Keresés

Részletes keresés

Spenót Creative Commons License 2004.06.09 0 0 58396
Kiszamoltam.
Az jott ki, hogy 23 eves vagyok.
Jo ez a keplet :)
Előzmény: kaktusz7 (58381)
NVik Creative Commons License 2004.06.09 0 0 58395
Nem "jó nagy" csak nagy.
Előzmény: NVik (58394)
NVik Creative Commons License 2004.06.09 0 0 58394
Én is nagyon tisztelem és szeretem Gebrét és napjaink legnagyszerűbb hosszútávfutójának tartom, szerintem ők ketten egymást segítve még jócskán faraghatnának ezekből az időkből. Én csak arra szerettem volna utalni, hogy úgy néz ki ezeken a távokon generációváltás van folyamatban, és jó nagy valószínűséggel nem ő fog dominálni a jövőben. Gebre tavaly is világcsúcs javításra képes formában volt csak a körülmények (társak) nem voltak megfelelőek. Isten ments, hogy félresöprésre gondoljak :-).
Előzmény: -balazs- (58393)
-balazs- Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58393
Gebre sokkal nagyobb isten annál, hogy ilyen könnyen félresöpörjük. Ha Gebre nem lenne, nem lenne etióp hosszútávfutás, nem lenne Bekele. Rekordok azért vannak, hogy azokat megdöntsék. Viszont az új csúcs is csak emeli az előző eredmény értékét. Gebre egy csoda és amit Ő alkotott az évtizedek múlva is példa lesz minden fiatal futó számára. És még nincs vége Gebre alkotásának...
Előzmény: NVik (58392)
NVik Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58392
Én is most néztem, véget ért a Gebre korszak. És még csak 22 éves!
Előzmény: sneci (58391)
sneci Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58391
10 km 26:20:32 !
sneci
sneci Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58390
Holnap megcsinálom.
sneci
Előzmény: amatőr (58387)
Butch Cassidy Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58389
Persze, mindenki magának állítja be a szinteket. Nálam ez nem szempont, nálad igen. Mindenkinek a maga hülyesége :)
Előzmény: amat (58374)
miki Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58388
Kaktusz és Orbital,
Maffetone a könyvében külön fejezetet szán a 220-életkor, 180-életkor és Karvonnen formulákra.

Szerinte az övé :-), vagyis a 180-életkor+-módosító tényezők a megfelelő ARRA A CÉLRA, amire ő használja. Semmi mást nem akar vele elérni, mint meghatározni a zsírégető zóna felső határát. A képletet nagyszámú alanyon végzett gázanalizátoros vizsgálatból és edzői, orvosi tapasztalatából szűrte le. (A kilégzett levegő analíziséből pontosan meghatározható a zsír és szénhidrátégetés aránya, ez lenne a legjobb módszer, de nem mindenki jut hozzá :-)

Semmit nem akar mondani az anaerob küszöbről, a VO2max sebességről vagy a 10 km-es versenytempó pulzusáról. Erre valóban olyan képletet kell használni, ami számításba veszi az egyéni max pulzust.

Az esetleges anaerob edzésekkel vagy versenyekkel kapcsolatban Maffetone nem beszél pulzuskontrollról, azokon fusson mindenki, ahogy bír.

Ha valakinek nagyon magas a maximális pulzusa, az nem jelenti azt, hogy mindig 200 fölött kellene futnia, mert ezzel csak stabilizálja a meglévő, nem túl szerencsés állapotot. Jobb inkább, ha hozzászoktatja a szervezetét, hogy alacsonyabb fordulatszámon is leadja a megfelelő teljesítményt.

Orbital, nem ismerem a pontos adataidat, a számítás módját leírom pontosabban, mert a délelőttit fejből írtam a munkahelyemen :-):

180-ból vonjuk le az életkorunkat.

Ha komoly betegségen vagyunk túl, vonjunk le még tízet.

Ha korábban nem vagy csak rendszertelenül edzettünk, sérültek voltunk, versenyeredményeinkben visszaesést tapasztaltunk, évente több, mint kétszeri alkalommal szenvedtünk megfázásos betegségektől, allergiánk vagy asztmánk van, vonjunk le ötöt.

Ha legalább két éve, legalább hetente négy alkalommal edzünk és nem tapasztaltuk a fenti problémákat, ne vonjunk le semmit.

Ha versenyző atléták vagyunk, több, mint két éve edzünk a fenti tünetek és sérülések nélkül, folyamatosan javulnak a versenyeredményeink, adjunk hozzá ötöt.

Az így kapott célpulzust ne lépjük túl edzéseink során, hanem próbáljuk megközelíteni, pl. állítsuk be rá a pulzusmérő csipogóját és lassítsunk, ha bejelez.

Volt szerencsém az Interneten végigolvasni egy beszélgetést Mark Allen (személyesen!!!) és néhány kételkedő között, akik különféle ellenvetéseket tettek, köztük az egyéni max és nyugalmi pulzus eltérések problémáját is.

Allen megingathatatlanul ragaszkodott a fenti számítás helyességéhez. Amit pedig egy hatszoros világbajnok és edzője ennyire állít, az legalábbis meggondolandó.

Előzmény: kaktusz7 (58381)
amatőr Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58387
Sneci, felraktam hozzád az összes FB-maratonváltó képet a kért méretben.
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58386
"En nem alltam meg, de csak azert, mert elhataroztam, hogy ha meghalok is, akkor is Mosi elott fogok beerni"

Ez már (legalább) a második alkalom futópályafutásom során, hogy versenyen megállásgátlóként funkcionálhattam valaki másnak. Hát ezért érdemes élni. :) Legközelebb majd álruhában indulok, esetleg bokornak álcázom magam, azt' akkor lesz sikerélményem nekem is. :)

Előzmény: Spenót (58360)
Philipcsiga_ Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58385
Nagyon jó volt újra találkozni Veletek. November óta csak egy-két emberrel találkoztam valamelyik versenyen. Ami viszont nem változott az Gabi színvonalas vendéglátása. Köszi!
Nagyon eltűntem tavaly év vége óta, de sajnos nincs lehetőségem netezni csak nagyon keveset. Szerencsére futni annál többet. Szombaton majdnem két perccel döntöttem meg egyéni legjobbamat félmaratonon. Az új csúcsom: 1:10:34. Ezzel az idővel olyanokat sikerült megelőznöm, akiket eddig sosem és edzőm szerint életem futása volt ez. Bár az edzések már sugallták, hogy meg tudom dönteni a két ével ezelőtti Niken futott időmet, ennyivel azért nem számoltam. És azoktól sem kaptam ki sokkal, akik az élvonalba tartoznak.
Vasárnap aztán a váltón is sikerült új csúcsot mennem, még ha fél perccel rosszabbat is mint szerettem volna, de az előző napi versenyen a domb betett a combomnak. De élveztem a 23:05 minden egyes másodpercét. És végül a csapat is nagyot alakított. Köszi fiúk!
A céges csapatban 5. ember voltam, szerencsére már nem volt olyan hőség és egy kis esőért is fohászkodtam, de eszembe jutott, hogy a csomagom nem raktam esőbiztos helyre így kicsit sietnem is kellett és abban bíznom, hogy megvárja az eső míg beérek. Persze kár volt aggódni, mert a táskámat már elrejtettétek a fa alá. Köszi! Ez 24:21 lett és a csapat 3:30-at futott, úgy, hogy 4-en most voltak először futóversenyen és volt aki egy hónapja még 1 km-t tudott lefutni. Nekik is gratulálok! Annyiból is előnyös volt ez a céges csapat, mert ketten is a szoftvercsoportban dolgoznak és próbáltam elintézni, hogy a gépemen legyen net. Majd kiderül milye eredménnyel. Jó lenne már naponta közöttetek lenni, talán már nem kell sok hozzá. Addig pedig keményen edzek, tegyétek Ti is így!
Két hét múlva befejezem a versenyszezont és elkezdek felkészülni a maratonra. Ott is jó lenne valami szép időt elérni.
Gratulálok mindenkinek, hallom azért sokan nagyon döntögetik csúcsaikat. És hol van még az ősz!?
Üdv! Philip_@/”
Tibet Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58384
Ez a maximum elég változó. állítólag orvosi terheléssel lehet pontosan meghatározni.
Mindenesetre maradtam a 220-nál, ennyi már futásnál is volt, extrém helyzetben pedig 2x volt 233.
Előzmény: kaktusz7 (58381)
Hauanita Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58383
Csendben jegyzem meg, hogy ez épp 4 percen belüli tempó :-)
Anita.diplomásmatektanár.hu :-)))

OFF Tee, Baloo, most nemazért, de vagy 3-4 hete nem azt mondtad, hogy visszahívsz egy óra múlva? Most nemazért, csak eszembe jutott :)) ON

Előzmény: Törölt nick (58376)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58382
OK. Telporbekapcs, ablkiny, kemos!
Akik nem értenek újmagyarul: Teleportáló készüléket bekapcsolni, ablakot kinyitni, kezet mosni! (Szülői ártalom.) :-)
Előzmény: -balazs- (58380)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58381
A maximumra a legegyszerűbb képlet 220-életkor.
Úgyhogy az a 194-es adat azt jelenti, hogy Neked 10-15-tel feljebb van a max, mint a számított.
Előzmény: Orbital (58379)
-balazs- Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58380
A futárt lehet faxon is, de a tortát ne, mert a csokikrém összemaszatolná az asztalomat. ;-)
Előzmény: kaktusz7 (58378)
Orbital Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58379
kaktusz,
Azért is kérdezem mikit, mert pár hónapja próbáltam kísérleti úton megtalálni szívem verésének határát - szigetkör után 3 X 100 m gyors végén mért pulzus -, ami akkor 194 lett. Akkor most 180 mínusz életkor, vagy 194 mínusz életkor?
Előzmény: kaktusz7 (58373)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58378
Emilben, vagy faxon? :-)
Előzmény: -balazs- (58377)
-balazs- Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58377
Küldj át futárral egy (pár) mintát az anyagból és falatozás közben mérlegelem a kérdést. :))
Előzmény: kaktusz7 (58366)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58375
Ez jó, akkor már csak kettőt keresünk. :-)
Előzmény: Spenót (58365)
amat Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58374
Természetes, ha nem megfelőek a körülmények, (hó, jég, sár, bazi nagy meredek emelkedők, stb.) akkor meg kell tenni és bele kell sétálni, tudom azt is, hogy van egy pont ahonnan már a "séta" gyorsabb, mint a futás. Ahogy az elején is írtam ez az én hülyeségem.
Előzmény: Butch Cassidy (58372)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58373
Orbital
Az elméleti (képlettel számolt) és az egyéni célzónák között óriási eltérések lehetnek!
Nekem többé kevésbé lehet a képlettel számolni, de van hasonló korú ismerősöm, aki 20-30-cal magasabb értékeket produkál.
Előzmény: Orbital (58371)
Butch Cassidy Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58372
Volt nekem egy edzőm, aki, mikor mondtam neki, hogy az edzésen egy helyen leállítottam az órát, mert ott sétáltunk, megkérdezte, hogy 'miért, akkor a szived is megáll?'. Szóval a séta, szvsz, a futás része, csak lassabb, ergo nem kifizetődő sokat csinálni, de nekem spec. semmi elvi problémám nincs vele. (Tudom, hogy nem erről van szó, de tájfutó versenyen nagyon-nagyon kemény gyerek az, aki nem sétál bele egy versenybe.)

A levágás teljesen más kérdés, bár nekem ahhoz is van affinitásom :))

Előzmény: amat (58368)
Orbital Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58371
Miki,
oxy, eddig is vezettem edzésnaplót, mostantól megpróbálom "Maffetone mentén" célirányosan dokumentálni, és havonta MAF tesztet csinálni. Jól értem, az én aerób célzónám felső határa 138?
Hú, ez nagyon tudományos...
Előzmény: miki (58369)
NVik Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58370
Én ezzel tökéletesen egyetértek, én is a séta nélküli teljesítést érzem csak igazinak. Mentségemre mondva csak akkor fordulok ehhez a módszerhez ha már lépni sem tudok.
Előzmény: amat (58368)
miki Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58369
Ha komolyan próbálkozol, légyszi dokumentáld az eredményeidet és az edzésmunkádat, aztán majd írd meg nekem vagy a topikra, ha eljön az ideje.

Sokkal hitelesebb saját adatokból vonni le következtetéseket, mint egy könyvben olvasni.

Az nagyon jó jel, hogy ilyen mértékben gyorsultál azonos pulzus mellett.

Biztos vagyok benne, hogy a versenytempód is ebben az arányban javult. Az a szép ebben az aerob funkció tesztben, hogy nem kell halálra futni magunkat a fejlődés leméréséhez. A nagy erőfeszítést oda tudjuk tartalékolni, ahová való, vagyis a versenyre :-)

Arra figyelni kell, hogy a nagy meleg megzavarja a mérést, feljebb viszi a pulzust.

Előzmény: Orbital (58364)
amat Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58368
Te sem és senki ne vegye komolyan amit most le írok: nekem a belesétálás egy futásba - legyen egy maraton, vagy rövidebb táv is - elvi kérdés. Hasonlónak tekintem, mint mondjuk a K100-n tartani a megadott útvonalat, vagy itt ott rövídíteni kérdése. Amennyiben nem muszály nem teszem meg. Természetesen az első maratonon, bele kellett sétálni, hiszen 20-26 kiliig hulla voltam, A másodikon viszont, csak a frissítéseknél sétáltam bele a kaja és az ivás miatt, viszont 28 km után, már nyúltak a sétával megtett "frissítések". A harmadik marcsin, arra voltam a legbüszkébb, hogy a frissítések miatt sétáltam csak és csak annyi ideig amíg megittam a folyadékot, nem tudok futás közben inni. Tudom, hogy egy sétának lehet több haszna is, hiszen Pécsen is voltak olyanok akik előttem végeztek annak ellenére, hogy többször láttam őket sétálni a frissítésen kívül is. Szóval én inkább kisebb sebességgel futok, de a sétát azt elkerülöm. Más kérdés a hosszabb távok teljesítése. Sárváron belesétáltam, de nem elsősorban fáradtság miatt, sajnos ott egy kis sérülés miatt kellett ezt az elvet feladni. Jövőre aki ott lesz, annak ígérem, hogy nagyon keveset fog látni sétálva.
Előzmény: NVik (58359)
amat Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58367
Én is Sri.....-ra gondoltam (2004.07.24)

Voltam futni, mindjárt az első igazán meleg napon (számomra)felvetődött a gondolataimban, hogy kell-e nekem nyári melegben maratont futni?
Ezen nem sokáig, talán összesen egy percig meditáltam. A teljes táv kb. 80%-t tűző napsütésben tettem meg, szerencsére lengedezett a szellő. Mára egy laza futást terveztem be, igazából közelíteni kellett volna az 5:10/ezres tempóhoz, de nem sikerült. 48:39 lett a vége. Kicsit félek a holnaptól, mert a 15km-n úgy kéne menni, hogy "ami a csövön kifér"

Előzmény: iSTVán a dombfutó (58352)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.08 0 0 58366
-balazs-
Anyósom hozott egy házi dobostortát, és pont lesz egy jó film a moziban. A gyerekekhez pedig van külön-külön 6 oldalas használati utasítás. Bevállalod? :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!