Keresés

Részletes keresés

bbfeco Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10509

Azon én is filóztam, hogy mivel lehetne esetleg házasítani. Merlot-ra gondoltam, a Bátyám viszont(tudományos alapokon) a Malbec-et favorizálná. Van még cca 50-100 tőre helyem ezt kéne eldöntenem.

csak kicsit off: a sógor otellójának a magjait már szárítom. Csinált valaki szölőmag lisztet házilag?

Előzmény: Corsario (10507)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10508

MEgmondom őszintén és a héjon eresztést csak láttam, hallottam, magam nem gyakoroltam még - voltak itt korábban profi vörösborosok (szaki palira kokrétan emlélkszem; no meg lala is) ők tán megmondják a tutit- egy biztos, nem szabad az erjedés miatt felúszó törkölykalapot (a ledarált hús bogyóhéj tömeg) huzamosabb ideig levegővel érintkezve hagyni. Ha ezt visszalökdösi az ember, vagy rendszeresen rálocsolja az erjedő mustot akkor sztem nem kell ecetesedéstől tartani. Mi hiányzik még? Persze az erjedést befejezve vigyázni kell az anyagra akkortól kell védni az oxidációtól - nem feltétlen kénnel a kívánatos almasavbomlás miatt. 

Előzmény: Corsario (10502)
Corsario Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10507

300 tőről jött le a 350 l cefre, ez a szúz termés volt, ezért nem is foglalkoztam terméskorlátozással még. Egy évig tölgyfahordóban lesz aztán még egy évig palackban. Remélem 2013-végére jó bor lesz belőle. Jövőre termőre fordul még 400 tőke shiraz. A telek Zalában van. Ültettem idén tavasszal kisérleti jelleggel 100 tő tempranilót is, 98 megeredt de sajnos az még 4 év, hogy kiforrjon az első mustja.

Előzmény: bbfeco (10506)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10506

Hány tőről sikerült?Persze ez attól is függ ,hogy Te ill a szölő hol van.

A közelben van az Ikonpincészet, ott kóstoltam egy ilyet,  nem egy asztali minőség, felette  van rendesen. Mivel kóstoltunk mást is(ebben nincs gyakorlatom) nem tudnék úgy írni róla,mint esetleg a "művelt alkoholisták" :))

Előzmény: Corsario (10504)
Corsario Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10505

Még annyit, hogy állítólag fiatalabb korában érzékeny a fagyokra de nekem ilyen gondom nem volt.

Előzmény: bbfeco (10503)
Corsario Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10504

Igen saját. Az idei volt az első termés. A cefre szine 4 nap után olyan mint a tinta. 19,4 cukorral és 6,5 savval szüreteltük. Az utolsö 10 napban a sav rengeteget zuhant. Az ezerfürtú vagy rizlingszilvánihoz hasonlítva-amiben sokéves tapasztalatom van-  nem különösebben érzékeny a betegségekre. Az átlagos  fürtmérete kisebb lett mint amit a szakirodalom ír de ez talán az idei  szárazság miatt volt. Eddig minden pozitiv.

Előzmény: bbfeco (10503)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10503

Saját termésed?..érdekelne , mivel a tavasszal ültettem 300 tő Shirazt és a termesztésével kapcsolatban bármilyen infót szívesen veszek.

Előzmény: Corsario (10502)
Corsario Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10502

Az én 350 liter shiraz cefrém kádon van péntek óta és napi csömöszöléssel rendszeresen cserélt 3x5 literes kővé fagyott palackal stabilan tartja a 14-15 fokot, várja a hétvégét amikor a lén áztatást befejezem.

Szóval, ha jól értelek, elvileg így kádon (kácin) hagyva is gond nélkül kiforrna? Akkor  beecetesedést csak erős kénezéssel tudod elkerülni vagy hogyan? Valami itt még hiányzik nekem a folyamatból.

Más: a PET palackokkal vigyázni kell, a cimkeragasztó nagyon eős méreg és elég nehéz leszedni. az originál palackok beszerését javaslom.

Előzmény: Cirfandlia (10492)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10501

Hát drukkolok, hogy ideálisan alakuljon az erjedés!

És mennyi ideig tart ez várhatóan?

Az enyém szerintem már forr, mondjuk csendes és különösebb melegedés sem érzékelhető, de a szag alapján erre következtetek.

Ill. a hordónyílásra téve a fülem halk sercegést, pattogást lehet hallani, de lehet hogy csak a fülem cseng :-)?

 

Előzmény: Cirfandlia (10495)
Corsario Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10500

A Vaterán rendszeresen hirdetik a telepítési kvótákat. 500 négyzetméterig nem kell engedély de kicsivel több felett is szemet hunynak általában. A szőlőtelepítés egy iszonyat bürokratikus macera. Könnyebb Nyasszaföldről örökbefogadni egy gyereket mint az egész telepítést  szabályosan vigigvinni.

Előzmény: szalonspicc (10410)
barkócza Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10499

(Ajjaj, miket írok.. "vékony át csövön"...)

Előzmény: barkócza (10498)
barkócza Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10498

Az othello miatt jó lenne a kiforrás után gondosan, légmentesen lezárni 2-3 hétre a cefrét. Javaslom a fedeles, ún. savanyító vödröket. (Ez egyébként erjesztésre is kiváló, a lezárt fedél mellett azért kiszuszog a keletkező szén-dioxid.) A kiforrás után a levegőtől elzárt cefrében a törkölyön végbemegy az almasavbontás.

 

Ha mindez megtörtént, után nyomj bele egy egyszerű, ekég nagyméretű, sűrű, rozsdamentes levesszűrőt a cefrébe. A benne folyamatosan összegyűlő színlevet fejtsd le egy vékony át csövön egy vödörbe. Ezt zárd le, és várj egy órát. A leülő durva seprőről utána ismét fejtsd le a bort tiszta PET palackokba, úgy, hogy csurig legyenek a palackok! Ha az utolsó nem telik meg, nyomd össze, hogy kimenjen belőle a levegő, és úgy zárd le. A palackokat hűvös, napfénytől mentes helyen, állítva tárold. 2-3 hónap múlva ismét fejts le az újra leűlő seprőről. A palackokat egyszer-egyszer nézd meg, lazíts meg egy kicsit a kupakot, hogy nem keletkezik-e benne gáz, mert az, bizony fölrobbanthatja a palackot. Ha véletlenül keletkezne gáz, addig laza kupak alatt tartsd a bort, amíg el nem áll a gázfejlődés.

 

A maradék lucskos törkölyt a legjobb rögtön lefőzni pálinkának, de persze préselni is lehet.

 

Nem mondom, hogy jó lesz így a borod, de ez egy egyszerű, panelben is megcsinálható technológia. Remélem, nem orrolnak meg érte a profik. :)

Előzmény: Törölt nick (10497)
_Pityesz_ Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10496

Sziasztok. Szeretnék vásárolni néhány mázsa szürkebarát, chardonnay és cab. sauvignon szőlőt. Tudna esetleg valaki segíteni ebben? Fejér megyében lenne a legjobb, de messzebre is el tudok érteni menni, ha szükséges.

Köszönöm előre is.

Cirfandlia Creative Commons License 2011.09.27 0 0 10495

Hát, kinek mennyire terméskorlátozott ez; cca 240 termő tőkéről lett 260 liter must. 4(5) kétrügyes csapot hagyok tőkénként, minden ezekből jövő hajtáson 1 db fürt marad. Idén nem kellett egyáltalán fürtöt leválogatni, kb. 0,7-0,8 fürt volt átlagosan hajtásonként.

 

Nálam eléggé "érdekesen" szokott spontán erjedni a must, mindíg több lesz a végén az alk. + maradékcukor mint az a mustfok alapján indokolt lenne; valószínű a törzsek jobban hasznosítják a cukrot. 16-17,5 g cukorból szokott lenni 1% alk. Alk. 14,5 köré várható, cukor 5-10 g talán, de majd meglátjuk. A présmustban, ahogy 2008-ban is remélem több cukor marad és abból lesz egy édes verzió - ott az erjedés vége megakadhatna...

Go fermet a rendkívül száraz év és igen a túlérettség miatt adtam; ilyenkor tápanyaghiányos tud lenni a must. Valószínű működne e nélkül is; de ez 30 g természetes élesztősejtfal 100 literbe . nem fog drámát okozni. Volt a színmustnál 3 óra ülepítésem, inkább csak tényleg a durva sarat huztam le, ott elkelhet az erjedés vége felé.

Előzmény: medvegyu (10493)
lalá Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10494

-Ja. Nem kell bonyolítani. A kotyogó, a szelep, a lazán visszahelyezett akonadugó erjesztéskor ugyanazt a célt szolgálja. Az üvegballonra, kis hordóra kotyogót tesz az ember. A tartályon gyárilag ott a szelep. De, elégséges lehet a sima fedő is.

 

Neked ilyen lehet csak valamivel kisebb. Ezeknél a betöltőnyilások oldalából állnak ki a pipa alakú szelepek. (Ezek rugósak mert mind a két irányban kell működniük. Erjedéskor kifelé, kifejtéskor befelé.) Főerjedéskor a tetők csak simán lehajtva.

Előzmény: medvegyu (10490)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10493

Hú! A 22,6 nem semmi! Ehhez gondolom terméskorlátozni kellett rendesen.

És ebből mennyi alkohol és maradékcukor várható?

Ill. gondolom a go-ferm használatból, hogy száraz bort tervezel (most kerestem rá a neten, hogy mi az :-)).

Ezt mindig jó belerakni, vagy csak túlérett termés esetében?

 

 

Előzmény: Cirfandlia (10492)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10492

Héjon eresztéshez: miért ne lenne jó a kád? A fahordódban hogy óvod meg az oxidációtól az erjedő mustot? A klasszikus villányi- szekszárdi vörösborkészítés nyílt káciban zajlik csömöszöléssel bőven érintkezve levegővel; persze a legtöbben már nem így áztatnak héjon de működik azért. Ti egyébként tervezitek csömöszölni, vagy körfejtés a tartályban?

 

Nálam hétvégén bevégeztett a préselés, végül 22,6-ig kúszott csak fel a mustfok; egy szerednyei hordó (200 l) színlé és kb 60 liter préslé (tartályban) várja borrá nemesülését. A forrás szépen beindult már tegnap reggel mindkét egységben, Go-ferm tápanyagon és cefrekénezésen kívül nem adtam mást.

Előzmény: BZoltan (10466)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10491

Köszi!

Most akkor két féle infóm, hogy jó-e ez a szelep forráskor, vagy kell helyette kotyogó :-).

Honap szétnézek egy szaküzletben.

 

Előzmény: Törölt nick (10483)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10490

Szóval akkor ide nem kell kotyogó elég a visszacsapó szelep?

Ma kaptam tanácsot az egyik szaküzletben, hogy amíg forr, inkább vegyem le ezta légzárós fedelet és tegyem rá a normál fedőt.

Holnap szándékozom erre is venni kotyogót, és akkor visszaraknám.

De ezek szerint feleslegesen bonyolítom?

 

Előzmény: lalá (10486)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10489

Akkor most az erjedés és az erjedés szabályozás jön.

 

Igen, mintha ma el is indult volna az erjedés. Erjedésszabályozás hogyan megy? Most éjjel szellőztetem a szuterént, hogy fékezzem a forrás intenzitását, remélem evvel nem ártok neki.

 

Ha jól értem, akkor a színlevet meg egy kis préslevet erjesztesz együtt.

 

Igen, ez a felállás a fahordóimban.

 

A cefrére kevés lé jut, és az sem a legjobb (maradék préslé). Érdekes lesz.

 

Ez egy másik cefre, amin rajta hagytam a teljes saját levét. Illetve még kipótoltam egy kis lével a másik kádból is, hogy jól ellepje. És most pihen, sőt talán forrdogál az inoxban.

Ha nem jön be, párolom pálinkának.

Ha jónak ígérkezik, kaphat még fahordós érlelést is, egy hordó majd felszabadul forrás és fejtés után.

 

Mire ezer hl-t kierjesztesz minden csínját-bínját tudni fogod.

 

Huhh, az még soká lesz :-)

 

Ameddig tart az erjedés a barnatöréstől nem kell tartani. MAjd utánna.

 

Értem, de mit kell tenni, hogy megelőzzem?

 

Köszi!

 

Előzmény: lalá (10485)
g.anti56 Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10488

 

Szevasztok!

Mutatok egy képet a pozsonyi fehérről, amely egy eltűnő borszőlő fajta.

gergerg Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10487

Lefejtettem a borocskát üvegekbe mert már nem sercogott. Most hogyan tovább? Borkén?

lalá Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10486

-Valószínű az. Egy visszacsapó szelep, ami a szelepágyon ül. A kiáramló CO2 nyomás felemeli, majd a nyomás megszűntekor visszesik. Nem kell tűl misztifikálni. A legegyszerűbb dogok a legjobbak. Az ászokhordón a lazán visszahelyezett akonadugó is működik. A cső végére húzott gumiujj szintén. stb stb

Előzmény: medvegyu (10482)
lalá Creative Commons License 2011.09.26 0 0 10485

Akkor most az erjedés és az erjedés szabályozás jön. Ha jól értem, akkor a színlevet meg egy kis préslevet erjesztesz együtt. A cefrére kevés lé jut, és az sem a legjobb (maradék préslé). Érdekes lesz. Mire ezer hl-t kierjesztesz minden csínját-bínját tudni fogod. Ameddig tart az erjedés a barnatöréstől nem kell tartani. MAjd utánna.

Előzmény: medvegyu (10481)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.25 0 0 10484

Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata szürkebarát roséval kapcsolatban?
Igazából normális leírást sehol sem talátam, így 3 napig hagytam bogyón (természetesen szemezve) erjedni, majd préselés után hordóba került és itt folytatja az útját a borráválás útján. :)
Minden tapasztalat illetve észrevétel érdekel! Köszi!

Törölt nick Creative Commons License 2011.09.25 0 0 10483

Helló!
Az nem egy szelep az esetlegesen növekedő nyomás elengedésére? Nekem műanyag úszófedelesem van azon középen van egy ilyen szelep amit forraláskor leszedek és a lyukba kotyogót teszek.

Előzmény: medvegyu (10482)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.25 0 0 10482

Az enyémen van, egy fehér műanyag cucc is van a lukon, golyóval, én kotyogóként azonosítom be ezt, de  nekem is kérdés, hogy hogyan is fog működni ez pontosan.

 

Előzmény: jAndris (10480)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.25 0 0 10481

Köszi!

 

Most bent pihen az inoxban a kísérleti anyag a cefrével együtt.

Ill. a szűrt lé a fahordóban, préseltet csak minimálisan raktam hozzá, hogy kipótoljam, a saját súlya által kinyomott lé a túlnyomó rész.

A szűrtet is közel egy napon héjon hagytam (palackozott jéggel hűtve), mielőtt hordóba került.

Mindezt kén hozzáadása nélkül.

Végül az ülepítést sem csináltam meg.

Olvasgattam mindenfelé, kicsit megszeppenve olvasok barnatörésről, meg egyebekről.

De remélem jó úton járok eddig :-).

 

 

Előzmény: lalá (10479)
jAndris Creative Commons License 2011.09.25 0 0 10480

A tömlös fedélen van lyuk a gáz távozásához?

Előzmény: RAMBO (10477)
lalá Creative Commons License 2011.09.25 0 0 10479

-A vizet minden esetre kifröcskölheti. A széndioxidnak mindig legyen útja kifelé, akkor nincs baj. A törköly kiázik és jön hozzá még a seprő. A kettő együtt leülepszik. (darálék=cefre, csak, hogy "bor"-ul beszéljünk hihi)

Előzmény: medvegyu (10478)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!