Keresés

Részletes keresés

szasza57 Creative Commons License 2008.10.07 0 0 1135
Szia Efeda! Ez ki fog körni mint a puding?
Vagy mi lesz belőle..mert hogy Formába öntöm.
Mi a forma?
Üvegbe mint a lekvárt?
Előzmény: elefada (1134)
elefada Creative Commons License 2008.10.06 0 0 1134
1I savo+60-70dkg cukrot jól összekeversz, reszelhetsz bele citromhéjat és egy kis citromlé is mehet bele. Lassú tűzön állandó keverés mellett mézsűrűségüre főződ, langyosra hűtöd ,s formába öntöd. Édes nasi,jó étvágyat.
Előzmény: gazsur (1133)
gazsur Creative Commons License 2008.10.06 0 0 1133

Köszönöm a tippeket.

 

Az a savóméz jól hangzik. Hogy készíted?

 

Teljes, házi tehéntej.

 

 

Előzmény: elefada (1132)
elefada Creative Commons License 2008.10.05 0 0 1132
Oké! Akkor a téma az oltós alvasztású sajt savója.
1,2 ötlet a felhasználásához.
Lehütőd ,megiszod.Ha unod a jellegtelen ízét, bármilyen lekvárt belekeversz, fincsi üdítöt kapsz.Hüsitö ital készülhet úgy is, ha citrommal csapatod ki a friss tejböl a túrot.
Csinálhatsz belőle savómézet is.Ha unod az italt,a savóban levő fehérjét ki is csapathatod pl:elöző napi savanyú savóval /ez a ricotta/, vagy ecettel, vagy citrommal.
Gyomor mütét után ez lehet az első szilárd étel,mert a szervezet a savófehérjét 100%ban hasznosítja.
A bör bársonyosságának is adhatsz egy löketet, ha a fürdővízbe teszed.
Kelt tészta adalékanyaga is lehet.
Kecske ,kutya ,macska ,disznó szivesen megissza a felesleget.
Milyen tejjel dolgozol?
Előzmény: gazsur (1131)
gazsur Creative Commons License 2008.10.05 0 0 1131

Köszi!

Akkor engem az édes savó érint, mert ha elkezdek sajtolni az termelődik majd nagyobb mennyiségben.

Az oltót szívesen megveszem tőled, anivet-es 100 ml-t akartam, de mindenki az óvárit dícsérte, de féltem az 1 litertől. A többit priv mélben.

 

  ha lesz erőd azt a savós mesét elkövetheted megint, akár priviben is

 

gazsur

Előzmény: elefada (1130)
elefada Creative Commons License 2008.10.04 0 0 1130
Üdvözöllek a fórumon!
Egy pár infó:

1 A vajgyártás mellékterméke az író. A tejszin köpülésekor vaj és iró válik szét.

2 A sajtgyártás mellékterméke a savó.Ez 2 féle lehet:édes tejből oltással, ez az édes savó,vagy savanyutej oltó nélküli alvasztásával, ez savanyú.

3.levesszürő ,teaszürö,

4 Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft.
9200 Mosonmagyaróvár, Lucsony u. 24
Tel: 96/215 711, Fax: 96/215-789

Ajánlom a Chy-Max plust 1literes kiszerelés 3400Ft+ÁFA+szállítás.
adag:17ml/100liter tejhez.
Ha 2dl elég, van ennyi plusszom,összehozhatjuk.
Irtam egy regényt az édes savóról neked, de az idöt tulléptem s kiléptetett a rendszer,ezért most gyorsan elküldöm .
Előzmény: gazsur (1127)
elefada Creative Commons License 2008.10.04 0 0 1129
Ezidáig ami kezembe került , a legjobb sajtos könyv:
Terék István:Sajtvilág.
Ajánlom mindenkinek.
Csokis Creative Commons License 2008.10.03 0 0 1128
Az író valóban az aludtej maradéka a túró leválasztása után, de az oltott tej "maradéka" nem a savó? És elvileg iható, mert ízesített formában a boltban is árulják (Minna), meg az általam egyszer beidézett "szakirodalom" (Másfélmillió lépés...) is említi zsendice néven.
Szűrni én tésztaszűrőbe tett fehér konyharuhával szoktam, amit csavarással "víztelenítek". Igaz, ezt túróval csinálom. De próbáltam már sima, fém levesszűrővel is, ott sem ment sok át.
Előzmény: gazsur (1127)
gazsur Creative Commons License 2008.10.03 0 0 1127

Sziasztok Beoltottak!

 

Őrülök, hogy megtaláltam ezt a lelkes csapatot. Már csak pár száz beírást kell elolvasnom.

 

Köszönöm a rengeteg hasznos információt, amit beírtatok, a szakértőbbeknek pedig a végtelen türelmet, ahogy "terelgetik" gondolkodásunkat.

 

Néhány kérdés, kérés izibe, mert joghurt és kefír indul, de aztán sajtolni is akarok.

 

ÍRÓ: az oltóval kezelt tej íróját itta-e már valaki, mert nekem írót javasoltak fogyasztásra, de eddig csak a túró utáni írónk volt- és fonnyasztás után gyakran volt kesernyés mellékíze így mi is sütéshez használtuk, mint mások. Meddig áll el, érdemes-e inkább felfőzni (nem szívesen tenném)?

 

SZŰRŐ: sok kép és anyag. Mérjen valaki egy lyukméretet, hogy neki mekkorán nem megy már át a sajti!

 

ÓVÁRI PROSI: kérem, hogy küldje el akinek megvan.

 

Elsőre enyi!

 

gazsur

szasza57 Creative Commons License 2008.10.03 0 0 1126

Köszönöm a választ !
Vettem..
Ez a retek iz..ez nem igazán találó az ""alkotmányomra"2
Tudom mire gondolsz, mert követtem retekizt is véletlenűl.
Azt gondoltam akkor...az volt a bibi, hogy nem forralt tejből készült el és a zsir avasodás vagy mi...okozza. /Mármint tejzsír / ?

Ez kimondottan olyan...hiába, nincs más szó rá...márványsajt ízű lett.
Vagy ha hagyom még tovább a retekízt...abból lesz a márványsajt íz? igy van ez?? Tovább kell érni a retekízűnek...?
elefada Creative Commons License 2008.10.01 0 0 1125
Visztani! Ha olvasod.E-mailedet nem értem, gondom van a belépéssel, segíts légyszí!
Írj vagy hívj!:20-350-7149
sajtosferi Creative Commons License 2008.09.27 0 0 1124
Bocsi szasza57, neked válaszoltam a csípős sajtra, krezidieselnek pedig az előzőben.
Előzmény: szasza57 (1118)
sajtosferi Creative Commons License 2008.09.27 0 0 1123
Szia elefada.

Várom a jelentkezőket és ha összejön a létszám akkor megpróbálunk egyeztetni a részletekről.
Addig is nov. 29-30-án a Vajdahunyadvárban lessz az Újbor és Sajt Ünnep. Ez lessz a Sajtmíves Céhhünk összejövetele is, ahova elvárunk Téged és ismerőseidet is. Remélhetőleg sok sajtos és sajt és sok jó bor lessz. Megválasztjuk az "Év sajtkészítőjét" egy sajtmustrán ahova bárki benevezhet. A bírálatot neves szakamberek fogják végezni.
Előzmény: elefada (1119)
sajtosferi Creative Commons License 2008.09.27 0 0 1122
Helló krezidiesel,

Örülök, hogy érdekel a véleményem! Ez egy érlelési lehetőség amire véletlenűl jöttél rá. Ez a retek íz ha jobban megnézzük csak zárt hídeg körűlmények között állítható elő. Az alapsajt tulajdonképpen mindeggy, csak a nedves sajtfelület, a levegőtől elzárt környezet(lásd lezárt fólia), 10°C körűli hőmérséklet és legalább 4-5 hét szükséges. Ez az íz a zsírok bomlásából esetleges alkoholos erjedésből adódik.
Ne halgass azokra akik az ilyen sajtot romlotttnak kidobandónak mondanak, inkább tudatosan próbáld a technológiádat csiszolgatni, javítani.
Előzmény: krezidiesel (1121)
krezidiesel Creative Commons License 2008.09.26 0 0 1121

Ha lesz több infód akkor légyszi jelezzed!

Köszi!

Előzmény: sajtosferi (1117)
elefada Creative Commons License 2008.09.26 0 0 1120
Szasza ! Gratulálok nagyon ügyi vagy!Kicsit irígykedek mert kimaradtam az elmult 2 hónapban a sajtgyártásból.Biztos sok tapasztalatot gyüjtöttél, remélem megosztod velünk.
Előzmény: szasza57 (1111)
elefada Creative Commons License 2008.09.26 0 0 1119
Üdv mindenkinek!
Heuréka!!!!!!!
Sajtosferi nagyon vártam már erre.
Természetesen azonnal jelentkezek rá. Szezont befejeztem 1 órája értem haza, s ennél nagyobb öröm nem érhetett.
Előzmény: sajtosferi (1117)
szasza57 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 1118
Szia sajtosferi!

Kérdeznék valamit.

Volt egy kisebb sajtom, amit átlátszó nylon zacskóba húztam, lezártam a hűtő felső polcán gyakorlatilag ott felejtettem,

Nem tom mennyi időre, mióta sajtozni kezdtem mindig kidőlésig a hűtőm, persze főtt étel és kolbász , felvágott is akad benne, nem csak tej, savó és sajt meg tejföl stb.

Szóval felűl hátul egy belső sarokban ott valahogy elvolt jó pár hétig.

Mikor előkerűlt véletlenűl- narancssárga és keményes volt a felülete.

Az a baj, nem tudom..nem emlékszem- a kis sajtot hogy csináltam eredetileg.
Forralva, nyersen, újramelegitve oltás után,vagy mi volt vele...

De az IZE- isteni.

Olyan, mint a márványsajté, kicsit csípős, de nem volt benne kékpenész meg más sem.
Kicsist szemcsés féle állaga lett, sajtos tallérba morzsoltam belőle iznek jó kiújnyit, fennséges ize lett.
Mint egy fűszer!! Mennyei!!

Sajtkrémet csináltam, persze kicsit abból -és másikból többet.sajtoztam bele.

Kérlek Feri ha tudod én mit is csináltam vajon- és hogy kezdtem....

HIHiiihii.. jó mi?

Szóval van -e tipped??
Mert nekem ez a sajt nagyon kell, de nem tudom megismételni...
Van fogalmad a dologról?
sajtosferi Creative Commons License 2008.09.25 0 0 1117
Helló krezidiesel.

A Magyar Sajtkészítők Kézmíves Céhe hobbi v. amatőr sajtkészítők részére két-három alkalommal v. egy hosszú hétvégén sajtkéstítő kurzust szervez. Min. 10 fő részvételére van szükség. A dolog szervezés alatt áll. Valószínűleg két részre bontjuk, egy közös elméleti oktatásra, majd ezt követőleg két- három fővel gyakorlati képzést tartanánk. A kurzus költségeiről még nem tudok tájékoztatást adni.

Helló arthur1
Véleményem szerint a tejet legalább 32°C-on, v. a fölött oltottad be. Ha ez számodra túl csikorgósnak tünt, (van aki így szereti) próbálkozz alacsonyabb főmérsékleten oltani.

A szasza57 sajtján jól látható a pirosas rúzskultúra. Ha a sajt továbbra is ilyen klimatikai viszonyok között tud maradni egy nagyon kellemes rúzskultúrás sajt lehet belőle. Gratulálok.
Előzmény: krezidiesel (1116)
krezidiesel Creative Commons License 2008.09.24 0 0 1116

Sziasztok!

Kezdek belebonyolódni a sajtkészitésbe... Sikerült odáig eljutnom, hogy van 4 saját nevelésű kecsóm amiket fejek, leválasztottam a gidákat és van napi kb 5l tejem.

Olvasgatom a topicot... Nem túl egyszerű.

Ezért jó lenne ezt látni is, nem csak olvasni...

Lesz mostanában valahol sajtos találkozó, vagy tudtok olyan rendezvényt, helyet ahol totál kezdők elleshetnek valamit az alapokból?

sajtoló Creative Commons License 2008.09.18 0 0 1115

Hello Atrhur!

 

AZ a helyzet, hogy frissen elkészítve minden oltós sajt állaga még gumis. HA rágod az ilyen, éretlen sajtot, akkor nyikorog a fogad alatt. Az érés során (amit a bacik csinálnak) változik meg a sajt szerkezete, és íze, szaga, állaga is. Friss sajtnál nagyon rövid érés is elég de félkemény sajtnál kell vagy 2-3 hét (szerintem) mire nem lesz már gumis az állag. Szóval a frissen elkészült sajtnál ez természetes, nem kell aggódni.

üdv

sajtoló

arthur1 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 1114
Üdv mindenkinek!Egy kérdésem lenne!Mitől lesz (kissé)gumis a sajt?Kecsketejből,oltóval készült.Előre is kösz annak aki válaszol!Arthur
szasza57 Creative Commons License 2008.09.10 0 0 1113
Köszönöm. Kovimen!
Gondoltam bemutatom, rég nem voltam erre, de itt leltem a hogy kezdjek hozzát..
Köszönöm mindenkinek.!
kovimann Creative Commons License 2008.09.10 0 0 1112
Szépek a sajtjaid!!! Gratu hozzá!!
Előzmény: szasza57 (1111)
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1111
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1110
???
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1109
NO_NO hát hol a jpg. ??
HMM:::
Előzmény: szasza57 (1108)
szasza57 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1108
Kecskesajtok- csak Nektek!!
Sziasztok!!
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1107
Bocs, az oltót már megbeszéltük, kultúrára gondoltam.
Előzmény: krizsi_l (1106)
krizsi_l Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1106
Vegyél oltót is, és "bolti" tejből ne próbálkozz.
Előzmény: Csokis (1103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!