Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11969
hali!csak elmesélném a sikerélményemet :D :11 citromdugványból 8 meggyökeresedett,vagyis van már pici gyökerecskéje :))))))))
Quicktor57 Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11968

Mennyi minden történt itt hajnal óta. Úgy látom, közösen, rövid időn belül megoldjuk a kumkvát hazai termesztésének minden problémáját!

Más téma, ami lehet, hogy egyszer kapcsolódni fog a cégrát hibridekhez. Korábban jeleztem, hogy tavaly júlusban kaptam "óriáscitrom" hajtásokat a szlovák kertésztől. A 3 dugványból az egyik különösen jól fejlődik. Ahogy a képen is látható a kis két leveles dugvány, szűk másfél év alatt 50 cm-es, termetes bokorrá nőtte ki magát.

 

Szlovák óriáscitrom
csoer Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11967

Köszönöm, rá szánom magam a kumkvat kezelésre.

Egyébként én sem kényeztetem a citrusaimat.

A közel 10 éves citrom fám most is szabadban van, csak éjszakákra viszem be. Tele van virág kezdeménnyel, kell neki a sok nap, amíg van belőle.

Jó magas törzsűnek néz ki a narancs fád, gondolom szép korona is tartozik hozzá.

Előzmény: Törölt nick (11966)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11966
Itt van egy kép a narancsról:



Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11965
Pedig minél hamarabb meg kellene kezdened a kezelést. Ha tovább halasztod nagyobb az esélye hogy elpusztul.
Ahogy Quicktor57 írta a pomeránc halála a túl nedves hideg föld.
A pomeráncot azért használják előszeretettel mert gyorsan nő és a legjobb gyümölcs minőséget lehet elérni vele mint alany.
Tavaly ellőt sikerült aránylag olcsón hozzáférni egy Clementin és egy narancshoz(1 m magasak voltak) ami Portugáliábol származik. Nem kertészetből van hanem termelőtől, haza érve velük szomorúan tapasztaltam hogy ki voltak tépve a földből, mivel átültetésnél egy szál gyökere nem volt! :(
Azt hittem nem fogják túl élni, de sikerült!
Nem is az a lényeg hanem az hogy 2 alanyra van rá oltva a nemes:
1. Gyökérnyák poncirus
2. Törzs c. aurantium
3. Korona a nemes
Szerintem nem hiába! Nagyon szépen fejlődnek, azt még elmondom hogy nálam már nincs citrus seggnyalás, tavasztól őszig kint veri az eső őket és fúja a szél, vagy tűzi a nap! Ha kibírjak maradnak, ha nem kuka, de nem veszek másikat, inkább oltok magamnak ha sikerül nemes oltó ágat szerezni. Nem vagyok megrögzött citrus gyűjtő, csak szeretem őket.
Előzmény: csoer (11964)
csoer Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11964

Sziasztok Quicktor57, raqusa, Chez!

Köszönöm a válaszotok és a kimerítő tanácsokat.

Én is nagyon megkedveltem a kumkvátot és a gyümijét. Arról nem is beszélve, hogy gyorsabban beérik mint a többi citrus többsége.

Tudom, komolytalan minden évben újat venni.

A ráció abban van, ha meg is tudjuk tartani.

Azt hiszem a sorrend a lényeg.

Szerintem nem a tetű, atka, pajzstetű amitől a növény legyengűl és gombás lesz, hanem a legyengűlt növényt támadja meg minden élősködő (tovább növelve a betegséget).

 

Valószinű, ahogy a Quicktor57 mondta az import növényekkel kapcsolatban van a baj.

A feltuningolt, látványos és eladásra alkalmas importokkal.

Erre ugyanazt lehet mondani, mint a döglött halra, csak fordítva. A hal esetén, "fejétől bűzlik a hal", ebben az esetben pedig, gyökerétől pusztúl a növény.

Megpróbálom megmenteni (már harmadik évben), ha nem megy utóljára veszek jövő tavasszal.

Megpróbálom a tanácsokat figyelembe véve kezelni, de nem nagyon merem a cserépből kiemelni.

 

bombaba Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11963
Izgalmas a kérdés, de - amennyire én meg tudom ítélni - a 11941-es fotón az éretlen gyümi - amiről nem tudjuk, mennyi idő alatt és mennyire sárgulna be, lehet, még nagyon növésben volt, mikor letört - azonos a 11958-as érett gyümivel. A Te C. medica maximád formára hasonló, csak kicsit pocakosabb és a színe sárga, nem narancssárga. A C.limonmedica maxima valóban formára is, felületét tekintve is teljesen más.
Hogy a 11958-as színe mennyire valóságos, azt még nem tudom, meg azt sem, hogy egy kis pocak-többlet miatt más fajta lehet-e.
Előzmény: Törölt nick (11962)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11962
De éppen gyürköztem de látom már írtál,igy ehhez kapcsolódok.Itt van egy lomonmedica"Maxima"most még zölden de látszik ez is hatalmas már éretlenűl de nem
olyan zöld meg a formája is más.Utánna meg a c.medica"Maxima",de ez sem olyan mert ez mikor megnő hamar besárgul/amig olyan kisebb mint amit feltettél addig zőld/
és valahogy a felületi texturája is más mint az Attiláé.Érdekesek ezek a medica félék!
Előzmény: bombaba (11961)
bombaba Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11961
Nem ilyen fajtáról tettél fel korábbi kérdésemre képet érett narancssárga gyümölcsödről?
Előzmény: Törölt nick (11957)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11960
szervusz Ernő!Hát bizony ez nagy baj.De azért nem az évenkénti vásárlás a meg oldás
Az túl drága és főként bosszantó.De nem vagy egyedűl.Szerintem mindezért egy nem
túl régen behurcolt gomba:Colletotrichum a felelős.És főként a pomeránc alanyok vagy fajták esnek,estek áldozatul.És hát ügye az olaszok szeretik a pomeránc alanyokat.
Az is igaz,hogy a legyengült citrusokat támadja.Amit én javasolnák/látom ezt itt már érintették/a földkeverék nagyon gyors vizáteresztő legyen,a pomeránc alany miatt a cserép mély/karó gyökere van/.Óvatosan a lombozatot is nedvesítő öntöző szerrel és
gyökérzóna valami miatti lehülésével/főként most télen/.Ha már meg van akkor a károsított növényt,csonkítani egészséges részig,majd többször egymást követően permetezni valamilyen fungiciddel.De a legjobb mielőbb egy trifoliatara való oltás!
Előzmény: csoer (11946)
bombaba Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11959
Lemaradt az egyik fotó:
Előzmény: bombaba (11958)
bombaba Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11958
Itt az augusztusban leszedett kis cédrát-termés a tavasszal vett C.Medica elnevezésű növényről, és a cetli, ami a növényen volt.
[image1:left
Előzmény: bombaba (11942)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11957
Szia.Itthoni vagy otthoni?Az a furcsa/nekem van limonmed és med."Maxima" is/,hogy
milyen színű.Ez teljesen ismeretlen előttem.Nem éretlen mert a méretén kivűl vala-
hogy a "zöld szin"tonusa sem azt mutatja.Oltóág esetleg kész növény?Érdekelne.
Előzmény: amadar (11950)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11956
Szia Ragusa,

Igen, az atka nyálában egy bizonyos toxin van amit szívogatás közben a növényt mérgezi a növényit evvel legyengítve a védekező képességét.
Van egy szer ami ütős az atkákra (az embere is) az a Vertimec, nekem nagyon bejött és mindig sikerült atka mentesé tenni a fákat.
Sok sikert!
Előzmény: ragusa. (11954)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11955
Szia,

Sajnos az ilyen jelenség nálam is jelenkezet nem csak az idén tavasszal és most volt az első alkalom amikor sikerült megmenteni őket, ha idejében csinálja az ember.

1. Egy 20g Dithane egy habarcsos vödörben feloldva (10L víz).
2. A gyökér részről a föld lemosva vizel és a gombás rothadó gyökerek eltávolítva.
3. 24 órára a gyökér rész beáztatva a vödörben.
4. Átültetés friss földbe és hogy ha lehet minél kevesebb tőzeg legyen a földben, inkább több perlit és folyami homok, a moha tőzeget én kerülöm a citrusoknál.
5. Cuproxat (egyedüli réz készítmény ami nem perzsel)+Score lemosó permetezés a lombtól a törzsig úgy hogy a törzs kérgén folyón a permet.
6. Egy darabig kerüld az öntözést, csak akkor öntözd ha nagyon muszáj.
7. Egy imát nem árt elmondani a végén. :D

Nem vagyok nagy citrus szakértő de ez a módszer nálam bevált, hogy ha idejében elkezdi az ember.

Sok sikert és drukkolok hogy sikerüljön megmenteni!

Előzmény: csoer (11949)
ragusa. Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11954

huhh!! vegulis mitol pusztul el a kumkvat? a tultapozastol mert azt hiszem hogy vashianyos?

 vagy az atkas szivogatos gombas megbetegedestol...

 a teleltetestol?

 en is azt teszem ))))hogy  este be a konyhaba reggel ki a teraszra  napra amig lehet nem viszem be a? fol a futetlen padalsszobaba ..

 

 De harcolok ertuk most ketto van  az egyik tele zold gyumolccsel..

 

 Mar megfigyeltem hogy a permetezes utan nem sokkal erore kapnak .. megszepulnek ,

 

ma megyek valamilyen ÜTŐS atka irtoert a kerteszboltba .

 NEM ADOMFEL )))))

Előzmény: ragusa. (11953)
ragusa. Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11953

 szia Csoer!

 Mintha magamat olvasnam. Par eve Sziciliaban kint elo farol ettem eloszor kumkvatot. beleszerettem rendesen .

 annyira hogy azota mar jopar  peldanyt vettem.

 sajnos egymas utan megdoglenek.

nalam is ugyanezek a bajok mint nalad.

 elgondolkoztam hogy MIERT van ez ..ezek az agbarnulasok az agyamra mennek

szinte MIND ebbe pusztul bele.

 Az hogy gomba az szinte biztos .

 

 Pedig nekem KELL az a noveny ))))

 

 a minap egy kerteszetben voltam  OK nem arulnak citrust DE par db-ot valaki  OTT teleltet az irodaban.

Raneztem  es az egyik kumkvat osszes levele  egyontetuen  sarga zold foltos volt. Kerdem EZ MIERT OLYAN ?

 ravagta a nŐ hogy tetves .... 

 HUHH az enyem is olyan itthon ,

 

 buzgon locsoltam eddig vassal , vitaminnal )))zolditovel)) meg minden fel anyaggal..

 hazajottem es nagyiitoval megneztem az enyemet es a szentsegit  tenyleg tetu vagy atka ? ne ezek szivogatjak ..es amikor megszivtak magukat a levelek meg leperegnek .

 CSAK LESEK  nem is egyfajta szivogato van .. pl az oriscitromom levelet a piros atka szivogatja ..  az urulke apro fekete bigyok  jol lathatoak 

 

Most az jutott az eszembe VICKTOR hogy ez nincs osszefuggesbe egymassal 

 en ugy hiszem hogy az akak szivogatnak a noveny legyengul es elgombasodik.

vagy az eloskodok maguk termelik a ki a fertozest ?

 

egyszerre kell a vedekezest csinalni .. JO ez igy igaz

 

DE? mennyi az a permetezoszer amit elbir egy citrus ...  annyit hogy ne csak disznoveny legyen ?

 

Előzmény: csoer (11946)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11952

Sajnos nem tudok határozott véleményt adni. A grapefruit az valószínű, de nálam a lipo nem tövises. Jövőre talán többet mutat magából a növény.

Előzmény: sqanyi (11944)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.10.13 0 0 11951

Szia!

 

Nem vagy egyedül a problémáddal. Ha elolvasod a weblapomon az "Újdonságok ..." részben a tavalyi teleltetési gondjaimat, a nálad is tapasztalt jelenség visszaköszön.

Az "importból vásárolt" kumkváttal az alapvető probléma nálunk az, hogy valamilyen pomeránc (keserű narancs) alanyba oltott fácskát vásárolunk. Lássuk, milyen "veszélyeket" hordoz ez a párosítás magában:

1. A pomeránc kimondottan érzékeny a gyökérrothadásra. Ráadásul, ha az idei csapadékos időjárásnak is ki volt téve a növényed, akkor elképzelhetjük, mi van odalenn.

2. A keserű narancsok inkább a 2. (5 - 15 fok) teleltetési osztályba sorolhatók. míg a kumkvát inkább hidegtűrő. Igaz, megfelelő fényviszonoknál magasabbat is elviselhet.

3. A pomeránc erős növekedésű alany, míg a kukvát kimondottan gyenge növekedésű növény.

4. Ráadásul, a kumkvát fácskák általában zöld gyümölcsökkel megrakottan kerülnek a teleletetőbe.

 

A fentiek alapján, szerintem túl sok a kockázati tényező az import kumkvátok hazai nevelésénél, így ha valaki nem rendelkezik nyáron esőtől védett hellyel, és megfelelő teleltetővel, nincs könnyű dolga az életben tartásuk terén. Én, ahogy már korábban is írtam, az idén megpróbálom addig szoktatni a benti viszonyokhoz, amíg csak a kinti időjárás engedi. (Este be, reggel ki.) Júliusban volt egy "extra" átültetés és gombaölőszeres gyökérkezelés, amit augusztus végén "Trifender"-es belocsolás követett. Ha sikerül átteleltetnem, akkor tavasszal jön a vadcitromba való átoltás.

Előzmény: csoer (11949)
amadar Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11950
Ha minden igaz, "Maxima"
Előzmény: Törölt nick (11945)
csoer Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11949

Köszönöm a választ és tanácsot.

"Az itt fenn a Citrusnevelési útmutatóban" elolvastam. Ezek szerint gombás betegség lehet és metszeni,permetezni kell.

Csináltam korábban (lehet, hogy kénőn?), nem volt eredménye.

Egyébként példáúl az óriás citrom (stb) esetében ez a jelenség nem jelentkezik.

Szerintem a kumkvat az átlagosnál is kényesebb és érzékenyebb.

 

Előzmény: bombaba (11947)
amadar Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11948
Szia! A héja nagyon vastag kb. a fele még éretten is (ez még nem az). Szállításnál törött le róla és így féléretten is közel másfél kilogrammot nyom. Felvágni sajnos nem tudom mert nem kaptam meg...
Előzmény: bombaba (11942)
bombaba Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11947
"Lehet, ez a normális, hogy minden évben újat kell venni? "
Nem, nem ez a normális.
Nem megfelelő a talaja és-vagy túlöntözöd. Biztos, hogy a gyökerei nincsenek rendben.
Itt fenn a Citrusnevelési útmutatóban tudsz utánanézni, mit tehetsz érte.
Előzmény: csoer (11946)
csoer Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11946

Sziasztok!

Utóbbi 3 évben miinden tavasszal vettem egy termő ovál kumkvat (fortunella margarita) fácskát. A termései beértek, újból kezdtek hajtani és virágozni.

Na de jött a tél (illetve most még csak jön).

Tavaly (ahogy a legtöbb helyen írva van, 5-15 c foknak megfelelően -nálam ez kb. 5-6 c fok- tartottam. Egy kevés fény, locsolás alig. Az idei tavszra kimúlt.

A mostani jelenleg kb 20 c fokon van (máshol azt olvastam, kibírja ezt is), világos helyen és rettentően hull a levele, de nagyobb baj, hogy a vékony ágak barnúlnak, feketednek. Vágom vissza, de félő, a végén nem lesz mit vágni!

Mi a bánat van a kumkvatjaimmal, vagy velem?

Lehet, ez a normális, hogy minden évben újat kell venni? Rossz vicc.

Vgy ne próbálkozzak vele?

Törölt nick Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11945
Azta!Nagyon jól néz ki.Melyik medica ez?
Előzmény: amadar (11941)
sqanyi Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11944

Sziasztok! Na szóval, az első 3 kép a cserkertes növények.

Quicktor!

Vannak mindkettőn pici tüskék.A Görögből hozotton volt terméskezdemény az idén, kb megy nagyságúra nőtt meg, utánna leszedtem.Szabályos gömb volt.

Előzmény: sqanyi (11943)
sqanyi Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11943
bombaba Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11942
Csodás! Mennyi a súlya? Már érett vagy még sárgulna?
Azt hiszem, nekem is ilyen cédrátom van, legalábbis a kb 5 cm-esen leszedett gyümölcs nagyon hasonló formájú volt.
Ha van rá lehetőség, majd felvágva is tennél fel fotót? Kiváncsi lennék, mennyire vastag a héja.
Előzmény: amadar (11941)
amadar Creative Commons License 2010.10.12 0 0 11941
Sziasztok! Egy barátom növénye ilyeneket produkál...
Quicktor57 Creative Commons License 2010.10.11 0 0 11940

Szia!

Én próbáltam tippelgetni, hogy mik lehetnek ezek a citrusok, de egy levél alapján nagyon nehéz. Legalább a növény alakját, a szár "tövisességét" és az elsőnél levélnyelet láthatnánk.

Az elsőhöz hasonló levelet láttam már lipon és meyer citromon is, de nem ezek a jellemző levélalakok.

A második levele nagyon hasonlít a grapefruit magoncaimra.

Előzmény: sqanyi (11939)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!