiféle adat-módszer-technika közül nem tudom, igazán hogy indulhatnék el.......

Ahogy magamtól és a fórumon olvasottak alapján csinálnám:

 

1. 5 liter tejet felmelegítenék 38 fokra, sajtkultúrát bele

2. 15 perc állás után oltóanyagot bele

3.Melegentartás melegvízben

4. Miután megaludt 3 részletben búzaszem nagyságúra vágnám

5. Következö fél órában 3szor megkeverném

6.Tésztaszüröben csurgatás súllyal nyomatva

7. 24 órán keresztül szobahömérsékleten tartanám

8. 20 %-os sótartalmú savóban áztatnám 6-8 órát

9. Leszárítanám, letörölgetném

10. Be a hütöbe, idönként sóznám, forgatnám

 

 

Várom a válaszokat-kommenteket

 

Szép napot

hhx Creative Commons License 2008.08.25 0 0 1092
Ha jól tudom, a cottage cheese az túró
Előzmény: kovimann (1090)
krizsi_l Creative Commons License 2008.08.24 0 0 1091
Megpróbálkoztam a krémsajt készítésével. Az oltóval attól tartok jelentősen túllőtem. 2l tejet oltottam be kb 0,5ml oltóval (3ml /10l). Másnapra kefír szerű alvadékot kaptam amiből megindult a savó kicsapódása. Leszűrtem, elég kevés és kemény anyag maradt vissza. Azért nem dobtam ki. Só, snidling, zöldségzöld és pár csepp fokhagyás olaj került bele. Jó lett.
Meg fogom még próbálni, de sokkal kevesebb oltóval.
Előzmény: kovimann (1085)
kovimann Creative Commons License 2008.08.24 0 0 1090

Sziasztok!

 

Ismeri valaki a Cottage cheese készítésének módját?

sajtoló Creative Commons License 2008.08.22 0 0 1089

Hali!

 

Attól függ, hogy milyen a tej öszetétele és milyen szárazanyagtartalmú sajtot készítenek belőle. Én úgy gondolom, hogy egy  teljes tejből készült, kb. 50% szárazanyagú kecskesajtnak kb. 22-25% a fehérje-, és kb. 28-30 % a zsírtartalma.

Egyébként sok bolti terméken fel van tüntetve legalább a zsírtatalom, ott is megnézheted.

 

üdv

sajtoló

 

Előzmény: y*4 (1088)
y*4 Creative Commons License 2008.08.21 0 0 1088

Üdv!

Kereskedelemben kapható (bio)kecskesajtnak általánosságban mennyi a fehérje-és zsírtartalma?

elefada Creative Commons License 2008.08.20 0 0 1087

Szia Koviman!

Apasztottam a lányaimat,csak hét végén látom öket, sajtgyártás, netezés szünetel.

Szeptemberben jelentkezem.

Előzmény: kovimann (1083)
vatkamati Creative Commons License 2008.08.18 0 0 1086
Köszönöm a leírást!!! kipróbáljuk!!!:))
Előzmény: kovimann (1085)
kovimann Creative Commons License 2008.08.18 0 0 1085

Szia vatkamati

 

Ez a krémsajt egy vegyes erjedésű sajtocska. 20-22 C tejet kell minimum mennyiségű oltóval beoltani. (ha 1,6 ml/10 liter tej akkor saját tapasztalat, hogy 4 csepp 10 ilter tejhez injekciós tűből elegendő!) Ebben az esetben kb. 2-3 nap alatt alszik meg a tej úgy, hogy a savó ésfeljön a tetejére, ez mind szobahőmérsékleten. Oltás után 2-3 nappal mikor már savanyú az alvadék akkor kezdhetjük egy nagy kanállal kiszedegetni henger alakú perforált formába. 1 nap elteltével a formát meg lehet fordítani és az alját tetejét sózni. És fogyasztható is.

Próbáld meg! Szia

Előzmény: vatkamati (1084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!