Keresés

Részletes keresés

pintjano Creative Commons License 2018.02.07 -1 1 24550

Amit itt felujitásként felsorolt, az "nem éppen jó"... A felujitás többnyire csak eltakarja a problémákat

Nekem a mérnök azt mondta, hogy ha van gumitömités az ablakban vegyük ki, hogy legyen természetes szellőzése... Én egy ilyen házat nem vennék meg

üdv PJ

Előzmény: I.Laura (24549)
I.Laura Creative Commons License 2018.02.07 0 0 24549

Köszönöm a választ! A telefonban azt mondta a hirdető, hogy cakkumpakk fel lett újítva a ház 2006-ban , ezt a hirdetésben is írta: "2006-ban belülről teljes felújításon esett át (fal,villanyvezeték,vízvezeték,csempe,álmennyezet,műanyag nyílászárók)". Apósom elkísér minket , ő építész, magunktól nem hiszem hogy látnánk mi van rendben és mi nem...

d_feco Creative Commons License 2018.02.07 0 1 24548

Ha még áll, akkor az jót jelent. Első körben nézzétek meg a tetőszerkezetet és a födémet. Ha nagyon ramaty állapotban van, akkor egy kisebb vagyont rá lehet költeni a rendbehozatalára vagy a cseréjére. Ha téglából hozzá van toldva a vályogházhoz, az a toldásnál jó eséllyel repedni fog. Ha nincs a falban vízszigetelés, akkor kompromisszumokkal jól lakható. Aljzatbetont s egyebeket viszont jó eséllyel el lehet felejteni - ellenkező esetben kellemetlen mellékkövetkezményként nedvesedhet, dohosodhat, penészedhet a fal.

Előzmény: I.Laura (24547)
I.Laura Creative Commons License 2018.02.07 0 0 24547

Üdvözletem!

 

Abban szeretném kérni a segítségüket, hogy férjemmel házvásárlás előtt állunk és sokfelé-sokféle házat nézünk. Most van egy ház ami nagyon tetszik nekünk, a héten megyünk el személyesen megnézni, és ami aggaszt hogy nem tudom jó vagy rossz e, hogy a ház az 1950-es évek előtt épült , vegyes falazatú (sóskúti, vályog) a hirdető leírása szerint. Ez a falazat típus mit takar? Mire számítsunk?

 

Köszönöm előre is a valaszokat!

mzm Creative Commons License 2018.02.07 0 0 24546

Csatlakozom az előttem szólókhoz...

 

Előzmény: szervezkedő (24545)
szervezkedő Creative Commons License 2018.02.04 0 0 24545

Laikusként olvasva soraidat, ha jól értem, most semmi gond nincs a házzal. Tehát normálisan meg van csinálva. Szerintem bármit csinálsz, csak ronthatsz ezen az állapoton. Ha időd, pénzed van és ezt a ház körül szeretnéd tölteni/költeni/mozgolódni, annak szellemében hogy minél tovább tartsod az épület, akkor én (így látatlanba) a tetővel bíbelődnék. Áthajtanám, esőcsatornát tennék vagy cserélném a régit. Kicserélném a verébdeszkát, szépen lefestve, stb. Itt legtöbbször a vízzel való csatározás köti le a fórumozók energiáját, tehát ennek az elvezetésére törekednék ha a jövőre gondolva barkácsolni támadna kedvem.

 

Ha akkora baj történik, hogy egy épületet csak az összehegesztett betonhalo tart össze, akkor szerintem inkább az okokat kell megszüntetni, vagy eldúrni és építeni másikat.

Előzmény: Bazilartist (24543)
pintjano Creative Commons License 2018.02.04 0 0 24544

Tényleg nagyon "elvetemült gondolat"... Vasalni egy vályogházat?!!! Plasztikus anyag. Ha eddig állt ez a ház ezután is fog állni, ha el nem rontod.  Amit irtál, abból semmit sem csinálnék, kidobott pénz és rosszabb lesz.

Ezt olvasd: http://valyog.uw.hu/index.html

üdv PJ

 

Előzmény: Bazilartist (24543)
Bazilartist Creative Commons License 2018.02.04 0 0 24543

Üdvözletem mindenkinek a fórumon!

 

Egy olyan megoldást szeretnék alkalmazni vályogtéglából épült házunkon, amiről nem nagyon találtam infót keresgélve, és inkább saját laikus statikus gondolatomat szeretném megvalósítani.

 

Adott egy 8x8-as vályogtégla ház. Magassága járdától stáblonig 2,7 méter. Alapnak terméskövet használtak elődeink, ami a földben 50-60 centire van, föld felett pedig 50cm.

A lényeg hogy stabilitás szempontjából szeretném megerősíteni a falakat, ne tudjon dőlni semerre. (Nem dől, ez inkább egy bebiztosítás, hogy még évtizedek múlva is úgy álljon a ház mint jelenleg)

A tervem a következő lenne:

- Legelőször a vakolatot helyrehozni (1-2 helyen lejött, kopogós a vakolat.)

- Erre jönne egy üvegszövetháló az egész házra (nyílászárók kivételével persze :) )

- A sarkoknál szögvas, alapba leásva, bebetonozva kb 1 méter mélyen, és fel teljesen a stáblonig.

- 15x15-ös térháló az egész házra (hegesztésekkel megerősítve a szögvasaknál, és egymást.)

- Erre jönne vagy a (térháló alá) pántolás a stáblon alatt, kb középen és az alap és a fal találkozásánál.

- Ezután normális vakolás következne.

 

Van még egy elvetemült ötlet is, ami abból állna, hogy durván 10x5-6-os zártszelvényeket 2 méterenként a fal mellé állítva (bebetonozva ez is, akár a szögvasak a sarkoknál, és ezeket is hozzáhegesztve a térhálóhoz) szerintem egy elég stabil keretet adni a vályogháznak. Ja és ezeket a zártszelvényeket a padláson összefogatnám széles laposvasakkal. Így elvileg ha valahol szeretne repedni, vagy a tetőre a hótól nagyobb súly kerül, nem tudna semerre dőlni, szakadni etc...etc.

 

Erre várnék válaszokat, véleményeket, ki találkozott már hasonlóval? (Abból az ötletből indultam ki, amiket használnak repedéseknél is vasalatokat, de én továbbvittem és egy egész házat szeretnék így ,,bevasalni'' a régit ötvözni az újjal,alapon :) )

 

 

 

 

d_feco Creative Commons License 2018.01.25 0 0 24542

Bár nem teljesen tiszta az összkép, de ehhez a mutatványhoz hívjál egy statikust, hogy véleményezze, mert a ház alapját nem véletlenül nem szabad bolygatni, pláne egy pincéét - ami fölött egy ház van... Lehet, hogy 50-60-100E pénz, de még sokkal olcsóbb, mint egy komlpett ház és/vagy egy-két ember élete.

Előzmény: Ozaki9 (24541)
Ozaki9 Creative Commons License 2018.01.25 0 0 24541

Sziasztok! Köszönöm a válaszokat  a felfelé elvezetett szellőzővel kapcsolatban! Oldalra fogom kivezetni a homlokzatra a fürdő ventilátor át,ahonnan pedig szívhat 110es csőből azt a csövet elvágom a födém sikbában,így talán nem fog kicsapódni a pára,mert a födém feletti részén csapódik csak ki...lenne egy másik kérdésem...a ház egy 7,5x9m vályog tégla ház,ami alá van pincébe,homokkő alapon/lábazaton nyugszik beton födémmel és úgy a vályogtégla! A pinceszint sajnos csak 180cm,én meg 195 vagyok,tehát alacsony , a pincében 3 helyiség van egyik agyagos ami jól szigetel,másik kettő betonos,ahol a beton meg van repedezve a repedések helyén látszik a víznek a nyoma...víz nincs a pincében 1 éve vettem,még sose volt talajvíz benne, arra gondoltam hogy 20cm mélyitenék lefelé ekkor a talajszint alatt kb 30cm lennék,egyébként a háznak nem tudom milyen mély az alapja,gyanítom hogy 30cm körül lehet, tehát mélyitenék rajta úgy 20-25cm és lenne egy 5cm betonréteg alatta vizszigeteléssel,nagy terheket nem hordanák a pincébe,ezért gondolom 5cm is elég lenne! Szerintetek vizesedne ezek után a pince? A házhoz van kb5m távolságra egy kút amiben elég mélyen van a víz kb 4-5m en,a kút meg ugye magához vonza a talajvizet! 

d_feco Creative Commons License 2018.01.23 0 0 24540

A 'felfelé-cső' páraelszívás nálunk a pékségben is problémát okoz. Amíg egy szál rövidgatyában lehetett rohangálni a kinti mínuszok ellenére is, addig nem volt gond. De mostanság már nem megy éjjel-nappal a négy darab 300kW-os kemence, csak pár órát egy. Így itten is szépen csöpög befele a nedvesség - ennek megelőzésére raktak alá egy tepsit, vízelvezetéssel. Így sem frankó a dolog, a penész és a nedvesedés örök problémát okoz. Esetleg az oldalfalon való kivezetés és kettő pillangószelep (vagy valami hasonló) megfelelő megoldás lehet a problémára.

szervezkedő Creative Commons License 2018.01.21 0 0 24539

Na ez tanulságos, még akkor is, ha nem találtál megoldást. 

 

Amikor olvastam, még az jutott eszembe, mi van ha egy vastagabb csőben futna egy vékonyabb cső- de ha már szigeteléssel is probálkoztál, akkor ettől sincs mit várni?!?!?

 

Nem a vályog épületem, hanem a lakásomban tapasztaltam, mióta van páratartalom mérőm, a következőt. Tripla üveges műanyag nyílászáróink vannak, lezárva lég- és hangmentesen minden. Ha csak bukóra kimyitunk 1ablakot kb 10percre, a hideg "bejön" de a páratartalom nem nagyon változik. Azonban ha csinálok egy nehany perces kereszt huzatot, azonnal látható a páratartalom csökkenése. Penészedés, páralecsapódás sehol sincs.

 

Előzmény: BigFic (24533)
Szajrés Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24538

Nekem is van a fürdőszobában az oldalfalon egy vízszintes szellőző cső belül ventillátorral, kívül ráccsal már közel tíz éve, de semmi gond nem volt vele. Csurgást kint, se bent nem tapasztaltunk.

Előzmény: pintjano (24537)
pintjano Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24537

Kössz... PJ

Előzmény: BigFic (24536)
BigFic Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24536

Oldalfalra jó. Kifelé lejtsen a cső és a külső rácsozata olyan legyen, hogy a szél se tudja beverni az esőt.

Előzmény: pintjano (24535)
pintjano Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24535

A leendő vályoházunba a WC-be oldalfalra tervezek egy elszivóventilátort, de lehet az sem lesz jó?

Most ahol lakom-köház, de padlása saralva- tettem csövet felfelé pont a WC főlé, és nyakamba

csöpög a viz...  Mégis valahogy ablak még a WC-be is?! A fürdőben lesz egy elég nagy bukó ablak.

üdv PJ

Előzmény: BigFic (24533)
Ozaki9 Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24534

Hú, akkor nem tudom mi legyen...köszönöm a válaszod! Pedig nekem kettő cső is van kifelé,nem is egy, lehet akkor muszáj lesz ablakot beépítenem,pedig nem nagyon akartam már megbontani a főfalat! Van elvileg idom ami visszafelé szűkül és a visszafelé csorgó párát felfogja ,kilehet vezetni oldalra de szerintem az se lenne hatásos,mert a födém szakasza után lehet beépíteni tehát akkor is lenne kb 25cm rész amin kicsapódhatna!

Előzmény: BigFic (24533)
BigFic Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24533

Esetem okulásképpen... :)

Fűtött (padlófűtés és radiátor is) fürdőben a mennyezetbe szereltünk 110-es csövet függőlegesen és a padlástéren (ami nem fűtött) kivezetve a tetőhéjazaton. Páraérzékelős ventilátort raktam bele. Működött első évben így őszig, utána is, de állandóan leázott mellette a mennyezet a csőben lecsapódó párától. Aztán szigeteltem a csövet a padláson, akkor is. Aztán átalakítottam a padláson a csövet, hogy egy könyökkel rögtön elkanyarodjon és a tűzfalon vezettem ki. Így minimális a függőles rész. Így is maradt a probléma. Aztán kikötöttem a ventilátor elektromos részét nehogy elinduljon és szellőztetünk helyette. Aztán így is lecsapódik a hideg csőben, mert így is vizesedik a  ventilátor körül a mennyezet. Nem győzőm a  penészt irtani  aktív mindennapi szellőztetés mellett is. Szóval nem tudom a megoldást, de a nyáron lehet, hogy ki kell szerelnem a ventilátort és becsinálnom a helyét és akkor talán megoldódik, de a helye már nem lesz tökéletes.

Én nem jöttem rá a megoldásra!

Előzmény: Ozaki9 (24531)
Ozaki9 Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24532

Bocs a helyesírásé, a telefon műve:)

Ozaki9 Creative Commons License 2018.01.20 0 0 24531

Szia!

 

Egy teljesen felújított ház esetén a vödrös megoldás nem opció:) ablakot nem tudok rakni,mert már azon a ponton a főfalat nem akarom bolygatni volt már eleget a ház többi része is...3falat bontották el és 3 másikat raktam helyette...marad a szellőző ventilátor is megoldás, talán annyi jutott eszembe,hogy a ventit kivezetés elülső homlokzat felé egy 110es csővel ami a wc n keresztül menne át, gipszkartonnal meg eltakarnám,így csak a másik függőleges kivezetését kène megoldani! Azt talán ha szigeteknél...nem tudom valaki csinálta már úgy? Akkor talán nem csapódana ki a nedvesség...azért köszi a Te véleményed is!

Előzmény: szervezkedő (24530)
szervezkedő Creative Commons License 2018.01.19 0 0 24530

1. Ha nem használjátok/lakjátok, tegyél a csövek alá egy vödröt.

 

2. Egy 90fokos könyököt mindenképp tennék a végére semeddig nem tart, pár száz ft+szúnyoghálót vagy valamit.

 

3. Ablak nélkül? Valahogy csak kellene rá barkácsolni távlatilag, nekem picinek tűnik egy forró tus után egy 110es csövön szellőztetni. Én 60x90es kis ablakot raktam a tusolóra+ elszívó ventillátor.

 

 

Pár hete mindent becsuktam. Fűtetlen, lakatlan körülmények (+gipszkarton plafon) között 60% körül tapasztalom a páratartalmat. Tegnap barkácsoltam picit ami 2 vödör malter felhasználásával+ szieszta kályha párájával járt. A nap végén kiszelloztettem és 70% volt a páratartalom abban a helyiségben ahol szárad a malter.

Előzmény: Ozaki9 (24529)
Ozaki9 Creative Commons License 2018.01.19 0 0 24529

Üdv!

 

Tudna valaki esetleg abban segíteni,hogy a fürdőszobába sajnos nem lesz ablak, a szellőztetést szellőző ventilátorral tudnám megoldani! Csináltam a födémen két nyílást,egyikbe nem lenne ventilátor,onnan szívná elvileg a friss levegőt a padlásról,a padlás cserepes és huzatos,a másik nyíláson ugye szívná kifelé az elhasznált párás levegőt!  Beraktam a nyilásokba két 110es csövet kb 70-80cm magasak,függőlegesen mennek felfelé a baj az,hogy a házban nincs fűtés 8 fok van bent,ennek ellenére a csövön kicsapódik a pára és csöpög visszafelé! Ha fűtve lenne rosszabb lenne a helyzet...ha leszigetelném a csövet pl gyapottal akkor nem csapódana le a pára a csövön? Csak a födém utáni részén csapódik ki...vagy gondoltam arra hogy rakni bele egy pipát ahol alapból megáll a levegő,visszafelé kanyaritom így a melegebb levegő ott szigetel...valaki tudna tanácsot adni? Konkrét tapasztalatot? Köszönöm!

d_feco Creative Commons License 2018.01.18 0 0 24528

Vagy úgy. Tégla az a szódával elmegy kategória - de sokkal jobb, mint az aljzatbeton. De ha vízszigetelés is lesz, akkor mehet a beton is, csak össze kell kötni a falban lévő vízszigeteléssel. Az áthidalóval kapcsolatban meg keress meg egy környékbeli statikust, aki rámondja az ámment - mert ellenkező esetben bármi galiba megtörténhet.

 

Ha nem lesz dunsztosüveg a házból (párazáró burkolat mindenhol), akkor jó eséllyel nem lesz nagyobb a páratartalom, mint egy garázs, vagy téglaház esetében.

Előzmény: BlackAmstaff (24525)
pintjano Creative Commons License 2018.01.18 0 0 24527

Egy videón láttam- méregette- a borostyán még rosszabb, mintha nem lenne semmi. Viszont a fal tövébe ültetett "igazi szőlő"  egy komoly tőke nyáron több hekto vizet párologtat el naponta.

Vályoházban mindig van pára 50 % körül jó esetben, de ennél több. Most még nem lakom a házban, s nincs semmi fűtés 80 % körül van a páratartalom. A vályogházat egy búbossal pl. füteni kell télen, hogy azon keresztül menjen ki az állandóan ott lévő pára. S olvastam,  s próbáltam is máshol, viszont elég hamar fel lehet fűteni elfogadható hőmérsékletre, hogy akár motort is lehessen szerelni. Van itt egy garázs -ahol egyenlőre lakunk- a földbe süllyesztve- de mint ahogy lenni szokott- nem sikerült jól vizszigetelni. Nem vályog, tégla fal beton födém vastag "földszigetelés" legfelül.Nem fagy télen sem fűtés nélkül, de a pára miatt jobban rohad a benne lévő autó, mint ami a szabadban van mindenféle takarás nélkül. Teljesen zárt térben a vályoházban penészedik, pláne ha az ablakok ajtók jól zárnak...

Egy-két ablak ha nyitva van egy kicsit, akkor nem. Persze ha nem vizes egyébként is. üdv PJ

Előzmény: BlackAmstaff (24526)
BlackAmstaff Creative Commons License 2018.01.17 0 0 24526

Esetleg az épület északi oldalára borostyán futtatása rossz ötlet lenne?

Előzmény: BlackAmstaff (24525)
BlackAmstaff Creative Commons License 2018.01.17 0 0 24525

Értem! Igazából költözés lesz! Van jó néhány motorom ,  ez a hobbim.Ahová költözünk a telken áll egy hosszú régi parasztház. Mivel a telken nincs melléképület, úgy gondoltam ebből szeretném kalakítani a garázst, műhelyt. Miután megszüntetjük a falak nedvesedését utána nem lesz magas páratartalom az épületek belsejében? Már csak azért is érdekelne hogy nem e keletkeznek korróziós sérülések az épületben tárolt motorokon? 

Előzmény: pintjano (24524)
pintjano Creative Commons License 2018.01.17 0 0 24524

Homokágyban kisméretű tégla a legjobb és még melegebb is, mint a beton...

A nagy bontásokkal vigyázni kell, mert a vályogházban minden fal tartófal. Műhelynek nagyon jó, a kocsit inkább máshová. 

Nem tesz jót semminek ott vizesen, havasan beállni a vályogházba

vagy éppen sónedvesen (más garázsnak sem, de itt különösen).

Műhelyem nekem is vályogházban lesz, igaz én nem fogom burkolni semmivel, földes lesz.

S még egy búboskemencét vagy csikótüzhelyet is épitek...

üdv PJ

Előzmény: BlackAmstaff (24523)
BlackAmstaff Creative Commons License 2018.01.17 0 0 24523

Mire gondolsz? Mit kell betonozni? Aljzat? Mi van ha kisméretű téglából lerakom az alját? Úgy sem jó?

Előzmény: d_feco (24522)
d_feco Creative Commons License 2018.01.17 0 0 24522

Csak paraszti ésszel: ha autószerelő műhelyt szeretnél, ahhoz betonozni kell. Az meg nem tesz igazán jót a falaknak -> nedvesedni fog. A nedves vályogfal nem szereti a fagyot. Meg azt sem, ha nedves. Véleményem szerint, többe kerülne az átalakítása, mint egy új téglaépület.

Előzmény: BlackAmstaff (24521)
BlackAmstaff Creative Commons License 2018.01.15 0 0 24521

Sziasztok. Szerintetek egy vályogház megfelelő lehet garázsnak, műhelynek? Nem túl magas a páratartalom az ilyen épületekben? Lehetséges autó méretére szükséges ajtót nyitni ilyen épület oldalára, pontosabban a meglévő ajtó kiszélesítése? Tapasztalatok? Köszönöm a segítséget!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!