Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24206

Az hogy egy szernek mire van 2017 ben engedélye az nem azonos azzal hogy milyen betegségek ellen hatásos. 10ével ezelőtt még a Zöld könyvben ajánlották az általam fölsorolt kórokozók ellen a Neviként lemosó permetezésre. Moníliára és tafrinára  levéllikasztó gombára  a lisztharmaton kívül. Ezek tipikusan a csonthéjasok betegségei. De egy biztos nálam bevált.

Előzmény: szicsu1007 (24203)
pacsepa Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24205

Nézd, én maradok az óvatos oldalon. Amíg nem vagyok rákényszerítve, hogy csak rézzel tudom megvédeni az őszibarackot, addig inkább nem használom.

Előzmény: szicsu1007 (24198)
pacsepa Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24204

Köszönöm, ez nekem is új volt!

Végigolvastam, de valószínűleg nem kell emiatt módosítanom az állításomat, inkább felhívta a figyelmet arra amit nem írtam hozzá az elején.

Méheket nem permetezünk le! Semmivel!

Nekem mondjuk evidens, hogy csak az esti sőt villanyfényes éjszakai permetezéseket csinálok, amikor nagyobb valószínűséggel van szélcsend. A tavam partján állnak a gyümölcsfák (némelyik 3 méterre) és ez fokozott óvatosságra késztet azon túl, hogy a méhek a barátaim.

Előzmény: arpad-lajos (24197)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24203

Most kissé bizonytalan vagyok. Vagy mégsem? :-))))))

Mármint hogy Nevikén a csonthéjasok moníliája ellen.

Ismerőseim tanácsot szoktak tőlem kérni lemosós növényvédelemből (mert azt hiszik, hogy értek hozzá:-) ).

Azt szoktam válaszolni:

1. Olaj a rovarkártevők ellen.

2. Rezes szerek gombafélék ellen (kivéve lisztharmat).

3. Kén a lisztharmatra, semmi másra (esetleg egy kis atka-gyérítés).

Kissé kihegyezve ez nálam azt jelentette, hogy a kén csak lisztharmat ellen jó, és lisztharmat ellen csak a kén jó (tavaszi lemosáskor).

 

http://www.corax-bioner.hu/engedely/engedely_neviken.pdf

 

Előzmény: alfi13 (24201)
alfi13 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24201

Nálam nagyon bevált a tavaszi első lemosó permetezést Nevikénel végzem el. Az lehet hogy csak a lisztharmatot írtam de az általad fölsorolt cseresznye meggy kajszibaracknál a monília ellen is nagyon hatásos megelőzésre. Ezeken a fákon levő nagyon sok rovarkártevő gyérítésére is kitűnő pl a pajzstetvek, levéltetű tojások, körtelevélbolha és az atkák ellen. Gyakorlati tapasztalataimat írom le amit már kipróbáltam és bevált. Őszibaracknál a tafrina ellen is hatásos első lemosószernek egérfüles állapotban meg a Bordóilé neo val mádodszor.

A második lemosót akkor végzem amikor meglátok a gyümölcsfán egy kinyílott virágot. Ezt a pár virág bibéit le fogja égetni a réz de a én akkor is ezt módszert alkalmazom. Akinek csak pár gyümölcsfája van a kertbe az könnyen megcsinálhatja én a kb 90 gyümölcsfámnál már nem mindig  sikerül.

 

Előzmény: szicsu1007 (24187)
caterina3 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24200

Ez jó hír! Akkor talán nálunk sem mentek tönkre a cuccok.

Előzmény: Jani71 (24199)
Jani71 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24199

Tapasztalat: az Actara SC az elmúlt kemény fagyokban történő tárolás után is hatékony maradt.

(Fűtetlen garázsban, kívül a legalacsonyabb hőmérséklet: - 23 °C, egyébként is hosszan tartó

zord hideg, minimum mínusz 10-zel, meg egyebekkel is, amit kaphatott egész télen át.)

szicsu1007 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24198

Alaptézis, hogy az őszibarack és a nektarin levélzete érzékeny a rézre.

 

A NÉBIH 2015-ös (Bordóilé NEO SC-re vonatkozó) Felhasználási engedélye szerint talán kissé bátrabban nyúlhatunk EHHEZ a rézhez:

 

https://www.fmcagro.hu/ChemiNova/web.nsf/Pub/YQB12H/$FILE/Bord%C3%B3il%C3%A9%20Neo%20SC_i.pdf

 

Idén őszibarackra, cseresznyére és meggyre sziromhullás után (is) szándékom van alkalmazni.

Előzmény: pacsepa (24190)
arpad-lajos Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24197

Vigyázat (2016-os vizsgálatok), a Mospilánt nem szabadkeverni a Folicur Soloval !!! A méhek miatt.

 

http://www.agroforum.hu/archivum/2017-februar/mehek-veszelyeztetese-mehekre-nem-jeloleskoteles-novenyvedo-szerek

 

 

Előzmény: pacsepa (24195)
laci197903 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24196

koszonom, vagyis a teljes viragzasba, akkor a chorust keverem majd mospilannal, , es sziromhulaskor megint menjen, topas+mospillan? vagy a mospilan majd mehet kesobbmagaba?

Előzmény: pacsepa (24195)
pacsepa Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24195

lehet keverni a Topast és a Mospilant-t minden további nélkül. Az összes felszívódó szerrel lehet és a legtöbb kontakt szerrel, amit virágzásban használhatsz.

DE!

Javaslom az első szilvadarázs elleni kezelést már teljes virágzásban kijuttatni, mert a virágra rakja a petéket a szilvadarázs! Így előkészített terep várja a kikelő lárvákat. Arról nem is beszélek, hogy mi van akkor, ha az időjárás meggondolja magát és nem tudsz később permetezni?

Tavasszal elég szeszélyes az idő ahhoz, hogy mindig a lehető leghamarabb permetezzünk, utólag meg sajnálkozni kár.

Előzmény: laci197903 (24194)
laci197903 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24194

tiszteletem, szeretnem megkerdezni hogy a szilvanal sziromhullaskor a topast lehet e keverni mospillanal szilvadarazs ellen, vagy a sziromhullas utan varni par napot es a mospllant ki juttatni magaba.

caterina3 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24193

Köszönöm szépen!

Előzmény: öreg_néne_b (24192)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24192

Ugyan az előírás általánosan a fagymentes helyen tárolás, de például egy száraz, porformájú szerben semmilyen fagy sem tud kárt tenni. Ugyanígy a szerves oldószeres készítményeknél sem kitüntetett érték a a nulla fok. Ami ténylegesen veszélyeztetett, az a vizes szuszpenzió szerforma, ott előfordul, hogy fagyás után nem tudod felkeverni, mert kicsapódott az anyag és kiült az aljára. De ez könnyen észrevehető.

Előzmény: caterina3 (24191)
caterina3 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 24191

Nagyon szépen köszönöm! :-) Nekünk nem őszi-, hanem kajszibarackjaink, illetve meggyfák és szilvák vannak, de gondolom, nagyrészt ezekre is érvényes mindez. Lemosóval már nem mertünk permetezni, mert egyes fákon a megpattant virágrügyeknél már látszik a virág színe.

 

Komoly gondunk, mivel ez nyaralótelek, hogy elég nagy eséllyel nem tudunk pont akkor kijönni, amikor permetezni kéne, és pont lehet is (az időjárás megfelelő hozzá).

 

Még egy kérdés: a tavalyi permetezőszerek, illetve gyomirtó (Glialka) itt maradtak télre a kamrában a hosszan tartó mínuszokra, fel lehet használni még őket, vagy „kuka”?

Előzmény: pacsepa (24190)
pacsepa Creative Commons License 2017.03.18 0 3 24190

Gombabetegségeket nem lehet egy kalap alatt kezelni, de annyi közös bennük, hogy már rügypattanásig is van teendő.

A monília és a tafrina (őszibarack) ellen most maximum lemosópermetezést tudsz csinálni (ha éppen nem esik az eső). Ez még nem "a védekezés", hanem egyfajta prevenció. Csökkented a nyomást, az áttelelt gombákat ritkítod. Elsősorban a réz-, kisebb részben a kéntartalmú növényvédőszerek különböző formációi jöhetnek számításba. Ez a prevenció egészen addig folytatható amíg a virágrügyeknél meg nem pillantod a szirmok színét. Alaptézis, hogy az őszibarack és a nektarin levélzete érzékeny a rézre. Gyakran előfordul, hogy a levélkezdemények (egérfülek) hamarabb jönnek, mint a virágrügyek pattanása. Ilyenkor már kerülendő a réz használata az őszibarack esetében.

 

Csakhogy sajnos nem olyan egyszerű a kertészek élete, hogy "csak" a gombafélékkel kezdjen megküzdenünk. Évről-évre nagyobb kárt okoznak az atkafélék. És mindenütt ott vannak. Nem túl mobil lények, ha helyben tudod őket ritkítani, akkor a spórákkal kilométerekről is terjedő gombákkal ellentétben jelentős mértékben csökkennnek az "atkás" problémáid később. Ezek az atkák a növényekkel együtt ébrednek. Már most! Ellenük a kén szintén hasznos ritkító szer, de ha ezt olajjal (parafinolaj, növényi olaj) kombinálják, akkor még jobb, mert az áttelelő atkák megfulladnak tőle.

 

Van a piacon olyan készítmény, ami mind a három említett összetevőt viszonylag nagy mennyiségben tartalmazza, pl az Olajos Rézkén. Én ezt használom lemosózásra.

 

A réztartalmú szereknek még egy igen előnyös tulajdonsága, hogy a bennük lévő réz a baktériumokat is pusztítja.

 

Szóval itt tartunk most az ország közepén, 2017. március 18-án Sándor napján. Egy-két hét eltérés lehet az ország többi részéhez képest, de szerintem idén ez nem játszik, mert hosszú és kemény tél volt, és hirtelen jött a tavasz. Ha minden optimálisan alakult, akkor egy-két lemosópermetezésen már túl kellene lenni, kifejezetten kontakt szerekkel.

 

Aztán ha megpillantjuk a megpattant virágrügyön keresztül a szirmot, vagy az őszibarackon az egérfüleket, akkor beindul a második fázisa a védekezésnek. Lehet csak kontakt szerekkel védekezni, de ezek már lehetőleg ne legyenek kéntartalmúak (a méhek sem szeretik a pokolszagot) és a már fentebb említett réz sem igazán jó megoldás, megperzseli a virágokat. Bevált szer ilyenkor a Dithane. A virágzás alatt ajánlott többször ismételni, legalább kétszer.

Sokkal biztosabb megoldás, ha felszívódó szereket is használunk, még biztosabb, ha a felszívódó és kontakt szereket egyszerre, keverve juttatjuk ki. Ez a rezisztencia esetleges kialakulásának is hatásos ellenszere lehet. A szakirodalomban sok helyen olvastam, hogy az első felszívódószeres kezeléssel ráérünk virágzásban permetezni. Ezzel az a baj, hogy hülyeség. Aki látott már virágba boruló fát, az tudja, hogy nem egyszerre nyílik ki az összes virág és nem is egyszerre hervad le a szirma. ár néhány túlbuzgó kinyílt virágon keresztül is be tud hatolni a monília! Persze ezeket a gallyakat még le lehet majd metszeni, ha kiderül a fertőzés, de én nem szeretek ilyenkor metszegetni, az már korábban megtörtént a szükséges mértékben. Ezért azt mondom, hogy az első felszívódószeres kezelést már a virágbimbók megpattanásakor el kell végezni és utána legfeljebb 7 naponként. Ebben a formában ez legalább három kezelés lesz!

Legelső kezelésnek a CHORUS-t  ajánlják, merthogy ez hidegebb időben is jobban képes felszívódni, amikor a növények nedvkeringése még nem teljes értékű. Hogy ebből mennyi a marketing és mennyi a valóság? Jobb híján higgyük el!

Amikor a virágok 15-20%-a már kinyílt, ami az első 7 napos periódus vége (második kezelés), akkor jöhet másik szer, itt már nagyobb a választék. Jöhet pl. a TOPAS, vagy a FOLICUR SOLO.

 

És itt visszatérek az egérfülekre és az őszibarackra. Itt nem elég a monília ellen védekezni, a sokkal veszélyesebb tafrina is belép a képbe. Míg a monília jóformában csak a virágzásban fertőz, a tafrina a zöld részeken (is) mindaddig, amíg a napi középhőmérséklet kellően meg nem emelkedik, a szakirodalom szerint 15 oC-ig. Egészen eddig 7-10 naponta kell permetezni és nem akármivel!

A kontakt szerekben nincs különbség, a felszívódó szerekben viszont igen. SCORE (ALFA SOLO ugyanaz), FOLICUR SOLO a legismertebbek. Ezek védenek a monília ellen is, azonban míg különösen az utóbbi esetében kifejezetten ajánlja a gyártó moníliára, az előbbiek esetében csak óvatosan fogalmaz, mint kedvező mellékhatást említi. Na ja, a Folicur II. kategóriás szer, hozzá kell jutni...

 

Nálam a kertben a tavaszi védekezésnek ez az intenzív szakasza április közepén szokott lezárulni. Ilyenkor már sem a virágmonília, sem a tafrina nem fertőzhet.

Előzmény: caterina3 (24189)
caterina3 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24189

Lehet, azonban „a kocka el van vetve”, és a fő kérdés most az, hogy volt-e hasznossága vagy sem a mai, Topassal elvégzett permetezésünknek.

Előzmény: szicsu1007 (24188)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24188

Az is lehet, hogy ma még megfelelt volna egy "lemosó" Bordóilé NEO SC-vel.

https://www.fmcagro.hu/ChemiNova/web.nsf/Pub/bordoile_neo_sc.html

 

A Gazdaboltban kb. 300 Ft egy 5 ml-es Topas ampulla, ami 10 l vízbe való (és ugye kérdéses, hogy van-e már felszívó felület a növényeken).

A Bordóilé NEO SC 2400 Ft 1 liter. Ennek házi kerti ajánlása 30-40 ml / 10 liter. Mondjuk én 33 ml-t szoktam beletenni, és így harmincszor töltöm meg a 10 literes permetezőgépet. Így kb. 80 Ft-ba kerül egy "menet".

Persze-persze: ne hasonlítsuk össze a kontakt ill. felszívódó szerek hatékonyságát egymással (és hatástartamban se!). De talán érdemes elmélázni a számokon:-)

Előzmény: caterina3 (24186)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24187

Hm... Nehéz megjósolni, hogy "holnap" rügyfakadás lesz:-)

Mivel a Nevikénben kén és olaj van (lisztharmat és rovarkártevők ellen), nem szoktam vele lemosni cseresznye, meggy, meteor és kajszi fákat (ezeken még sosem láttam lisztharmatot). Levéltetvek ellen elvileg mehetne cseresznyére, de azt majd elintézem a cseresznyelégy elleni harcnál (úgyis a szomszédból hozza majd a tetveket a szél - majd szüret után Pirimor és hasonlók).

Aztán a Bordóilé Nano (ill. NEO) SC már vegetációban is mehet meggyre és cseresznyére, tehát nem figyelem naponta a rügyfakadást emiatt :-).

És hát nem tudtam pontosan értelmezni a hozzászólásodból, hogy rügyfakadást vagy rügypattanást figyelsz. Az előbbit talán könnyebb észrevenni, mint a rügypattanást, de szerintem hosszabb ideig tart (mármint a rügyfakadás).

Előzmény: alfi13 (24183)
caterina3 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24186

De sajnos mi nem Chorust, hanem Topast használtunk. Vagy, ha úgy érted, nem tudunk eső után egy-két nappal permetezni, mert vasárnap hazamegyünk, és addig meg esőt írnak. Így muszáj volt ma megcsinálni.

Előzmény: szicsu1007 (24184)
caterina3 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24185

Naplemente után, szürkületben permetezett a férjem, úgyhogy méh már nem volt. :-)

Előzmény: szicsu1007 (24182)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24184

Miért? A Chorus kuratív, egy-két nappal eső után is felszívódva hatékony. Bár az meglep, hogy nálatok már bimbós állapot van a csonthéjasokon (talán csak a kajszin van?).

Azt még hozzátenném, hogy újabb vélemények szerint az első Chorus a szokásosnál korábban kipermetezhető, amikor szinte csak a csészelevél tudja felszívni (merthogy állítólag a moníliás fertőzés is képes bejutni a csészelevélen keresztül). Pl. ilyen állapotban:

 

 

A "klasszikus" 1. Chorus kijuttatás inkább talán ilyen állapotban (2015.04.13.):

 

 

 

Előzmény: caterina3 (24181)
alfi13 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24183

Szerintem a lemosó permetezésnek a rügyfakadás előtt egy nappal van az ideális időpontja. Ezért én kétszer csinálom a lemosó permetezést első alkalommal amikor kb +5  fölé megy a hőmérséklet ekkor mindent lefújok Nevikénnel. Majd ha sikerül kilesnem egy egy fát a rügypattanás előtt akkor az őszibarackot Kajszibarackot Szilvát Bordoilé Nano -val A többit ami lisztharmatra érzékeny újból Nevikénnel. A szőlőt a barkásodáskor szintén Nevikénnel.

Előzmény: lapar (24177)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24182

Persze érdekes lehet a méhek pofán locsolása:-(

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=139184028&t=9020473

 

Amikor én évekkel ezelőtt még fényes nappal fújtam ki a Chorust, meglepődve láttam (hallottam), hogy senki nem döngicsél a meggyfákon.

Azóta (három éve) csak csillagászati naplemente után fújok gombaölőt is!

Előzmény: caterina3 (24179)
caterina3 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24181

Köszi! :-) Sajnos akkor ezt elszúrtuk, úgy tűnik.

Előzmény: szicsu1007 (24180)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24180

Én így szoktam:

 

Bimbóban: Chorus  (előtte ugye kiment egy-két rezes lemosó:-)

Teljes virágban: Chorus

Sziromhulláskor: Topas (ezt csak hűvös, csapadékos időszak miatt - e'ne vigye a möggyöt a köd:-)

Előzmény: caterina3 (24179)
caterina3 Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24179

Sziasztok! Csak most tudja a férjem megpermetezni a gyümölcsfáinkat monília és egyéb gombabetegségek ellen, mivel napközben szél volt, a hétvégére pedig esőt jeleznek előre. Az időjárásoldalak szerint 8-11 fok van most nálunk. Eredményes lesz azért a permetezés a fákra Topas szerrel ezen a hőmérsékleten?

 

A gyümölcsfák rügypattanás után vannak, van, amelyik zöld, van, amelyik piros bimbós állapotban.

beetee Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24178

Csak almád és szőlőd van?

Mert szinte minden másra jó, ha rézzel is védekezel a lemosáskor...

Bár  a szőlőre és az almára sem káros, mert ott is vannak réz-érzékeny károsítók.

Előzmény: lapar (24177)
lapar Creative Commons License 2017.03.17 0 0 24177

Csak keveset olvastam vissza, de ugye jól látom, hogy nem kapkodtam el a tavaszi lemosót (Nevikén) ha a héten megcsináltam?

Mert volt egy olyan érzésem is, hogy talán túl korán van.

pacsepa Creative Commons License 2017.03.16 0 0 24176

15 oC fertőz, utána már nem. Addig védekezni kell, az április közepét jelenti általában.

Előzmény: Jani71 (24174)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!