Keresés

Részletes keresés

Zalancelot Creative Commons License 2011.11.03 0 0 10801

Közép-Zalában,  erre felé:

Előzmény: medveger (10796)
kistuszek Creative Commons License 2011.11.02 0 0 10800

Szerintem akkor is magas lesz a cukorfok a héjon, ha a must relative gyenge volt. (mármint elpárolog a víz és akkor már elég sűrű lesz az ami ott maradt a héjon)

 

Előzmény: alfi13 (10799)
alfi13 Creative Commons License 2011.11.02 0 0 10799

Hát végül is ha magas a must cukorfoka akkor az tarósíthat. Jövőre megpróbálom én is pár fürtel. Én is kénlapozni szoktam.

Előzmény: Cirfandlia (10798)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.11.02 0 0 10798

Előfordul a kénlap égetés; de ez inkább présház mint pince nincs olyan magas páratart. Úgy látom, sokkal joban befolyásolja az eltarthatóságot a fürt általános egészségi állapota - ami idén ugye kiváló, ellentétben a tavalyival, amikor bármit csináltunk rothadt.

Apám idén kipróbálta, hogy pár fürtöt felkötés előtt mustba belelógatott - állítólag az még jobban konzervál... meglátjuk .):

Előzmény: alfi13 (10794)
BZoltan Creative Commons License 2011.11.02 0 0 10797

ott már megszoktam a borvirágot :)

Előzmény: Zalancelot (10795)
medveger Creative Commons License 2011.11.02 0 0 10796

Szia!

 

Te merrefelé szőlészkedsz?

Köszi!

Előzmény: Zalancelot (10795)
Zalancelot Creative Commons License 2011.11.01 0 0 10795

Akkor sem, ha az orrodon jelenik meg?

:-)))

Előzmény: BZoltan (10790)
alfi13 Creative Commons License 2011.11.01 0 0 10794

A szőlőfürtök pincében történő tárolását hogy csinálod?  Szoktál ként égetni?

Előzmény: Cirfandlia (10793)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.11.01 0 0 10793

Ha kicsit jobban megfigyeled a szövegkörnyezetet, főleg az előtte levő mondatot, abban (is) baktériumokról van szó, amit továbbköt az általad kifogásolt szöveg. Nekem legalábbis ez jött le elsőre is.

 Nimrang október 30-án: Teljesen érett már, de jobban eláll mintha a pincében lenne. REndkívül vastag a héja karácsonyig vidáman eltartható, kilós fürtje cirmosan rózsaszín bogyói impozáns dísz az ünnepi asztalon.

 

 

A többiek a présházban "lógnak":

 

 

Őszi színek a birtokon:

 

 

Ezt elhagyta a szüretelő: (Én voltam :))

 

 

Kóstoltam az újbort és mértem is savat - egyébként meglepetésre nem csökkent mustkorához képest :) 6,5 körüli- még szinte murciként  nagyon ígéretesnek vélem, kicsit magas a szesz de ez a köv. hónapokban majd "alakul" kicsit.

Előzmény: lalá (10791)
lalá Creative Commons License 2011.11.01 0 0 10792

- Hallottam. (hihi)

Előzmény: Oechsle (10789)
lalá Creative Commons License 2011.11.01 0 0 10791

-Figyi! Ez a helyes válasz:

 

medveger válasz | megnéz | könyvjelző 2011.10.31 21:41:36 © (10787)

Az ecetsavaknak semmire. Ellentétben az ecetsav-baktériumokkal. :-)

Előzmény: lalá (10786)

Előzmény: Oechsle (10789)
BZoltan Creative Commons License 2011.11.01 0 0 10790

Engem semmilyen természetes módon kialakult  borszín nem tud zavarni. A pinkes szín, ami például néhány szürkebarátban (lásd Tamás Erviné) megjelenik, nekem kimondottan tetszik :)

Előzmény: csabi_felvidek (10788)
Oechsle Creative Commons License 2011.11.01 0 0 10789

Az ecetsav baktériumok az alkoholt oxigén jelenléte mellett ecetsavvá alakítják át.

 

Tehát itt nem erjedésről van szó, hanem egy oxidá­ciós folyamatról. A folyamathoz oxigénre van szükség, hogy az ecetsav baktériumok a táp­talaj felszínén nőni tudjanak, mert ezek aerob baktériumok.

 

Ha ennyire érdekel, akkor acetobacter és gluconbacter ecetsavbaktérium fajták vannak. De biztos hallotál már róluk :)

Előzmény: lalá (10786)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.10.31 0 0 10788

Illatra és ízre biztos nagyon érdekes lesz, viszont a pinkes szín nem fog zavarni?

Előzmény: BZoltan (10756)
medveger Creative Commons License 2011.10.31 0 0 10787

Az ecetsavaknak semmire. Ellentétben az ecetsav-baktériumokkal. :-)

Előzmény: lalá (10786)
lalá Creative Commons License 2011.10.31 0 0 10786

- Mire kell az ecetsavaknak az oxigén? És melyiknek?

Előzmény: Oechsle (10784)
Oechsle Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10784

Az illósav már 100 fokra való hevítéskor elillan és ahogy Rambo írta a fő alkotóeleme az ecetsav. S mint ilyen tájékoztatást ad a bor egészségügyi állapotáról.

 

Mondhatjuk, hogy ha kevesebb az illó a borodban, mint 0,8 esetleg 1gramm per liter, akkor a bor egészséges. Bár ez borfajtától függően akár 2 gramm is lehet (Tokaji aszú...)

 

Az illósavnak bár a nagy része ecetsav, vannak benne más savak is, amik nem a levegőn tartott ecetesedés és nem is az élesztők által produkált max 0,2 g/l illó képződésnek köszönhetők.

 

Bizonyították, hogy tejsavbaktériumoknak bizonyos vad törzsei az almasavbomláskor a fehérborban illósavat termelnek. Az ecetsavakkal ellentétben nekik nincs is szükségük oxigénre. Ezek a gonosz törzsek nemcsak a kemény almasavat bontják lágy tejsavvá, hanem a cukrot ecetsavvá. 

 

Ez is ok lehet az illósódásra egy 5 gramm maradékcukor feletti fehérbornál.

Előzmény: janeszinph (10781)
RAMBO Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10783

Ecetesedés.

A darabban tartott (azaz a levegővel nagy felületen érintkező) borok alkoholtartalma előbb aldehiddé, majd ecetsavvá alakul.

Előzmény: janeszinph (10781)
Daeril Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10782

Nekem ajánlottak egyszer probiotikus szereket is alkalmazásra (sajnos nem próbáltam így tapasztalatból nem beszélhetek) a lényeg itt a kompetitív területfoglalás (lebensraum elmélet :) ) A szerben ártalmatlan bacilusok/élesztőgomba tözsek vannak, amiket a növényre kijuttatva elveszik a káros gombáktól az "életteret". Hogy a borba jutva ezek a bacik/gombák mit csinálnak azt elképzelni sem merem, bár ha megborítod a cefrét kénnel elvileg elhunynak szegények...

Előzmény: Törölt nick (10777)
janeszinph Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10781

Sziasztok!

A borban mi az ai illó?Régebben sokszor hallottam hogy illós a bor.

Előre is köszönöm a választ!

Oechsle Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10780

Hadd ajánljam figyelmedbe ezt a könyvet!

 

http://www.libri.hu/konyv/szolosgazdak-konyve.html

 

Nekem is sok érdekes információval szolgált ebben a témában.

Előzmény: Törölt nick (10777)
barkócza Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10779

Atyavilág, mit kutyult a fórumgép? Szerencsére föltettem a vágólapra, mielőtt elküldtem. :)

 

Tehát:

 

Ha jól tudom, az olyan művelésmódok, ahol magasra van fölfuttatva a szőlő, szintén ellenállóbbak a gombabetegségekkel szemben, a tőkét persze, terhelik, és a termés minőségét is rontják. Úgy emlékszem, láttam archív képeket Teleki Zsigmonddal kapcsolatban, ahol is létráról szüreteltek a kísérleti ültetvényén.

Előzmény: barkócza (10778)
barkócza Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10778

Ha jól tudom, az olyan művelésmódok, ahol magasra van fölfuttatva a szőlő, szintén ellenállóbbak a gombabetesgésekkel szemben, a tőkét persze, terhelik, és a termés minőségét is rontják. Úgy emlékszem, láttam archív képeket Teleki Zsigmonddal kapcsolatban, ahol is létráról szüreteltek a kísérleti ültetvényén.

Előzmény: Törölt nick (10777)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10777

Hát igen elgondolkodtató és hasznos válaszokat adtatok, köszönöm.

A talaj adott, a szőlőfajta adott, lényegében azon nem tudok, illetve nem nagyon akarok változtatni.

Levonva a tanulságot, a kisebb kerhelés, szellős metszés, folyamatos zöldmunkák, karbantartás lesz az alapom, s erre jön majd a lehető legkevesebb vegyszer a lehető legoptimálisabb fajtából és időpontban.

Ezen kell majd sokat agyalnom, sokat olvasnom - s azt hiszem sok kérdésem is lesz majd :)

Minden infóra szükségem van, ami elérhető és hasznosítható.

Előre is köszönöm.

Cirfandlia Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10776

Ez egy komplex kérdés, sok összetevővel. Ha komolyan erre vagy ráhangolva akkor;

- próbálkozz rezisztens vagy részben ellenálló fajtákkal, van már -nem csak a direkttermők között- amik minimális növényvédelemmel termeszthetők. Igaz, ezek borai nem mindenki szerint adja a legjobb minőséget, de korrekt borok készíthetőek. Fehér fajtákból nagyobb a választék mint kékszőlőből.

- megfelelő terület - ez nagyrészt adott, de ha mód van a szellősebb, magasabb térszíni dűlőkre koncentrálni akkor a nagyobb aszályveszély ellenére is érdemes ezekre rámenni, a kevesebb pára, több nap jótékony hatása okán.

- fitotechnika; amibe beleértendő a terhelés, metszés, zöldmunka; kevesebb termés, szellős lombfalon, karban tartott hónaljhajtásokkal, tetővel. A zárt vastag lombfal gombakánaán.

- tápanyagutánpótlás: kerülendő, vagy csak igen mértékkel, a vegetatív tömeget növelő N és szerveszanyag fogákonyabbá tesz a betegségekre.

- agrotech. - kapálás, gyommentesen tartás; jó jó a füves sorköz, de az is párásít.

- vegyszeres növényvédelem - tényleg nagyon fontos a mikor és a mivel. Ez viszont egy külön esszé; én is sokszor rugózom ezen; tényleg nem vagyok benne biztos hogy a réztartalmú szerek a fel nem szívódásuk ellenére - kevésbé ártalmasak mint pl. a strobilurin (felszívódó) hatóanyagok amiket természetben található fülőkegombák kivonatának fungicid hatására alapoznak és állítottak elő.

 

Hétvégén volt 20 éves osztálytalálkozóm, és ott az egyik lelkes társ biogazdálkodásba és szőlészkedésbe fogott, harcosan példálózva, hogy semmi felszívódó csak hetente réz.... Megkérdeztem tisztában van e az ilyen mennyiségben talajra, (esetleg szervezetbe jutó) réz hatásával.... a választ gondolhatjátok.

 

Előzmény: Törölt nick (10774)
BZoltan Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10775

Nincsen megoldás. Az ültetvények 99%-án valamilyen növényvédelemre szükség van.  Ez persze nem azt jelenti, hogy féltetétlenül a nagykra-főre való ész nélküli vegyszerezés a járható út.

 

A fő kérdés, az az, hogy mekkora termést akar a gazda, mekkora kockázatot tud vállalni és milyen lehetősége van arra, hogy nagyon gyorsan reagáljon ha úgy hozza a szükség.

 

Ez az a három faktor ami meghatározza a növényvédelmet. Ha a gazda csak adott hétvégenként ér ár permetezni, vagy akkor a birtok, hogy képtelenség mindenhol mindig ott lenni és gyorsan reagálni akkor csak az intenzív programszerű növényvédelem a járható út. Ha nagy termést akar minden kockázatvállalás nélkül akkor megintcsak tolni kell a rothadás elleni szereket meg mindent ami a csövön kifér.

 

Nehéz megmondani, hogy mi a tökéletes modell. Talán nincs is. De az fix, hogy én gyakran látom azt, hogy a hegyen sokan feleslegesen permeteznek rossz szerrel, rosszkor és sokat. Rendszerint ugyanezeknél a gazdáknál a mustfok is alacsonyabb szokott lenni és a tőketerhelés is magasabb szokott lenni. Szóval én valahogy szemléletbeli kérdésnek érzem ezt is.

Előzmény: Törölt nick (10774)
Törölt nick Creative Commons License 2011.10.28 0 0 10774

Na, akkor most ott vagynk ismét, ahol a part szakad? Végül is értem én, hogy semmi sem jó igazán, de mágis szeretnék találni egy olyan megoldást, amely a legkevésbé használ vegyszereket, különösen felszívóó vegyszereket nem. Akkor mégis ennek figyelembe vételével mivel lehet védeni a szőlőt? Van egyáltalán megoldás?

Előzmény: RAMBO (10772)
Hobbisz Creative Commons License 2011.10.27 0 0 10773

Tisztelt uraim! Szőlő és bor fan(atikus)ok!

 

A segítségeteket szeretném kérni!

Én tényleg csak hobbiszőlész vagyok és nem is akarnám kinőni ezt a kategóriát. Csemegeszőlőket már sikerrel hoztam rendbe egy valamikor végletekig elhanyagolt portán. Azóta már újakat is ültettem. Most vörösbornakaló szőllőfajtán gondolkodom. Csak egy 40-60liernyi bor a célom. Ebből adódik az a kérdésem, hogy ha van kifejezetten olyan fajta amely üvegbalonban való tároláshoz, (érleléshez?) kifejezettebben ajánlhatóbb volna -annak megválasztásában segítsetek nekem! Illetve másik oldalról nézve, ha a bor nem fog látni hordót, akkor mely fajtákat jobb ha inkább mellőzök? 

-Más kérdés: A zweigelt, egyes fajtaleírásokban "rothadásra közepesen érzékeny", míg máshol: "vastag héja miatt kevésbé rothadékony" Mi az igazság, mi a személyes tapasztalat ebben?

Minden segítséget és választ örömmel vennék!

RAMBO Creative Commons License 2011.10.27 0 0 10772

A szőlőtermesztésben kivételesen engedélyezettek a gombás betegségek járványszerű fellépésének megelőzéséhez szervetlen kén- és rézkészítmények, azonban azok éves felhasználható mennyisége is korlátozott.

 

Az ökológiai termesztés esetén gondot jelenthet, hogy a peronoszpóra elleni vegyszeres védelemben csak rézkészítmények használhatók. A réz viszont nehézfém és felhalmozódik a talajban, ezért ez sem tekinthető igazán környezetkímélő készítménynek. Bár termő ültetvényben még nem figyeltek meg a talaj nagy réztartalmára visszavezethető károsodást, szőlőiskolákban és fiatal ültetvényekben – különösen humuszban szegény, homokos talajon – tapasztaltak erre visszavezethető jelentős fejlődési rendellenességeket. A réz toxikus például az algákra és a halakra, ezért gondot jelenthet, ha a talajból a vizekbe mosódik ki. Ezzel magyarázható, hogy a felhasználható réz mennyiségét az ökológiai termesztési előírások korlátozzák, s ezért van a réz használata az Európai Unió ökológiai termesztési előírásában is csak 2002. március 31-ig engedélyezve.

 

innen

Előzmény: Törölt nick (10764)
gardonyim Creative Commons License 2011.10.27 0 0 10771

Hát, ha a permetezéstől szüretig nincs eső, akkor kitart:) Persze akkor meg minek permeteztél... Amúgy simán előfordul, hogy egy-két eső a levelek egy részéről lemossa a rezet, tehát utána ezek a részek már védtelenek, de a bogyókon helyenként még jól láthatóan ott van a maradék.

Azonban, ahogy írtam, a rézzel elsősorban nem az a baj, hogy a bogyók felületén ott marad, hanem az, hogy ha túl gyakran használod, akkor a talajt teszed tönkre.

Előzmény: Törölt nick (10770)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!