Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1396
"Szerencsére már szinte csak élőflórás termékek vannak."
Ugye ezt nem gondoltad komolyan, szerintem ritka és drága.
Előzmény: sajtoló (1387)
elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1395
Saját tapasztalat: laktáció utolsó stádiumában lesz egy átlagtól eltérő fantasztikus kihozatal, de ez már a véget jelenti és megismételhetetlen. A sajt minösége sem lesz már olyan mint volt.Nem csak a fehérjék dúsulnak fel ,hanem az ásványi anyagok is , a tej szerkezete megváltozik, a mennyisége számottevöen csökken.
Szasza! Ez téged is érint.
Előzmény: y*4 (1392)
elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1394
Adatot saját tapasztalatból én sem ,mert eddig még nem készítettem hevített tejböl túrót,de összerakva az ismereteket, feltétlen fogok./elözö hsz olvasmány alapján/
Az én logikám szerint 70 fok fölött a savófehérje szerkezetében változás történik, és vízkötövé válik/joghurt/.
Ha forralom a tejet, a szerkezeti változás látszik/börösödik/
Tehát 70 fok fölé hevítem a tejet, savofehérje átalakul és vizet köt meg.Ez a többlet.
Ha nem hevítem a tejet,akkor csak a másik tejfehérje a kazein megy át a túróba sav vagy oltó hatására.A tej szárazanyagtartalmából az összfehérjék /kecskénél/25% elveszik, mert nem volt hőhatás, s már a savóbol sem vonható ki még hőhatásra sem,mert az savanyú.Elméletben én ezt a következtetést vontam le.
Sántít a logikám?
Előzmény: sajtoló (1388)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1393

Sajtnál az jónak mondható. Túró persze több lesz, mert nagyobb benne a víztartalom. Öszetételtől is nagyban függ, de túrónál szerintem kb. 15-20% a kihozatal, míg a félkemény sajtnál 9-10%. A Te 15 % sajt kitermelésed nagyon jó, amiben benne lehet hogy több volt a tej fehérjetartalma és zsírtartalma abszolút értékben mint egy szokvány zsíros sajtban (kb. 1:1 arányban van a tejben a zsír és fehérje). Mondjuk ha a fehérjetartalom 3,8% és a zsír 4% akor már bőven lehet ilyen jó kitermelés (kecsketej). Tehéntejnél vannak a 10% körüli étékek, vagy ha a kecsók hígabb tejet adnak, mondjuk nyáron, de ez sajt.

A másik, hogy ha nem hevített túrót csinálunk, akkor is magasabb marad a víztartalma és így a kitermelés is....

üdv

sajtoló

Előzmény: y*4 (1392)
y*4 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1392
Nálam félkemény kecskesajtból lesz 2 kiló, 13 liter tej esetén. Akkor túróból csak ilyen kevéssel lenne több?
Előzmény: elefada (1384)
szasza57 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1391
Lent katt rá!! Nem akar ez ide direktben kiállni..hinteni a boldogságot..
szasza57 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1390
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1389
Lehet hogy neked van már ebben tapasztalatod, kb. mennyivel lehet több a kihozatal?
Előzmény: elefada (1376)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1388

kb. ugyanannyi, mert a savófehérjék a hőre érzékenyek és nagyok kevéssé vesznek részt az édes, vagy savanyú alvadásban....

Ha magas hőm-en pasztőrözött tejből csináljuk, kicsit több savófehérje marad benn a túróban, de erre konkrét adatot nem tudok mondani, Kis tételnél talán nem is érdemes megemlíteni.

üdv 

Előzmény: y*4 (1374)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1387

Naná! Kösz a  kiegészítést.

Szerencsére már szinte csak élőflórás termékek vannak.......

üdv

sajtoló

Előzmény: elefada (1371)
elefada Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1386
Mit csinál? Megkővesedik.Bocs
Ne a kálcium felé kapisgálj szerintem, nem az alvadással van gondod.
Szerintem már abba a stádiumba vannak a kecskéid,hogy abba kéne hagynod, mert sajtgyártásra már nem alkalmas a tej. A laktáció vége felé feldúsul a savófehérje orotsavtartalma ,remélem nem írok hülyeséget, de valami ilyesmi rémlik, holnapra utánnanézek.Szó ami szó, ha még nem hagyod abba a fejést, probáld ki , hátha a túróval még eredményt érsz el azt nem kell érlelni, ott a fagyasztó.
Akkor holnap, mert most megyek aludni.
Előzmény: szasza57 (1385)
szasza57 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1385
Téli sajthoz a saját forradalmian új találmányom: kipróbált eredmény nincsen..de érik már..majd megkóstolom..

téli tejben /kecske/ a megváltozott fehérje összetételt úgy segitem csapatni..hogy
A tejföl hozzáadásakor jó kemény csapvizet öntök a tejhez..mert a kemény viz ""vízköve" az kalcium-klorid.. asszem..
Most kiváncsi leszek..a kalcium mit csinál ..mert a téli sajtjaim..hát sokat segitett a melegebb konyha a speiz helyet..de..
Szerintetek nagyon nagy hülyeség??
elefada Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1384
Tehén? 1.4-1,7, kecske 1.2-1,5.
Függ:forralt vagy nyers tejböl
laktáció periodusától
Előzmény: y*4 (1378)
apca Creative Commons License 2008.12.07 0 0 1383
Köszönöm a képeket, nagyon guszták... :)
Előzmény: elefada (1381)
elefada Creative Commons License 2008.12.07 0 0 1382
Túrórol egy saját tapasztalat:simán bírja a fagyasztást, csak ne mikrozd.
Mai ebéd:juniusban készített kecsketúróból túrógomboc darált dióval szórva.
Királyi csemege.
elefada Creative Commons License 2008.12.07 0 0 1381
Ezek 1 hétig borban érlelt sajtok ,3 napja vettem ki szépen indul rajtuk a fehérpenész.
Multkoriban vörösborral csináltam, isteni íze lett 2-3 hét után.
Tervezem, hogy készítek fügebort, s ha a lányaim tejelni kezdenek, abban érlelem.
Igazi kuriózum lesz, fügeboros kecskesajt./Krezi nem izgultál rá?/
Ja ez nem krémsajt! Alapsajt/35 fok 40 perc/ 2* lazán, rövid ideig feltörve, majd ugyanúgy rétegesen kiszedve a merőkanállal ,mint a krémsajtnál, s a forgatás, sózás is ua.





1. fehérboros
2. vörösboros
3.kisérleti ,cefrében állt, élesztök miatt nem biztos hogy működni fog, próba cseresznye
4. ez is kisérlet, carbonporos, indul a penész de jól ősszetöppedt, a szénpor keményre zárta a kérget. Vajon belül milyen lehet? Várok még vele legalább 1 hetet.
5.ez már krémsajt maradvány tejszinnel,fügelekvárral felhabosítva.Nagy sikere volt.
Előzmény: apca (1379)
elefada Creative Commons License 2008.12.06 0 0 1380
Amibe a krém és lágysajtokat készítem, de tervem még tökéletesíteni:





1 kép:
balra, anivetes ebben csöpög ki a legjobban,jobbra ikeás ,saját lukasztás forró szöggel, a szürke csatornacső.
2 kép:
rabicháló

Előzmény: apca (1379)
apca Creative Commons License 2008.12.06 0 0 1379
Köszi, már alig várom a képeket. :)
Előzmény: elefada (1375)
y*4 Creative Commons License 2008.12.06 0 0 1378

Köszi a válaszokat!

Mennyi túró szokott kijönni mondjuk 10l tejből?

krezidiesel Creative Commons License 2008.12.06 0 0 1377

Joghurttal szoktam beoltani a kecsketejet amit ehhez kb 30 fokosra melegitek.

1-1,5 nap múlva megalszik igy.  Le szoktam fölözni, majd felmelegitem kb 45-50 fokosra, majd átmerem egy vászonzsákba, és hagyom csöpögni fél napot.

Pasztőrözés nélkül is eláll a hűtőben 2-3 hétig. A fölét vagy megeszem bablevessel, vagy szoktam körözöttet is  csinálni, ahhoz visszakeverem.

Előzmény: y*4 (1369)
elefada Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1376
Bocs, hogy én v
Pont azért nagyobb a kihozatal, ha forralod a tejet,mert a savófehérje is kicsapódik a forralás hatására.
A savanyú savóbol ,ami a túróé már nem lehet ordát készíteni mint az oltós vagyis édes alvasztásúból.
Előzmény: y*4 (1374)
elefada Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1375
Fölözötlen, forralatlan tehéntejből készítem most , de kecskéböl fogom ,ha termelnek majd a lányaim.
10l tejjel készítem. 2l -t 26 fokra felmelegítem ,s kultúra hiányában/CHN22/ 5% azaz 0,5l élőflórás tejföllel elkeverem. Feltuningolom a tejsavbacikat. Kb 2 órát hatni hagyom, majd belekeverem a többi tejbe. 20-22 fokon oltom az alapsajt oltójának 10% ával , vagyis az én oltomból 10 l-hez 1,7ml kell az alapsajthoz,így a krémsajthoz 0,17ml adok, ez 2-3 csepp.Lefedem, s 18-20 órát hagyom szobahőmérsékleten alvadni.Akkor jó ha egy pici savó már feljön a tetején. Ekkor egy evőkanállal óvatosan leszedem a tetején képzödött réteget, fontos mert rontja a minőséget. Lukacsos formákba töltöm rétegesen egy -egy merőkanállal, majd ujrakezdem,s így megyek sorra.Ha kissé megszilárdult forgatom többször.Szobahömérsékleten csöpög egy napig.Utolsó forgatásnál sózóm majd pár óra mulva megszórom füszerekkel, vagy natur rakom a hűtőbe.Késöbb is ízesíthetem akár édesre pl:krémsajt, tejszin, lekvár , akár füszeresre pl:bazsalikom- fokhagymapor-fenyőmag,vagy sokminden más.Tiramisuhoz krémsajt, tojássárgája, rum,vaj,cukor.
Holnap rakok fel képeket az eszközökröl és a termékekröl.
Előzmény: apca (1373)
y*4 Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1374

Köszi a leírást!

Nem tudnád megmondani, hogy mennyi savófehérje marad ebben a túróban? Ugyanannyi, mint a sajt esetén?

Előzmény: sajtoló (1370)
apca Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1373
Én pl a tiramisuhoz is krémsajtot használok, ezelött vettem ma már én készítem.

Hogyan csinálod?
Előzmény: elefada (1372)
elefada Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1372
Alapanyaga: tejszin, s joghurtkultúra.Házi körülmények ,főlőzögép hiánya miatt nem nagyon érdemes foglalkozni vele. Én pl a tiramisuhoz is krémsajtot használok, ezelött vettem ma már én készítem.Tökéletes alapanyaga a sajttortának is, könnyen elkészíthető, s tuti nincs benne stabilizátor, ízfokozó stb többi méreg.
Előzmény: thurms42 (1367)
elefada Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1371
Bocs! Ami kimaradt:csak élőflorás joghurttal, tejföllel működik.
Előzmény: sajtoló (1370)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1370

Sziasztok

 

Túrókészítési tanácsom a következő:

 

Lehet nyrestejből és lehet pasztőrözött tejből is. HA saját magunk akarunk pasztőrözni, javaslom, hogy 90 °C körüli hőm-re melegítsétek és tartsátok 2-5 percig. Vigyázat, ha kicsit beindult a savanyodás, ilyen magas hőmérsékleten kcsapódhat a tej, tehát csak friss,nem savanykás  tejet hőkezeljetek.

 Ezutrán be kell állítani az alvasztási hőm.-et, ami tulajdomképpen szobahőm. Nyáron kicsit jobb, mert gyorsabban megvan 30 fokon, mint a táéli 20-22-őn, de ez majdnem lényegtelen. Mivel bacik nélkül nem fog rendesen savanyodni, kell belekeverni kultúrát. Aki nem vásárol csak ezért, annak nagyon megteszi pl. egy pohár 12%-os tejföl, de joghurttal is múködik, csak egy kicsit más ízkaraktere lesz a túrónak. Szerintem egy kis poharas tejföl (kb 2 deciliter) elég 10 liter tejhez. Egy kis langyos tejjel  fokozatosan símára keverjük a tejfölt, lehetőleg csomómentes legyen (csak a szépség végett), és utána belekevrjük a langyos tejbe. Ezután várunk hogy megaludjon, megsavanyodjon. Amikor megaludt (géles alvadék lett, ez tulajdonképpen az aludtej) nagykésel finoman! felvágjuk olyan 3-4 cm es kockára. Ennyi elég is, mert eléggé laza ez az alvadék, nem olyan szilárd mint az oltós.

Itt válik ketté a házi és az "ipari" túrókészítés, bár háznál is csinálták, csinálják úgy is a túrót, mint az üzemben.

Házinál még várunk egy kicsit, hogy engedjen egy kis savót majd szűrőkendőben átkanalazzuk, vagy átöntjük és lecsurgatjuk a túrót. Ezt célszerű hűvösebb helyen csinálni, hogy ne legyen túl savanyú a túró. Tetszés szerinti ideig (fél-1nap) csurgathatjuk, ennek ellenére így nem lesz olyan szlárd mint a bolti túró, hanem olyan kellemesen lágy, krémes jellege marad, mert több benne a víz.

 

Az ún, rögös állományú túrót viszont csak úgy lehet csinálni, hogy a felvágás után lassan felmelegítjük az egész savó-alvadék elegyet kb.45-50 °C-ra. közbven csak néhányszor óvatosan keverjük, hogy ne törjön. És addig tartjuk melegen, amíg meg nem szilárdul eléggé a túró. Ez tk. akkor jó, amikor a túró rögök feljönnek a savó tetetjére és ott esetleg már a felületük elkezdi elveszíteni e fényét. Ekkor kb elég savót (vizet) vesztetttek a rögök és elég szilárdak ahhoz, hogy ezt is áttegyük (óvatosan) szűrőkendőbe és ugyanúgy csurgatjuk,, mint az előbbiekben. Így szilárdabb, rögös túrónk lesz, ami mondjuk túrós tésztához szerintem jobb, míg a házi. Az meg palacsintába jobb, mert olyan krémes és nem kell igazából törni a keveréskor, ízesítéskor. 

Ha nem fogyasztjuk azonnal, persze hűtőben tároljuk. PAsztőrtejből készült tovább bírja kicsit, de ne provokáljuk, együk inkább meg.

 

üdv

sajtoló  

Előzmény: y*4 (1369)
y*4 Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1369

Hogy készítesz túrót?

Előzmény: krezidiesel (1368)
krezidiesel Creative Commons License 2008.12.05 0 0 1368

Elapasztottak a kecsóim...:-(((

Már csak 1,5l másnaponta, de szerintem már ez se sokáig.

Igaz olyan sűrű, mint a tejszin.

Túrót csinálok belőle, meg megisszuk, sajtot már csak jövő tavasszal tudok újból csinálni...:-(((

Kiváncsi vagyok mennyi túró lesz 3l tejből.

thurms42 Creative Commons License 2008.11.28 0 0 1367
sziasztok!  tudja valaki hogyan készül házilag a mascarpone?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!