Keresés

Részletes keresés

szaguaro Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11842
Nyugodtan kint hagyhatod, nem fagynak meg. Az öreg fáimról, ami magasan van termés, és nem szedem le, lehullik alá, tavaszig elrohad, és kikelnek a csemeték, 8-10 egy csomóban. Érdekes, h. az öregek levele általában lehullik télen, a magoncoké megmarad.
Előzmény: Arth_ur (11838)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11841

Bocsánatot kérek, de erre nem tudok semmi értelmeset és biztatót sem írni. Október elején, a teleltetés kapujában penészes földű citromfa?

Most, hogy elolvastad a weblapot, valószínűleg van már valami elképzelésed arról, hogy abban a néhány napban, amióta nálad van, milyen nevelési hibákat követtél el. Valamit tenni kell, de hogy pontosan mi lenne a legjobb, ami biztosan megmentheti a növényedet, nem tudom.

Valahogy mindenképp ki kell szárítani a földjét, de ehhez szerintem kevés a locsolás leállítása. Például, nincs lehetőséged nap közben szabad levegőre (pl. esőtől védett terasz) vinni a növényedet?

Miből tudod, hogy nem gombás a gyökere? Kibontottad, és megnézted? Ha igen, és szép fehér volt a gyökérzet, akkor semmi gond. (Július végén tettem fel fotót egy ilyen gyökérzetről.)

A leírtakból is láthatod, teljesen tanácstalan vagyok. Inkább kérdezek, mint ötleteket adok. Más lenne a helyzet, ha ez a probléma tavasszal, vagy a nyár derekán jelentkezett volna. Amire valószínűleg fel kell készülnöd, ha véletlenül mégsem olyan szép fehér a gyökérzet, "regeneráló" földkeverék összetevőinek és Ridomil Plus 42 WP gombaölőszernek a beszerzése. Elképzelhető, hogy az atkák is megjelentek a levelek fonákján.

Előzmény: clc (11835)
calamondin Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11840
Egyet elfelejtettem.Ha cserépben hagyod kint, a cserép körbefagyhat.Vagyis a cserepet vagy sülyezd a földbe,vagy ültesd ki a kis magoncokat a szabadföldbe.De mivel már hüvösek az éjszakák én már nem bolygatnám,inkább csetrepestől tenném ki a szabadföldbe.Lényeg az ,hogy a gyökeret teljesen takarja a kinti föld.
calamondin Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11839
Nyugodj meg,semmi bajuk sem lesz.Most jöttem meg a telkemről,ahol a poncirusok a szabadföldben vannak már évek óta/ott is keltek ki/és semmi bajuk sincs.Csak egészségesebbek,életerősebbek lesznek.Majd meglátod.
Előzmény: Arth_ur (11838)
Arth_ur Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11838
Hát elgondolkodtattál.
Még lehet, hogy a végén kinn hagyom az éves magoncokat is valami védettebb helyen. A télikert-terasz bepakolásánál ők kerülnek a sor végére, aztán majd kiderül.
Előzmény: calamondin (11830)
NS68 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11837
Küldtem privát e-mailt.
Előzmény: éjjelvolt (11833)
tech-pro Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11836
A 15-20 fokkal és a nem szellősséggel van a baj. Kicsit emeld a hőmérsékletet és több szellőt, hogy ki tudjon száradni a föld.
Előzmény: clc (11835)
clc Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11835
15-20 fokon lehet most, üres szobába van nem szellős helyen, megpróbálom most nem locsolni egy ideig hogy kiszáradjon a földje
Előzmény: clc (11834)
clc Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11834
Hali
Köszi az oldalt elolvastam, most viszont egy olyan gondom lenne hogy kb 2 nap alatt egy ilyen vékony penész réteg jelent meg a földön és az új levelek barnásak( ez nem tudom hogy baj-e már amikor megjött a fa akkor is ilyen volt). Lehetséges hogy ez a penész túlöntözéstől van? Mert elég nedves a földje, a tálkájában csak pár csepp víz van. A penész réteg elég vékony ha hozzáérek le is jön, a törzs és a gyökerek szerencsére nem penészesek amennyire látom.
Képek:

Előzmény: Quicktor57 (11819)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.02 0 0 11833
Szentes city:-)
Előzmény: NS68 (11831)
tech-pro Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11832
Na ja. Egyáltalán nem hímestojások ezek a vadcitromok. Jól bírják a kiképzést.
Előzmény: calamondin (11830)
NS68 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11831
Merre van ez a faiskola? Egy nagyobbacska vadcitomfa engem is érdekelne
Előzmény: éjjelvolt (11826)
calamondin Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11830
A Poncirusokkal kapcsolatban én október-novemberben szabadföldbe vetek.A vetés a következő évben rendszeresen március- áprilisban kikel.Öt-hat éve vetek szabadföldbe,azóta semmi probléma nem volt.Pedig egy völgyben,fagyzugos helyen van a telkem.Szerintem a Poncirusok tulzott babusgatása sem jó.Nekem ennyi a tapasztalatom róluk.
Előzmény: Arth_ur (11827)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11829
Egy kis adalék a Palesztin limához: http://www.youtube.com/watch?v=OyFYlgbDwqk
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11828
Szia!

Köszönöm a segítséget:)
Akkor vissza a faiskolához még ma:-)mivel kiszállították a többi fámat,citromot nem mertem,de akkor ültetném egyszerre és maradok az ősznél.Nem konténeres,szabadgyökerű ezzel a zsákkal körbevonva mint a fenyők szoktak.Köszönöm!
Előzmény: Arth_ur (11827)
Arth_ur Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11827
Én az idei magoncaimat még fagymentesen fogom teleltetni, de a 3 éves "öreg" fácskám már kétévesen szabadföldbe került, a mostani tél után fagyásnak nyoma sem volt rajta (amikor itt nálam a fügék visszafagytak), és kb. 1 méteresre nőtt most őszre. Én is igazolva látom, amit a rutinos vadcitromnevelők mindig is mondtak itt a fórumon, hogy nagyon jól bírja a gyűrődést.

Furcsállom, hogy nem konténeresként árulják (konténerest egyébként mindegy, mikor ültetsz), ha viszont ilyen szabadgyökerű, vagy félig-meddig földlabdás, akkor azt inkább ősszel érdemes ültetni szerintem. Az elnyújtott hűvös, nedves időszak ad egy esélyt a gyökérzetnek egy kis erősödésre, beállásra (amíg a talaj nem fagy át, a fagytűrő növények hajszálgyökerei tudnak fejlődni), tavasszal jobb eséllyel kezd el hajtani, mint az akkor kiültetett.
Ráadásul nem tudhatod, mennyi hányattatáson ment keresztül télen egy tavasszal megvett növény. A legvalószínűbb, hogy valahogy elvermelik télire, és ha jól is csinálják, akkor is eggyel többször van bolygatva, mint az ősszel megvett.
Előzmény: éjjelvolt (11826)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11826
Díszfaiskolában jártam helyben.Meglepődtem,láttam sok vadcitromot.1 évestől 8 évesig.Ezek szabadgyökerűek(juta zsákkal körbevéve).Szerintetek mikor érdemes ültetni?Ilyenkor ősszel vagy inkább tavasszal?Nem is mertem venni pont ezért.Bár az ottani eladó azt mondta inkább tavasszal mert fagyérzékeny.Gondoltam ti tapasztaltabbak vagytok.Volt ami felfelétörő és volt ami alacsony törzses volt.És nem találtam drágának.Az 5 éves 2800ft volt!!De volt közöttük magról vetett amit nevelgettek,volt dugvány is.
Előzmény: éjjelvolt (11825)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11825
Ez egyértelmű,főleg ha nedves a földje és ha szabad ég alatt van.Nekem eleve csak terasz alatt volt ez a fa egész nyáron.Nem valószínű,hogy sokfajta citrusom lesz,így a teraszon van hely bőven 4-5 példánynak.Nem tenném ki őket az udvarra,annyi a csiga és hasonló bogár ami a cserepekbe bújik,főleg idén.(nem egy olyan növényt kellett most is átnéztem amiben kisebb meztelencsigák lapultak)Viszont a mandarin már benn marad!!15 fokon van.
Bár azért hozzáteszem én várostól messze lakok,külterületen,így itt 1-2 fokkal hidegebb van.Éjszaka benn volt,most reggel kivittem,egyedül:-)ugyanis ha kicsit szárazabb a föld elbírom így is.Nem hozom be estére,kinn van a helye még.Déli teraszon van,süt a nap,jó idő van.Egyébként nem fagyott az éjjel.Lehet az ismerősöm citromfája is azért bírta a -5 fokot tavaly,mert a hely jó volt.Vagy mert ezek a Limon fajták jobban viselik?
Előzmény: Quicktor57 (11823)
ragusa. Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11824

Jo reggelt .

 

 Mar en is a teraszra menekitettem a citrusaimat, vegre mar van mit )))egy ev kihagyas utan .))

 De tavaj beszereztem UN geotexttiliat--ez fekete--  vastagabb a fatyol folianal.

Ha ejjelre  erosebben lehul, atmenetileg akkor azzal letakarom igy meg tudom hosszabbitani a szabadban a  kintletuket ami meg kell nekik.

 a nappalok meg JOK nekiek neéi napsutessel )))

 

 Nagyon hosszu lesz igy is az a az ido amit bent kel nekik tolteni .

 

Ez az anyag kivalo ilyen takarasokra , pl meg a paprikaim is kint vannak es ezzel takarom ejjelre ha esetleg talajmeni fagy varhato , de most szerencsere eddig megusztuk.

 

 

Előzmény: Quicktor57 (11823)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11823

Ez a "mikor hozzuk be a citrusainkat?" téma minden évben felvetődik, és valószínűleg sohasem lehet rá egyértelmű választ adni, hiszen mindenkinek mások a körülményei, és az egyes citrusfélék hidegtűrése is különböző. Tavaly, ha valakinek volt esőtől védett, világos terasza, kis szünetekkel, akár december elejéig itt tarthatta a "nem trópusi" citrusait, de ha kénytelen volt a szabad ég alatt tartani azokat, akkor a nedves talaj negatív hatása nagy valószínűséggel jelentkezett a teleltetés során.

Én most elsősorban a meglehetősen vizes földjük miatt kezdtem el idő előtt az esti behordást, és a citrusaim "eresz alá" menekítését. Mostanra sikerült elérni, hogy a kisebb (25 cm átmérő alatti) dézsások földfelszíne lényegében kiszáradt, egyeseket már locsolnom is kellett.

Előzmény: éjjelvolt (11821)
calamondin Creative Commons License 2010.10.01 0 0 11822
Én azt hittem ,hogy ez egyértelmü.De ha gondolod,Te locsolj este.
Előzmény: sjohn (11807)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11821
Az én citromom is virágzik,tele van bimbóval és kinyílt virággal.Poszméheket láttam körülötte:-)
Calamondin is erősen virágzik.

(egy ismerősöm most írta nekem,ő tavaly sem hozta be a citromot,mert déli fekvésű teraszon volt ,csak -5-nél hozta be novemberben)Ott sem eső sem szél nem érte és télikert védte az egyik oldalát.érdekes...)
leac Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11820
Nem tudom mit éreznek a citrusok ? Lehet a vesztüket?
Nálam a növények fele hajtásban van és páran virágoznak is.
Eddig nem háborgattam őket , de most éjszakára behordtam
féltem a friss hajtásokat.
Előzmény: Quicktor57 (11819)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11819

Szia!

Először is üdvözlünk itt a citrusos fórumon. Remélem sok örömöd lesz még ebben a citromfában.

Ha még nincs komoly tapasztalatod a citrusfélék nevelésében, javaslom a topikleírásban szereplő Citrusnevelési útmutató alapos áttanulmányozását.

A kérdésedre válaszolva, meglehetősen gyakori jelenség, főleg ilyen esős koraősz esetén, a citromfák virágzása. Nem írtad, hogy milyen fajta a citromod, de nálam idén ősszel nemcsak az óriáscitrom (lipo) virágzott, de a normál citrom is. Az, hogy köt-e gyümölcsöt, már más kérdés. (Én a liporól leszedtem a bimbókat.)

Előzmény: clc (11816)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11818
Köszönöm a választ:-)
Akkor búra vissza,legfeljebb szellőzött egy kicsit.

Hm...behozom,de nem egyszerű,még szerencse hogy házba jön így nem kell sokat cipelni.Mondjuk én ekkorával nem cűgölködnék naponta ki-be,így ha valóban jobb idő lesz este ami 1-2 nap,akkor ismét kiviszem.Én is arra gondoltam sokára lesz még tavasz,legyen kinn addig amíg csak tud.
Előzmény: Quicktor57 (11817)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11817

Igen, nem volt ideális ez a gyökereztető közeg. Még szerencse, hogy kettő megmaradt. Én most már nem bolygatnám. Amint korábban is írtam, tapasztalatom szerint búra alatt nagyobb eséllyel vészelik át a telet a még "nem hajtó" dugványok.

 

A nagy citromfával kapcsolatban pedig ne légy rest. Hozd be éjszakára, nehogy véletlenül károsodjon, és holnap délelőtt vidd ki az esőtől védett, világos teraszra.

Én naponta kb. 60 növényt hurcolászok. Igaz nem ilyen nagyok, de még így is fél-fél órám rámegy este és reggel. Még biztosan lesz olyan időszak, hogy éjjelre is kinn maradhatnak a citrusaink.

Előzmény: éjjelvolt (11813)
clc Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11816
Hali
Kaptam egy citromfát, kb 5-6évas lehet és jelenleg van rajta egy nagy és egy közepes citrom de tele van az egész fa virágokkal ez nekem elég furcsa, normális ez?
Mert ahogy a fórumból kivettem tavasszal kellene virágoznia.
Előre is köszönöm!
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11815
Enyhe fagyot mondtak péntekre.Viszont hétvégétől melegebb lesz kicsit.Bevonszoljam ezt a nagy fát vagy talán a félig zárt terasz alatt közel a falhoz nem lenne baja?Mivel idősebb ezért gondoltam,hogy jobban bírná,de azért nem kockáztatnám.Kíváncsi lennék akinek ekkora növénye van szabad ég alatt tartja már teleltetőbe viszi?
Mert ha hétvégétől jobb idő lesz este is én már vissza nem viszem ha egyszer behoztam.
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11814
11413-nál van az amiről írtam.
Előzmény: éjjelvolt (11813)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.30 0 0 11813
Szia!

Még a termesztőközegben van.Nem perlit-föld keverék(itt nem lehet kis mennyiséget kapni perlitből csak nagyot,arra meg nincs most szükségem)föld és homok,de több a föld.Gyökerek vannak a cserép aljából kibújva.Nem hozott levelet csak a feles levelek vannak.Bimbót kozptt búra alatt(lásd augusztusi képen azt hiszem)de szorgosan levettem.Nem billeg a cserépben,biztosan gyökeres.Már jóval korábban az volt de csak most vettem le a búrát.
Átültessem másba vagy maradjon tavaszig ebben?Párásító ebben az esetben még kell?
10-ből 2 maradt meg:(
Előzmény: Quicktor57 (11812)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!