Keresés

Részletes keresés

rámenős Creative Commons License 2012.10.21 0 0 5492

Végre egy jó tapasztalat.

Sokat kell még tanulnunk, hogy nagyanyáim kemencéit megalkossuk.

Adnál bővebb infomációt a kemencédről? Minden tapasztalatért hálás vagyok és a tiéd nagyon igéretes.

Én is hátsó kéményt keztemel itthon.

főleg a szigetelés érdekel. természetesen a kialakítás is.

Úgy gondolom, hogy egy sor élére állított, fektetett, kisméretű tégla után / vagy inkább 2 sor? / tört üveg homokkal, azután a kőzetgyapot. Végül kivül egy sor állított tégla. Az egészet pelyvás, sós, agyaggal kenem be belül. Kiégetés után, híg, sós agyaggal meszelem át, mint a nagyanyám.

Vélemény?

Előzmény: alfi13 (5489)
rámenős Creative Commons License 2012.10.21 0 0 5491

Ezen én is sokat gondolkoztam, hogy bizonyos ételek miért sokkal finomabbak a kemencében? Kenyér, pizza malac,stb.

Biztos, hogy nem a samott téglától. Régen nem is ismerték. Egyébként egy egyszerű próbával megbizonyosodhatsz, csak kell hozzá egy hagyományos is.

Előzmény: cassul454 (5490)
cassul454 Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5490

Többnyire ugy müködik a dolog hogy felfütik a kemencét ugy 300 fokra, belerakják a tésztát amit 170 fokon szokás sütni, aztán szar a samottkemence mert éget. A konyhában a sütöben is megég ám 300ra rakva srácok. kicsit vissza kell hüteni és nem berakni ha tul meleg.

alfi13 Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5489

Igen nagyon bevált nálam ez a kemence. A füstjáratnak az a lényege hogy a nagyon meleg füst ne a kéménybe menjen azonnal hanem a boltív tetejét melegitse.

Nagyon gyorsan és kevés fával föl tudom fűteni. Kb 25-27 kg fával és kb 1 óra 20 perc alatt sütésre késsz . De ha égés közben töbször megforgatom a parazsat 1 óra is elég.

A régi hagyományos üvegcserepes kemencémet 3 óráig kellett fűteni természetesen háromszoros menyiségü fával és nagyon hamar kihült volt úgy hogy a hus sütés után betett rétest szégyen szemre a gázsütőbe kellet megsürni. A mostani kemencémel 4 óráig lehet sütni addig nem csökken jelentősen a kemence hőmérséklete. Ez persze a hőszigetelésnek köszönhető.

 

Nézd a sparheltel kapcsolatban nem sok tapasztalatom van nem mélyedtem el eben a témában.  De szerintem ha ha úgy csinálod ahogy a régi kályhákat építették vagy téglából vagy samotból is készítheted az égőteret és a tetejére egy önvény fözőlapot ,fedelet amit vastelepen biztos találsz.

Ha bevezeted a kemence kéményébe és ha egyidőben akarod mindketőt használni akkor a beömlő nyílások között minél nagyobb távolság legyon legalább 80cm hogy ne zavarják egymást. De ha nem egyidőben akkor meg valami elzárót építsék bele a nem üzemelő kizárására.

 

Előzmény: laszlo1220 (5487)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5488

Házi kemencébe látam sokat de ahol samototal csinálták mindenhol csak rossz véleményeket halotam.

Előzmény: laszlo1220 (5486)
laszlo1220 Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5487

 

Helló alfi13

A hátsó kéményes kemence jól be vált?

Van valami szerepe a füst ilyen módú elvezetésének,

gondolok itt a arra,hogy a kemencét is hamarabb fűti így fel?

Vagy toább tartja a meleget.

Azért akarnák én is hátsó kéményest csinálni,mert kell mellé még egy

sparheltos főzőt is csinálni,aminek a füst elvezetését is a kemence kéményébe kéne be vezetni.

Ezt a főző részt,hogy szokták csinálni,téglából eg samottéglából ki van rakva a

tűztér, és arra van rá rakva a főző lap,vagy van valami betét amit csak körbe kell burkolni

mint a kandallónál?

 

laszlo1220 Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5486

Igen erre én isa gondoltam,de a tulaj abból szeretné.

Majd még beszélek vele,hogy lehet nem olyan jó ötlet a samott tégla.

Előzmény: rámenős (5482)
misikt Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5485

Üdv!

Kicsit OFF, elnézést.

Találos kérdés:

A boltban a zsemlemorzsák (kenyérmorzsák, panírmorzsák) onnan származnak, hogy a pékség az el nem adott kenyeret visszavizsi, és a hülő kemencébe beteszi kiszáradni, majd darálja, csomagolja. Ez eddig egy állítás.

A zsemlemorzsák döntő többségére rá van írva, hogy tartalmaz szóját.

 

Izé... a kérdést már fel se merem tenni...

Szóval mindennapi betevőnkben (amit nem otthon sütünk persze) szója van???


Járulékos kérdés:

Ha az élelmiszereken fel kell tüntetni az összetevőket, akkor a kenyéren miért nincs? (Kivéve multi előrecsomagolt.)

rámenős Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5484

A friss, SÓS agyag.

Előzmény: rámenős (5482)
rámenős Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5483

Bocs a kérdésért, de nem látom a hamu nyilását.

Most gondolkozom azon, hogy mekkora hamuteret készítsek? 80 x 100 a belseje. 50 x 35-re tervezem az ajtót. Lehet, hogy csak négyszögletes lesz, hiába tetszik az íves.

Előzmény: exxit (5465)
rámenős Creative Commons License 2012.10.18 0 0 5482

Bocsi, hogy beleszólok.

Nem ajánlom a samottot.

Éppen a mult héten jártam Pécsett egy rokonunknál. Ott ebből készítették a kemence alját. Kicsit tovább maradt benn a pogácsa. Meg is égett az alja.

A samott magasabb hőmérsékletű, és gyorsabban adja le a hőt.

Én csak a grill alját készítem samottból. Ámbár még azon is gondolkozom, mert a parázsnak jó egy sima lemez tepsi. A telken mindent törekes agyaggal kentem be, jó vastagon. Igaz, hogy gyakran kell átsimogatni /meszelővel/ friss agyaggal. Emlékeim szerint nagymamám is ezt tette. Igaz, pizzát még nem sütöttem.

Az itthoni kemencémnek most lett kész a betonalapja. jövő héten építem.

Előzmény: laszlo1220 (5478)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 5481

A kültéri nem fedett kemencéknél fönnál az a veszély hogy a repedéseken beszivárog a víz és előbb utóbb használhatatlan lessz a kemence. Saját tapasztalatból mondom az előző kemencémen nem fordítottam különösseb jelentőséget a kiseb repedéseknek és az lett a vége nem tudtam a végén fölfűteni a kemencét més 4 óra alatt sem.

Előzmény: Törölt nick (5479)
beetee Creative Commons License 2012.10.17 0 0 5480

Nekem három éve áll tető nélkül.

Persze jobb lenne vigyázni rá, de a hely, ahová elkészül, nem alkalmas befedésre.

A tömb és a kémény régi tömör tégla, hagyományos meszes-cementes habarccsal, száradás után első évben kapott egy impregnálást, amit már lehet, kéne újra... (kőbalzsam, a'sszem...)

A donga palástja zsákos kültéri vakolat vékonyan a szigetelésen, azon kültéri fehér, meszes homlokzati festék, ami már besötétedett, itt-ott penészes-mohakezdeményes. Ezzel is lehetne mit kezdeni pl, évente, tavasszal egy réteget rágurítani, hogy szép fehér legyen...

Szóval lehet, de a végletekig nem gondozásmentes...

Előzmény: Törölt nick (5479)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 5479

Sziasztok!

 

Nemsoká (jövőre) nekiállok a saját kemencém megépítésének. Az érdekelne, hogy tető nélkül megépíthető-e "gondozásmentes"-re a külső burkolat, már ha ragaszkodnék a hagyományos megjelenéshez. Úgy értem, a meszelt kinézet megoldható-e modern kültéri anyagok felhasználásával, és mi lenne megfelelő ehhez?

laszlo1220 Creative Commons License 2012.10.16 0 0 5478

Üdv.

Kellene egy kemencét meg egy főző részt egybe építenem,

vagyis a kemence mellé egy sparhelt ki nézetű főző részt.

A kemencéhez van egy csomó samott téglája a tulajnak.

Meg építhetem a somottéglából a kemencét?

A közvetlen sütőtér,meg az alja lenne samott tégla,

kívűről meg kapa agyag boritást.

Hátsó kéményest szeretne,de szerintem a hagyományos

aminek elől van a kéménye az jobb lenne.

Szerintetek?

 

 

Émile Creative Commons License 2012.10.16 0 0 5477

 Az élet örök törvénye !!

Előzmény: japipapa (5475)
kékled Creative Commons License 2012.10.16 0 0 5476

Az a kínai nagy fal..)))

egyébként érdekes, de nemkem fel sem tünt, nem azt figyeltem, hanem a kemencét...

biztosan szorgalmasan dolgozik, és összehozta, ügyesen....nem vagyunk egyformák....

Előzmény: japipapa (5469)
japipapa Creative Commons License 2012.10.16 0 0 5475

:-))))) Na, látod! Ha melózol, nincs időd pénzt keresni, aki meg pénzt keres, nincs ideje melózni!, dolgoztat! :-))))

 

Előzmény: cassul454 (5474)
cassul454 Creative Commons License 2012.10.14 0 0 5474

Ődolga, csak nyomja a lóvét én meg épitem neki a kemencét! a többi nemérdekel.

Előzmény: japipapa (5473)
japipapa Creative Commons License 2012.10.14 0 0 5473

:-))) Lehet, hogy helyzetben van, ügyes és szorgalmas, lassan behorda telkére a fél hegyet.

 

Előzmény: cassul454 (5471)
cassul454 Creative Commons License 2012.10.11 0 0 5472

Zsolt irtam emailt.

Előzmény: nzs30 (5466)
cassul454 Creative Commons License 2012.10.11 0 0 5471

Nemtudom van-e diplomája a tulajnak. De valamit biztos jobban csinál mint mi.

Előzmény: japipapa (5469)
japipapa Creative Commons License 2012.10.11 0 0 5470

Hát, az eladónak biztos! :-))))

 

Előzmény: enrico111 (5144)
japipapa Creative Commons License 2012.10.11 0 0 5469

Gyönyörű, de ahogy látom a kőrnyezetet is, nincs megélhetési gond sem. Én egy rakat téglát sem tudok össze spórolni egy év alatt, nem hogy még ekkora kerítést! Nem irigyelem, távol áll tőlem, de én egy életen át nem tudtam azt összepakolni egy szerényebben sem. Lehet, hogy a diuplomám akadályozott! :-)))))

 

 

Előzmény: cassul454 (5464)
cassul454 Creative Commons License 2012.10.10 0 0 5468

Nana! Nem tolakszunk!

Előzmény: kamin1 (5467)
kamin1 Creative Commons License 2012.10.10 0 0 5467

Szia!!

 

Kemence ajtókat és egyébb kiegészítőket gyártünk és természetesen kemence építésel foglalkozom 

Elérhetőségem:www.buboskemnce.5mp.eu

Előzmény: nzs30 (5466)
nzs30 Creative Commons License 2012.10.10 0 0 5466

Szia

 

Érdeklődnék hogy milyen áron vannak az ajtók? Hol vannak helyileg?

És esetleg nem tudsz ajánlani kemence építőt?

 

Köszönöm

 

Előzmény: cassul454 (5461)
exxit Creative Commons License 2012.10.09 0 0 5465

Sziasztok!

 

Vegre sikerult a bubbol boglyast osszehoznom :-)))

itt az eredmeny, ami meg hatra van, az a kemeny, remelem a hetvegen jo ido lesz.

 

 

cassul454 Creative Commons License 2012.10.07 0 0 5464

rámenős Creative Commons License 2012.10.07 0 0 5463

Sziasztok.

Most építem majd a második kemencémet.

Bocsássátok meg, hogy nem olvasom elejétől a topikot. Ha megengeditek inkább vázolom majd az elképzelésemet és kritizáljátok.

Az első is úgy készült, hogy az egyik oldal grill és a másik a kemence a szintkülönbség miatt. csak egymás mögött.

Most is ilyet rendelt a feleségem, csak itthonra. /Pedig reménykedtem, hogy megúszom, mert a telken sem sokszor használtuk./

Itt viszont nincs lejtés, tehát egymás mellé kell tennem a kettőt sajnos.

Nem szeretem a grandiózus modelleket. Csak a legszükségesebb méreteket alkalmazom.

Már nem tudom hol olvastam, de a kemence belsejét törekes agyaggal kentem be, jó vastagon. Dróthálót csavaroztam fel. Elég jól bírja, de komolyabb használatnak még nem volt kitéve.

Egyenlőre ennyit. Majd jelenkezem

Köszi.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!