Keresés

Részletes keresés

tech-pro Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11710
Dohánylé rulez!

50 gramm dohányt 2 liter vízben 2 óráig lassú tűzön főzni, ha kihűl, leszűrni, és zuhany.

A levélfonákot is!

Meg a földjébe is.
Előzmény: Törölt nick (11709)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11709
hali.mondtátok,hogy azok az apró piros bogárkák a narancsfámon atkák...:S tegnap sanmite-lel lekezeltem de ma is találtam rajta élő bogárkákat.szóval nem használ.ki mit ajánl?csak mert szeretek több véleményt hallani.köszi!
bombaba Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11708
Úgy emlékszem, nagyjából igen. Bár én szoktam kissé rozzant, elfekvő, utolsó darab és vásárlók által megtépázott növényt venni, némi engedménnyel.
Előzmény: tech-pro (11707)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11707
Igen, de nekem rohadt messze van, és a szállítás is drága.

Vajon ha ott helyben vásárolsz, akkor is ugyanennyi az ára a cuccnak, mint a webáruházban?
Előzmény: bombaba (11706)
bombaba Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11706
Minden relatív. Nekem is minden citrusvásárlási hely messze van, meg autóm sincs.
Csak ez az egy van közel, ahol végre tudok válogatni, alkudni :)))
Előzmény: tech-pro (11705)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11705
Csak az a baj, hogy jó messze vannak.

2000 HUF szállítási költség, vagy 200 km utazás.

Csak úgy éri meg tőlük venni, ha nagyban játszol.
Előzmény: Timonil (11704)
Timonil Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11704
Egy kenyér cédrátot megvettem tőlük, a Cserkútiba, a többi fajta nagyjából megvan. (Már ami érdekelt belőle) Eddig mindig kellemes csalódás volt számomra ez a cég. Erős növényeket küldenek.
Előzmény: sakraf84 (11703)
sakraf84 Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11703
Hello!

Citrusok érkeztek a Cserkúti Kertészetbe! Érdemes benézni! Itt a honlap: http://cserkert.hu/termekcsoport/14/0/citrusfelek_palmak.html

Elég jó árak szerintem!!
tech-pro Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11702
A trifót kint lehet hagyni, nem szívbajos.
Előzmény: WasLos? (11700)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11701
Azt komálják, aham. Pár éve este lepermeteztük vele a vadgesztenyefát, másnap reggel lapátoltuk alóla a cserebogár-hullákat.
Előzmény: Timonil (11698)
WasLos? Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11700
nem mondod

ezeket kint is lehet hagyni?
Előzmény: Timonil (11673)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11699
köszi a válaszokat!:D még annyit,hogy tegnap lepermeteztem actarával meg sanmitével.de ma szedtem le róla egy élő bogarat.akkor ez a sanmite nem jó?akkor vegyek mást?
Előzmény: Timonil (11698)
Timonil Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11698
Adj a kis piros tetűnek BI 58 at, imádják:-DDDDD
1 óra múlva eltűnnek:-)
Előzmény: Törölt nick (11696)
zoli1122 Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11697
atkak,nalam is az volt mult telen,kiszivjak a levelek nedvet es vilagoszold szinu foltos levelek lesznek,mihamarabb permetezz atkaolovel
Előzmény: Törölt nick (11696)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11696
hali.nagyon apró piros vagy talán inkább barna bogarak mászkálnak a narancsfámon.olyan picike mint egy picit meghízott mákszem.mi lehet az?
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11695
Köszönöm a választ. Egyébként nekem is az alany közepére vágott hasíték volt a természetes.
Előzmény: Timonil (11692)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11694
Nem nagy gond, ha elcsúszik, de ha nem csúszik el, az már nagyobb, és sikerül kettényírni a gesztet.

Vékonyabb ág kell, mint az alany, és ott kell behasítani, ahol mindkét oldalon lehet passzintani a kambiumot.
Előzmény: Timonil (11692)
Timonil Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11693
Még ami talán lemaradt, a hasítékot a kis ággal párhuzamosan középre orientált vágással vágjuk. Magyarul ketté vágjuk a kinövést párhuzamosan. De természetesen ha olyan az alany hogy nagyobb törzset akarunk hagyni, akkor még feljebb is olthatjuk, a lényeg, hogy az oltás felett legyen egy ág meghagyva!
Előzmény: Quicktor57 (11691)
Timonil Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11692
Akkor válaszolok. Én a hasítékot pont középre helyezem. Magyarul félbe behasítom a törzset. Nem nagy gond ha elcsúszik, de próbálom középen megejteni a vágást kb1 cm mélyen. Vigyázni kell mert a kés hamar végigszalad.
Én oltáshoz a jól bevált sebész szikét használom, cserélhető pengés. (szakmai ártalom)
Az oltószemet, jobbról-balról egy vágással le lapolom, ezt tolom bele a hasítékba. Próbáljunk olyan vastag vesszőt szedni, amilyen az alany, ha vékonyabb a vessző, akkor egyik oldalon passzítom a kanbiumot. Majd szorosan farkascsattal körbetekerem rafiával. Leecsetelem a kilátszó friss sebeket hormonnal, rá a zacskó, és kész. A kis ágacska szerepe csak annyi, hogy húzza az alany nedvkeringését, és ha a nemes vessző nem eredne meg, ne keljen eldobni az alanyt.
Előzmény: Quicktor57 (11691)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.22 0 0 11691

Ez bizony kötekedés!

Én soha nem állítottam, hogy nem lehet héj alá oltással oltani citrusokat. Pont azt írtam, hogy ezen a téren lényegében ugyan azon a véleményen vagyunk.

A Peter Broza videót, pedig kimondottan hasznosnak tartottam. Csak a kezdők számára fontos, apró részletek nem kapnak megfelelő hangsúlyt. Gondolok itt elsősorban arra, hogy a lefaragott oltócsap a beillesztéskor nem illeszkedik pontosan a hasítékba (jó fél cm kilóg a tetején). Valószínűleg megszakították a felvételt, és javították a hibát, mert ez a kötözésnél már nem látszik. (Lehet, hogy ezt szóban elmagyarázzák, de sajnos ezt a nyelvet nem beszélem.)

Ebben az esetben pont előnyként írtam, az "ágas-bogas" alanyt. Mivel a vadcitrom sokkal gyakrabban ágazik el, mint a többi, általam eddig használt alany, könnyen nevelhető úgy, hogy ezt az oltási módot tudjuk alkalmazni. Az szerintem mindenki számára természetes, hogy mi irányítjuk az alany növekedését, és azt az elágazást hagyjuk meg, ahol majd oltani szeretnénk.

 

Már csak azt nem értem, hogy ha Te ezt a módszert már számtalanszor alkalmaztad, miért nem válaszoltál a feltett kérdésre, vagyis a hasítékot az oldal hajtáshoz közel, vagy az átellenes oldalon kell ejteni az alanyon?

Előzmény: Timonil (11689)
Timonil Creative Commons License 2010.09.21 0 0 11690
Még annyit akarok írni, hogy a jó szándék vezérel csak most is. Nem okoskodok, nem kötegszem, távol áll tőlem. A Broza féle oltási technika a leg esztétikusabb művelet. Szinte teljesen elnövi a fa. (Többnyire az olasz növények is így vannak oltva)
Hangsúlyozom: Nálam ez a két oltási technika vált be, és évek óta így oltok. Persze van millió más technika.
Aki olvasta Velich István, és V. Nagy Enikő Nálunk is megterem című könyvét amit talán '67 ben adtak ki, az még több oltási technikával is szembesülhet:-)
Érdekes olvasmány a mediterrán és trópusi növények nagy szaporító könyve:-)
Előzmény: Quicktor57 (11685)
Timonil Creative Commons License 2010.09.21 0 0 11689
A két ellentétes oldalra lehet oltani, tapasztalatból mondom... Héj alá oltással. Elég hozzá a ceruza vastagságú alany. Ebben mi a nem hihető??? Oltottam így nem egyszer.
Nem elnagyolt Peter Broza oltási technikája. Ennyi idő egy vadcitrom beoltása.
"Ágas bogas vadcitrom"
Nálunk, és más szaporítók a vadcitromot, nem csak tartjuk, hanem neveljük!!!!
Ez azt jelenti, hogy a felesleges oldalágakat addig metszük le, amekkora törzsre van szükségünk. A vadcitrom szárát akár 2 méterre is fel lehet húzni. Persze az oldalágakat eltávolítani, és letüskézni!
Előzmény: Quicktor57 (11687)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.21 0 0 11688
Az átellenes oldal csak a fiatal mellékágaknál sikeres, mert a lecsonkolt növény szárában összetorlódik a kaja. Ha öreg a mellékág, akkor ez nem műkszik, mert nem torlódik a kaja, mert az öreg megkajálja az összeset, mert tud raktározni.

Szerintem az azonos oldal azért nem jó, mert akkor versenyez az oltócsap az alany mellégágával, és hát a hazai pálya előnye.......

Igazából úgy kéne nevelni, hogy fiatal legyen a mellékág.

Ezt úgy lehet elérni, hogy késsel meghúzod a törzset egy tetszőleges ponton, és az alatta lévő alvórügy felébred és kihajt. És az lesz a mellékág.
Előzmény: Quicktor57 (11687)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.21 0 0 11687

Igazából ennek az egész "vitának" a haszna számomra a Petr Borza video, annak ellenére, hogy szerintem meglehetősen elnagyolt volt a kivitelezés, és az ott bemutatott módszer elég ritkán alkalmazható, leginkább csak ágas-bogas vadcitrom alany esetén.

Egy dolog nem hagy engem nyugodni. Az alanyon a hasítékot az oldalági oldalon ejti a kertész. Korábban "tech-pro" azt javasolta, hogy az átellenes oldalon készítsünk hasítékot. Gyakorlatban próbálta ezt már valaki? (Elméletben mindkettőt meg lehet magyarázni.)

Előzmény: Timonil (11649)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.21 0 0 11686
Én most az oldallapozást voltam kénytelen kipróbálni, mert nem adta fel a héját.

Szerintem halottak napja körül megy a fotó neked róla.
Előzmény: Quicktor57 (11685)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.21 0 0 11685

Eredetileg nem akartam erre írni semmi, mivel a héj alá oltás tekintetében lényegében ugyan azon a véleményen vagyunk. A probléma az, hogy ebben az esetben nem tudsz ezen továbblépni, és nem veszed figyelembe a kiindulási alapot, mégpedig azt, hogy ez a próbálkozás egy "citrusoltási állatorvosi ló" akart lenni.

Nem az volt a cél, hogy legyen még egy narancsfám, hanem az, hogy végre kipróbálhattam a párosítás mellett a héj alá oltást, valamint a hasíték oltás egyik fajtáját.

Ez utóbbi okból maradt meg a mellékágba oltás, egyébként levágtam volna ezeket a vesszőket. Ezért is kérdeztem rá, hogy szerintetek érdemes megpróbálni az átteleltetését, vagy most vágjam ki tőből.

A másik jogos felvetés, a mandarin csúcshajtások alkalmazása oltóágként. Természetesen én is tudom, hogy az oltócsapokat a vessző közepéből érdemes szedni. (Ez látszik is a narancsokon.) Mivel mindkét kis mandarinfámat elágazásra kellett ösztökélnem, így levágtam róluk egy-egy néhány szemes "vesszőcskét", amiket sajnáltam kidobni. Így kerültek be ezek a citromfába "héj alá". Igazából nem is számítottam a megeredésükre, de most a "silverhill"-nek nagyon örülök.

(Természetesen más lett volna az eredmény, ha sikerül az eredeti "grapefruit" terv.)

Azon pedig nem hiszem, hogy érdemes vitatkozni, hogy oltás előtt, vagy a megeredés után szedjük le a fő ágról a régi leveleket. (Párosítás esetén szerintem csak az utóbbi jön számításba.)

Természetesen én is alkalmazok párásítást. Csak nem közvetlenül az oltásokra húzom a "nylon zacskót", hanem az egész növényre kerül egy 35 cm széles csőfólia. (Ezt korábban már bemutattam, és szerintem Te is olvastad.)

A fényképek szerintem nem azért készülnek az oltásokról, hogy azt bizonyítsa bárki, milyen jól tud oltani, hanem azért, hogy más is tanuljon belőle, és lássa az alkalmazható módszerek kivitelezését, annak eredményét, később (egy-két év múlva) az összeforrás módját, "szépségét".

 

Előzmény: Timonil (11671)
sjohn Creative Commons License 2010.09.21 0 0 11684
Pl: Dithane.
Előzmény: Törölt nick (11683)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.20 0 0 11683
és milyen fajta gombaölőt?lehet használni a két szer mellett?
Előzmény: sjohn (11681)
jaccso Creative Commons License 2010.09.20 0 0 11682
Köszi a tippet!
Utánanéztem a fajtának, valóban hasonlít rá.
Leginkább kisebb termetű sűrűbb növényeket láttam de elvétve volt az enyémhez is hasonló.
Jelenleg ~80cm magas, újabban 40-50cm -es hajtásokkal próbálkozik, amiket vissza szoktam vágni.
Előzmény: Törölt nick (11678)
sjohn Creative Commons License 2010.09.20 0 0 11681
Gombaölőt mindenképpen!
Előzmény: Törölt nick (11679)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!