Keresés

Részletes keresés

Táborozó Creative Commons License 2016.01.20 0 1 2564

Az akác hordásakor nem jellemző hogy bármit is hordjanak hozzá, főleg ideális körülmények esetén. A hiba inkább abból ered hogy a méhész nem végez tisztító pergetést, így a repcével keveredik, fekvőkaptár esetén. Illetve rakodónál megszállítja a mézet, a hirtelen leállt hordás miatt, és othon, vagy más méhlegelőn pergeti ki. Így gyalogakác, vagy ezüstfűz nektárját hordhatják rá a méhek. 

Táborozó Creative Commons License 2016.01.20 0 1 2563

Viasznak az üvegezéskor, már nem volna szabad a mézben lenni. Pergetéskor rögtön szűrjük a mézet, ma már ez alap. 

Előzmény: Jam Clerk (2548)
Nobody1 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2562

Ha úgy vesszük, akkor "minden méz vegyes", hisz ha egy 100 hektáros akácerdő közepén van a méhészet, akkor is van az erdő alján pár vadvirág, aminek a nektárja belekerül. Mint "műkedvelő" gondolom van valami szabvány (miért pont erre ne lenne) ami meghatározza, hány százalék után lehet fajtaméznek nevezni egy mézet...

Előzmény: mackalac (2561)
mackalac Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2561

Tökéletes válasz,köszönöm!

 

Namost akkor,miért hívják akácméznek,amikor pitypang is van benne?

Meg ilyen "vadvirág" méz? Minden méz vegyes?

 

Előzmény: Jam Clerk (2555)
Nobody1 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2560

Szia!

Te eddig nem tudtad, hogy Kína nagy ország és ott minden van? Még az is van, ami nincs! :)))

A felcímkézéssel, eredetiséggel, minőséggel meg sose volt gondjuk...

Előzmény: Ben657 (2559)
Ben657 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2559

Létezik kinai akácméz? Mert van egy fémhordóm amin az van hogy china/ acacia honey és lengyelül is sszerintem ezt keverik a magyar akácal,2015 ös dátum van rajta

Ben657 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2558

Azért pergetem a kölyökcsaládoktól mert a napraforgó nem a legjobb telelőélelem és a keretekben egyenletesen legyen a telelő élelem mert valamelyik keret tele volt mézel valamelyik meg üres volt,

meg persze nekem is kel valami de rendesen feleteteem őket ,egyenlőre mind a 9 él.

Jam Clerk Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2557

Mondjuk abban az esetben megértem a pörgetést, ha nyár végén már csak kizárólag a napraforgó maradt a lépjeikben, és nem azon akarsz teleltetni - viszont akkor meg adja magát, hogy a kristálycukros etetés a napraforgóig már elfogyott, tehát megint csak nem az lehet. Ettől függetlenül sem hiszem, hogy a kristálycukros etetés utórezgése lenne az a kristályosodás. A 2014-es napraforgóban én is láttam ilyesmit (fehérebb részek, mint a "telér" a bányászatnál), de úgy tudom, az is csak a nem egyenletesen eloszló cukorfajták gyorsabb vagy lassabb kristályosodása miatt van.

Előzmény: Jam Clerk (2556)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2556

Kölyökcsaldtól miért pörgetsz? Én örülök, ha azoknál télire nem kell annyit ráetetnem :)

Előzmény: Ben657 (2553)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2555

Hát ha te minden egyes kirepülő méh esetében odaállsz a kijáróhoz, és beszélsz a kicsiny fejével, hogy "márpedig most kizárólag az akác (selyemfű, napraforgó, időszak és méhlegelő alapján, tetszés szerint behelyettesítendő) virágzik, és SEMMI MÁS, érted-é, ha másféle virágról mersz nektárt hozni, én kitekerem az anyád nyakát, nem viccelek, értötted-é?", ÉS/VAGY minden egyes méhész homogenizál és hőkezel és a többi, akkor esetleg lehet szó arról, hogy a kipörgetett méz cukor-aránya kiszámítható és egyenletes lesz... de amíg ezek a bohó jószágok arra mennek, amerre jónak látják, addig szerintem a kistermelői, homogenizálatlan mézek esetében ilyen érthetetlen kristályosodási esetek továbbra is elő fognak fordulni :)

Előzmény: mackalac (2554)
mackalac Creative Commons License 2016.01.19 0 0 2554

Hát azt hittem ez már azért 2016-ra már teljesen tiszta és egyértelmű téma. Ehhez képest megy a fejvakarás :)

Nincs itt egy kémikus/vegyész aki 1 perc alatt helyre teszi a dolgokat? :)

 

Előzmény: Jam Clerk (2550)
Ben657 Creative Commons License 2016.01.17 0 0 2553

Üdv.Az én napraforgómézem meg elég gyorsan megkristályosodot és kristálycukor szerű gombócok voltak a vödörben most ez azért lehetet mert bele volt pergetve olyan kölyökcsaládtól a méz is ami még etetve is volt a nyáron persze saját részre.Most az cukor lehet vagy sem mert elvileg a kristálycukros méz nem kristályosodik?

istvanka60 Creative Commons License 2016.01.17 0 0 2552

Alföldi méhészközpont - Königin-Trade Kft - Orosháza. Mézpergetők, egyéb méhészeti gépek eszközök kiegészítők, webshop - http://konigin-trade.com/

joozsef1 Creative Commons License 2016.01.17 0 0 2551

Érdeklődni szeretnék, hogy kinek mi a tapasztalata a Königin sugaras hunor pergetőről? 

Jam Clerk Creative Commons License 2016.01.17 0 0 2550

Inkább az utolsók, bár ez nem ilyen általános érvényű. A másik lehetséges magyarázat, hogy "marketing indokok" állnak a háttérben. Ha az emberek tudják, hogy "a méz folyékony, ami nem folyik, az biztos cukros", akkor a méhész hajlamosabb lehet először a folyékonyos üvegeket "kiszórni", és a végére maradnak azok, amelyek nem " szokványosak." Az én napraforgómnál is a végére maradt a folyós széria, mert ennél pont fordítva van: amelyik napraforgóméz 2 hónap után nem áll be, az gyanús azoknak, akik ismerik ezt a fajtát és a viselkedését, ÉN hiába tudom, hogy egyszerre pörgettem mindet :)

Előzmény: mackalac (2549)
mackalac Creative Commons License 2016.01.17 0 0 2549

Tehat az elso csapolasu uvegek kristásolyodtak?

Előzmény: Jam Clerk (2548)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.01.17 0 0 2548

Tudtommal a kristályosodás a mézben lévő szőlőcukor-gyümölcscukor aránya szabja meg. Én úgy üvegeztem, hogy a mézet egy alulcsapos tartályba tettem, egy napot állni hagytam, hogy a viasz feljöjjön a tetejére. Arra tippelek, hogy mivel nem "homogenizáltam", így a cukrok nem egyenletesen oszlanak el. Valószínűleg nem igaz, mert hát a két cukorfajta " súlyra" tán ugyanaz, miért válna el a kettő, de majd mások mondanak mást :)

Előzmény: mackalac (2546)
mackalac Creative Commons License 2016.01.16 0 0 2547

Köszönöm a választ!

 

Az oka érdekelne, h miért van ez ha elvileg egyforma a méz, ugyanonnan jött.

Előzmény: LipiG (2542)
mackalac Creative Commons License 2016.01.16 0 0 2546

érdekes,amit írsz. sk csináltad és mégsem egyforma...

Halljuk az elmélet :)

 

 

Előzmény: Jam Clerk (2544)
Deryan Creative Commons License 2016.01.15 0 0 2545

Várható volt. Mégis megdöbbentett a hír.

A mi kertünkből annyira hiányoznak a méhek. A környék nem vonzza a méhészeket. Igaz autóval elég rosszul megközelíthető hely esőben, hóban.

Előzmény: Jam Clerk (2543)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.01.15 0 0 2544

A saját napraforgómézemnél is volt hasonló tapasztalatom. Tudtommal az 1-2 hónap alatt kristályosodik, mégis kb. 15 %-a még novemberben is csordogált az üvegben. Ugyanakkor pörgettem mindet, mégis eltért valamiért. Van egy elméletem az okáról, de nem a cukrozás az alapja :)

Előzmény: mackalac (2539)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.01.15 0 0 2543

Sikerült levenni őket, de nem élték túl a decembert :(

Előzmény: Deryan (2538)
LipiG Creative Commons License 2016.01.14 0 0 2542

Helló!

A méz kristályosodása természetes. Lehet hűvösebben volt tárolva és azért állt be hamarabb. Melegítéssel újra folyóssá tudod tenni, ha ez a problémád.

Előzmény: mackalac (2539)
mackalac Creative Commons License 2016.01.14 0 0 2541

Alján maradt kb 2 cm.

Elvileg mind friss volt.

Előzmény: Nobody1 (2540)
Nobody1 Creative Commons License 2016.01.14 0 0 2540

Üdv!

 

Ha elfogyott, honnan van a maradék? :)))

Nem biztos, hogy az utóbb vásárolt méz más fajta. Inkább azt gondolom amit fogyasztottatok az "mozgásban volt", tehát állandóan keveredett és ezért nem kristályosodott ki úgy, mint ami egy polcon állt hónapokig.

Persze nem vagyok egy méz szakértő...

Előzmény: mackalac (2539)
mackalac Creative Commons License 2016.01.14 0 0 2539

Jó estét!

 

Bocsánat a zavarásért, lenne egy kérdésem mézzel kapcsolatban:

 

Vettem "faluról" mézet, már nem tudom milyet. De nagyon finom volt, el is fogyott. Újra rendeltünk, de az ki volt "kristályosodva". Azt mondták, minden ugyanaz, de kétségeim vannak,mert a maradék méz az előzőből a mai napig nem  kristályosodott ki.

 

Vki azt mondta,h amit cukroznak utólag,az tud így viselkedni. 

 

Hol az igazság?

 

Köszönöm szépen.

 

 

 

 

Deryan Creative Commons License 2016.01.01 0 0 2538

-12 fokot nem hiszem, hogy túlélnek így a fán lógva.

Előzmény: Jam Clerk (2537)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.11.11 0 0 2537

Érdekességként, a héten találtam.

Ha esetleg tavaszig kihúzzák, megpróbálom levenni őket. Idén már nincs meg a "technikai lehetőségem" ehhez (nincs darus kocsim...még...)

:)

Kempingez Creative Commons License 2015.11.05 0 0 2536

Cirkusz01 hozzászólása helytálló. De sajna még elemcserére sincs szükség, ezeknél a fenyődeszka kaptáraknál. Viszont nem a tolvajok segítése a szándékom, ezért nem fejteném ki részletesen. Amúgy is mindíg egylépéssel előrébb járnak a bűnözők. 

Nem csak ezért nem égetik bele a méhészek, hanem egyrészt mert  nincs rólla tudomásuk. Bár már évek óta kötelező lenne, de azért még mindíg nem mindenkinek van száma, vagy besőtője, vagy akarata a besütéshez.

 

 

Inkább a besütésről írok, ami nem is olyan egyszerű ha mélyen be akarod égetni a számokat.  Először is vékony vastagságú karekterek alkalmasabbak, és a folyamatosan melegített  besütő, elektromos vagy gázos. Az utóbbi célszerűbb mert terepen is működik.

A szemléltető fényképeknek nem kell bedőlni, mert mindíg festetlen új deszkán mutatják be az égetés eredményét. Viszont ezt ha utólag fested már 2-3 sor festés szinte el is tünteti. Vagy mindíg kihagyod a festésből ezt a részt.  Viszont a régen használatbanlévő öreg kaptáraknál a rengeteg festékréteg szinte átégethetetlen a besütő számára. Mire valami sikerülne a szükséges nagy hőmennyiség miatt, a számok háttere környéke is elszenesedik. De jellemzőbb, hogy kisebb hővel szinte nyomot sem hagy az ember rajta. Szóval jobb ezen a területen lecsiszolni a vastag festék réteget, de ha mélyen akarjuk égetni, ekkor is előfordulhat a "háttér" beégése is.

(Az OSB egyenetlen festett felületére sem könnyű az égetés,) Többen a fenti okok miatt csak sablonnal felfestik a számokat, távolrólnézve ez is megfelel a "törvénynek". Vagy ami ér is valamit bele gravírozzák, de nagyobb állománynál nem járható, sem akkor ha már méhek is vannak a kaptárban. Rakodókaptáraknál sok elem sok szám, sok munka.

A másik "ellen" ok az lehet, hogy csak a problémát szaporítja ha adésvételről van szó. Mert hivatalosan az a verzió, hogy az új tulajdonos is besüti a saját számát, a régi mellé, és adásvételi szerződéssel igazolja a kaptárja eredetét. Szóval ahányszor gazdát cserél, annyi számnak kellene szerepelni a kaptáron, és egy rakat szerződésnek a méhész zsebében.

De félreértés ne essék, senkit nem biztatok arra hogy ne égesse be. Mert  bár pici a valószínűsége, hogy ez a szám segít, de egy gyors lebuktatás esetén lehetőség van bizonyítani a tulajdont. Ezért is jó ha valahová "rejtetten" is beírod a számot.

Előzmény: kacagógerle (2534)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.11.05 0 0 2535

Szia! Egyszerű elem cserével. Akkor ha rosszul rossz helyre van sütve. Nálam elöl hátul a középső deszkákra van sütve. Az eltávolításukhoz szét kell szedni daraboka a kaptárt. E nélkül  gyorsan kiderül az eltüntetés ténye.

A széria kaptáraknak ez a baja.Igaz,hogy olcsók,de lopásesetén hiába van meg a tettes nagyon nehéz a széria kaptárakat fel a kritikus elem cserélése után. Nekem egyedi méretű,és kialakítású kaptárjai vannak. Kicsit nehezebb  a tolvajok dolga a kaptár eltüntetésekor. Általában elszokták égetni,ha nehézkes a elemek kijavítsa.A keretekkel is ez a helyzet.Sajnos. Szóval a lopott méheket,csak a nagyon buta tolvajtól,vagy a tetten érteknél lehet visszaszerezni.

 Üdv

Előzmény: kacagógerle (2534)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!