Keresés

Részletes keresés

lanko Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14728

Szia!

 

A kút Sopronba van. Tómalmon,ez Sopron legmélyebb része. Azt tudom hogy nem messze tölünk van homok és kavics bánya is.

Tőlem kb 100m-re horgásztó is van több is, amit források táplálnak.

A szomszédaimnak ásott kútjuk van, mindegyiknek 7 méter mély mert nem tudtak lejebb menni a sok viztöl.

Amit tudok:

-a csö 120-as KG csö.

-a csövek nem hiszem hogy szét csúztak, mert össze csavarozták öket.

-hát akkor nyitott a kútalappal hagyták,mert nem raktak oda semmit.

-a szürözés az az hogy kilugatom a csövet fúroval?(mert az van)

-a viz mennyiségéröl nem montak semmit, csak hogy szivassam ahogy tudom, hogy bövüljenek az erek.

 

Akkor most szarba vagyok? :-(

Menthetö még valahogy a helyzet?

Mit kellett volna rakni abba, az egy méterbe?

Üdv:lanko

 

Előzmény: gamate (14721)
mandzsi Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14727

Helló Gamate,

 Köszi szépen a hozzászólást. Nekünk is szimpatikusabb a ciszterna megoldás, inkább most csináljuk meg mintsem hogy később tönkremenjen a szivattyú, a kút, az öntözőrendszer és még a kertet is újra fel kelljen túrni ha ciszternát akarunk.

köszi

Mandzsi

Előzmény: gamate (14726)
gamate Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14726

Üdv Mandzsi!

 

Minden tiszteletem a kertépítőké, de általában mi kútfúrók nem szoktuk elmagyarázni a kertésznek, hogy mennyi és milyen műtrágyát használjon...

Suszter maradjon a kaptafánál!

 

Ha a kútfúró azt mondta, hogy nem képes a kút a nagy vízhozamra, és gyűjtögetni kell a tartályban, akkor azt nem véletlen mondta.

 

A kút csúcs vízhozamához képest 60-70%-ra szokás beállítani az állandó vízkivételt, persze csak akkor, ha hosszú távon jól működő kutat szeretnél...

 

gamate

Előzmény: mandzsi (14725)
mandzsi Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14725

Helló,

 Na, erről így konkrétan nem volt szó. Talán, ha jól emlékszem (kb 1x volt róla szó nagyon érintőlegesen) 2 köbméter a két telekre összesen egy locsolás vízigénye (két telek - két öntözőrendszer menne egy kútról).

A kútfúrók nagyon a ciszterna kérdés mellett voltak de most elbizonytalanodtunk.

Mindenesetre ez a QPS szivattyú egy vagyon, és főképp az lenne dühítő ha tönkremenne a homokolás miatt. Amire jelenleg csak annyi javaslatot kaptunk a kertépítő cégtől, hogy a szivattyú szűrőjét eleinte naponta kell majd tisztítani...

Előzmény: beetee (14724)
beetee Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14724

Függ az öntözőrendszer napi elvárt igényétől is a dolog.

Mert rendben van, hogy 40l/perc (gondolom a legnagyobb) kör vízigénye, de a kertépítő cég szerint ennek és úgy összesen a köröknek mennyit kell locsolni?

Naponta összesen mennyi a vízigény? És a legnagyobb körnek mennyit kell járnia?

 

Én nem hegyezném ki a vízkivétet a kút mostani legnagyobb hozamához....

 

Előzmény: mandzsi (14722)
beetee Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14723

Nem szakemberként, hanem felhasználóként mondom, hogy jobb a kutat addig terhelni, míg nem homokol. Az átadás után is homokoló kút nem szokta abbahagyni. Tehetsz bele "homoktűrőbb" szivattyút, de szerintem nem éri meg az a plusz kiadás, mert azért azt is meg fogja enni a homok, csak később, és akkor fajlagosan ugyan ott vagy, vagy rosszabbul is járhatsz.

 

Ha már ez a helyzet nálad, akkor jobbnak tűnik a ciszterna, amit kis teljesítménnyel folyamatosan tölthetsz minimális üledékkel.

Az öntözőköröket így is el lehet tolni és akkor nem kell 3-4-5 m3-es tartály, csak kettő...

 

Aztán ha itt is megdöglik valami technika, az mégis csak olcsóbb, mint folyamatosan vásárolni a nagyon drága szivattyúkat, amit ki sem tudsz használni...

Előzmény: mandzsi (14722)
mandzsi Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14722

Sziasztok,

 Ciszterna és szivattyú témában kérnék segítséget. Bocsánat, kicsit hosszú lesz.

Adva van egy fúrt kút, mely 35 méter mély. Mérete 160 és 200 (felső részen duplacsövezésű). Nyugalmi vízszint kb 19 méter. A kútfúró kompresszorozás után először kb 15 l/perc vízhozamot mondott. Felkészültünk rá hogy ehhez bizony ciszterna kell majd hogy elmenjen róla az öntözőrendszer (2 rendszer, két kb 400 nmes kert öntözéséhez, a kertépítő cég szerint minimum 40 l/perc lenne OK).

Jött a kertépítő cég, mélyszivattyúval. Le lett engedve kb 29 méter mélyre. Többször meg lett indítva, a rekord kb 14 perc volt amíg bírta vízzel. Ez alapján ők most azt mondják hogy nem kell ciszterna, hanem majd úgy lesznek időzítve a zónák, stb hogy bírja a kút. Nagyon gyorsan visszatölt, pár perc elteltével már újra képes vizet produkálni újra kb 10 percig.

Aggályok:

- jó lesz-e ez így? A kútfúrók javaslata szerint nem szabad nagyon kiszivattyúzni (üresre) a kutat. A 29 méterről szabad még lentebb engedni a szivattyút?

- mivel mélyről kell felhozni a vizet, nem mindegy milyen a szivattyú. Ám lehet hogy mivel a vízhozam nem nagy, vissza kell fojtani egy komolyabb szivattyút. Ami nem tudom mennyire tesz jót neki.

- jelenleg még erősen homokol, de a kertépítő cég szerint mind a homokolás, mind a vízhozam folyamatosan javulni fog ahogy használjuk

 

Az ő javaslatuk QPS 4C-13M, nyomáskapcsoló, szárazonfutás elleni védelemmel, 1 colos cső.

Ez a csomag elég horribilis árú.

A Pedrollo szivattyú ehhez képest milyen?

Illetve a másik fő kérdés: valóban működhet ezzel a vízhozammal így, ciszterna nélkül?

 

Nagyon köszi.

Mandzsi

 

gamate Creative Commons License 2012.05.14 0 0 14721

Üdv Lanko!

 

A talajszerkezet miatt kellene tudni, hogy hol van ez a kút.

 

A leírtak alapján több gond is lehet.

 

1. Ha a 10 méterre mentek le és 9 métert csöveztek azt jelenti, hogy nyitott kúttalppal hagytak 1 m csövezetlen szakaszt, akkor az gond, nem is kicsi...

 

2. Lehetséges, hogy szétcsúszott a csövezés, bár arről nem adtál infót, hogy milyen csövet építettek be.

 

3. Lehet, hogy túltermeltettétek a kutat, és beszakadt a szűrőzött rész..

    Mit mondott a kútfúró a próbaszivattyúzás után, mennyit lehet kitermelni percenként?

 

gamate

 

www.kutfuro.com

Előzmény: lanko (14718)
runner 125 Creative Commons License 2012.05.13 0 0 14720

Ok, köszi a választ!

 

Előzmény: gamate (14715)
runner 125 Creative Commons License 2012.05.13 0 0 14719

Nem vagyok szakembere a kútfúrásnak, én is kérdezni jöttem ide.

 

De, a 10 méteres fút kút esetében szerintem semmi. Nálunk az ásott kút 7,5 méter, de ez kb. 90cm átmérőjű.

 

Egyik barátomék most fúrattak kutat - 32 méterre mentek le.

 

 

Előzmény: lanko (14718)
lanko Creative Commons License 2012.05.13 0 0 14718

Sziasztok!

A "kútam" történetét szeretném meg osztani veletek.

6 hete furatam egy kútat 125-ös csö, 10 métere mentek le, 9métert csöveztek le.

A kútfuró tanácsára, házivizmüvet vettem.

De az az elejétöl nem vált be, 50 liter viz aztán semmi.

Gondoltam rossz a szivattyú, a sogoromnak volt eggy mélykut szivattyúja.

Vele 1óra alatt 1500litert sikerült megállás nélkül kiszivatni. Ez ment 2 napig.Tizta viz jött.

Aztán locsolás közbe  egyszer csak jött eggy kis homokos aztán már csak kb 200liter óránként.

A kút mélysége közbe lecsökkent 8 méterre.(amit a kútfuró se nagyon értett)

A kútfuró jött hogy meg kompreszorozza, hogy attol jobb lessz.

De ez se segitett.

A kérdés:

-szerintetek mitöl csökkent le hirtelen a viz mennyisége?

-és a kút mélysége?

-érdemes e még valahogy lefúrni?

Elöre is köszönöm a válaszokat.

Üdv:lanko

ampulla Creative Commons License 2012.05.13 0 0 14717

üdv mindenkinek!

A gép teljesítményéhez szeretnék hozzászolni a személyes tapasztalataim alapján,bár én csak otthon kínlódtam

Én egy 2,2 KW os motorral hajtottam a fúrót de kötött agyagos talajon szárazfurással 195 mm átmérőben korona fúróval és ekkora kell mert olyan részen ahol kötöttebb volt a talaj oda kellett figyeljek mekkora előtolást adok neki,bár fogtam egy mészköves részt és aszt is átvágta igaz lassan,de ment

Ezzel kapcsolatban csak annyit tudok mondani mint az elöttemszoló függ, a talajtól ,függ az átmérőtöl

63golden Creative Commons License 2012.05.13 0 0 14716

Köszönöm a választ!

A helyszin Kisbéren van és kb.20m. méj és 120-as átmérőre gondoltam.

Előzmény: nopánick (14713)
gamate Creative Commons License 2012.05.13 0 0 14715

Üdv Runner 123!

 

Nem sok értelmét látom belevezetni...

 

Minden kútnak van nyugalmi vízszintje. A "kiszáradt" kútnak is, csak annak lejjeb van a nyugalmi vízszintje, mint a kút alja...  :-)))

 

Szóval, a nyugalmi vízszint a talajban lévő vízszint. Tehát ha vizet veszel ki a kútból, kis idő elteltével visszaáll a nyugalmi vízszint.

Ugyanez történik, ha beletöltesz, akkor is. Átmenetileg több víz lesz benne, majd ismét beáll a nyugalmi szint.

 

Ahhoz, hogy több víz legyen a kútban, az egész vízadó réteget fel kellene tölteni.

A háztetődről összegyűlő esővíz csepp a tengerben.

 

gamate

 

www.kutfuro.com

Előzmény: runner 125 (14714)
runner 125 Creative Commons License 2012.05.12 0 0 14714

Sziasztok!

 

Mit szóltok ahhoz, h ha az esővíz bele van vezetve az ásott kútba?

Lehet hülye kérdés, de akkor másnap annyival több víz lesz benne, vagy a nagyobb 'nyomástól' a vízmennyiség jelentősen nem nő?

 

Köszi!

 

 

 

nopánick Creative Commons License 2012.05.12 0 0 14713

...cirka 1 kW-tól indul az élet.

 

 

Abból már talán kijön kb. 150 Nm és 50/perc fordulat
Mivel, a 7.-es fizika szerint ez: 2*3,14*50/60*200=1047 Watt

 

A jól ismert képlet alapján, miszerint: 2*Pi*Fordulat/60*Nyomaték=Teljesítmény

Szóval.... 500 Watt csak talán-talán ...mert, vagy lassú lesz, csak ~ 8-10/perc fordulatú és nem halad.
Vagy nagyon gyönge, azaz túl kis nyomatékú és nem bír fúrni.

 

---------

 

Úgy rémlik, hogy a már termelőlépesnek tekinthető, pénzkereső 

kisipari cuccnak, cirka minimum 5-600 Nm és 150-200-as fordulat kell.

2*Pi*Fordulat/60*Nyomaték=Teljesítmény >> 2*3.14*200/60*600=12560 Watt= 12,56 kW >> 14 LE
Szóval nem gyerek játék...

Avagy megfordítva a kérdést...mire elég mondjuk 1,5 kW és és mondjuk 90-es fordulat mellett.

Nyomaték=1500/2/3,14/90*60=159 Nm

Elég gyengének tűnik.
Ez max. az alföldi homokba jó, szerintem.

Lehet persze a fordulattal még lefelé menni, azaz az áttételt növelni csakhát

az meg a haladást korlátozza, vagy kell egy több fokozatú váltó, gond esetére.

Javít még a helyzeten a frekvenciaváltós hajtás
amivel túllehet forgatni a motort és így némi
többlet teljesítményt lehet kicsikarni belőle.
1,5 kW helyett mondjuk talán 2 kW-ot is és...
...akkor ehhez lehet az áttételt méretezni, csúcsban.

-------


Az igazi kérdés tehát az... mire kell a gép?

A célhoz ki kell választani a szükséges
- fúró fordulatot
- fúró nyomatékot

Aztán, máris  számolható a szükséges motor teljesítmény és áttétel.


Előzmény: 63golden (14692)
Kapocska Creative Commons License 2012.05.12 0 0 14712

 

Üdv mindenkinek!

Paks környékére keresnék "utazó" geofizikust.

Ha valaki tud kérem irjon privibe.

Előre is köszönöm.

kneissl Creative Commons License 2012.05.11 0 0 14711

Egy "legendás" ásott kút az Eszterháziak várából pl:

 

 

 

Illetve: tudom, hogy jóindulttal is csak határeset, de emberi áron nem tud valaki dréncső beszerzési lehetőséget?

A Baumax 436 ért adja a 80mm átmérőjűt, lehet ennél olcsóbbat is találni, vagy ez a dömping-ár?

Előzmény: Törölt nick (14705)
gamate Creative Commons License 2012.05.11 0 0 14710

Kedves Kollégák!

 

Ha valaki elbizonytalanodik, vagy szakmai tanácsra volna szüksége, látogasson el a következő oldalra:

 

http://www.youtube.com/watch?v=QmXYYFrMACA

 

:-)))

 

Üdv:

 

gamate

 

www.kutfuro.com

Zapod Creative Commons License 2012.05.11 0 0 14709

Szia.

 

Én Szentendrén vagyok de ott is dolgozunk.

Ha érdekel keress meg akár emilben is .

 

Üdv Zapod.

Minden Ami ásott kút

06 20 9 444 898

Előzmény: mano54 (14697)
Belzer Creative Commons License 2012.05.11 0 0 14708

Leginkább csak érdekel a dolog, én magam nem mennél le ásni.. Kb én is ezt a buktatót gondoltam.

Engem csak azért foglalkoztat ez a gondolot, mert van egy kutunk kb 5-6m mély ásott téglával rakott és hol van benne víz hol nincs, de az utóbbi sok évben inkább nincs. Volt hogy évekig nem volt aztán pár hónapra lett, jelenleg ismét száraz.

Régebben kitakarította egy kútásó, de azt gyanítom egy-két métert lehetne lejjebb menni. A környéken van víz a mélyebb kutakban mindenkinél bőven.

Előzmény: Törölt nick (14707)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.11 0 0 14707

Üdv

Én nem vagyok kútásó nem is lennék semmi pénzért. Ha elkúrsz valamit a sírodat ásod, más buktatója nincs. No meg azért ha már vízben vagy akkor nem lyan egyszerű  történet.

Előzmény: Belzer (14706)
Belzer Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14706

Értem.

Az ásott kutak készítésének van valami különleges technológiája vagy buktatója?

Haa csak mélyíteni szeretnék az megtehetem egyszerű ásással?

Előzmény: Törölt nick (14705)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14705

Üdv

Ez így nem igaz, vannak egészen mély ásott kutak is. Amúgy a lényegesen magasabb ár miatt szoktak inkább fúrni nagyobb mélységre. Az ásott kútnak kis mélységen vagy nagyon gyenge vízadó területeken van létjogosultsága ahol a vízminőség nem elsődleges kérdés mert a talajvizek már (szinte) mindenhol alkalmatlanok fogyasztásra.

Előzmény: Belzer (14702)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14704
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14703

9ezer/m 125/2mm homokmentes   www.kut.guth1640.hu

 

Előzmény: Vakeráznak (14659)
Belzer Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14702

Sziasztok,

Olvastam, hogy ásott kutat csak kis mélységig lehet csinálni? Ez mit jelent pontosan, kb hány métert?

Miért nem szokták mélyebbre ásni?

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14701

Üdv

A szinteket a talaj szintjétől szokás megadni nem a kút aljától. Tehát talpmélység ez a kút alja ( a béléscső alján a dugó) , üzemi szint ez az a szint ahová lecsökken a vízszint szivattyúzáskor ( célszerű a hozamot is megadni liter / percben) és van a nyugvó szint ahol nyugalmi állapotban van áll a víz. Szivattyú szint ameddig a búvár le van engedve, stb stb.

Előzmény: ampulla (14700)
ampulla Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14700

köszi a választ de a kötöjel kimaradt 4-4.5 m rről beszéltem tehát kb úgy 20 m nél lejjebb nem megy tehát ahopgy te számolsz akkor az ugy 4 -4,5 m az a vízszint ami megmarad folyamatos szivattyúzás közben

 

Előzmény: oljeg12 (14695)
mateo_pecs Creative Commons License 2012.05.10 0 0 14699

Sziasztok,

 

Sehol sem tudok a lakóhelyem közelében kútszövetet beszerezni. Megfelel helyette a "praktikeres" fekete geotextil? Vagy ha esetleg valaki Pécs környékén tudna kútszövetre ötletet azt megköszönném.

 

Előre is köszi:

 

M

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!