Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.08.29 0 0 1406

jogos az észrevétel, létezik ilyen.

de a bell kísérlet két összefonódott állapotban lévő spinre vonatkozik, ahol a várható érték mindig 0 lesz.

abban az esetben a két spin nem szorzat állapotban van.

 

illetve azt én nem tudhatom, hogy valaki milyen módon preparálta a spint.

végső soron igazad van.

 

Előzmény: mmormota (1405)
mmormota Creative Commons License 2018.08.29 0 1 1405

de ha nem mérte meg senki, az állapot akkor is normált. legfeljebb nem tudjuk a spin térbeli irányát

 

Ha mindig így lenne, akkor az létező rejtett paraméter lenne a Bell típusú kísérletekben, és a kísérletek más eredményre vezettek volna.

Előzmény: Törölt nick (1400)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.29 0 0 1404

ebből nem az következik, hogy a méréskor történik a véletlen?

az más kérdés, hogy kvantum rendszereket nem tudunk óvatosan mérni.

Előzmény: construct (1402)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.29 0 0 1403

ez a kép azt sugallja, hogy az elektronpályák egymástól térben elkülönülnek.

https://image.slidesharecdn.com/tang02-schrdingersatomicmodel-120926183019-phpapp02/95/tang-02-schrdingers-atomic-model-27-728.jpg?cb=1348684400

 

ezen a képen viszont a schrödinger egyenlet megoldásai láthatók.

https://ka-perseus-images.s3.amazonaws.com/a5e18b829f12622a749e2f131bd029f8783eaf92.jpg

érdekes megfigyelni, hogy az 1s, 2s, 3s pályák térben átlapolnak.

a pauli elv nem azt mondja ki, hogy nem lehet ugyanazon a helyen több elektron. azt mondja ki, hogy nem lehet ugyanabban az állapotban. ezek a pályák ortogonálisak.

https://ka-perseus-images.s3.amazonaws.com/867daad52b2895a83b5f3723828dfd0403e78f53.jpg

a múltkor ennyit akartam mondani. mert úgy érzem, hogy ezt a dolgot nem nagyon az oktatásban.

 

az egy másik dolog, hogy az elektronok le kellene árnyékolják a magot.

ennek ellenére a schrödinger egyenletből a spektroszkópiai mérésekkel eléggé egyező energiaértékek jönnek ki. hát ez hogy lehet?

construct Creative Commons License 2018.08.29 0 0 1402

A szabályok általában az állapotfüggvény fejlődésére adnak determinisztikus eredményt. Az állapotfüggvény viszont már csak valószínűségeket jósol az egyes mérési eredményekre.

Ez a kvantumfizika alapsémája.

Előzmény: Törölt nick (1401)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.29 0 0 1401

"A lényeg, hogy épp ezekkel a szabályokkal lehet előre megjósolni a mérések eredményeit, tehát érdemes megtanulni velük így számolni."

 

a felsorolt szabályok determinisztikus eredményt adnak.

a spin esetén viszont a mérési eredmény véletlen.

Előzmény: JimmyQ (1393)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.29 0 0 1400

"a spin mindig polarizált. mindig van olyan térbeli irány, amire a spin mérés határozott értéket ad.

Ezt hogy érted? Ha egyszer már mérted akkor ok, de ha nem?"

 

és ha nem én mértem, hanem valaki más? csak a mérés eredményét nem közölte.

 

de ha nem mérte meg senki, az állapot akkor is normált. legfeljebb nem tudjuk a spin térbeli irányát.

 

a spin esetén a hullámfüggvény mindössze két komplex együttható, ami a választott bázisban a valószínűségi amplitudókat adja meg. mindkét együtthatóra hat az unitér időfejlesztő operátor, aminek a kitevőjében a bázisvektorhoz tartozó sajátérték van. két mérés között a spin viselkedése determinisztikus.

a véletlen akkor kerül a képbe, amikor mérést végzünk.

egyelőre eddig jutottam a megértésében.

Előzmény: mmormota (1391)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.27 0 0 1399
construct Creative Commons License 2018.08.27 0 0 1398

"ha ezt valami professzor is kinyilatkoztatná."

Azzal itt nem szolgálhatunk. Kérdezd meg a kozmofórumon Dávid Gyulát!

Előzmény: Törölt nick (1396)
pk1 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 1397

"ne is keressem a schrödinger egyenlet fermionokra vonatkozó változatát?"

 

Ne. Mert az maga a Schrödinger egyenlet. Relativisztikus kiterjesztése viszont más bozonokra és más fermionokra.

Előzmény: Törölt nick (1396)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.27 0 0 1396

az ember szemlélete egy idő után már nehezen változik. :(

 

nem volt kellemes. kicsit kiakadtam.

de azért sikerült felráznotok.

végső soron köszönet jár érte.

 

szóval ne is keressem a schrödinger egyenlet fermionokra vonatkozó változatát?

nem ártana, ha ezt valami professzor is kinyilatkoztatná.

 

(most pár napig inkább nem olvasom a fórumot. meg kell emésztenem ezt a dolgot.)

construct Creative Commons License 2018.08.27 0 0 1395

"a pontszerű elektrontól is nehéz elszakadni. azt meg nem lehet fourier transzformálni."

Már hogy ne lehetne? Minden mérnök is ismeri a dirac-delta spektrumát, még akkor is, ha nincs tisztában a disztribúcióelmélet finomságaival.

Előzmény: Törölt nick (1390)
LifeIsGood101 Creative Commons License 2018.08.27 -2 0 1394

"ezt senki sem érti, csak megtanul vele számolni és megszokja."

Unokanak es nekem teljesen ertheto, hogy a Szuper-Szuper-Intelligencia(Istenek) tolunk 

(HomoMajom) loptak a tudomanyt (matek, fizika stb.).

Előzmény: JimmyQ (1393)
JimmyQ Creative Commons License 2018.08.27 -1 0 1393

"ezt senki sem érti, csak megtanul vele számolni és megszokja."

 

Nem csak a kvantumfizikai véletlennel vagyunk így. Ugyanez van például a klasszikus mechanikában is. Ki "érti", hogy a helykoordinátáknak miért épp második deriváltja jut fontos szerephez? Miért nem az első, vagy a harmadik? Az elektrodinamikában ki "érti", hogy az FB mitől merőleges a v-re és a B-re? És sorolhatnám a végtelenségig. A lényeg, hogy épp ezekkel a szabályokkal lehet előre megjósolni a mérések eredményeit, tehát érdemes megtanulni velük így számolni.

 

"a véletlen mérési eredménynek van valami köze a dirac egyenlethez és a hullámokhoz?"

Persze hogy van!

 

"valahogy nem érem be azzal, hogy véletlen és érthetetlen."

Épp annyira érthető, amennyire tudom, hogy a statisztikájuk mi módon kapcsolódik a hullámokhoz, és mi módon lehet azt kiszámolni a Dirac egyenletből. Még azokat az EPR jelenségeket is ki tudjuk számolni, amelyek működését az ismert oksági kategoriális elégtelenség miatt egyáltalán nem tudjuk logikailag elképzelni. De a valóságot és a követésére kidolgozott matekot láthatóan nem zavarja a mi logikai fantáziánk efféle hiánya.

Előzmény: Törölt nick (1390)
mmormota Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1392

jav

Fizikában ehhez hozzátartozik, hogy a modell hogy van összekötve a valósággal.

Előzmény: mmormota (1391)
mmormota Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1391

a mezőelméletről sem volt szó a világszínvonalon oktató egyetemen

 

Ez nem igazságos. Ha részecskefizikusnak tanultál, és úgy nem volt szó róla, akkor persze jogos kritika. De ha más szakon, akkor nem. A tudomány szerteágazó, nem lehet mindenkinek mindent megtanítani. 

 

a spin mindig polarizált. mindig van olyan térbeli irány, amire a spin mérés határozott értéket ad

Ezt hogy érted? Ha egyszer már mérted akkor ok, de ha nem?

erre mondják, hogy ezt senki sem érti, csak megtanul vele számolni

 

 

Érteni valamit, az szerintem azt jelenti, hogy visszavezetni logikai lépésekkel az axiómákra. Fizikában ehhez hozzátartozik, hogy a valóság hogy van összekötve a valósággal. (definíciók, mérési utasítások, körülírások). Ezen túl nincs megérteni való. 

Ha lenne még valami, az egy másik modell lenne másik axiómákkal. Ami nem ördögtől való, néha paradigmaváltás történik. Akkor viszont az új modell más axiómái érvényesek, nem a régi valamiféle mögöttes értelmezését jelentik. Az persze igaz, hogy ha a régi jól működött, akkor az érvényességi területén az új is hasonló eredményeket kell adjon.

Előzmény: Törölt nick (1390)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1390

ja hát a mezőelméletről sem volt szó a világszínvonalon oktató egyetemen. a határozatlansági relációt mint empirikus tényt dobták be. és a pontszerű elektrontól is nehéz elszakadni. azt meg nem lehet fourier transzformálni. de ezt hagyjuk későbbre. sok dolgot nem értek.

kezdjük valami egyszerűvel.

a spin mindig polarizált. mindig van olyan térbeli irány, amire a spin mérés határozott értéket ad. ennek az absztrakt vektortérben egy sajátvektor felel meg. a fázisfaktor bizonytalanságát bázis választással küszöböljük ki.

egyéb térbeli irányok esetén a mérés eredménye valódi véletlen. de ez a véletlen mégis tudja a statisztikát.

na itt kezdődnek a bonyodalmak. és erre mondják, hogy ezt senki sem érti, csak megtanul vele számolni és megszokja. és itt csak a várható értéket lehet kiszámolni. még ha ismerjük is az állapotot, az operátor nem a mérés eredményét adja, hanem egy új állapotot, és abból lehet megmondani a várható értéket. kivéve a sajátvektor esetét, mert az mindig határozott.

de valahogy emögött hullámokat próbálok látni. pedig ebben az esetben a hullámfüggvény csak két komplex együttható az absztrakt vektortérben, amit valószínűségi amplitudónak neveznek. mármint feles spin esetén van két komplex együttható. mert ha jól értem, egész spin esetén három komponensünk van az absztrakt vektortérben.

szerinted ennek a véletlen mérési eredménynek van valami köze a dirac egyenlethez és a hullámokhoz?

valahogy nem érem be azzal, hogy véletlen és érthetetlen.

Előzmény: JimmyQ (1389)
JimmyQ Creative Commons License 2018.08.26 -1 0 1389

Eszembe se jut kekeckedni. Különösen nem azzal, aki igyekszik a tudását elmélyíteni.

De az biztos, hogy nem egy ilyen félig-meddig laikus fórumon fogja valaki megreformálni a fizika bármely kis szeletét. Másrészt sok félreértés elkerülhető, ha a részvevők nem akarnak sokkal nagyobb tudásúnak tűnni a valóságosnál.

 

Szerintem a határozatlansági relációk első említésétől kezdve senki se veheti komolyan a keringő elektronokat.  Aki pedig ismeri és a gyakorlatban alkalmazza a Fourier-transzformációkat, annak már zsigerből is éreznie kell ezt a szituációt.

Előzmény: Törölt nick (1388)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1388

ha tudod a választ, miért kérdezed!? ;)

 

mit vársz, ha a mag körül keringő elektrontól nem határolódnak el egyértelműen?

és ahol öt félév alatt nem tanítják a legrange módszert. ezt egy másik egyetemen hallottam először.

nem csoda, hogy a hamilton operátor a levegőben lógott addig.

hagyjuk ezt inkább.

ha kekeckedni akarsz, vitázz iszugyival meg a másik dzsimmivel.

vagy menjünk át valami oktatáspolitikai topikba, ne itt offoljunk.

szerintem egy jó tanárnak rá kell éreznie, hogy a hallgató mit nem ért.

Előzmény: JimmyQ (1387)
JimmyQ Creative Commons License 2018.08.26 -1 1 1387

"frédinél szigorlatoztam. meg még másik két egyetem fizika kurzusait hallgattam végig."

De akkor minek köszönhetjük, hogy az Euler-Lagrange egyenletet azonosságnak vélted?

A Pauli-elvet meg a sajátfüggvények ortogonalitásának?

Előzmény: Törölt nick (1384)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1386

"Tehát nem lehet "belefogalmazni", hanem itt a Schrödinger egyenleten kívül álló, attól független axiómáról van szó."

 

köszönöm, pont ez lett volna a félreértés tárgya.

ez valahogy nem domborodott ki számomra egyértelműen.

 

van egy hullámegyenlet. annak a megoldása lófütty. mert a valódi megoldáshoz még mixelni is kell.

Előzmény: construct (1385)
construct Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1385

Valószínűleg elkerülte a figyelmed, hogy korábban leírtam:

 

"A többrészecske rendszerek állapotfüggvényei csak szimmetrikusak vagy antiszimmetrikusak lehetnek, vagyis a Schrödinger egyenlet matematikailag lehetséges megoldásai közül csak ezek valósulnak meg a fizikában."

 

Tehát nem lehet "belefogalmazni", hanem itt a Schrödinger egyenleten kívül álló, attól független axiómáról van szó. Ami az elemi részecskék megkülönböztethetetlenségét állítja, vagyis azt, hogy egyetlen állapot valószínűsége se változik meg, ha kicseréljük benne két részecske koordinátáit. Mivel a valószínűségeket a komplex állapotfüggvényértékek négyzete adja, maga az állapotfüggvény egy ilyen cserénél vagy változatlan kell maradjon, vagy csak előjelet válthat. Ez a két eset jelenti a szimmetrikus és az antiszimmetrikus állapotfüggvényt. A spintatisztika tételből pedig az következik, hogy a feles spinű részecskék állapotfüggvénye lesz antiszimmetrikus, az egész spinűeké pedig szimmetrikus.

 

"térben átlapoló megoldások"

 

Hogy el tudd képzelni az atomi állapotfüggvények valódi rendszerét, jó lenne tanulmányoznod a korábban itt javasolt linkeket:

https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_orbital

https://hu.wikipedia.org/wiki/Elektronszerkezet

 

Előzmény: Törölt nick (1379)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1384

nem fórumos hozzászólásokból ismerem.

frédinél szigorlatoztam. meg még másik két egyetem fizika kurzusait hallgattam végig.

 

de ha gondolod, először kivesézhetjük a pauli mátrixokat.

absztakt matematikai formalizmus. lehet vele számolni, de azon túl nem vezet sehova.

minden térbeli irányhoz konstruálható egy mátrix az absztrakt vektortérben.

persze numerikusan már függ a választott bázistól.

Előzmény: mmormota (1381)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1383

semmi gond

Előzmény: mmormota (1382)
mmormota Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1382

Oppsz, először eltűnt a hozzászólásom, megírtam még egyszer, erre előkerült az eredeti is. Bocs.

Előzmény: mmormota (1381)
mmormota Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1381

Először Pauli mátrixok, aztán jött a Dirac egyenlet, manapság a Lorentz group. Komplikáltabb ez annál, hogy fórumos hozzászólásokból ismerd meg.

Előzmény: Törölt nick (1379)
mmormota Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1380

Megvan ennek is a története. Kezdődött a Pauli mátrixokkal, aztán a Dirac egyenlet, manapság a Lorentz csoport.

Előzmény: Törölt nick (1379)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1379

akkor nyilván nem esik nehezedre megmondani, hogy a schrödinger egyenletbe hogyan kell belefogalmazni a pauli elvet. mert az említett jegyzet ábráin is térben átlapoló megoldások láthatók.

Előzmény: construct (1378)
construct Creative Commons License 2018.08.26 0 0 1378

"az elektronok nem keringenek térben elkülönülő pályákon. hanem a különböző pályákhoz tartozó hullámfüggvények térben alaposan átlapolnak. de akkor hogyan fogalmaznánk meg emelkedettebb szinten a pauli elvet? . . . azt mondanám, hogy ezek különböző frekvenciájú hullámok, amelyek ortogonálisak. térben egy helyen vannak ugyan, de az állapottérben nem. . . az ortogonalitást elfogadjátok tézisnek?"

 

Nem fogadjuk el!

A 1353.-ban már jeleztem, hogy a kizárási elv a részecske szuperpozíciók állapotfüggvényének antiszimmetriájában gyökerezik. Ahogy ezt tárgyalják minden egyetemi szintű bevezető kvantummechanika tananyagban. Például a BME-n is az Elméleti fizika 2. jegyzetben:

http://www.phy.bme.hu/~torok/tanit/elmfiz2.pdf

(a 15. fejezetben) És vizsgáztatnak belőle (10. vizsgakérdés).

Tehát nem olyan dolog, amire itt egyéni téziseket kellene kitalálnod.

Egyébként a fermionok kizárási elve egyáltalán nem is eredhet az állapotfüggvények ortogonalitásából, hisz például egy monokromatikus lézernyaláb is sok egymásra ortogonális egyfoton, kétfoton, nfoton állapot koherens szuperpozíciójából áll, noha a fotonok (mint minden bozon) a Poisson eloszlásnak hódolnak, azaz a fermionokkal ellentétben szeretnek azonos kvantumállapotban létezni. A különbség, hogy az ő szuperpozícióik szimmetrikusak.

 

"tudtad, hogy az euler lagrange egyenlet egy azonosság?"

 

Nem tudtam, mert nem azonosság.

Lagrange és Euler ennél sokkal jobban értettek a differenciálkalkulus alapjaihoz. És az időközben eltelt 150 év néhány tízezer fizikusa se volt annyira tudatlan, hogy a mechanika dinamikai feladatait pusztán valami matematikai azonosságra támaszkodva akarták volna megoldani. Hanem jól tudták, hogy a klasszikus Newtoni mechanika Hamilton-elven alapuló alternatív megfogalmazása épp ennek az egyenletnek a megoldására vezethető vissza. Ami tehát nem valami matematikai tautológia, hanem konkrét fizikai tartalma van.

 

Bombasztikus bejelentések előtt ezt a dolgot is jobb előbb megtanulni.

Előzmény: Törölt nick (1360)
JimmyQ Creative Commons License 2018.08.24 -1 0 1377

Mondom, értettem már az első pillanatban, de ez csak egy vicc.

Előzmény: Törölt nick (1375)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!