Keresés

Részletes keresés

qqbenko Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59267
köszi!
Előzmény: 7241gabi (59246)
FUTURE Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59266
Sseek
Közben átnéztem, amit tegnap írtam. Nyilván az volt a megtévesztő, hogy azt írtam, hogy az összes emberi izom tartalmazza a lassú és gyors rostokat. Természetesen az akaratlagos mozgásban résztvevő összes izomra gondoltam, de számomra ez egy természetes, automatikus értelmezés. Elnézést a megtévesztésért!
Előzmény: FUTURE (59264)
Orbital Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59265
Sziasztok!

Ma én is futottam egy érdekeset. Pont két hete kezdtem el futni ollan módozatban, hogy kizárólag 180-életkor bírjon lenni a pulzálás. Ha már lassú, legalább sok legyen alapon, 14 és 18 km között futok. Tényleg nagyon jól esik, és gondolom, az őszi maratonhoz is jól fog jönni. Mindamellett az az érzésem, hogy ha sokat futok ilyen tempóban, akkor „úgy” maradok. Tudom, hogy ez igazából mindegy, nem is gyúrok gyorsaságom növelésére, de mégis. Attól, hogy két hete kizárólag ilyen lassan futok, hogy állandóan fogom magam vissza, gyűlik bennem a feszültség. Tényleg jól esik így futni, de úgy gondoltam, most már ideje lesz levezetni ezt a feszültséget.
Így aztán fogtam magam – szépen kézenfogva -, s egy röpke km bemelegítés után nekiindultam a külső szigetkörnek avval a titkos reménnyel, hogy megfutom a PB-t. Ez azt jelenti, hogy 26:48 alatt kéne teljesíteni, amit még februárban sikerült megfutni. Úgy okoskodtam, én hüle, hogy most jól meghúzom már az elején, mivel eddig mindig úgy csináltam minden versenyt, meg edzést is, hogy a második fele legyen gyorsabb, nem behalni az elején. Viszont sokszor éreztem úgy, hogy túl lassan kezdtem, haj, mennyivel jobb lett volna az időm, ha csak egy picivel is gyorsabb tempót diktálok az elején. Szóval, magamhoz mérten igen lendületesen kezdtem a futást (a lépcsőtől a pesti oldalon észak felé), már a teniszpályánál 162 volt a pulzusom, állatkertnél 165, az Árpád hídi felüljáró alatt már 168. Viszont 12:30-at mutatott az óra, ami az előző PB-nél majdnem egy perccel jobb. De azt is éreztem, hogy ez a tempó nem tartható. A tempóm szép komótosan lassul, míg a pulzusom mászik fölfelé, vagyis igen erősen savasodom. A csúszdánál már 172, az utolsó 400-600 méter 175. Végülis 26:43 lett az eredmény, ami 5mp-cel gyorsabb az eddigi legjobbnál. A februári 26:48-nál jóval nyögvenyelősebben ment a dolog. Mindamellett nagyon jól esett (elsősorban lelkecskémnek).
Meg igazából jó így megtapasztalni azokat az evidenciákat, amiket itt (is) olvashat az ember fia, így könnyebb betartani azokat a tanácsokat, amik közelebb vihetnek egy (adottságaimhoz mérten) sikeres maraton teljesítéséhez. Ezek az evidenciák az én olvasatomban, illetve az én nyelvemre lefordítva (a maratoni sikeres teljesítése szempontjából):
- úgy teljesíteni a távot, hogy az első fele lassabb legyen a tervezett tempónál
- ezt úgy lehet betartani, ha megtalálod azt a tempót az elején, amivel még nem savasodsz el, vagyis azonos pulzus mellett bírod tartani az iramodat
- ha nagyon fontosnak tartod az időeredményt is, akkor azt a pontot kell még megtalálnod (ami valahol a táv vége felé lesz) és azt az intenzitást, ahonnan és amivel már a behalás veszélye nélkül tudod felvállalni a tempó fokozását
- de a legfontosabb (nekem), miután az első maratonom lesz (remélem) ősszel, hogy azt úgy teljesítsem sikerrel (értsd: végigfutni a távot), hogy nagyon kellemes emlékeim maradjanak róla, ami elindít a következő maratoni teljesítéséhez vezető úton

Szóval néha meg fogok magamnak engedni ilyen eszetlen tempójú (:>]) futást, mivel egyszerűen szükségem van rá, de alapvetően az LSD okozta mámort fogom preferálni.

Amúgy szívesen veszek bármilyen első maratonra vonatkozó tanácsot, tapasztalást.
Mánd megint hosszú voltam
Orbital

FUTURE Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59264
Na, akkor a többi (ez még felületesebb lesz, mint a tegnapi)

A szervezetben háromféle izomszövetet különböztetünk meg:
-haráncsíkolt- v. vázizom (a)
-simaizom (b)
-szívizom (c)

Az (a) hozza létre az akaratlagos mozgásokat. Ezekről beszéltem tegnap. A vázizomzat segítségével győzzük le a gravitációt. A lassú és a kétféle gyors rostok a vázizmok alapegységei. A simaizom (b) és a szívizom (c) mozgása nem akaratlagos. A sima- és a szívizmok esetében nem beszélünk lassú és gyors izomrostokról.

A szívizom egyfajta átmenet a harántcsíkolt és a simaizom között. Felépítése hasonlít a harántcsíkolt izmokéra, működése viszont a simaizmokéra emlékeztet.
A cardiovasculáris rendszer működése igen bonyolult, én ehhez sajnos kevés vagyok. A szívizmok esetében nincs olyan mozgatóideges működési forma, mint amilyenről a vázizmokat alkotó lassú és a gyors izmok esetében beszélünk, ugyanis a szív önálló ingerületképzési és ingerületvezetési rendszerrel (szinusz csomó, pitvar-kamrai csomó) rendelkezik. A szív ez utóbbi tulajdonsága az automácia (külső inger nélkül is képes működésre; pl. ha a szívet kiemeljük a szervezetből, és valahogy –mondjuk valami csővel- vért áramoltatunk át rajta, akkor képes dobogni). Edzések hatására egyébként a szívizom térfogata és összehúzódási képessége megnő, a szív fala megvastagodik. Így egy ütéssel nagyobb vérmennyiség tud a szíven átáramlani. Ennek köszönhetjük, az alacsonyabb pulzust (szívfrekvencia). Állóképességi sportoknál egyébként a szív térfogatnövekedése egy nagyon domináns tényező. A vázizmok izomrostjaival való összehasonlításban még annyit érdemes a szívizomról elmondani, hogy ugyebár nem izomrostokról beszélünk, hanem izomsejtekről. Az izomsejtek térrácsot alkotnak. A szívizmok is természetesen képesek gyors összehúzódásokra, ahogy a vázizmok. A szívizomban több a mitokondrium (energiatermelő egység), mint a vázizmokban, és a hajszálerekkel való ellátottsága nagyon jó.

Előzmény: sseek (59212)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59263
Na majd kedden!
Előzmény: -balazs- (59257)
krisz_ Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59262
Kedves "Jakab"!
Tegnap futottam és igenis sokan látták azt a rengeteg :-)))))-t! Te asszem nem voltál köztük. :)))
(Ha lesz kis időm, írok mélt!)
Előzmény: Leiter Jakab (59259)
tomator Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59261
Chino, nem biztos, hogy érzékenyebb lett, mostanában elég meleg van, valószínűleg az izzadásfaktor belépésével változik egy addig bevált cucc kidörzsölőssé.
Előzmény: Chino-San (59250)
Butch Cassidy Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59260
Tudod, Chino, ebben a topikban néha jön egy-egy hullám, amikor mindenki beszámol az összes sérüléséről, lehetőleg minnél naturálisabban. Nekem meg ilyenkor a gyomrom forog. Mivel ezen a héten egyébként is rajtam volt a rontás, ma először érezném úgy, hogy tudok rendesen ebédelni, de ha elveszitek az étvágyamat, akkor holnap eléhezek verseny közben és ez a ti lelketeken fog száradni :))
Előzmény: Chino-San (59258)
Leiter Jakab Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59259
Kedves Kriszta, már megint csak a monitor látta azt a rengeteg :-))))))))))-t!
Előzmény: krisz_ (59227)
Chino-San Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59258
?? miva'??
Előzmény: Butch Cassidy (59252)
-balazs- Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59257
Tegnap délután a Daubnerben időztem egy cseppet de egy darab FB-vel nem találkoztam. Papírkutyák és szájhősök gyülekezete. :)))
petra1973 Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59256
Lassú Nyíl!
Tegnap már nem tudtam válaszolni, mert lemntem futni a szigetre, de köszi az útvonalat, ki fogom próbálni!
Előzmény: Lassú Nyíl (59232)
petra1973 Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59255
Balázs, Ispi70!
Köszönöm a javaslatot, megpróbálkozom majd vele valamikor. Bár abszolut nem ismerem a Hármashatár-hegyet, de majd felfedezőútra indulok! És megpróbálom elkerülni a mumust!
Előzmény: -balazs- (59238)
petra1973 Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59254
Hello!

Köszi az ajánlatot, márminthogy megmutatod bevezetsz a normafa rejtelmeibe.:-) Bár mint látom könnyen teszel ilyen ígéreteket. :-)Ami a mutogatóst illeti, én valahogy vonzom ezeket, mint említettem először futottam a Normafánál és tessék........

Előzmény: Butch Cassidy (59253)
Butch Cassidy Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59253
Szoktam :)))
Előzmény: kaktusz7 (59248)
Butch Cassidy Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59252
Ezt jó lenne nem elkezdeni...
Előzmény: Chino-San (59250)
Butch Cassidy Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59251
Már vártam... :)) Valóban téged is hitegettelek egy időben. De megbűnhődtem, azóta rendszeresen azt álmodom, hogy egy ismeretlen lány nem talál ki a budaörsi havasokból és ott él remeteként :))

Ha elfogadjátok vezeklésnek, jövő hét egyik délutánján minden érdeklődőnek megmutatom, hogy működik a Normafa.

(Neked is volt mutogatós? És ott? Csak azért csodálkozom, mert nemcsak én, de nőismerőseim is immár 2 évtizede járnak oda és soha senki nem látott ilyesmit...)

Előzmény: Kanga M. (59236)
Chino-San Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59250
nekem ehhez nem kell jeladó.

mostanában az összes futómelltartóm, nadrágom kidörzsöl. nemtom mitől van, valahogy bazi érzékeny lett a bőröm. ))c:§

a körömvirág krém és a neogranormon állandó társammá szegődött.

most épp egyik lábujkörmöm és búcsút szándékozik venni.
ha alaposabban megnézzük, nagyjából úgy nézek ki mint egy hadisérült.
vagy csak szimplán futóbolond?!? ((c:§

Előzmény: Kanga M. (59225)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59249
És a férjed elhiszi, hogy "csak" futni voltál? :-))
Előzmény: Kanga M. (59225)
kaktusz7 Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59248
Segíts nekik elrendezni! :-)
Előzmény: Butch Cassidy (59223)
Elm Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59247
Az en szintemhez kepest nem LSD, de egy eleg erdekes edzest csinatam tegnap. Marmint semmi kulonos, sima 8km dinamikusan, ami nalam azt jelenti, hogy kitalaltam, hogy 160-170 kozotti pulzus, es meglatjuk mi lesz. Es erdekes modon, futottam egy 37:35 korulit. Vagyis boven ot perceseken belul, semmi megeroltetes, toltam neki azert, de csak ugy, hogy 3 lepesenkent birjak lelegezni, es igy 165 lett az atlagpulzusom (a max 171et haromszor ertem el: harom kutyatamadasnal, a harmadiknak sajnos mar jart egy sarkas az alla ala, mert merges lettem...)

Megneztem, a 7km 33:44 lett, vagyis tobb mint egy perccel jobb, mint a karatohalton, ahol 180 felett is futottam, es jol behaltam. Most meg szinte meg elveztem is, nagyon jol esett. Jo ido, idoben eves elotte, es normalis kezdes rohanas helyett, talan ezek lehettek az osszetevok...

Anita, vasarnap azert mehet a funrun, de ha nem csak a szerencses veletlenek osszejatszasa volt ez most, akkor almadiban megkiserelhetjuk az 1:45-ot... legalabbis egyre jobban kezdem elhinni, hogy lehetseges...

Előzmény: miki (59240)
7241gabi Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59246
jobbulást!
Előzmény: qqbenko (59245)
qqbenko Creative Commons License 2004.06.25 0 0 59245
aagica!
Mint bizonyára észrevetted, tegnap nem tudtam topicfutni, így a beígért sapikat sem tudtam átadni. Próbáltam írni, de ez a qva fórum nem engedte!!!
Még egy ideig nem tudok majd menni, de igazoltan hiányzom. Egyrészt intenzív nyelvórákra járok sajna délutánonként, másrészt összetörtem magam a Kékes futás előtt reggel, kezemet össze kellett stoppolni, így nem merek futni. Félek, hogy kiszakadhat az öltés. Okmánypalacsintát sem tudok gyártani, az egyetlen jó, felmentettek a háztartási munkák alól.

Valakinek igértem HHH-i térképet, ha megdob egy @-lel, átküldöm neki.

qq

Törölt nick Creative Commons License 2004.06.24 0 0 59244
7241gabi: el is dôlne, ha ilyet kérdeznék :-)
Hauanita: nade komolyan – köszi :-)
Hauanita Creative Commons License 2004.06.24 0 0 59243
Jóérzésű futás: belövi magát, úgy fut, és aztán jól érzi magát :)

Nade komolyan: lassú, hosszú futások, jóleső, kényelmes tempóban (LSD: Long Slow Distance)

Előzmény: Törölt nick (59241)
7241gabi Creative Commons License 2004.06.24 0 0 59242
Kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét:-)))))
Előzmény: Törölt nick (59241)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.24 0 0 59241
Skacok, miazaz LSD-vel készülés??? Ha már ezerszer leírtátok és már nem akarjátok többé, akkor se üssetek, csak gyorsan és röviden vázoljátok fel nekem, lécci :-)
miki Creative Commons License 2004.06.24 0 0 59240
Érdekekes kísérletbe kezdtem a héten, leírom a végkifejlet előtt, hogy ne tudjam majd majd manipulálni az eredményeket.

Neveztem ugye a Canada Dry 5-re. Vasárnapig kizárólag LSD-vel készültem (2 hete volt benne ugyan egy versenyszerű félmaraton, 4:15/km). Most szombat vasárnap már az 5:10-es ezrek világába is elmerészkedtem, ami már nálam az LSD felső határán túl van.

Hétfőtől kezdve rápihenés és élesítés van, ami napi 3-4 km nagyon könnyű futás, benne 2x350 vagy 1x600 m lendületes futás, enyhe zsibbadásig. Ezt még holnap is megcsinálom, szombat pihenő és vasárnap verseny. Kíváncsi vagyok, szeretném megjavítani a ~19 perces egyéni csúcsomat, lehetőleg meggyőzően.

FUTURE,
Köszi az írást az izomrostokról!

ispi70 Creative Commons License 2004.06.24 0 0 59239
Kedves PETRA!

Balázs igazat mond, a Hármashatár-hegyen és környékén rengeteg a jó futóútvonal! Múlt héten engem is elvitt, futottunk kb. 1 1/2 órát dimbes-dombos tájakon, aztán végül mégiscsak a Fenyőgyöngyénél kötöttünk ki... Mumus egy szál sem volt!

Mindenkinek jó hétvégét, sok szép (és hasznos) futókilométert kívánok!

Előzmény: -balazs- (59238)
-balazs- Creative Commons License 2004.06.24 0 0 59238
Hali & üdv! A topik zöme, amikor épp nem a Margit-szigeten fut, akkor a Hármashatár-Hegyet favorizálja. Jó köröket két módon találhatsz. Vagy elvisz valaki, vagy kisérletezgets. Én jó pár évig csak egy adott körön mertem menni mert féltem a jetitől, a mumustól és az ismeretlentől. Sőt, nem is köröket futottam hanem oda vissza szakaszokat. Aztán idén elkezdtem felfedezni a környéket. Ebben sokat segített egy Budai-hegység térkép. Rengeteg király szuper kör és jól futható út van. Vágj neki, a mumustól nem kell tartani, már jól fenéken billentettem. :)
Előzmény: petra1973 (59231)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!