Keresés

Részletes keresés

karancsijudit Creative Commons License 2011.12.30 0 0 8477

Skoumi, a him.leveltar@hm-him.hu emailcím sajnos nem jó...

Előzmény: skoumi (8473)
karancsijudit Creative Commons License 2011.12.30 0 0 8476

Köszi, már neki is álltam az államiakat átnyálazni, de roppant lassúúúú. Az a baj, hogy két kisgyermek mellett nemigen van időm napokon át a levéltárban ücsörögni órákig, de pillanatnyilag mégis úgy látom, hogy az egyszerűbb és gyorsabb volt :(

Sajnos arról fogalmam sincs, hogy melyik alakulatnál szolgált az emberem, sőt, a többi falubeli sem (a II vh-s is csak a hadisir.hu-n talált anyagból tudtam meg ezt az infot, nem őrizte a családi legendárium). Most nézem a halottiakat, hátha.

Skoumi, köszi az emilt, már írok is nekik.

Előzmény: Prelleg (8472)
Andreas de Szered Creative Commons License 2011.12.30 0 0 8475

Sziasztok!

 

Ha nem nagy kérés, a latinban jártasabbak tudnának segíteni két térkép jegyzeteinek lefordításában?

 

Az első térkép:

http://abelandras.hu/soskut/soskut1.jpg

és a jegyzete:

http://abelandras.hu/soskut/reszlet1.jpg

 

 

Második térkép:

http://abelandras.hu/soskut/soskut2.jpg

és a jegyzete:

http://abelandras.hu/soskut/reszlet2.jpg

 

Köszi!

iater Creative Commons License 2011.12.30 0 0 8474

Boldog Karácsonyt És Áldott Békés Új Évet kívánunk Minden Fórumozónak!!!

 

1. leszakvizsgáztam :)

2. ismét kutatok, jövök nemsokára az eredményekkel..., meg lehet néha "egy kis" segítségért is bekukkantok ide...

 

iater.

skoumi Creative Commons License 2011.12.30 0 0 8473

Szia Judit,

 

a HIM Levéltár emailje him pont leveltar kukac hm-him pont hu.

 

Üdv:

Skoumi

Előzmény: karancsijudit (8470)
Prelleg Creative Commons License 2011.12.29 0 0 8472

A református egyház keresztelési adatainál helyre úgy lehet rákeresni, hogy a ’Search by Life Events’-nél rákattintasz a ’Birth’-re, majd a ’Birthplace’-be beírod a keresett település nevét. A szülőknél pedig természetesen a ’Search by Relationships’-nél a ’Parents’-re. Ha az alább írt településre, Adásztevelre próbálsz rákeresni, az anyakönyvei még nem lettek kiírva, a ref. keresztelési anyakönyveket még csak 7%-ban töltötték fel. Ellenben a feltöltött állami anyakönyvek között már megtalálható.

Még érdemes lenne átnézni az állami halotti anyakönyvek másodpéldányait is 1914-1918 között, az eltűnt katona településén. Ha azokban nincsen, akkor a kutatást ki kell terjeszteni akár a harmincas évek végéig. Sokan kérték az eltűnt halottá nyilvánítását az évek során, ez az oka annak, hogy még jóval az eltűnés esete után is feltűnhet anyakönyvekben az illető. A holttá nyilvánított katonák anyakönyvi bejegyzései tartalmazzák a bírósági holttányilvánítási határozat számát. A holttányilvánítási határozatok pedig korabeli dokumentumokat, tanúvallomásokat tartalmaznak. Sajnos meg van az esély arra, hogy ha azt a bizonyos személyt meg is találod az anyakönyvben, új információt nem kapsz róla. Ha a másodpéldányok átnézése nem jár sikerrel, ritkán előfordult, hogy az özvegyek egyházi holttányilvánítást kezdeményeztek. Tehát az egyházi halotti anyakönyvek is szóba jöhetnek a kutatás során. Arra sincsen biztosíték, hogy meg találod a katonát, ha ezeket átnézed. 

Mielőtt érdeklődsz náluk érdemes utánanézni, hogy a településről származó többi, a vh.-ban elhunyt katona melyik alakulatnál szolgált, sokat számít, ha tudod merrefelé kezdjék el a keresést.

Előzmény: karancsijudit (8470)
karancsijudit Creative Commons License 2011.12.29 0 0 8471

köszi, de még el sem jutottam odáig...

Előzmény: Atomantiii (8468)
karancsijudit Creative Commons License 2011.12.29 0 0 8470

a két perce írt válaszom elszállt az éterbe...

 

szóval, Skoumi, köszi az infot, az Ivh-s katonának minden általad írt adata megvan, megnéztem a hm-him.hu-t de csak telefonszámuk van, e-mail nincs, uh majd az új évben felhívom őket, tudnak-e segíteni.

 

a hadisir.hu-n viszont találtam anyagot egy a II vh-ban elesett ősről

 

a familysearch-csel csak nem boldogulok: ha a linkelt oldalon kiválasztom a református egyházat, akkor bead egy keresőt, ahova nevet kell elsősorban beírni, arra meg nem ad ki semmi hasznosat, pedig próbáltam többféle verziót is (az ellisisland.org hasonló elven múködik, ott végül megtalátam a kivándorolt ősöm adatait), ha csak a települést írom be a residence-hez, sem ad ki semmi infot. Hogy kereshetek a településre?

köszi

JUDIT

 

Előzmény: skoumi (8467)
Atomantiii Creative Commons License 2011.12.29 0 0 8469
Pár napja a Travelen mutatták a familysearch egyik épületét belülről és hogy régen hogy szállították az adatokat.
Atomantiii Creative Commons License 2011.12.29 0 0 8468
Ahol képek vannak azokat le tudod menteni, de csak egyesével.
Előzmény: karancsijudit (8466)
skoumi Creative Commons License 2011.12.29 0 0 8467

Szia,

 

igen, ez a mormonok honlapja

 

nem, az egyházi anyakönyveket nem tudod letölteni, a keresztelések egy részében tudsz keresni

 

ezek a magyar állományok a mormonoknál, amikben kereshetsz: https://www.familysearch.org/search/collection/list#page=1&countryId=1927145

folyamatosan bővülnek, de hogy mikor, mivel és mennyivel, azt rajtuk kívül senki nem tudja.

 

van ahol csak képet tudsz megnézni, van ahol csak adatra tudsz keresni.

Az egyháziaknál csak a keresztelés dátuma van megadva, a születésé nincs (kb. a XIX. sz. közepétől már mindkettőt jegyezték az anyakönyvekben)!

Tehát a levéltári kutatást egyelőre nem tudod teljesen megspórolni, ha abszolút korrekt és pontos adatokat akarsz kapni...

 

I.vh-s katona: ha csak neved van, és az nem igen ritka név, akkor inkább nemet mondok, mint igent. A névnél több adatra lenne szükség (min. szül. hely, idő és anyja neve), hogy esélyed legyen...

Egyébként a HM-HIM Levéltár, vagy a bécsi Kriegsarchiv magyar kirendeltsége tud segíteni ilyen kérdésekben (ha a névnél több adat is van, illetve ha megvannak az iratok - mert nagyon sok megsemmisült a II. vh. alatt...)

 

S.

Előzmény: karancsijudit (8466)
karancsijudit Creative Commons License 2011.12.29 0 0 8466

Sziasztok,

ez a mormonok honlapja? https://www.familysearch.org/search/catalog/show?uri=http%3A%2F%2Fcatalog-search-api%3A8080%2Fwww-catalogapi-webservice%2Fitem%2F80851

Ha igen, innen le tudom vhogy tölteni ezeket a mikrofilmeket? Roppant macera / idő a levéltáras mikrofilmes keresgélés és jó lenne itthonról végezni. Ha mégsem ez az, vki feltenné a linket?

Böröczky / Bereczky nevűeket keresek Adásztevelen, Veszprém megyében. Időben  már jól előrejutottam (kb 1780), de az oldalág is érdekelne, most azt kutatom.

Más: I.vh-ban eltűnt katonáról, ha csak a nevét tudom, ki lehet nyomozni, hogy hol  és mikor (melyik front / ország) halt meg?

Előre is kösz.

 

Steve the Great Creative Commons License 2011.12.28 0 0 8465
Előzmény: rkyra (8464)
rkyra Creative Commons License 2011.12.28 0 0 8464

A többiről nincs kép sajnos. De ha bármelyik szót tudod mással helyettesíteni, ami hasonló szerintem simán belefér. Én is amennyire ki tudom bogarászni, azt írom ki. Persze így néha elég idétlenségek kerülnek elő.

 

A hospes szóval idáig a legtöbbször olyan helyzetben találkoztam, aki nem arról a településről származott. Vagyis "betelepülő".

Előzmény: skoumi (8463)
skoumi Creative Commons License 2011.12.28 0 0 8463

csak nagyon erős tipp: ortus ex Kiss Baráthi - kisbaráti származású

 

a többiről is tehetnél fel képet, mert így elég necces...

 

a 2. talán: Darly kertész szolgája

 

az 1.-ben van olyan szó, ami nem kóser, meg a 3.-ban is...

 

a hospes-t én telepesnek fordítanám gyenge latinommal...

 

 

Előzmény: rkyra (8462)
rkyra Creative Commons License 2011.12.28 0 0 8462

Az előbb nem nyomtam a beillesztésre. :)

Előzmény: skoumi (8460)
Andreas de Szered Creative Commons License 2011.12.28 0 0 8461

Köszönöm a segítséget!

skoumi Creative Commons License 2011.12.28 0 0 8460

képet esetleg tudnál mellékelni? :)

 

 

 

Előzmény: rkyra (8459)
rkyra Creative Commons License 2011.12.28 0 0 8459

Én is kérnék néhány latin szövegre fordítást:

1. 1728-as házasságnál megjegyzés: 'prentibus uti Priores'

2. a férjre vonatkozó foglalkozás (?) 'hortulani Darly famulus'

3. 'hospes Uratus'

4. a képen a menyasszony Elisab: Kovács Virgo után mi lehet írva?

 

 

Prelleg Creative Commons License 2011.12.27 0 0 8458

Lehetséges, hogy a Pro.. ..pistr. az Prov. Capistr? A Kapsztrán Szent Jánosról elnevezett Ferences Rendtartomány (Provincia S. Joannis a Capistrano O. M. S. Francisci regularis observantiae) miatt gondolom. 

Előzmény: skoumi (8457)
skoumi Creative Commons License 2011.12.27 0 0 8457

bocs, ezt még megpróbálom feloldani valamennyire:

 

P.[ater] Aurelius Schiefszer Ord.[ine] S.[ancti] Francisci Pro.. ..pistr.

 

Schiefszer Aurél atya Szt. Ferenc Rendjének ... ...

 

S.

Előzmény: skoumi (8456)
skoumi Creative Commons License 2011.12.27 0 0 8456

hát a felbontás tényleg nem a legjobb :)

 

Sepelier[unt] (?) (temettető, temetést végző pap)


P.[ater] Aurelius Schiefszer Ord.[ine] S.[ancti] Francisci Pro.. ..pistr.

 

Observationes

 

penes testimonium localis mortuorum inspicienti(?) sepultus(?)

 

 

ragozásban abszolút nem vagyok otthon, erősen közelítő szöveg csak.

 

S.

Előzmény: Andreas de Szered (8455)
Andreas de Szered Creative Commons License 2011.12.27 0 0 8455

Sziasztok,

az alábbi anyakönyvi bejegyzés utolsó két hasábjára lennék kíváncsi, sajnos nem túl jó a felbontás. Ennyit sikerült kiolvasnom:

 

Sepeliens

B. Aurelius Schiefszer ond S. Joan cioci Prefbyler

Observationes

penes festimonicum localis mortuorum Dnspicientis Sepulta

 

http://kepfeltoltes.hu/view/111227/187__hal._1840-1867__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

 

Köszi!

Törölt nick Creative Commons License 2011.12.27 0 0 8454

Kis áramszünet, BUÉK!

Az alábbiakat vedd lazán:

 

skoumi Creative Commons License 2011.12.26 0 0 8453

hogyne. akiknek publikus az emilje (nick-re kattintva az adatlapján látod), annak tudsz... ha olyannak szeretnél, akinek nem publikus, az már macerásabb :)

vagy neked kell megkérni, hogy adja meg az emiljét, vagy te add meg a tiedet (ha nem publikus) - meg hogy saccperdimetriásan miért szeretnél privátba vonulni vele... aztán eldönti, hogy érdekli-e a történet, vagy sem, akar-e privát beszélgetést, vagy nem.

Előzmény: Atomantiii (8452)
Atomantiii Creative Commons License 2011.12.26 0 0 8452

Itt a fórumon lehet valahogy privát üzenetet küldeni?

Atomantiii Creative Commons License 2011.12.26 0 0 8451

Köszönöm a segítséget :)

Előzmény: skoumi (8450)
skoumi Creative Commons License 2011.12.26 0 0 8450

pélfdául megnézed azt, ami nem 1895-tel kezdődik, hogy van-e pl. az első lapokon utalás arra, hogy korábban hol történt a település anyakönyvezése. Encset tudom újra példának hozni - ott le volt/van írva... hogy más esetekben mennyire volt precíz a másolatkészítő, nem tudom, eddig ez volt az első ilyen anyakönyvem...

Előzmény: Atomantiii (8444)
Prelleg Creative Commons License 2011.12.25 0 0 8449

Ajánlom figyelmedbe a 7759-7764 hozzászólásokat, melyek éppen ezzel a problémával foglalkoznak. Az más kérdés, hogy a református adatbázisban (legalábbis a katolikusban eddig nem találkoztam ilyen esettel) sok személy többször is szerepel, ugyanazzal a keresztelési dátummal, szülőkkel, de a nevek helyes és „rontott” változatával. Ha az adatok alatt a kereszteléseket érted, abban az esetben igen, kutathatóak a születési anyakönyvekben. 

 

Előzmény: Atomantiii (8447)
Atomantiii Creative Commons License 2011.12.25 0 0 8448

Ja és mindegyiknél van valami tekercs és filmszám is. Ezek az adatok is kutathatók valamelyik levéltárban? Mert mindegyiknél van ilyen szám.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!