Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2008.12.15 0 0 1414
Ha 4-5 óra alatt alvadt meg, akkor az szinte nem is az oltótól, savasan alvasztottál. Emelni kell az oltó mennyiséget.
Mennyi és milyen oltóval oltottad?
Előzmény: viztamas (1411)
Kriszta721 Creative Commons License 2008.12.12 0 0 1413
Elefada, én csak ámulok és bámulok. Le a kalappal előtted...
viztamas Creative Commons License 2008.12.12 0 0 1412
örülök, hogy tetszik, remélem, hasznos és érthető lesz majd minden. sajtolóé a kulcsszerep, ő a szakember. :)
nem tudom, hogy fog haladni a dolog, mert sajnos most egy (számomra) nehéz vizsgára kell készülnöm, amit január végéig le kell raknom. ha esetleg valakinek van segédanyaga a sun solaris 10-es 310-200 és 310-202-es scsa vizsgájához, várom a jelentkezését! :)

amúgy bárki beszállhat, írhat cikket, akinek kedve, ideje, stb. van.
Előzmény: elefada (1408)
viztamas Creative Commons License 2008.12.12 0 0 1411
titráltam, igen.

elvileg ugye minél nagyobb a savhatás és kisebb az oltóhatás,annál lágyabb szerkezetű lesz a sajttészta. vagy inkább csak krémes lesz?

olvastam, hogy pl. a livarot-hoz 24 órig szobahőmérsékleten érlelik a tejet 0,2-0,22% savasságig,ami 8-9 SH-nak felel meg. mondjuk ha nekem 5 óra savanyodott 9 SH-ig...

a brienek indult furcsaság már több,mint féléve áll a hűtőben, sajnos nem emlékszem hogyan csináltam...

a krémsajtod mennyi savót ad?
Előzmény: elefada (1407)
szasza57 Creative Commons License 2008.12.12 0 0 1410
Tyűű..micsoda sajtok!!
Gratulálok!!
Jól néz ki és finom is lehet.
Tettem egy könyvjelzőt a sajtészítő oldalra..én még ott soha nem jártam.
Valamelyik nap átnézem..köszi.
Én most kék penészt érlelek..majd ha nem bírom tovább meg felvágom a ""vízkövest.""
Egyenlőre száraz kérge nő..halvány pasztellsárgából..hm..
y*4 Creative Commons License 2008.12.12 0 0 1409

Sziasztok!

Van 4 liter megsavanyodott tejem. Tényleg lehet ebből még túrót csinálni, vagy kuka?

Ha lehet, mennyiben roncsolódik ilyenkor a fehérjeszerkezet, ill. az ezimek?

elefada Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1408
Most jöttem a http://www.sajtkeszites.hu/ -rol, gratulálok, és azt hiszem sokunk nevében köszönjük neked és sajtolonak az új sajtkészítő sorozatot.
Előzmény: viztamas (1402)
elefada Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1407
Nem ismerem a technologiát, de szerintem ha kemény lett, tulsavanyodott 4 óra alatt,nagy lett a savóleadás.
Hogy mérted a savfokot? Titráltál?
Előzmény: viztamas (1402)
tuutuu Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1406
Hú, de jó neked...:}
Előzmény: elefada (1403)
elefada Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1405
Tökéletesen igazad van, sok ellentmondássa találkoztam én is a könyvekben.
Mérni ritkán mértem, tehéntejjel csak az utobbi idöben kisérleteztem, de nekem is ugy tünt, hogy gyengébb a kecskéböl a kihozatal.
Elhatároztam, a következó szezonban mérek és jegyzetelek.
Segítenél? Nem állt össze a kép a próbatejjel kapcsolatban. Valahol olvastam róla annyi maradt akkor meg bennem, hogy a sajttej ph-t lehet kontrolálni egy kis üvegbe tett tejjel. De hogyan? Nem találom hol olvastam.
Előzmény: sajtoló (1401)
elefada Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1404
Szokás szerint, jót derültem, csak a hihi... hiányzott
Előzmény: szasza57 (1400)
elefada Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1403
Nem bírtam tovább,bontottam.
1.fehér és vörösboros.
Kérge mindkettönek börszerű. A fehérborosnál éreztem enyhe sajtszagot, a többinél nem. A bőr sárgás barna.Ha nyálkás lenne , mondhatnám rá hogy rúzskultúrás, de ez száraz./akkor mi?/
Állaga mindkettönek jól szeletelhető, félkemény, de elomlik a szájban. A bor bukéja nagyon halványan, de ott van. A pálmát a vörösboros vitte.
2.szénporos/szasza, ne akadj ki,gyógyszertári carbon por/
Kérge ennek a legkeményebb,egy fokkal keményebb a belseje is mint az elöbbi,de ugyanúgy olvadó halvány dióízzel.
3.cefrében érlelt /vele óvatosabb vagyok,mert nem tudom mit müvel a cefrében levő élesztő a sajttal, de megkostoltam, és itt vagyok.
Kérge u.o. mint a borosé, csak keményebb. Állaga félkeménynek tűnik ,de szájban olvadó,mintha pici húzóízt éreznék, nem tejsav, inkább citrom, de nagyon egyhén.
4. ugyanaz az alapanyag, különbözö ízvilág,de még a sajtbelső szine is különböző.
viztamas Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1402
üdv!

én is próbálkoztam lágysajttal, brie-t szerettem volna készíteni. nekem ízlik a sajt, ami lett belőle, de köszönőviszonyban sincsen a lágysajttal. inkább beaufort-hoz hasonló félkemény lett.

nemrégiben megint próbálkoztam. igaz, az oltási hőmérséklet magasabb, 30 C fok volt. 9 SH-ra savanyítottam a tejet és 4 óra alatt alvasztottam meg. nagy darabokban raktam a formába az alvadékot, de nagyon összeesett a forgatás, csöpögtetés után. nincs meg a kellő magassága, a 15+ cm magas tele formából csak kb. 3 cm vastag lett a végtermék. most érlelődik, jobban is összeeshet még

mi lehet a gond?




elefada!

a pvc csővel azért vigyázz szerintem. nem ajánlják élelmiszer tárolására a pvc-t, mivel mérgező anyagok oldódhatnak ki belőle.

Előzmény: elefada (1375)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1401

Részben ad csak magyarázatot az összetétel az alvadásban, alvadékban tapasztalható különbségekre. A kecsketej összetételéről pedig annyit, hogy a könyvek az egy dolog, de az élet érdekes dolgokat produkál... Én pl. azt tapasztalom, hogy jobban tejelő kecskék (3-4-5 liter/nap csúcs időben) teje a tankönyvi értékektől jelentősen eltér, mégpedig kárára, azaz jóval hígabb a tejük. Májustól szeptember elejéig (ha sok tej van) nem ritka, hogy csak 3% körüli zsír és 2,6% körüli a fehérjetartalom. Ez pedig a kitermelésben is meglátszik persze. Na persze ez is függ a fajtától, és a takarmányozástói is, de ahol a legeltetés a főcsapás iránya, ott ez általában így van... Más kérdés, hogy ha sok a tej akkor végül is több sajt lesz...

AZ összetétel folyamatosan változik a laktáció alatt és a tankönyvi értékeket általában csak a laktáció vég felé éri el a kecske esetében.

A kísérletet én se azonnal csinálom, egy kis türelmet kérek és beszámolok.

 

Szasza Nyugi! Praktikusan mindegy hogy hamutartalmat, vagy ásványi anyag tartalmat mondunk, it az összetételnél ez ugyanaz. És igen, elhamvasztással állapítják meg a nem szerves alkotók mennyiségét (ásv. anyag), tehát szerintem nyugodtan lehet hamutartalomnak nevezni. A szakirodalomban, különösen a külföldiben is általában inkább hamutartalomnak írják. De ennek az elnevezésbeni különbségnek is a füstje nagyobb, mint a hamuja.:))

 

Nyugodt telet, Békés Karácsonyt Mindenkinek. Készüljetek a szezonra!!

üdv sajtoló

Előzmény: elefada (1398)
szasza57 Creative Commons License 2008.12.11 0 0 1400
Hamu?? belsőégésű mint a fakazán? Azt tudtam, időnként tüzel....

elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1399
Nem így írtam le, a technika ördöge.
Tehát érthetöbben:
kecsketej összetétele: 86,9%víz
13,2 szárazanyag, ami:4%zsír,2,6%kazein 1,2%savófehérje, 4,5%cukor, 0,9hamu

tehéntej összetétele:87,2%víz
12,8%szárazanyag, ami:3,8%zsír,2,8%kazein 0,7%savófehérje, 4,7%cukor, 0,8%hamu
Előzmény: elefada (1398)
elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1398
Kiváncsian várom a kisérlet eredményét, én sajnos majd csak eztán kisérletezhetek, mert így állunk:
vajon mennyi idő van hátra

Elméletben én a mennyiségről azt gondolom, hogy feltétlenül 10%feletti.
Van egy táblázatom a tej összetételéröl, ebböl kiderül, hogy a szárazanyagtartalom kb 10% -a a savófehérje, kecskénél /tehénnél 5-6%/ és ehhez jön a megkötött víz.Túrónál számit,mert nagyobb a kitermelés.
Engem ez a táblázat győzőtt meg, hogy feltétlen kipróbáljam.
Leírom, hátha más is hasznosítani tudja, akár más összefüggésekkel is.
kecske: tehén:
víz: 86,9 87,2
száraz a:13,2 ami áll: 12,8
4% zsírból 3,8
2,6kazein 2,8
1,2savófehérje 0,7
4,5cukor 4,7
0,9hamu 0,8
Ez a táblázat magyarázatot ad arra is, hogy miért van különbség a két tej alvadékának állagában is.
Előzmény: sajtoló (1397)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1397

Nagyjából ok. Annyi, hogy ha savanyú (túró) ha nem (sajt) a savófehérjék döntő többsége a savóval így is úgy is elmegy. A túrónál valóban az történik, hogy a magas hőm, (én még magsabbat javasolok. pl. 85 °C) főként a béta laktalbumin kapcsolódik a kazeinmicellához, sajnos éppen a kappa kazein részhez, ami kilóg a micellából. Mivel ide kötődk a Blaktalb egy része, így itt nem tud micella közti kötés kialakulni és ennek lágyabb alvadék, lassabb alvadás (sajtnál) és ahogy mondod, nagyobb vízvisszatartás lesz az eredménye. Ez a gyártást is megváltoztatja egy kissé. Az az érdekes, hogy mennyi a valódi kitermelésnövekedés, azaz a fehérje többlet, mert ugye pluszban megkötött víz az nem igazi nyereség. Ezt a magas hőmérsékletet pedig kizárólag túrótejnél és savanyú terméknél (yoghurt, stb) lehet kipróbálni, sajtnál ez egyértelmű hátrány. Érdekes lenne erre egy kísérletet csinálni, alighanem rámozdulok erre.

üdv

sajtoló

 

Előzmény: elefada (1394)
elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1396
"Szerencsére már szinte csak élőflórás termékek vannak."
Ugye ezt nem gondoltad komolyan, szerintem ritka és drága.
Előzmény: sajtoló (1387)
elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1395
Saját tapasztalat: laktáció utolsó stádiumában lesz egy átlagtól eltérő fantasztikus kihozatal, de ez már a véget jelenti és megismételhetetlen. A sajt minösége sem lesz már olyan mint volt.Nem csak a fehérjék dúsulnak fel ,hanem az ásványi anyagok is , a tej szerkezete megváltozik, a mennyisége számottevöen csökken.
Szasza! Ez téged is érint.
Előzmény: y*4 (1392)
elefada Creative Commons License 2008.12.10 0 0 1394
Adatot saját tapasztalatból én sem ,mert eddig még nem készítettem hevített tejböl túrót,de összerakva az ismereteket, feltétlen fogok./elözö hsz olvasmány alapján/
Az én logikám szerint 70 fok fölött a savófehérje szerkezetében változás történik, és vízkötövé válik/joghurt/.
Ha forralom a tejet, a szerkezeti változás látszik/börösödik/
Tehát 70 fok fölé hevítem a tejet, savofehérje átalakul és vizet köt meg.Ez a többlet.
Ha nem hevítem a tejet,akkor csak a másik tejfehérje a kazein megy át a túróba sav vagy oltó hatására.A tej szárazanyagtartalmából az összfehérjék /kecskénél/25% elveszik, mert nem volt hőhatás, s már a savóbol sem vonható ki még hőhatásra sem,mert az savanyú.Elméletben én ezt a következtetést vontam le.
Sántít a logikám?
Előzmény: sajtoló (1388)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1393

Sajtnál az jónak mondható. Túró persze több lesz, mert nagyobb benne a víztartalom. Öszetételtől is nagyban függ, de túrónál szerintem kb. 15-20% a kihozatal, míg a félkemény sajtnál 9-10%. A Te 15 % sajt kitermelésed nagyon jó, amiben benne lehet hogy több volt a tej fehérjetartalma és zsírtartalma abszolút értékben mint egy szokvány zsíros sajtban (kb. 1:1 arányban van a tejben a zsír és fehérje). Mondjuk ha a fehérjetartalom 3,8% és a zsír 4% akor már bőven lehet ilyen jó kitermelés (kecsketej). Tehéntejnél vannak a 10% körüli étékek, vagy ha a kecsók hígabb tejet adnak, mondjuk nyáron, de ez sajt.

A másik, hogy ha nem hevített túrót csinálunk, akkor is magasabb marad a víztartalma és így a kitermelés is....

üdv

sajtoló

Előzmény: y*4 (1392)
y*4 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1392
Nálam félkemény kecskesajtból lesz 2 kiló, 13 liter tej esetén. Akkor túróból csak ilyen kevéssel lenne több?
Előzmény: elefada (1384)
szasza57 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1391
Lent katt rá!! Nem akar ez ide direktben kiállni..hinteni a boldogságot..
szasza57 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1390
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1389
Lehet hogy neked van már ebben tapasztalatod, kb. mennyivel lehet több a kihozatal?
Előzmény: elefada (1376)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1388

kb. ugyanannyi, mert a savófehérjék a hőre érzékenyek és nagyok kevéssé vesznek részt az édes, vagy savanyú alvadásban....

Ha magas hőm-en pasztőrözött tejből csináljuk, kicsit több savófehérje marad benn a túróban, de erre konkrét adatot nem tudok mondani, Kis tételnél talán nem is érdemes megemlíteni.

üdv 

Előzmény: y*4 (1374)
sajtoló Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1387

Naná! Kösz a  kiegészítést.

Szerencsére már szinte csak élőflórás termékek vannak.......

üdv

sajtoló

Előzmény: elefada (1371)
elefada Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1386
Mit csinál? Megkővesedik.Bocs
Ne a kálcium felé kapisgálj szerintem, nem az alvadással van gondod.
Szerintem már abba a stádiumba vannak a kecskéid,hogy abba kéne hagynod, mert sajtgyártásra már nem alkalmas a tej. A laktáció vége felé feldúsul a savófehérje orotsavtartalma ,remélem nem írok hülyeséget, de valami ilyesmi rémlik, holnapra utánnanézek.Szó ami szó, ha még nem hagyod abba a fejést, probáld ki , hátha a túróval még eredményt érsz el azt nem kell érlelni, ott a fagyasztó.
Akkor holnap, mert most megyek aludni.
Előzmény: szasza57 (1385)
szasza57 Creative Commons License 2008.12.08 0 0 1385
Téli sajthoz a saját forradalmian új találmányom: kipróbált eredmény nincsen..de érik már..majd megkóstolom..

téli tejben /kecske/ a megváltozott fehérje összetételt úgy segitem csapatni..hogy
A tejföl hozzáadásakor jó kemény csapvizet öntök a tejhez..mert a kemény viz ""vízköve" az kalcium-klorid.. asszem..
Most kiváncsi leszek..a kalcium mit csinál ..mert a téli sajtjaim..hát sokat segitett a melegebb konyha a speiz helyet..de..
Szerintetek nagyon nagy hülyeség??

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!