Keresés

Részletes keresés

rkyra Creative Commons License 2011.11.23 0 0 8381

Aki esetleg kutatja Brezóbánya evangélikusait, nem tudja véletlenül, hogy az 1800-1837 közötti születések hol történtek? Vagy csak egyszerűen nem kerültek fel az anyakönyvek a mormon oldalra?

Prelleg Creative Commons License 2011.11.21 0 0 8380

Tisztelt Fórumozók!

 

Az egyik református halotti anyakönyvben (1837.) a halott állapota: SZV. Minek a rövidítése lehet?

Egy 1865-ös bejegyzés (római katolikus anyakönyv) szerint a kilenc hetesen elhunyt személy halálának oka: Element(…). Milyen betegség lehet ez? Megtaláltam a szótárban az elementumot (elementum, -i n, elem, alap, alapismeret, valamint a Pápai Páriz szótár szerint lételnek kezdeti), de a halál okaként akkor sem tudnám beazonosítani. Esetleg olyan, mint az infans, csak a kort határozták meg vele? Van aki már találkozott ezzel a szóval, és fel tudta oldani a jelentését?

 

3A3a Creative Commons License 2011.11.19 0 0 8379

a mormonokhoz ujabb polgari anyakonyvek kerultek fel, a katolikus adatbazis is bovult kb fel millio adattal...

Prelleg Creative Commons License 2011.11.11 0 0 8378

Ha megtaláltad a családot, akkor már nincs értelme az Illéssy könyvet átnézni. Ugyan a nemesi cím időpontját nem adja meg, de a birtokszerzés időpontjáról (néha csak század szinten, máskor pontosan) megtudhatsz valamit ebből a könyvből:

Dienes István (szerk.): Szabolcs vármegye szociográfiája. Vármegyei szociográfiák IV., Budapest, 1939.

Leírja a települések történetét. Hátránya, hogy nincsen névmutatója, így ha ki akarod deríteni, hogy az általad említett településeken kívül hol voltak még birtokaik a családnak, az egész könyvet végig kell nézned. A Kempelen könyvben a család mellett nem volt valamilyen forrás megjelölés még? Szinte miden családnál van ilyen. Ez is kiinduló pont lehet.

http://5mp.eu/fajlok/magyarnemes/_magyar_1_www.5mp.eu_.pdf

Itt több könyvet is felsorolnak, ahol utánanézhetsz a nemességnek és a címernek, ráadásul négy Baranyi családot is felsorol, mindegyiket nemesi előnévvel.

Érdekes lehet még a Kázmér Miklós: Régi magyar családnevek szótára XIV-XVII. század. Budapest, 1993. Itt a vezetéknevek vannak felsorolva (tehát egy néven belül több család is szerepelhet) amelyeknek megmagyarázzák a jelentését, és sok utalást is mellékelnek. Ez utóbbi hasznos lehet. A Levéltárak Közös Keresőjén belül az Urbaria et Conscriptiones-ben van egy birtok felsorolás, ahol Szatmár megyei birtokösszeírásban említenek egy Baranyi Ferenc nevű birtokost. A probléma csak az, hogy mikor a képes változatát megnéztem ott nem találtam meg, talán te nagyobbb sikerrel jársz. Nem kizárt, hogy korábban Szatmár megyében is birtokos volt a család. Vagy pedig egyszerűen félreírás. Egy könyvben megtaláltam az Szabolcs vármegyei 1598-as nemesi összeírást. Ebben még nem szerepelnek a Baranyiak. Vagy még nem volt nemesi címűk, vagy máshol bírtak földet. Még én sem jöttem rá, hogy néha miért illesztik a név mögé a családbeliek szót. De az biztos, hogy egy külön család.

 

Előzmény: Baranyiak (8374)
skoumi Creative Commons License 2011.11.11 0 0 8377

Ha a mormonok lefilmezték, akkor valamelyik kutatóhelyüket felkeresve van rá mód. 

Megrendeled (Bad Homburg-i raktárukból x hét/hónap múlva megküldik), kutatóhely értesít. hogy megérkezett, elbattyogsz a kutatóhelyre (általában időpontegyeztetést követően), leülsz a mikrofilmolvasó elé, és tekergeted közben erősen guvasztod a szemed, hogy az ún Sütterlin írásban felismerd a keresett nevet :)

Nem árt, ha azt előtte gyakorlod, ha még nem találkoztál vele... meg az sem, ha tudsz németül :)

 

 

nem ez az általam használt keresőjük, de mivel most nem saját gépről netezek, nem tudom megadni azt a linket - szerintem ez is elvisz a keresett infoig, ha beírod a települést, ami érdekel...

 

https://familysearch.org/#form=catalog

 

Üdv:

Skoumi

Előzmény: Törölt nick (8372)
Rosila Creative Commons License 2011.11.11 0 0 8376

 Baranyi de Várad et Mitske (1758, 1822, 1831, 1843  bár lehet, hogy így már meg is találtad

Előzmény: Baranyiak (8374)
Rosila Creative Commons License 2011.11.11 0 0 8375
Előzmény: Baranyiak (8374)
Baranyiak Creative Commons License 2011.11.10 0 0 8374

Egyrészt vissza szeretnék jelezni, másrészt, hátha valakinek még érdekes lehet az alábbi.

Sikerült Kempelen Béla könyvét megnéznem, és meg is találtam a Szabolcsban 1754-55-ben nemességüket igazolt Baranyiakat, - hat személyről van szó. Ami érdekes, hogy a Váradi-Micskei Baranyiaktól külön említi őket, de ilyen érdekes címszó alatt: Baranyi-családbeliek. Ebből gondolhatok, amire akarok, ha humoros szeretnék lenni.

Kérdésem az lenne, hogy a Kempelen könyv után van-e értelme az Illéssy János félét is megnézni, vagy ott ugyanezt, esetleg még ezt sem találom? Igazából most már úgy érzem, az segítene, ha megtudnám kitől és mikor kaphattak nemesi címet. Az 1727-ben  összeírtaknál láttam ilyet, de az még esetemben korai, tárgytalan.

Még egyszer köszönöm a segítséged, hasznomra vált.

Előzmény: Prelleg (8332)
jó hír Creative Commons License 2011.11.10 0 0 8373

jár-e itt valaki Előszállásról? (Alap, Alsószentiván?)

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 8372

Kedves Tiborpapa és Skoumi!

 

Köszönöm a tippeket! Újra átnéztem a hazai anyakönyveket és a kint született 2 gyermekből egy itt házasodott (Johann Georgius Ruff 20 évesen), a felesége másik településről származik, és a házasság után el is tűnnek, úgyhogy szerencse, hogy ez az adat nem "veszett" el. :)

 

Jelen információk tekintetében érdekelne, hogy valaki kutatott-e már német anyakönyveket, van-e mód az itthoni kutatásra?

 

Ettől függetelenül megpróbálok betekintést nyerni az említett könyvbe, mert nagyon sok swáb ősöm van és így is csupán 2 család származási helyét tudom bizonyosan.

 

Üdv.: Szilárd

Előzmény: skoumi (8362)
Rosila Creative Commons License 2011.11.10 0 0 8371

Köszi szépen.

Előzmény: erdospal25 (8369)
rkyra Creative Commons License 2011.11.09 0 0 8370

Tudja valaki, hogy Dédestapolcsány evangélikus lakosságát hol anyakönyvezték? Vagy a reformátusok között keressem?

 

Esetleg, ha valaki még nem találkozott volna ilyesmivel, akkor megjegyzem, hogy pl. Breznóbánya anykönyveit nézegetve tapasztaltam, hogy a lutheránusokat simán a katolikusok között vezették (egy ideig), természetesen vallás megjelöléssel.

erdospal25 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 8369

köznemes

Előzmény: Rosila (8368)
Rosila Creative Commons License 2011.11.09 0 0 8368

Nagyon szépen köszi. Igaz már nincs jelentősége, hogy kik voltak, csak tudni akartam, így utólag meg dühit is. 

 

Előzmény: skoumi (8367)
skoumi Creative Commons License 2011.11.09 0 0 8367

"Miért van a nevük előtt  Ns és fölöttek egy hullámvonal?"

 

Általában ezzel a rövidítéssel a nemes szót jelölték az anyakönyvekben. Persze ne gondolj mindjárt grófra vagy báróra :) , inkább a kisnemesek jönnek itt szóba.

 

Üdv:

Skoumi

Előzmény: Rosila (8365)
Rosila Creative Commons License 2011.11.09 0 0 8366

Most vettem észre, hogy az adatok 1895-ig vannak feldolgozva, ezért nem találtam az elhalálozási anyagokat. 

Előzmény: Törölt nick (8364)
Rosila Creative Commons License 2011.11.09 0 0 8365

Köszi, ez is jól jöhet még. Viszont megtaláltam a nagymamám lánytestvéreinek a születési helyét és az összes rokoni szálat.  Álmosdiak voltak. Mivel egyiknek sem találtam meg sem az esketési, sem a halloti anyakönyvi kivonatát, ezért gondolom elköltöztek és ott születhetett a nagymamám. Vajon honnan tudhatom meg, hova költöztek? Azért már egyre közelebb kerültem az őseimhez.

Miért van a nevük előtt  Ns és fölöttek egy hullámvonal? 

Előzmény: Törölt nick (8364)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.09 0 0 8364

Ha a link amit feltettem újdonság volt a számodra, akkor talán ez is az lesz. Ebben a  gyászjelentés gyűjteményben is érdemes keresgélni. A familysearch-el kapcsolatban az a javaslatom engedd el a fantáziádat a nevek keresésénél, mert nagyon sok az elírás. Sokszor értelmetlen betűhalmazokból kell rájönni a név eredetijére. Érdemes nem csak a brazíliai anyagot átnézni, de a magyarországit is. A budapesti polg. anyakönyveknél pontosabbak az adatok, de azért itt is előfordulhat elírás, használd a % és _ jeleket. Sok szerencsét!

Előzmény: Rosila (8360)
Prelleg Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8363

Gondolom a "Brazil Bevándorlási Kártyák 1900-1965" adatbázisában keresgéltél a Familysearch-ön. Csak az 1930-as évek legvégétől kezdve töltötték fel a lapokat, ezért nem találhatad a nagymamád testvérét és annak gyermekeit. Az adatbázis címében szereplő időszak alapján joggal reménykedhetsz abban, hogy idővel a te kutatásodat érintő évek is feltöltésre kerülnek.   

 

Előzmény: Rosila (8347)
skoumi Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8362

Elképzelhető, de lehet akár bizonyítékot is találni.

 

A németeknek van egy egy minimum 7 kötetes könyvük, ami a kitelepüléseket tartalmazza az elérhető források alapján. Jelenleg az utolsó T-Z köteten dolgoznak, és lesz még egy kiegészítő kötet, így a téged érdeklő R már rendelkezésre áll - a kinti könyvtárakban biztosan.

 

Itthon esetleg az AKUFF-nak, vagy AKUFF-osoknak lehet belőle példánya. A kötetben sok esetben benne van, hogy mikor és honnan települt ki, asszony, ill. gyerekek nevével is. És a legtöbb esetben az is, hogy hová (igaz, sokszor csak annyi, hogy pl. Banat)

Persze vannak olyan tételek is, ahol ezek nem mind vannak meg... (én még nem találtam meg, hogy német őseim honnan és mikor kerültek Zirc környékére :o( )

 

Ezt keresd:

Stefan Stader - Sammelwerk donauschwäbischer Kolonisten

 

Üdv:

Skoumi

Előzmény: Törölt nick (8355)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8361

Jól látod.

Előzmény: Rosila (8360)
Rosila Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8360

De én itt csak budapesti anyakönyveket látok.  A nagymamámnak polgári esküvőjük volt

Előzmény: Törölt nick (8359)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8359

Az egyesület tagjai csak a polgári anyakönyveket dolgozták (dolgozzák) fel.

Előzmény: Rosila (8358)
Rosila Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8358

Ezen az macse.org. oldalon csak a budapesti polgári anyakönyvek vannak fent, vagy csak én nem találom? Sajnos a másik link szerint semmi....

Előzmény: Törölt nick (8354)
Rosila Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8357

Kedves Tristsam és Akiralk! Sajnos, ahogy az anyám nem ismert senkit, nekem sem volt szerencsém megismerni senkit, még a szüleimet sem. hisz a szülői kötődés az életemből kb.2-3 év jutott,  csak egy röpkefény maradt az alagút végén. Hallomásból  próbáltam megkeresni mindenkit. hisz pár hónapja, csak az igazi nagymamám nevét tudtam, sőt pár éve hallottam róla először. Ma már tudom, mikor született, hogy hívták a szüleit. mikor halt meg, mikor ment férjhez. ezek felkutatásába sok időt fektettem. A levéltáraktól a maximális segítséget megkaptam. de nem tudtak többet segíteni, mivel ismeretlen a születési hely. Csak azt nem értem, hogy a halotti  és az esketési nyilvántartásban miért szerepel mégis a szülők neve. Aki Braziliába kiment lány  testvér az édestestvér volt,  az anyám szerint, sőt ők kerestették meg az anyámat Vöröskereszt útján, így találtak egymásra. de, mint lentebb írtam, figyelték az apám postáját és meg kellett szakítani a kapcsolatot. Jó pár évvel ezelőtt még egy fényképet is találtam róluk, de ez sincs meg. mindennek nyoma veszett. Egyetlen fényképet a mamámról is küldték el az anyámnak. Hiába tudom a pontos születési évet, senki nem tud segíteni tovább, hogy hol született a nagymamám. 

A halotti nyilvántartásban "Református " vallás volt bejölve. Beszéltem a lelkész úrral, semmit nem talált. Ezek alapján mégsem Református volt. Aztán felvettem a kapcsolatot a Baptista egyházzal, ott sincsenek meg a nyilvántartások. szóval nagyon elakadtam. 

Nekem nincsenek az Ő ágáról rokonok. a nagyapám újra megnősült, anyám szerint minden tabu volt. az anyámnak egy fiú testvére volt, aki II.világháborúban meghalt. 

 

Nagyon szépen köszönöm a segítségét és elnézés kérek, hogy sokat írtam.

Olvastam a Torbágyi Péter anyagát, minden hasonló könyvet átnéztem.

Talán ennyi volt. köszönöm. 

 

 

Előzmény: Törölt nick (8354)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8356

Szerintem, amennyiben vannak (akár csak hézagos, vagy szájhagyományon alapuló) adatok a település "betelepítéséről" és azokkal nem ellentétes a találatod, akkor mondd azt, hogy ez nem lehet véletlen egyezés vagy hasonlóság. :)

A két, korábban született gyermek sorsának követése (esketés, halálozás) lehet a bizonyíték.

Előzmény: Törölt nick (8355)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8355

Sziasztok!

 

Elképzelhető, hogy a familysearch segítségével megtalátam egy német származású ősöm származási helyét, de az a baj, hogy közvetlen bizonyíték nem áll a rendelkezésemre, csupán az adatok "illeszkednek".

Tehát adott egy házaspár (Ruff Gergely és ? Margaréta) akik a magyar anyakönyvekben először egy gyermekük 1741-es születésekor bukkannak fel (az érintett település anyakönyvei 1738-1741-ben kezdődnek). A familisearch segítségével találtam egy 1735-ös házasságkötést: Rueff Gregorius és Mueller Margaretae németországban. Ugyanezen házaspárnak 2 gyermeke is született németországban 1735 végén és 1738-ban.

A kérdés az lenne, hogy szerintetek el lehet-e fogadni az alábbi forgatókönyvet: 1735 házasságkötés németországban, majd a második gyermek 1738-as születése után, de még 1741 előtt bejöttek az országba? Azaz kézzelfogható bizonyíték nélkül ekkora egyezésnél elfogadható-e az egyezés?

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 8354

Kedves Rosila! Rákattintottam a nevedre és amikor láttam, hogy ez az első hozzászólásod felmerült bennem a kérdés, vajon mennyire ismered az internetes kutatási lehetőségeket. Van két oldal, ahol elég jól lehet keresgélni a feltöltött adatok/képek között. Ezt csak azért írom, mert a nagymamád testvérének a házasságát is érdemes lenne kikeresni. Vagy ezt már megtetted? A nagymamád szüleinek a nevére is rá lehetne keresni az előbb említett adatbázisban, bár ha valóban debreceniek, akkor nagy valószínűséggel reformátusok voltak és a familysearch indexelt adataiban nem lesznek benne, de egy próbát megér.

 

A két oldal:

 

http://www.macse.org/matriculae/

 

https://www.familysearch.org/

 

Előzmény: Rosila (8350)
apro01 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 8353

Tisztelt Uram !

Köszönöm a hathatós segítséget.

Tisztelettel: ötömösi Geréby József

Előzmény: Prelleg (8342)
tristram Creative Commons License 2011.11.07 0 0 8352

Még egy dolog a brazíliai vonallal kapcsolatban: Torbágyi Péter témába vágó könyvét is ismered: http://mek.niif.hu/07500/07571/07571.pdf ?

Előzmény: Rosila (8350)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!