Keresés

Részletes keresés

Oechsle Creative Commons License 2011.10.25 0 0 10743

Megjöttünk...

 

Rengeteg botritisz, meg több ecet, meg egy keves egeszseges Szürkebarat :)

 

Hozzatennem gyorsan, hogy ez egy szölö egeszsegügyi (Traubengesundheit Monitoring) kiserlet, melyben arrol van szo, hogy a különbözö szölökezelesek milyen befolyassal vannak a nemesrothadasra. Különbözö nitrogentragyazas, leveletlenites, botritisz elleni permetezes, laza es tömött fürtstrukturaju klonok, 50 cm es 1 meteres tötavolsag.

 

A botritiszt, az ecetet es az egeszseges szölöt is külön szedtük es mertük. Innentöl a szölö, a must es a bor is egysegesen lesz kezelve, hogy a vegen összehasonlithatoak legyenek a variansok.  A cukorfok refraktometerrel brutalis, pontos eredmenyt holnap kapok a laborbol.

 

Kerdesedre valaszolva itt sem volt tul nagy nemesrothadas. Az Augusztus es Szeptember meleg volt nem nem kedvezett a botritisznek. Pontosabban nem a nappali meleggel volt itt a baj, hanem azzal, hogy ejjel sem hült le az idö, ez ilyen szempontbol nagyon hatranyos. A nagy melegben terjedtek a darazsak, a muslincak, a mehek. Megtamadtak a szölöt es az ecet gyakorlatilag elöre van programozva az ilyen idöben. Nincs az a Tokaji gazda aki itt iden egy valamirevalo aszut keszitett volna.

 

A finomseprös erlelest csak akkor csinalok, ha egeszseges volt a szölö es a forras soran sem volt semmi gond. A forras soran is keletkezik egy kis mennyisegü ken az ujborban. Ez persze nem elegendö az oxidacio ellen. Minel nagyobb mennyisegü feherbort tartottam a finomseprön, annal kisebb a veszelye, hogy a borban kesöbb nem kivanatos illatok jelentek meg. Amennyiben viszont egy tapanyagban gazdag egeszseges seprön tartottam a bort, az jotekony hatassal volt a bor illatara es a kelekezö szendioxid üdeseget kölcsönzött neki. Több esetben vegeztem mar seprös tisztitast, ami soran egy decens vagy beteg illatu bukefajtat egy egeszseges illatu bor sepröjevel frissitettem fel.

 

A sajat tapasztalatom az volt a kennell kapcsolatban, hogy ha a szokasos 100 mg-mal lekenezem a finomseprön tartott bort, akkor ezzel elpusztitom azokat a fontos organizmusokat,  (tejsavbakteriumokat, stb...) is, amik a seprö tapanyagat felhasznalva aktivak maradnanak. Megallitom tehat a forrast kennel, de a tovabbiakban (havonta ellenörizve) folyamatosan alacsonyan tartom a szabad kenszintet. Viszont nem engedem 20-30 mg ala. A magas alkohol elönyt jelent, a moderalt savak viszont nem biztos, hogy jol viselik az erlelest.

 

Tudni kell, hogy milyen jellegü bort szeretnenk kesziteni.

Előzmény: Cirfandlia (10742)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.10.25 0 0 10742

Ja hogy ez Németo? Mennyire van/volt nemesrothadás, mert az itthon hiánycikk idén, no meg a múlt heti fagyok a legtöbb helyen befejezték a vegetációt.

 

Más, a Sur Lie (finomseprős érlelés) tecnológia mennyire kívánja vagy nem az erjedés utáni alapkénezést? NEM akarok almasavbontást - tehát ez nem feltétel és fehérborról van szó, erős alkohollal moderált savakkal.

Előzmény: Oechsle (10741)
Oechsle Creative Commons License 2011.10.25 0 0 10741

Jo reggelt!

 

Ma van az utolso szüreti nap nalunk.

 

Megyünk leszedjük az utolso botritiszes szürkebaratot is.

 

Kivanjatok sok cukrot, hogy szep desszertbor legyen.

 

Üdvözlet a Fekete-erdöböl!

BZoltan Creative Commons License 2011.10.25 0 0 10740

Neked is feltűnt, hogy ismét milyen ügyesen elsunnyogtál egy kérdést és elidétlenkedtél egy komoly témát?

 

Lalá, te nem szereted sem a szőlőt, sem a bort. Lehet ez a szakmád, munkád és ihatsz sokat, de egyiket sem szereted. Ha szeretnéd, akkor komolyabban vennéd mindkettőt, még itt is.

Előzmény: lalá (10736)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10739

Fórum a kedvencek között, átnyálazom... Köszi.

Előzmény: barkócza (10732)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10738

Köszönöm a tippet, az én barátom csak olyan nyomdákat "kínált", ahol kicsikkel nem foglalkoznak, igaz nem is mélyültem el nagyon a téma guglizásában... Az ár és a tétel nagysága amit említettél, az fogott meg, úgyhogy meg is próbálom. Eddig én is öntapadós címkékre nyomtattam lézerrel illetve tintasugarassal is, de egyik sem "pinceálló".

Előzmény: Zalancelot (10734)
lalá Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10737

 

Gyerünk gyorshajtani, bort pancsolni!

Törvénytisztelő magyarra nem épülhet az országvédelmi költségvetés: nagyjából 33 milliárd forintnyi bírságbevételre számít a kormány 2012-ben. Tilosban parkolók és gyorshajtók, hazug reklámok és csaló bukmékerek nélkül nincs stabilitás. Tovább »

forrás: Index.hu

 

Borminősítési minőségvédelmi bírság                     30,9 millió Ft

Bor forgalomba hozatali járulék mulasztási bírság 64,1     "

lalá Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10736

- Maradjunk ennyiben. (hihi)

Előzmény: BZoltan (10725)
kistuszek Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10735

Az attól is függ milyen papírt illetve tintát használsz. Claria tintával epson fényes fotópapírra, vagy valami hasonlóra én nyomtattam régebben ami néhány hónapot kibírt a szabad ég alatt. Persze kérdés, hogy mi ette meg jobban a nedvesség vagy az uv, valószínű a kettő együtt.

Az persze igaz, hogy sem nem olcsó az ilyesmi, sem pedig bor matricának nem való. (túl vastag a papír és szerintem a fényes felület miatt giccses lenne)

Előzmény: barkócza (10727)
Zalancelot Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10734

Szerintem a közeledben is található, de csak egyet hasraütés szerint.

http://www.digitalpress.hu/

(barátod a gugli)

Előzmény: csabi_felvidek (10730)
barkócza Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10733

A dolog lényege, hogy jól döngöld ki a levegőzárványokat a törkölyből, és valóban, zárd le. Amit héjon erjesztettél, ott a préselés után legjobb rögtön kifőzni a törkölyt.  Vörösnél ki kellene próbálni, hogy almasavbontás előtt, vagy után lesz belőle jobb pálinka.

Előzmény: csabi_felvidek (10731)
barkócza Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10732

Itt a pálinkás fórum:

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9007484&la=113613640

 

Szeretettel várunk!

Előzmény: csabi_felvidek (10731)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10731

Valaki esetleg tudna nekem tanácsot adni törkölypálinka ügyben, ugyanis még nem csináltam ilyet és van jó kis tramini és ottonel muskotály törkölyöm. Egyenlőre jól elzártam őket a levegő elől...

csabi_felvidek Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10730

Szia. Tudnál esetleg ilyen "pici" nyomda elérhetőségéről informálni? Cégnév, cím esetleg weboldal érdekelne... Köszi.

Előzmény: Zalancelot (10729)
Zalancelot Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10729

Én nem vacakolnék vele házilag.

Sok pici digitális nyomda kínálja a szolgáltatásait, ahogy nézegettem, 50-100-as tétel cimkét megcsinálnak 20-30ft/db áron.

Előzmény: Törölt nick (10728)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10728

A laminálás azt hiszem vastag és merev lenne. Most lemosható fehér öntapadós tapétában gondolkodok, vajon milyen eredményt adna ... A4-re felszabdalni, lézerrel megnyomtatni. Ki fogom próbálni azt hiszem.

Előzmény: barkócza (10727)
barkócza Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10727

A tintasugaras nyomtatásnál kell még egy átlátszó matrica a tetejére, hogy védje a víztől. Nem tudom, hogy ezek a fényképlamináló gépek nem alkalmasak-e szintén valami ilyesmire?

 

A matricánál mindenképpen érdemes a ragasztás előtt a sarkokat lekerekíteni, mert mindig a saroknál kezd elválni a ragasztás.

 

 

 

Előzmény: medveger (10723)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.24 0 0 10726

Köszönöm mindenkinek a címkés válaszokat, hasznos ismereteket kaptam tőletek. Kicsiben kell, náhány-tucatnyi üvegről van szó, csak szeretnék megőrizni későbbre mintákat a családnak, meg ajándékbnak szánok párat esetleg, alkalomadtán.

FF lézernyomtatóm van, alapból erre gondoltam, nem szükséges színesnek lennie. A legfontosabb a címke anyaga és a felragasztás mikéntje, amire tényleg kaptam pár hasznos iránymutatást, köszönöm!

 

BZoltan Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10725

Ja, meg majd egy szép napon kiderítik, hogy 1+1 az nem is 2...

 

lala, hülyeséget én is tudok ám mondani....

Előzmény: lalá (10724)
lalá Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10724

- Majd egy szép napon kiderítik, hogy a termőhelyhez hű, egyedi és legfőképp minőségi bor =(alma) semmivel sem jobb mint a csílei bor(kóla).

Előzmény: BZoltan (10714)
medveger Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10723

Nekem is rossz tapasztalataim vannak a tintasugaras nyomtatással. Még a párától (pincében, hűtőben) is megfolyik. Sajnos a papír nálam megráncosodott (szintén a párától) lézeres nyomtatásnál is, igaz, eddig még csak egyszer fordult elő, lehet, hogy nem simítottam el megfelelően a felragasztáskor.

Ami viszont nagyon szép létt: gyorsnyomtatós (általában A3 közeli méret) cégnél öntapadós műanyag fóliára lézeres technikával nyomtatni. (A különböző nyomtató-cégek árai nem jelentősen drágábbak, mintha magad veszel lézernyomtatót, s garantált a minőség (az ő hibájukból elszúrt anyagot félredobják stb.)).

Előzmény: Törölt nick (10716)
alfi13 Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10722

Az öntapadó matricák nem ragadnak jól az üvegre valóban valami ragasztó kell hozzá ha azt akarom ne essen le.

Előzmény: csoxi (10720)
Oechsle Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10721

Ötletként javasolnám az előre elkészített címkéket.

 

Már megjelentek Magyarországon is azok az előre nyomtatott, tekercsben kapható biankó címkék, amiken csak motívumok vannak. A konkrét adatokat később nyomtatóval lehet rányomtatni. 

 

Tavaly kaptam ezekből a címkékből egy nagy paksamétát, volt benne vagy 50 féle címke, vörös- és fehérborokhoz is. Ha valaki már nem csak 10 üveggel palackozna, de nem is 10 ezer palackkal, akkor ezek a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldások.

Előzmény: Törölt nick (10716)
csoxi Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10720

Szép jó estét mindenkinek !

 

Etikett cimkét lehet kapni sokféle méretben, de nem olcsó, és a pozicionálás elég macerás.. Én százas nagyságrendben, fényes a4-es nyomtatópapírt használok. A cimkét COREL DRAW-ban rajzolom meg, egy lapon 4 db-ot. Nyomtatni csak szines  ill. fekete-fehér lézer vált be, mert a tintás nyomtatás egy csepp folyadéktól már megfolyik. Ragasztásra jól felhigított tapétaragasztót, vagy PRITT stiftet  használok. Persze ez kereskedelmi mennyiségben nem járható ut. 

 

Üdv.: csoxi

Előzmény: Törölt nick (10716)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10719

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (10718)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10718

"

Az üvegpalackokat nagyon gondosan mossuk el kívül-belül. A mosáshoz semmiképp ne használjunk illatosított mosogatószert, mert annak szagát a bor átveszi. A palackokat mosás után kétszer öblítsük át tiszta vízzel, majd csepegtessük ki. Készítsünk a palackok fertőtlenítéséhez kénessavas vizet, egy liter vízben 2 dkg borként és 1 dkg citromsavat feloldva. Az oldattal töltsük fel az első palackot, majd töltsük át a következőbe és így tovább. A fertőtlenített palackokat jól csepegtessük ki. Kb. 100 palack fertőtlenítése után használjunk új oldatot.

" ( http://www.agraroldal.hu/bor-8_cikk.html )

Előzmény: Törölt nick (10717)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10717

Sziasztok! Az üveg témával kapcsolatban: használt borosüveget (mosás után) mivel érdemes sterilizálni, illetve érdemes kapszulát tenni az üvegre, ha még 1-2 évet úgyis a pincében tölt?

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10716

Kösz. Akkor tehát érdemes bontatlan gyűjtőben vásárolni.

Borcímke házilagos készítésére van valakinek technológiája, ismerete? Most kezdtem el keresgélni, öntapis papír kellene A4-es ívben és színes nyomtató - de lehet, hogy elegendő az FF-ben is. Pillanatnyilag ez az elképzelés. Ötlet, vélemény, ismeret?

Előzmény: Zalancelot (10713)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10715

Igen, én is erre gondoltam. Csak azért mosom ki mégis, mert a nyitotttan szállított, tárolt üvegekbe bele kerülhet például por.

Előzmény: jó hír (10710)
BZoltan Creative Commons License 2011.10.23 0 0 10714

Ha mondanivalód vagy véleményed van akkor azt mondjad egyenesen és rébuszok nélkül.

 

Szóval pontosan mit is akarsz mondani?

Előzmény: lalá (10711)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!