Keresés

Részletes keresés

zerger88 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24389

Sziasztok!
Van néhány meggycseresznye magoncaim amik 2 évesek, de megjelentek rajtuk a levélkezdeményeik (mintha már vissza lennének maradva a testvéreihez képest) szárán piros hosszúkás peték. Ezeken a csemetéken hangyák is járnak :( Pontosan mik lennének ők? Van e házi megoldás rájuk? Próbáltam egyesével levenni őket de nagyon rajtuk van meg ugye a levelek is gyengék még könnyen leszakad. Sajnos amelyik fácskát megtámadták azoknak az összes levelén van. Esetleg szedjem le az összes levelét majd égessem el,  vagy muszáj rá vala szer? Amit még észrevettem hogy ezeknek a csemetéknek a végük már elszáradt, az alacsony csemetéket támadták meg, a magasabbakon nincs.

pacsepa Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24388

Monília lesz az!

 

Először is adjál neki egy rendes kezelést, ahogy írták felszívódó + kontakt keverékkel. A kontakt legyen Dithane.

Ha lehullott a virágszirom, akkor a leszáradt virágos ágvégeket le kell metszeni, a leszáradás alatt 5-10 cm-el. Ebben nincs kompromisszum, a gomba terjed a fás részben lefelé, ha most nem lépsz, akkor az már ott lesz! Könnyű megismerni a fertőzött gallyakat.

Remélhetőleg marad annyi nem fertőzött és megtermékenyült virág, ami eleget terem. A lemetszett gallyak helyett lesz egy csomó új hajtásod és jövőre kárpótolni fog a fa, ha ismét el nem szúrod a védekezést.

Előzmény: Didergő Király (24383)
Kapa bácsi Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24387

Hát én megpróbálnám a Folicur Solo+Dithane,vagy Vondozeb combót+valami rovarölőt pl Mospilant.A birsalmán mi van lisztharmat,varasodás lehet,meg almamoly.A fáknak mindenképp adnék valami levéltrágyát,hogy erősebb,jobb kondícióban legyenek.

Előzmény: Didergő Király (24385)
Imperator23 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24386

Szerintem nagy valószínűséggel monília lesz. Vagy valamilyen más gombabetegség egyéb esetben...

De inkább az első opció.

Még fagykárnál fordulhat elő ilyen, hogy lehervadnak a virágok, de tudtommal mostanában nem volt fagy.

Így ez kizárva.

 

Én a beteg ágakat mindenképpen levágnám (ha van olyan fa ahol nem az egész ilyen)

és adnék nekik valamilyen felszívódó + kontakt gombaölőt. 

 

 

 

Előzmény: Didergő Király (24383)
Didergő Király Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24385

csak lemosózni tudtam kb. 3 hete, mert a permetezőt közben elvitte egy barátom. :(

 

van egy birsalmafám is, amivel sokat szenvedek az utóbbi 1-2 évben. már most a kis levélkezdemények között sok fonnyadozik. gondolom egy vagy több gombás fertőzésről lehet szó. idén mindent meg akarok tenni, hogy ne terjedjen el rajta a betegség. tudnátok tanácsot adni, hogy mivel permetezzem? szintén csak egy lemosózást kapott eddig.

 

Előzmény: Kapa bácsi (24384)
Kapa bácsi Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24384

Hát így nehéz megmondani.Milyen permetek voltak az idén rá,vagy védelem nélkül van?

Előzmény: Didergő Király (24383)
Didergő Király Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24383

sziasztok, ha jól sejtem ez a monília lesz, ugye? (meggyről van szó, és az összes virágszirom ilyen) :(

 

 

pacsepa Creative Commons License 2017.04.09 0 1 24382

Kérdezz nyugodtan!

Kortól függetlenül mindenki úgy kezdte, hogy kérdezett és tanult a válaszokból, utána olvasott stb-stb. Aztán ehhez hozzáadódtak a tapasztalatok ezek alapján, vagy akár a saját kárán.

Senki sem született kertésznek, növényvédelmi szakembernek. Őszintén szólva eligazodni is nehéz ma már a folyamatosan változó körülmények miatt. Gondoljunk a növényvédőszerek választékára, folyamatosan érkező újabbnál újabb kártevőkre és korábban itthon nem ismert növénybetegségekre!

Szóval hiába értett valaki nagyon 10 éve a növényvédelemhez, ha közben nem tanult, az már elég keveset ér. Szerencsére ebben segítségedre van az internet és ez a fórum (is). Vele szemben a kezdő nem nagy hátrányban van...

Amíg az ember folyamatosan képes megújulni, érdeklődni újabb és újabb dolgok iránt, addig van értelme az életnek. Ha leülsz, lefekszel, akkor úgy is  maradsz! Most például pálinkát kezdtem el főzni. Nem azért, mert nem tudok mit kezdeni a terméssel, elajándékozni ezután is el tudnám... Egyszerűen érdekel! Soha nem csináltam és az itteni tematikus fórumon hülyébbnél hülyébb kérdéseket teszek fel, szabadkozom, mint Te, és segítenek az ottani törzstagok, mint itt Neked. :-)

Félig paraszt, félig földbirtokos (nemesi) felmenőkkel rendelkezem. Szóval van családi kötődésem a földhöz és annak műveléséhez! Én mégis csak kb 10 éve kezdtem el foglalkozni a kertészkedéssel és a növényvédelemmel, miután az aszfalt után kertes házat vettem majd örököltem is. Korábban nem érdekelt (nagyszüleim nagy bánatára) a föld és a kert művelése.

Azt tudtam, hogy vetni, ültetni kell és aztán aratni, szüretelni. A kettő közötti dolgokról fogalmam sem volt. Amikor egymás után második évben pusztult ki minden, akkor jöttem ide kérdezni és kaptam segítséget, válaszokat. És hamar beleszerettem, különleges élmény volt, amikor új megszerzett tudásom "gyümölcseit" megoszthattam a barátokkal, családommal. Ez nem korfüggő, én sem vagyok már fiatal.

Előzmény: marmande (24381)
marmande Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24381

Bocsánat, hogy ennyit kérdezek, de 67 éves vagyok, hétfőtől vasárnapig dolgozom, emellett hetente 3-szor dialízisre megyek, mert veseelégtelenségem van.

Nagyon ritkán van csak 1-2 szabad órám, amikor permetezni tudok és sokszor elkések vele. Idén a metszés is kimaradt, mert egyszerűen nem volt rá időm.

Hiába tudom, hogy mit kéne, ha nincs rá idő.

pacsepa Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24380

Ja hogy egy hét alatt háromszor... Az nem biztos, hogy elég. A válasz mégis ugyanaz. Jobbat már nem tehetsz, várd ki mi lesz vele?

Előzmény: marmande (24376)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.09 0 0 24379

Ha háromszor fújtad és közte hagytál egy hetet + az időjárást is figyelembe vesszük, egyáltalán nem biztos az a tafrina. Jobbat már úgysem tudsz tenni, várjál vele, majd kiderül...

Előzmény: marmande (24376)
bord30 Creative Commons License 2017.04.08 0 0 24378

Én csak kezdő kiskertész vagyok,de úgy tudom csak a score jó levélfodrosodásra. Magyarán felszívódó,tehát hiába fújod egy héten többször nem fog jobban hatni inkább a jó pillanatban elkezdett folyamatos kezelés a hatásos,de majd a nagyok kijavítanak ha butaságot írtam.

Előzmény: marmande (24376)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.04.08 0 3 24377

Nem részleges, hanem részletes volt a válasz. :D

 

Itt mindenki szívességből segít. Ennek megfelelően nem lehet követelőzni...

Előzmény: smorgasbord (24375)
marmande Creative Commons License 2017.04.08 0 0 24376

Sziasztok!

 

Az elmúlt 1 hétben 3-szor is lefújtam az őszibarackot a Topas, Score, Dithane keverékkel. Sajnos úgy tűnik, hogy későn kezdtem el, mert az ágak csúcsain már elkezdtek tafrinásodni a levelek.

Ért azért valamit ez a 3 lefújás? Csökkentette esetleg a fertőzést? Legy-e gyümölcs rajta?

smorgasbord Creative Commons License 2017.04.08 -2 0 24375

Nincs időm rá sajnos, főleg ha csak részleges a válasz.

Előzmény: pacsepa (24374)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.07 0 0 24374

A szerek és a kombinációról szóló terved jó. Hogy mikor kell alkalmazni az sok mindentől függ. Nem olyan régen valaki pont ezt kérdezte, mint Te. Kicsit olvass vissza, elég részletes választ kapott.

Előzmény: smorgasbord (24373)
smorgasbord Creative Commons License 2017.04.07 -1 0 24373

Sziasztok!

 

Laikusként kérdezem, hogy almamoly ellen mivel lehet védekezni?

És a cseresznye-meggy kukacosodása ellen?

Gondolom felszívódó rovarölő (Mospilan) és direkt rovarölő (Karathe) kombinációja kell? Hány hetente, mikortól?

pacsepa Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24372

Nekem sem vonzotta a Protect a hangyákat, fene a gusztusukat. Már a végén a tartalmát beleszórtam a hangyák járatába. Kihordták...

Előzmény: budai2 (24370)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24371

Köszi. A protect salétekkel konkréten az volt a gond hogy bele sem szagoltak 2 hetig volt ugyanazon a helyen, de ra sem neztek. A raid csaletek korul néha feltűnt néhány az is kint volt sokaig, egyszerre kettő is. A hangyák még mindig itt vannak. Szóval a csalétket ezek nem szeretik. Amugy kis feketék tehát nem fáraó.

Előzmény: budai2 (24370)
budai2 Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24370

Nálunk bevált a protect csalétek.

 

Öngyújtónál valamivel nagyobb műanyag tokban (öntapadósan falra ragasztható), melynek két kis nyílása van (bejárat , kijárat szorgos hangyák számára, de kutya macska nem fér hozzá) árulják.

Hangyafajták szerint esetleg többféle kell (fáraóhangya, kerti hangya nem ugyanazt a kaját szereti).

Ehhez képest a szórás semmit nem ér, tehát ez a módszer nagyon hatékony. Csak nem azonnal hat, talán egy két hét is beletelik mire a bolyba behordott csaliméreg befejezi a munkáját.

 

például:

 

https://rojaker.hu/hangyariaszto/314-protect-faraohangya-irto-csaletek.html?gclid=CMCbve-_kNMCFcHnGwodsMsPow

 

https://rojaker.hu/hangyariaszto/315-protect-combi-hangyairto-csaletek.html

 

Betonjárda repedésbe petroleum vagy szalmiákszesz az ajánlott. Tapasztalatom szerint a prroleum (kevés kell!) nagyon hatásos, elegendő egyszeri ismétlés.

 

De van szabadtéri csali szerkezet is,  kereskedelmi nevet nem tudok, mert rég használtam. Ennél az a probléma, hogy úgy kell telepíteni, hogy nagy eső se moshassa ki belőle a cslétket (mérget).

Előzmény: Topacsenkó (24360)
alfi13 Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24369

Az őszibarackot nem a méhek csipkedik ki, azt a darazsak és molyok teszik és a már sebzett gyümölcsre mennek a méhek. Molyoknak  nagy szerepük van a gyümölcs megsebzésében, ha látsz olyan ágvégeket amelyek elfeketednek azokat csipkedd le és égesd el mert oda rakja le a tojásokat. Másodsorban a darazsakat írtsd ki. Ilyenkor tavassal ha meglátsz egy egy kósza darazsat azt mindenképpen próbáld elkapni mert azok rakják le a petéket. Mióta tavasszal kiírtom a darazsakat azóta sokkal kevesebb van. A üregeket csővégeket cementel zárd le ne találjanak fészkelő helyet.

Előzmény: hajnal* (24364)
hajnal* Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24368

Koszonom

Előzmény: CBNora (24367)
CBNora Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24367

Leginkább a méhészek tudnának erre válaszolni:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9131579&la=143205371

Előzmény: hajnal* (24364)
hajnal* Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24366

Koszonom a tanacsot, bar nem hiszem, hogy az illeto barmit is tenne. A mehkaptarokat a kertje kozepen tarja, amit egy kb 150cm-es drotkerites fog korbe es sehol egy fa. Ahogy olvastam a mehtartasrol a rendeleteket, ez nem a szabalyos modja. Valoszinu, hogy az etetesukrol sem gondoskodik, majd a termeszet megoldja. Ezek utan, gondolom nem fogja erdekelni az en problemam. Sajnalom a meheket, de nem azert dolgozunk egesz nyaron, hogy azutan a nemtorodom szomszed meheit taplaljuk a gyumolcseinkkel. 

Előzmény: beetee (24365)
beetee Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24365

Kérdezd meg a szomszédot, ő mit javasol.

Talán jobban ért hozzá, mint mi...

Esetleg hivatkozz arra, amit most írok:

Úgy tudom a méhek utálják az ecet szagát, és a darázscsapdákba is ezért jó ecetet is tölteni, mert akkor az méheket nem fog... ezért ha nagyon (!!!!) híg ecetes vízzel lefújod a barackokat, akkor annak távol kéne tartani a méheket. Persze nem tudom, hogy beszáradás után működik-e ...

Lehet először kicsiben ki kéne próbálni... egy ágon például.

Előzmény: hajnal* (24364)
hajnal* Creative Commons License 2017.04.06 0 0 24364

Sziasztok!

Lehet nem jo topikba irok. Remelem tudtok segiteni, vagy ha nem a jo topikba iranyitani. 

A gondom nem eppen aktualis, bar az ido gyorsan telik es hamar itt lesz augusztus - szeptember.

Tavaly nagyon sok oszibarack volt a fainkon, eleg sok lehult. Ezekre eleg sok darazs jott es meh a szomszedbol, kb 200 meterrol. Neha szinte alig mertuk a fak kozelebe menni, amik a jarda mellett vannak.  A szomszed meheszkedik es a meheit otthon tatrja a 'szezon' utan, ez pont egybeesik az oszibarackunk eresi idejevel. A szarnyas belotakodok eloszor a foldre lehullott barackokat dezsmaltak. Ez ellen ugy vedekeztunk, hogy meg hajnalban osszszedtuk a lehullott barackokat. Ezzel a legtobb darazs eltunt, de a mehek nem. Ezutan azt vettuk eszre, higy a mehek a fakon levo egeszseges barackokat kikezdik es azt eszik. Csapdat nem akartunk kitenni, mert hat a meh hasznos rovar, elpusztitani nem akartuk oket. Hat mit ne mondjak, nem sok epp barack maradt. 

Hogyan vedekezhetuk ellenuk jovore? Nem a mehesznek kellene gondoskodni a mehek taplalekarol amikor eppen nincs amibol nektarhoz jussanak? Ha jovore is ez lesz a helyzet, akkor csapdak fognak kikerulni a kertbe.

pikubá Creative Commons License 2017.04.05 0 0 24363

Üdv ! Én sem tudom, minek a hernyói ezek , de tavaly , mikor észre vettem , már lerágták az egyik telken a  birsbokrokat.

Tegnap kimentem megnézni mi a helyzet,hát ott vannak a kis mocsadékok, a hajtások csúcsán, a még zárt levelek alatt.

Ha holnap még nem esik ,én is megetetem őket mospilánnal, de teszek bele scorét, chorust, nonitot is.

Előzmény: vegyigyümi10 (24362)
vegyigyümi10 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 24362

Ma voltam kint és észrevettem,hogy a néhány alma és körte fán,hogy az új hajtásokat "valami" összeragasztotta,néhány le is konyult... kibontogatva,kis kukacot találtam benne...mospilánt tervezek fújni pénteken....milyen kártevő lehet ez,valaki ismeri???

 

Topacsenkó Creative Commons License 2017.04.05 0 0 24361

Ujabban insectex. Semmi egyelore

Előzmény: Topacsenkó (24360)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.04.05 0 0 24360

Protect és raid csalétket is próbáltam. Semmi nem fogyott belőle. Rovatoxal korbeszortam tobbszor a hazat. Semmi.

Előzmény: Topacsenkó (24359)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!