Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10433

A 3. kép nem is paradicsom.

Előzmény: Törölt nick (10432)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10432

Hát igen esetleg ha nem ilyen gyenge képet tettél volna fel akkor nem vályúnak nézem:D elismerem tévedtem.
A tövek ahogy írod nagyon magasok ok de hogy van még piros pari a földet surolva sokon pl a
Kecskeméti F3 bár ilyen Kecskeméti fajtát nem is ismerek és van azért a képen a
beteges pari is :  http://www.torzsasztal.hu/Article/viewArticle?a=126844048&t=9096652
A negyedik képen balról.  Azt hogy mennyit szettél le eddig idén szintén nem írtad

én 120 tő/230 kg és még kb 100 kg lejöhet. és nálam sincs külőnbség a fóliás

és a szabadföldi pari közt. A hsz nem kötekedés vagy hasónló miatt írodott:)

Én is elismertem hogy szépek:  http://www.torzsasztal.hu/Article/viewArticle?a=126838093&t=9096652

 

A 3 kép egyiknél sincs szalma.

 

 

 

 

Előzmény: martinland (10419)
Lunni Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10431

a paradicsom bőven elég lett öcsémnek meg nagymamáimnak, igen még így is hogy alig volt gondozva :) de persze a mamák a paprikát már nem nagyon ismerték fel így még frissen ültetett korában kigyomlálták mert hogy biztos gaz... pedig egyik nagymamám lánykorában Berettyóújfalun dolgozott a földeken, sokáig volt veteményesük is, de valahogy 80 éves korára már elfelejti ezt az ember :)))

Előzmény: Laci/Zápolya (10430)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10430

Küld el a családot/barátokat!

(Termett otthon valami?)

Előzmény: Lunni (10429)
Lunni Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10429

Laci ez jóó! :) ó bárcsak otthon lennék :)

Előzmény: Laci/Zápolya (10428)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10428

REKLÁM:

 

http://bio-gazdabolt.hu/index.php/8-cimlap/47-magyar-tajfajta-paradicsom-akcio

 

(Lehet magot is fogni, ha ügyesek vagytok!)

Lunni Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10427

engem aztán minden érdekel, meg szerintem a többieket is, kérek linket! :)))

a filmnek meg utána fogok járni!

és mit csinálsz ennyi paradicsommal? hát ez még befőzni is sok... vagy piacoztok? :)

 

bár úgy néz ki hogy mi még 1 évig itt maradunk a messzi északon mert párom kapott még 1 éves szerződést, de addig legalább lesz időm kitanulni mit hogyan csináljak hogy normálisan működjön :D

 

jelen pillanat balkon ládákban és cserepekben van a "kertem", a cherola az egyik legjobb paradicsomfajta esküszöm, gyönyörűen terem még ilyen zord körülmények között is, a moneymaker még csak most fog érni, de a hideg már majdnem teljesen megölte a növényt.

 

szerintem nézzél ki egy paradicsom fajtát és kérdezz rá, mert itt sokan különlegesség gyűjtők és van mindenféle magjuk :)

 

 

Előzmény: martinland (10394)
CBNora Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10426

Ja, és azért szalmatakarással is meg tudnak betegedni a tövek, ha nagyon csapadékos az idő. Tavaly és az idén alig esett, legalábbis nálunk, így persze fitoftórának nyoma sincs, most az atkák szaporodtak eléggé el némelyik fajtán.

Előzmény: martinland (10419)
CBNora Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10425

A szalma tényleg jó, mi is használjuk a paradicsom alá. Csak beásni nem szabad, egyszer csináltam, nem nőttek ott rendesen a növények. Szezon végén át szoktam pakolni az őszi fokhagymára, mire azt is kiszedem, már részben beásható, ill. a kevés maradékot megint átpakolom valahová takarásnak.

Frissen vetett magokat nálunk nem lehet takarni. A rigók széttúrják, betakarják vele a sorokat is. Ezeket úgy szoktam vetni, hogy a kifejlett növények betakarják a sorközt. Míg fiatalok, kétszer szoktam kapálni. Utána meg már nem érdemes mulcsozni, a lomb védi a talajt a kiszáradástól.

Előzmény: martinland (10419)
martinland Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10424

Nem azért vettem a bio magot, mert bio, szó sincs róla, hanem, mert csak ott találtam hazai és európai tájfajtákat, amúgy volt vele gond, mert a bikaszíven kívűl ami 3 napra csírázott, a többi több mint egy hónapig meg sem mozdúlt. Már majdnem kidobtam mire mégis csak, s ahoz képest, hogy 1 jónapos lemaradásban voltak nem lett rossz. Alginitből hoztam bőven 6 évre elég lesz ha minden évben szórom akkor is. Adtam belőle másoknak kipróbálásra, igen kötött talajra és nem győznek hálálkodni, hogy milyen tuti morzsalékossá tette. Lassan egy kamiont kellene szerezni, mert annyi ismerősnek kellene belőle. :)

Előzmény: Laci/Zápolya (10422)
beetee Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10423

Az alginit leginkább a homoktalajokra van jó hatással.

Természetes ásványi anyag tartalma (köztük NPK) mintegy trágyázásként is felfogható. Ez mellett jó vízmegkötő, ami ugye homokon lényeges szempont...

Mondjuk nem csodaszer, mert 4-6 év alatt a homok is megeszi, és lehet új fuvarért menni...

Még egy szempont: általában kicsit lúgos, tehát savanyú és esetleg semleges talajokra való. Valamit jócskán foszfortúlsúlyos.

 

Szóval előzetes talajvizsgálat nélkül csak próbálkozás szintjén ajánlható.

 

Szvsz homokon nagyon nem lehet vele mellélőni.. :D

Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10422

Két év összehasonlitása nagyon csalóka lehet. Annyi minden különbözik a mulcsozáson kivül is! Egyébként köszönjük a beszámolót (és jövőben is várjuk).

A "bio-vetőmag" szerintem parasztvakitás. Mennyire befolyásolja a mag a termesztés bio jellegét? A GMO mentesség és csávázatlanság sokkal inkább! Nagyon durva vegyszerrel csáváznak és az a vetéstől négy héttel később is kimutatható a növényen.

Előzmény: martinland (10419)
martinland Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10421

Köszi, rendben!

Viszont ha valakinek lenne felsleges jól bevált elsősorbam magyar vagy kárpát medencei tájfajtája, paprikából és paradicsomból szivesen cserélnék magokat, vagy vásárolnék is.

Előzmény: baby-lon (10420)
baby-lon Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10420

Hát, nem tudom, én ezen csak ámulok, szerintem nagyon profi, sokat lehet tanulni egymástól az biztos.

 

Gratulálok, és gazdagítsd a fórumot te is a tudásoddal, arra kérlek!

Előzmény: martinland (10414)
martinland Creative Commons License 2013.09.05 0 0 10419

Ezek szerint nem jött le a képből a lényeg. Nem vályú van és nincs megtöltve földdel :) az az üvegházban található és sima deszka felállítva, hogy ha mászkálok ne tapossam össze a talajt a növények közelében. A másik ami nem jött le, hogy az egy dolog hogy nagyon magassak a tövek, de tele is vannak terméssel az aljától a tetejéig, csak a sok zöld termés nem látszik a levelek között. A fajtáknál is tévedsz, ugyanis nekem is mind csak is kizárólag fajta van hibrid egy sem. A biokiskerttől vetem a magokat mind bio volt, de az idén már én is szedek majd belőle, így tovább nincs költség. A brazil csodában az a lényeg, hogy egyszerűen elpusztíthatatlan fajta, a paradicsomvész még akkor sem bántja, ha a közvetlen mellette lévő töveg már rég elpusztúltak. Igaz a szalmás módszerrel egy fajta sem kapta el. Valamint a brazilról egy szezonban 200 darab termés is lejön és nagyon jól szállítható kemény húsú. Nekem mindig van 2-3 tő ha valami oknál fogva a többi bekrepálna, ez akkor is terem, sőt még a fagy is később viszi el mint a többit.

Amit a feleleges munkáról és a költségről írtál, azt is megcáfolom :) Igaz 1x tavasszal szétszórtam 10 kisbálás szalmát, ami kb 2 órámba került, de utánna egész évben egyszer sem gyomláltam, ami nélküle minden héten több óra lenne és kb 10x kevesebbet locsoltam, ami pedig ugye költség. Igaz a bálákat megvettem 350 Ft/db, de az bőven bejött a locsolásnál. Összehasonlítva az előző éveket a kertre fordított idő min. a harmadára csökkent az learatott termés pedig min a 3x-ára. A szalma nélküli időszakban csak locsoltam és gyomlálta és ezt szinte állandóan és még sem volt szép termés. tele voltam kártevővel és betegséggel ez most mind megszűnt.

Még azt kell kitalálni, hogy az aprómagvasakat, hagyma, répa hogyan takarjam, hogy ki is kelljenek, de tuti, hogy jövőre még több helyen szalmázok majd.

Előzmény: Törölt nick (10417)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10418

A 120/tő-ből  kb 90/tő Magyar nemsítés csak a "Kecskeméti reloaded" a maradék Climberly F1 és valami Holland determinált.

De semmi Brazil csodatermő 590g-mal meg ilyesmi,tehát ez a szép a Magyarban:)

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10417

Egyenlőre nem látszik igazi költséghatékonynak a rendszer

bár az enyém sem igazán az ,de mégis másabb lehet,te egy nagy hosszó vályút

töltesz meg földel+ akármivel én csak kb 50-60 db 12 literes vödröt a nevelőbe. A képen amit linkeltél

én úgy látom  inkább  vegetativ a növény persze ez sokmindentől függ ,de én

nem szeretnék feleslegesen gályázni + kiadásokat sem.A szabadföldi pariknál  sem kell a

sok hercehurca, szalmát meg mulcsot soha sem használtam ,szerintem nem is fogok

még a termés igy marad 120 tő/250kg-ot  adott és még nincs vége a szezonak.

 

 

Előzmény: martinland (10414)
martinland Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10416

Fűnyírós

Előzmény: Laci/Zápolya (10415)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10415

A 15 cm-t nem egyszerre kell, hanem rétegenként. (Fűnyiróból, vagy kaszálék a fű?)

Előzmény: martinland (10413)
martinland Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10414

Előzmény: martinland (10413)
martinland Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10413

Valamint ha a füvet 15 cm magasra raktam, akkor ha víz érte 1-2 nap alatt úgy bomlott, hogy állandóan hasraestem rajta annyira csúszott. A szalma 7-8 cm vastagon van sőt valahol még annyi sem. Csak a búza kelt ki belőle, mert pocsékül arathatták.

Előzmény: Laci/Zápolya (10406)
martinland Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10412

Senkit nem akarok rábeszélni a szalmára, de nálam nagyon bejött rögtön az első évben. Az uborka tényleg nem imádja annyira, de a krumpli, paradicsom, tök, káposzta, karalábé, bab, napraforgó és a gyümölcsfák nagyon.

Előzmény: gergerg (10410)
martinland Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10411

Igen az alginit!

Tőlem is 400 km, de egyik bútorszállító barátom visszfuvarban elhozta majd kap érte paradicsomot :)

Igen Ruth néni füvet használ, de áprilisban nem tudtam annyi füvet szerezni, valamint később az utat én is fűvel takartam, de kb 1 hét alatt nullára lebomlik és újra nő a gaz, a szalma tavasz óta bírja és nincs gaz.

Előzmény: gergerg (10410)
gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10410

Ja, éa a bála is kit töltött egy telet, mielőtt hazahoztam. Azért volt ingyen.

Előzmény: gergerg (10408)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10409
Előzmény: martinland (10404)
gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10408

Hát én sem csak szétszórtam, egy nagy kockabála kb felét használtam föl.

Előzmény: Laci/Zápolya (10406)
gergerg Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10407

Igen, de nekem Nagyvázsonyból 30 000 Ft egy fuvar. :-) Mi hozza helyre a kötött talajomat, az alganit? A szalma az tuti nem, a tavalyit berotáltam, és most olyan mint a vályogtégla.

Előzmény: martinland (10404)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10406

A talajtakarásnak 15 cm vastagnak kell lennie. Ahogy nő a növény, úgy vastagitani folyamatosan.

 

Ruth néni szénát használt, és olyat ami már egy éve kint volt. Az újjal csak vastagitotta/pótolta a réteget.

Előzmény: gergerg (10399)
martinland Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10405

Ha komolyabb mennyiségben használod, szépen helyrehozza a kötött talajodat is.

Előzmény: gergerg (10403)
martinland Creative Commons License 2013.09.04 0 0 10404

Igen csak ott nincs csak 4 kg-os vödörben és valami 170 Ft/kg, Nagvázsonyban pedig 30 kg zsákban 24 Ft/kg, vagy ömlesztve 1 tonna valami 4000 valahányszáz :)

Előzmény: gergerg (10403)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!