Keresés

Részletes keresés

y*4 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 1177

Sziasztok!

Most olvasgatom végig a topikot, de egyszerre elég hosszú, ezért megkérdezem, ami érdekel, remélem gond.

Alig várom, hogy saját sajtot készítsek és ezt szeretném rendszeressé tenni, mivel sportolás mellett kell az elegendő fehérje... úgyhogy napi 20dkg biztos lemenne.

Emiatt aztán az lenne a kérdésem, hogy mi a trükkje annak, hogy minél zsírszegényebb sajtot kapjunk minél magasabb fehérjetartalommal?

Kecsketejből szeretném amúgy csinálni. Előre is köszi a válaszokat és persze végigrágom a topikot.

szasza57 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 1176
Sziasztok.
Krezi..ez a kék penészes..tehéntejből lett vagy kecskéből is lehet??
Nekem spec. kecsketejem van csak.http://forum.index.hu
Előzmény: krezidiesel (1159)
elefada Creative Commons License 2008.10.28 0 0 1175
Igen, hangyányi citromsavat.
Próbáld meg tejszinnel ,vaniliacukorral, reszelt citromhéjjal kikeverni.Nálunk nagyon bejött.
Előzmény: leraa (1174)
leraa Creative Commons License 2008.10.28 0 0 1174
Miért szoktál beletenni bármit is a savóva? Érdekes, mert amikor én ordát csinálok, akkor tök mindegy, hogy lassan, vagy kicsit erősebb lánggal melegítem, kb 90-95°C-nál kiválnak maguktól a pelyhek. És később sem esik szét. A családomban mondjuk többen szeretik, de valahogy én nagyon nem szeretem.
Előzmény: elefada (1173)
elefada Creative Commons License 2008.10.28 0 0 1173
Igen, létezik!
Egy a gond nekünk kicsiknek, túl nagy kiszerelésben.De ugyanez a gond az oltóval, kultúrával is.Régóta motoszkál bennem egy gondolat,hogy valami elosztó,neten rendelhető bázist kéne kialakítani.
Viztamas! Tudnánk valamit összehozni nálad?
Ezzel kapcsolatban várom a jobbnál-jobb ötleteket mindenkitöl.
Előzmény: leraa (1166)
elefada Creative Commons License 2008.10.27 0 0 1172
Leara! Nem kell sem az alvadékot ,sem a sajttésztát sózni!
A sólé csak a melegvízben meggyúrt szallag hűtésére ,sózására kell. Az az 1-2 -3 perc, amig a következöt elkészíted, untig elég a sós ízhez.Olvasd vissza az elöző hsz-emet.
Egyébként ma az enyém sem sikerült.Már tegnap este a sajtkészítés közben éreztem hogy valami nem passz,8-10 percet ráhuzott az alvadásra, savót sem adta úgy mint az elözőek, az állaga sem igazán olyan volt mint az előzőek, a savó kimelegítésekor nem habzott fel a zsendice, s a citromsav most nem kapta össze nagy pelyhekbe az ordát, a visszamaradó savó is elég zavaros volt. Ma a melegviztöl nem nyúlt a sajttészta inkább morzsálodott.
Sajtosferi!Tudsz segíteni, miért?
Előzmény: leraa (1171)
leraa Creative Commons License 2008.10.27 0 0 1171

Akkor lehet el se rontottam most. Amúgy újabban nem teszek bele sajtkultúrát, csak tejoltót. Szerintem (és ismerősök szerint is) így jobb is ízre. Az, hogy a sajtnak mennyire jó vagy nem, az már más tészta. Na jó. Reggel lesóztam a sajtom, hamarosan beteszem a hűtőbe, és este parenyicapróba :)

Előzmény: krizsi_l (1170)
krizsi_l Creative Commons License 2008.10.27 0 0 1170

Azaz.

Nem szabad az alvadékot sózni, mert nem indul be a savanyodás.

 

Előzmény: leraa (1169)
leraa Creative Commons License 2008.10.27 0 0 1169
Igen, azt asszem megtaláltam. Képekkel illusztrálva, és idős sajtosbácsi segítségével. Amúgy én is úgy csinálom a sajtot, mint te. Bár épp ma reggel jutott eszembe, hogy nem sóztam az alavadékot. Amikor kicsöpögött, akkor még sózód, mint általában szokás a sajtot? (mármint ha parenyica lesz belőle)
Előzmény: krizsi_l (1168)
krizsi_l Creative Commons License 2008.10.27 0 0 1168

Én még csak tehén tejből készítettem parenyicát, nem tudom kecskéből lehet-e. Viszont tehéntej esetén is az alapsajtnak meg kell savanyúdnia ahhoz, hogy nyújtható legyen. Este szoktam gomolyát készíteni, amit reggelig hagyok csöpögni. Szoba hőmérsékleten eddigre kb elegendő is a savanyodás, én délig hagytam. Ekkor be a hőtőbe, este parenyica készítés. Ízleléssel, szaglással is megállapítható a savanyodás, de a legbiztosabb ha levágsz egy pici darabot és azt megpróbálod nyújtani.

A 70 fokos víz nagyon sok, ott már folyóssá válik a sajt (vagy gyorsan kiveszed, hogy ne melegedjen fel ennyire). Én max 60 fokosra melegítem fel.

Ha vissza olvasgatsz olyan május tájékán képeket is tettem fel, akkor készült az első adagom.

Előzmény: leraa (1162)
krezidiesel Creative Commons License 2008.10.26 0 0 1167

Köszönöm!

Sózás után szurkáltam ezt.

Most készül a második, és ott elkövettem azt a hibát hogy megszurkáltam még sózás előtt.

Majd kiderül mi történik. Azt a spájban tartom, de lehet miután kicsit megindult átteszem a kútba.

Előzmény: elefada (1160)
leraa Creative Commons License 2008.10.26 0 0 1166
Ja mégegy amit kérdezni akartam tőletek. Füstölő nem áll a rendelkezésemre. Viszont hallottam olyanról (sőt sajtos könyvben is találkoztam vele) hogy füstöltaroma. Ti találkoztatok már vele? Honnan lehet beszerezni? Próbáltam rákeresni neten, de nem találtam.
Előzmény: leraa (1165)
leraa Creative Commons License 2008.10.26 0 0 1165
Aha. Nem tudtam, hogy kecsketejből nem lehet. Illetve valamit biztos abból is lehet :) Kriszta (közös kecsketartó ismerősünk) csinált már, neki sikerült, hasonlóképp írta le, mint te. Akkor valószínű csak ki lehet hozni valamit a kecskesajtból is, csak az alapsajton van a hangsúly. Tehát tavasszal próbálkozunk kecskéből :)
elefada Creative Commons License 2008.10.26 0 0 1164
Szia Leara!
Te is kecskés, én is kecskés, de ez most nem kecsketejböl készült.
Lányaim elapasztva, ezért heti 2*10l tehéntejet vásárolok háztol, hogy a gyakorlatban is elsajátítsam amit sajtosferinél tanulok.
Feri szerint kecsketejjel nem megy, majd tavasszal azért teszek egy kisérletet.
Tehát a paranyica:friss fölözetlen tehéntejböl alapsajt/36fok, 30perc, nincs utómelegítés,nincs préselés/. Fontos, hogy ne szárítsd ki, lágy részek is legyenek még a töretben.Feltöröd,lassan kevered,lemersz a savóbol, kevered tovább ujra lemersz ,kevered, leöntöd a savót, töretet a szűröbe öntöd kicsit megnyomkodod.Feltöréstöl- szűröig 15-20 perc.Többszöri forgatás,de közbe takarva legyen a sajt, hogy ne hüljön ki hamar.Másnapig marad így.
Másnap:elökészíted a hideg sóóldatot, lábasban melegítesz vizet, kb a 65-70fok jó a sajt ugyis jelzi, ha túl meleg,félrehuzod a gázról.Ide-oda huzogatom mig készítem.
Az 1cm kb jó.Beleteszel 1-2 szeletet,s a2 fakanál között gyömöszkölöd mig egyneművé nem válik.Kiveszed kézzel meghuzkodod, ha megcsippented,és tudsz belöle vékony szálat húzni, akkor jó. Elöször spárgákat csinálj, hogy ráérezz.Ha kész, bele a sólébe míg a másik el nem készül.Akár kis fonotakat is csinálhatsz gyakorlatnak.A paranyica tésztáját mikor kiveszed kicsit meghuzod, félbehajtod,le az asztalra, egyik tenyereddel lefogod a másikkal húzod, egy hosszú szallaggá.Be a sósvízbe.ha kész a következö, az elözöt kiveszed ,feltekered.1 napig szárad, majd kb 1-2 órás nyenge füstölés.
Jó étvágyat.
Előzmény: leraa (1162)
sajtosferi Creative Commons License 2008.10.26 0 0 1163
Helló viztamas

November 11.-én a reggeli adásban az RTL-en lessz beharangozó az eseményről, ahol Sándor Tomi vesz részt. Délelőtt sajtótájékoztató a Vajdahunyadvárban, ahol már én is ott leszek.
Előzmény: viztamas (1158)
leraa Creative Commons License 2008.10.26 0 0 1162

Elefada bocsi a kérdésért, de hogy csináltad? Én próbálkoztam már parenyica készítéssel, de törik, nem nyúlik. 70°C-os vízbe raktam a sajtot, amit kb 1cm-es szeletekre vágtam fel. Próbáltam visszaolvasni, a parenyica szóra is rákerestem. De nem sok sikerrel. Viszont szépek az egyéb sajtjaid. Lehet a 70°C túl meleg a sajtnak?

Előzmény: elefada (1161)
elefada Creative Commons License 2008.10.26 0 0 1161
Előzmény: krezidiesel (1159)
elefada Creative Commons License 2008.10.25 0 0 1160
Gratulálok! Nagyon szupernak tűnik.
Ízre milyen? A penész a vágási felületen mivel oxigént kapott szépen beindult.
A következőt sózás után szurkáld meg.
Ráizgultam a képeid alapján a márványsajtgyártásra,de a családnak paranyica a sláger, s míg meg nem unják,azt kell csinálnom.Nálunk a másik sláger ordábol krémtúró.
Előzmény: krezidiesel (1159)
krezidiesel Creative Commons License 2008.10.25 0 0 1159

Képek a kékpenészes sajtomról 22-én és 24-én este.

22-én kivettem a kútból és beraktam a spájzba.

Ugyanúgy vizes ruhába volt csavarva mint előtte, de érdekes módon nagyon elszaporodtak benne a penészkék két nap alatt.

Most alufóliába csomagoltam és a hűtő legalsó polcára tettem, mert szerintem eléggé megérett.

Szerintem izre is jó, de majd kikérdem a család többi tagjának is a véleményét, nehogy én legyek elfogult.

Már készül a következő, azt nem is tervezem, hogy leteszem a kútba, a spoájzban érlelem. Úgy tűnik a kútban túl hűvös volt neki.

Az első két kép 22-én készült, az utolsó 24-én.

7-én kezdtem csinálni, 17 napot érleltem.

Szerintem elsőre nem is olyan rossz, nagyon örülök, hogy ennyire sikerült!

viztamas Creative Commons License 2008.10.22 0 0 1158
szia sajtosferi!

tudnál (vagy tudna valaki) esetleg részletesebb információval szolgálni a vajdahunyad várban tartandó fesztiválról?

a www.sajtkeszites.hu/esemenyek linken lehet rendezvény, eseményt hozzáadni, ami az előbbi linken listázásra is kerül.

szóval, aki tud valamit a dologról, vagy rendezvényről akár, az ne habozzon! :D

üdv!
Előzmény: sajtosferi (1123)
krezidiesel Creative Commons License 2008.10.21 0 0 1157

Holnap lesz két hetes a kékpenészes sajtom.

Ma felvettük megkostolni kicsit és majdnem elfogyott a fele...

Ha igy kostolgatjuk akkor nem éli meg azt, hogy megérhessen...

Izre-szagra hasonlit egy kékpenészeshez (van otthon "etalon"), csak még nagyon éretlen a bótihoz képest. Már egy-két penészke van belül is, kivülről meg kicsit besárgult, halványzöld penészkék vannak rajta, de annak sincs rossz ize, igy nem vágtam körbe. Pár nap múlva lefényképezem.

 Maga a sajt kellemes fanyar izű, de nem olyan csipős, mint egy igazi márvány sajt.Ha ilyen lassan érik akkor ennek még kell legalább egy hónap...

Lehet pár nap múlva kezdek egy másikat, több márványsajtot veszek hozzá, mert ebben csak kb 2-3dkg van a kb 1kg-nyi sajtban elkeverve. Kevesebbet fogom sózni, és nem fogom ennyire kisajtolni, és végig nedves ruhával takargatom majd.

A kútban a hőmérőm szerint 10 fok van.

Előzmény: elefada (1154)
gazsur Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1156

Igaz,  az ártatlanság (ártalmatlanság) vélelme kimaradt. Csak nagyon emlékeztetnek a körülmények a "húsüzemes" bulikra. Elvileg gyátrási napló, technológia kéne, neg sok más főleg a körülmények. Nekem a 4 tonna szúrt szemet. Az már nem kispályás dolog.

Előzmény: krezidiesel (1152)
elefada Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1155
Szia!
Vettem,gond az angollal volt.
Előzmény: viztamas (1151)
elefada Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1154
Igen.
Szivesen,de ne vedd 100%-ra, én is most tanulom,amibe tudok , szivesen segítek.
pl:most olvastam /Terek I. Sajtvilágban/, neked volt igazad, szárazon sózzák.
Érdemes beszerezni ,szuper jó könyv.
A nylonzacsit nem tartom jó megoldásnak mert a kékpenésznek oxigén kell a szaporodáshoz./azért is kell megszurkálni/
Érlelés5-10 fok magas páratartalom.Fontos:a kérgen képződő penészt le kell vágni.
Milyen a kéregpenész? Írd le ,mutasd meg.
Előzmény: krezidiesel (1153)
krezidiesel Creative Commons License 2008.10.17 0 0 1153

Ez a Te oldalad?

Köszönöm a tanácsokat!

Igazából hány fok kell a kékpenészes sajtnak?

Most kivettem a kútból, és mivel száraznak és túl sósnak találtam beáztattam natúr friss sajtsavóba két órára, majd egy vizes ruhába csomagoltam és egy nájlonzacskóban beraktam a hűtő aljába. Ott megmértem +7fok van. Reggel lehet visszateszem a kútba, meg ne fázzanak a penészkéim. Már kezd kivülről penészedni, meg kicsit sárgulni is, hasonlóan mint az a sajt amivel végül is beoltottam.

Előzmény: elefada (1149)
krezidiesel Creative Commons License 2008.10.17 0 0 1152

Mi volt ez a 600ft-os szutyadék?

 

A cikk szerint:

"A szakemberek szerint az itt készült tejtermékek akár egészségre ártalmasak is lehetnek."

Szóval akkor egyáltalán nem biztos, hogy árt az egészségnek?

Előzmény: gazsur (1150)
viztamas Creative Commons License 2008.10.17 0 0 1151
szia!

jól megindult a fórum... :D

szóval: ide kell kattintanod, ha elfelejtetted a jelszavad:

http://www.sajtkeszites.hu/user/password

ott beírod a felhasználóneved. kapsz egy e-mailt, amiben a részletesen le van írva, hogy mit kell tenned. az üzenet idáig angol volt, de most gyorsan lefordítottam és átírtam.
ha így sem megy, jelezz és akkor majd másképpen oldjuk meg a dolgot.

üdv!
Előzmény: elefada (1125)
gazsur Creative Commons License 2008.10.17 0 0 1150

Lám-lám, csak találtak valakit arra a 600 Ft-os "szutyadékra".

 

http://index.hu/gazdasag/magyar/bdsjt1017/

elefada Creative Commons License 2008.10.15 0 0 1149
Krezi!
http://www.polgardikecske.eoldal.hu/fotoalbum/kecskesajt/kecskesajt/77
elefada Creative Commons License 2008.10.15 0 0 1148
Sóoldat:20dkg só+8,5dl víz 14fokon
Előzmény: krezidiesel (1141)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!