Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.30 0 0 4769
Rossz nézni, hogy egyes laktanyák amelyeket bezártak jobb állapotban vannak mint amelyek még aktívak!
capacsok07 Creative Commons License 2007.09.30 0 0 4768
Nem
Előzmény: Skodri84 (4764)
capacsok07 Creative Commons License 2007.09.30 0 0 4767
Győrben árulják a volt katonai bunkereket.
Hpasp Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4766
Egyéb forrásból:

13. "Poltava" GvTD - Veszprém; ???
19. "Nikolajevsko-Budapest" GvTD - Esztergom; 159. ZRP - ???
93. "Charkovsk" GvMSD - Kecskemét; 1098. ZRP - Nagykőrös
254. "Cherkasky" MSD - Székesfehérvár; ???

55. PRB - Mór


Előzmény: vandork (4757)
KAMAZ 4310 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4765
Sziasztok! volna valakinek,kedve vasárnap ellátogatni a Cserépfalui kaktanyába? szerintem érdekes lehet .
Skodri84 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4764

Nagyhárs már elhagyatott?

Olyan 2 éve jártam ott, bicajjal bóklásztam ott ilyen kidőlt antennáknál, a nagy piros-fehér toronytól odébb, aztán vagy 3-4 katona rögtön ott termett :) Akkor még volt ott élet, jöttek-mentek az Urallal, meg 46 Mhz környékén az éterben is jöttek a jelek :)

De úgylátom most már kihalt....na majd felugrok bicajjal szimatolni :)

 

 

Amúgy Lillafüreden nem csak a Szikla az egyetlen földalatti bázis, van még egy kisebb Lillafüred Hollóstető felőli végén is, a régi laktnya után. Meg van egy ugyanilyen Miskolc-Tapolcán is. Ezekben már jártam is vagy 10 éve, nem sokra emlékszem. :)

Hpasp Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4763
Nem jelöl hadosztályt Sárbogárdra, csak a hadosztály egy helyőrségét a sok közül.
Előzmény: Volt tüzér (4762)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4762

Nézegetem itt az adataidat. Sárbogárdra a táblázat egy lövész hadosztályt jelöl. Ez nem igaz, mert Sárbogárdon mindössze egy harckocsi ezred volt. (T-64 és T-80 volt nekik) Amikor megkezdődött a kivonulás, akkor ez az ezred nagy csinnadrattával kivonult, de a kert alatt már ott várakozott egy rohamtüzér ezred 152-es önjáró lövegekkel. Azok már viszont csak ideiglenesen voltak ott, és a kivonulás egyszerűbbé tétele miatt először előrehozták őket Szombathelyről, majd Sárbogárdról végleg haza. Sárbogárdon ezen felül csak a 104. ezred volt, egyéb alakulat nem. Nem volt akkora az a város, hogy egy lövész magasabbegységet csak úgy el tudtak volna dugni.

A felsorolásban is találtam egy meglepő dolgot. Jászberénybe is jelöl valamit, amit egyszerűen nem tudok hová tenni. Jászberényben volt egy 122-es tarackos tüzér ezred, egy R-70-es zászlóalj, egy tanezred. Ezen felül az úgynevezett "Öreg laktanyában" volt a fene tudja hányadik Eü. dandár laktanyája, ahol egy tábori kórház anyagát tárolták. Más laktanya abban a városban nem volt.

Előzmény: Hpasp (4761)
Hpasp Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4761
+ táblázat:

Előzmény: Hpasp (4760)
Hpasp Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4760
Hátha segít ez a kivonuláskor készült lista:
Aszód 1 raktar, 1 ö szd
Baj lőszer rakt, HK gyaktér
Baja műszaki laktanya
Balatonfüred 1 üdülő
Berettyóújfalu VKP, szovjet reptér
Békéscsaba szovjet reptér
Bócsa hk lőtér
Bokod laktanya
Budapest
Budapest III Bécsi u laktanya
Budapest VII Rottenbiller u nőtlen tiszti szálló
Budapest XII Hegyhat u laktanya
Budapest XIII Szabolcs u laktanya
Budapest XV Örjárat u kórház
Budapest XV Szentmih u laktanya
Budapest XVI Sashalom, Gordonka u 1 z
Cegléd 1 e, tech any rakt
Császár 1 z, 1 raktár
Csévharaszt - Kakucs lőszer rakt
Debrecen 2 e, 4 z, 2 raktár
Derecske - Földes hadm. Reptér
Dombóvár 1 dd
Dunaföldvár 1 dd
Dunaújváros 1 e
Ebes
Esztergom 1 e, 3 z, hk gyaktér
Etyek 1 z
Fertőd 3 z légvédelmi egység
Fertőendréd
Gödöllő
Győr 1e, 1üa raktár
Győrszentiván üa raktár
Hajdúböszörmény üa raktár
Hajmáskér 1 e, 4 z, lőszer rakt
Hantháza műszaki anyag rakt
Herend 1 z lőtér
Igal 1 z lőtér, lokátor
Inárcs lőszer rakt
Jánoshalma hadm. Reptér
Jászberény laktanya
Kalocsa 1 e, 2 z
Kaposszegcső gyak tér
Kaposújlak laktanya
Kaposvár laktanya
Kasantyú - Orgovány hk lőtér
Kecskemét 1 e, 5 z
Kecskéd - Környe hadm. Reptér
Kiskunhalas 5 z lőtér, 2 laktanya
Kiskunlacháza 1 e, 4 z
Kiskunmajsa 1 e gyak tér
Komárom 2 e, lőszer rakt
Kondorfa
Kunmadaras 2 e, 1 z
Kunszentmiklós hel bázis
Lepsény 1 e lőtér
Lovasberény 2 z, lőszer rakt
Lőrinci 1 z, 1 raktár
Madocsa - Bölcske hadm. Reptér
Mád üa raktár
Mágocs gyak tér
Márkó lőszer rakt
Mátyásföld 1 dd, 2 vez szerv, 1 kórház
Mezőkövesd 1 z reptér
Mosonmagyaróvár
Mór 1 dd, techn anyag rakt
Nádudvar kik közp bomb lőtér
Nagyatád 1 ö szd
Nagytevel lőtér front bunker
Nagykőrös 2 e gyaktér
Nyíregyháza 1 ö szd
Óbuda 1 z
Őcsény - Decs hadm. Reptér
Orgovány laktanya hk lőtér
Örkénytábor 1 e, lőszer rakt
Pápa 1 e, 2 z lőtér
Pákozd gyak tér
Pér hadm. Reptér
Pétfürdő üa raktár
Piliscsaba 1 e, 1 z, 1raktar
Pilisvörösvár laktanya
Polgárdi 1 e lőszer rakt,
Rácalmás lőszer rakt
Sárbogárd 1 e lőszer rakt, lőtér
Sármellék 1 e, 4 z
Előzmény: vandork (4757)
KT1 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4759
És bontják a tököli reptér épületeit !
KT1 Creative Commons License 2007.09.28 0 0 4758

Szevasz !

 

A gúgliőrsz mutatja a repterek szélére telepített technikák (Pecsora) helyeit !

 

 

Előzmény: vandork (4757)
vandork Creative Commons License 2007.09.28 -1 0 4757

Szia!

 

Köszi!

Én is beírogatok egy-két infót:)

 

-Minden szovjet reptéren volt egy-egy önálló léRak osztály.

 

730. ozrp (önálló lérak ezred, nem tudom hol, de 99%,hogy Tököl)

ez alá tartoztak:

-? otdn (önálló technikai osztály, nem tudom hol)

-715 zrdn (önálló lérak osztály, Kunmadaras)

-721 zrdn (Debrecen)

-723. zrdn (KAlocsa)

-710 zrdn (Kiskunlacháza)

-7xx zrdn (Sármellék)

-7xx zrdn (Tököl)

-7xx zrdn (Nagytevel)

 

Ezeknek a postafiókszámai is 97-tel kezdődtek mind.

 

 

ezen felül biztosan:

104 zrp (LéRak ezred, Vecsés? ők így hívták)

177 zrp (LéRak ezred, Veszprém)

 

talán volt:

? zrp (LéRak ezred, Szombathely)

 

DHDSCS alárendeltségben:

55 ozrbr (önálló LéRak dandár), Mór

292 ozrbr, Szentkirályszabadja, 1984-ig biztosan. Ennek volt egy alosztálya Igalon

 

Hadosztályok alá rendelt:

 

13. GvTD (gárda tankhadosztály, Veszprém-Szentkirálysz.) alatt:

1215 zrp (LéRak ezred) 1984-ig Dunaföldvár, 1984-től Szentkirályszabadja

 

93. GvMSzD (gárda gépesített lövész hadosztály) alatt:

1098 zrp, NAgykőrös, 10 db BTR-60PU

 

254. MSzD (gépesített lövész hadosztály)

1092 zrp, Lepsény, majd 1989-től Tököl!

 

RT csapatok:

Minden egyes repülőalakulatot egy RT alakulat szolgált ki, kisebb kivételekkel.

Ezredeket "obsz i RTO" önálló híradó és Rádiótechnikai kiszolgáló zászlóalj, repülőszázadokat, önálló repülőrajokat "orsz i RTO" önálló híradó és Rádiótechnikai kiszolgáló század. Az ezredeknél az állandó bázison és a kitelepülő reptéren is voltak állomásaik. Ezeknek nagy része megvan. Kunmadarason két repülőezred települt, elméletileg két önálló zászlóalj kellett volna, de egy zászlóalj (785. obsz i RTO) szolgálta ki őket, de a felderítőezred részére volt a zászlóaljhoz egy század rendelve. Azért század, mert a felder.ezred 77-ig század volt, ill. költségcsökkentés miatt. Máshol is volt ilyen eltérésük. A helikopterszázadokat és rajokat (1 raj/1 szárazföldi hadosztály, majd 83-83 között a két gépesített hadosztálynál ezeklből századok lettek) nem szolgálta ki önálló orsz i RTO, náluk a kiszolgáló műsuaki század (orato) végezte ezeket a feladatokat.

 

RT-századok voltak még a lőtereken is (obsz i RTO)

-HAjmáskér, NAgyiván-Nádudvar és Kunszentmiklós.

 

-Kunmadarason a reptéren kívül volt egy ún. RSZDN (Radiosztancija dalnej navigacii) távoli iránmyadó állomás, mint önálló alakulat. NDK-ban ennek a párja Damgartenben volt. De ez nem DHDSCS alárendeltségben volt.

 

-S ugye ezek mellett voltak még a lokátorszázadok, posztok

ezekről van egy nyugati cia-anyagból egy lista, de valamikor a 70-es évekre vonatkozik... Elég pontatlan, de kiindulásnak jó lehet... Szigethalom, Tököl, stb. lehet hibás megjelölés, a fenti alakulatokra...

Budapest Időjárás előrejelző radar.
Szigethalom

Szekesferervar
Kiskunlachaza
Tököl

Fertöd

Szombathely

Zalaegerszeg-Andrashida

Böhonye

Budapest Szechenyi  P-20, majd P-35 mindössze egyetlen lokátor (80-as évek végéig)

Budapest Matyasföld

Lörinci 

Szentgotthárd-Kondorfa

Ebes??

egyelőre ennyi:))

 

üdv:

KAresz

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (4755)
monfondir Creative Commons License 2007.09.27 0 0 4756
Szia!
Vagy itt vagy a lérak topicban volt egy link GoogleEarth-hoz, az általad jelzett bázisokról, amit pontosítgattunk is. Remélem a készítője feldobja ide ismét mert kb 1 éve volt.
Előzmény: vandork (4754)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.09.27 0 0 4755

A nagy testvérnek az én információim szerint Magyarországon is hasonló légvédelmi technikája volt, mint máshol, mint például nekünk. A 80-as évek elejéig nekik is voltak Volhov komplexumaik, csak nekik még az M1-es verzió volt. Többek között Lóberényben is volt egy a rakéta technikai osztály mellett, bár az igaz, hogy nem volt harcrendbe telepítve. Én valamikor 1979-ben voltam nálunk pótalkatrészt zabrálni (ők voltak a testvéralakulat) de nem tudtak adni, mert nekem már egy számmal korszerűbb eszközöm volt. Ők aztán már az itt lévő komplexumokat nem is korszerűsítették, hanem kivonták és valami mást hoztak helyette.

A repülőtereiket egy SZ-125 komplexummal oltalmazták, legalábbis elméletileg. Az összes repülőtérből csupán Tökölben és Kunszentmiklósban vagyok biztos, mert ott láttam a tüzelőállás nyomát. Valószínűleg a többinél is lehetett, hiszen a nagy testvér nem úgy csinált, mint mi, hogy ha balhé volt, akkor odavittek valamit, hanem biztos ami biztos alapon állandóan ott tartották.

Még két légvédelmi alakulatot tudok biztosan, az egy móri KUB (később BUK) ezred, Dunaföldvárnál meg egy KRUG dandár, bár a nagy testvértől kitelt, hogy abból is csak egy ezredet tartott egy helyen.

Székesfehérvár mellett, a Sóstói Ipari Park déli csücskében egy Rt. század volt, a lokátorok dombjai két éve még meg voltak. Azt nem tartom valószínűnek, hogy ott a halikopter repülőtér biztosítására szánt lokátorokat tartották, hiszen ott vagy nyolc lokátordombot lehetett találni. Repülés biztosítására annyi nem kell.

Előzmény: vandork (4747)
vandork Creative Commons License 2007.09.27 -1 0 4754

KEdves Fórumozók!

 

MEgkérlek titeket, hogy bármit tudtok a hazai szovjet LéRak és RT csapatok települési helyeiről, kiszolgáló alakulataikról, stb. írjátok meg nekem, akár magánban, akár itt a fórumban. Én is megpróbálom majd megosztani az általam

összeszedett infókat. Így együtt teljessé tehetjük a képet!

 

üdv:

KAresz

Neva_07 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 4753

OFF

 

Szevasz Karesz!

Nem akaron itt nagyon OFF-olni a remek fórumot ezért mailt küldtem a keletiblokkos mailedre.

 

ON

Előzmény: vandork (4751)
KT1 Creative Commons License 2007.09.27 0 0 4752
...és nem tudod mi volt ott ?
Előzmény: Big-B (4743)
vandork Creative Commons License 2007.09.27 -1 0 4751

Szia LeX!

 

A HAjagon az ismeretlen hadrendi számú, de ismert postafiókszámú "obtsz", azaz otgyelnüj bataljon troposzfernoj szvjazi (önálló troposzférikus híradó zászlóalj) volt, fedőneve Diodon (nem hívókód).

Viszont nem tudom, hogy tudjátok-e, volt ott egy másik alakulat is!!!

 

A nagyteveli objektum neve "ZKP komandujusevo JuGeVe" a DHDSCS főparancsnokának megerősített tartalék harcálláspontja volt, postafiókszáma PP 53155, hívókódja Gvozdevoj. Az ott dolgozó egyik fazon szerint Morze ÁBC-vel (nyílván valami kódolt formában??) az üzeneteket elküldték Hajagra kábelen, ahol volt egy PDRC ZKP (a ZKP átadó rádióállomása) )nevű alakulat is 53155-A postafiókszámmal, Szpeska hívókóddal. Mint látszik, ez a ZKP "leánya", azaz alegysége. Amin tmegkapták NAgytevelről a cuccost, azt átadták a másik herendi alakulatnak, s minden ment aztán az éterbe...

 

ez alapján én nem valószínűsítem, hogy NAgytevelre nézett volna a harmadik tornyon az antenna, de megkérdem:)

 

KAresz

Előzmény: LeX (4748)
sweethome Creative Commons License 2007.09.27 0 0 4750

Egy kérdésem lenne Hajag/Herend kapcsán. Nem tudja valaki, hogy kik, mikor és hogyan bontották le a harmadik tornyot? Nem lehetett kis munka ......

Előzmény: LeX (4748)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.09.26 0 0 4749
Ez a trükk az egészben, hogy a orosz légvédelmi egységekt békeidöben sem lehetett tudni hol vannak...mobilak voltak...védték minden esetben a saját reptereiket, magyar reptereknél nem volt védelem ezzel szemben-magyarok a fövárost védték+ipari komplexumokat, Dunaújvárosi Vasmü+Miskolci+Paks...
szemben a magyar a magyarlégvédelemmel akik, zónákat védtek és fix.telepítésuek voltak(Pesti körgyürü).
Előzmény: vandork (4747)
LeX Creative Commons License 2007.09.26 0 0 4748
Szia!
Kérdeznék máris. Volt már itt szó a hajagi Bars tropo állomásról. Ez a 32362 számú alakulat volt, ők Herend néven emlegették. A 3 anntenna toronyból csak 2 áll, ezek Galagamácsa és a legközelebbi szlovák tropo állomásra néztek. Megkérdeznéd, hogy a 3. hova nézett? Nagytevelre esetleg?
Előzmény: vandork (4740)
vandork Creative Commons License 2007.09.26 -1 0 4747

Szia NEva_07!

 

Tényleg kicsi a világ!

Melyik publikációra gondolsz?

Erre a könyvemre? http://www.airforce.ru/book_review/hungary/index.htm

 

Az ötleted tetszik, csak jelenleg nincsen semmi időm, mert éppen egy új könyvön is dolgozok, s persze, mellette dolgozni is kell:) Később beszéljünk róla, jó?:) Hol publikálnánk?

 

A szovjet légierő témáját kutatva jutottam el egyéb, de szinténa  légierő alá rendelt, vagy a légvédelem (PVO-nak nevezték ők) alá rendelt alakulatokhoz.

A most készülő könyvben mindezek is benne lennének.

gondolok itt azokra  szovjet LéRak Osztályokra, melyek a repülőterek mellett települtek, vagy fontos objektumok mellett. (nem csapatlégvédelem, melyek a négy hazai szovjet szárazföldi hadosztály melett voltak). Kutatom a önálló híradó ér ráió-technikai zászlóaljakat, és dandárokat, melyek a légvédelem, vagy a légierő különféle magasabbegységei, alakulatai mellé voltak rendelve. + lokátorszázadok, -posztok, stb.

 

Kellene egy kis segítség abban, hogy ti milyen orosz légvédelmi rakétás bázisról tudtok, ill. milyen lokátoros alakulatról (lokátorszázad), stb.

Nekem ezekre van egy szép listám, de hiányos, sok helyen hibás, duplikált, sok munkámba telt ezt is összeszedni. Szívesen segítek én is azonosítani az alakulatokat íly módon.

 

Láttam pl, hogy szó volt a LéRak témában Lovasberényről. Ott három alakulat volt + az 56. őrszázad.

-egy légierős rakéta és bombafegyverzet raktár (aszrvb oroszul)

-egy önálló légierő alá rendelt gépjármű javítószázad

-egy légvédelmi rakéta technikai bázis, mely a DHDSCS fegyverzetszolgálatának volt alárendelve

 

apropó: voltam a múlt héten Nagytevelben, a ZKP melett ott votl egy LéRak osztály is, mégpedig ugyanazon ezred alárendeltségében, mint a repülőtéren lévő osztályok!

 

sziasztok, egyelőre ennyi

Karesz

 

 

Előzmény: Neva_07 (4745)
vandork Creative Commons License 2007.09.26 -1 0 4746

Igen, elérik, látják!!

üdv

Karesz

Előzmény: M62 265 (4741)
Neva_07 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 4745

Üdvözöllek Karesz!

 

Örömmel látlak (olvaslak) ezeken az oldalakon. Hát bizony kicsi ez a világ. Hogy miért is mondom ezt. Épp a közelmúltban rendeltem tőled egy GRAN-os Volhov indítóállvány makettet rakétával és kérdeztem rá a Newa-SC-re (a 21-ei rendelés visszaigazolásod köszönettel megkaptam). A DHDSCS-ről (remélem jól rövidítettem :-))) szóló publikációdat kíválónak tartom, egy alapdokumentum a témában.

 

Charlie barátom képgyűjteménye bizony nem piskóta. Személyesen külön örülök annak, hogy a gyűjteményét kis segítségemmel sikerült "nemzetközivé tenni" (a 2007. áprilisi szlovákiaia túrára gondolok, ahol sikerült bejárnunk a Pozsony körül telepített "néhai" Volhov és Nyeva légvédelmi rakéta TÁS-ok közül hármat - Dunajská Luzná, Most pri Bratislave, Devínska Kobyla).

 

Ha már itt vagy, leírom azt a gondolatom is, ami akkor jutott az eszembe, amikor a DHDSCS publikációdat olvastam. Mi lenne, ha hasonló módon összefoglalnád a megerősített TÁS-okba telepített kis-, közepes- és nagy hatótávolságú légvédelmi rakétakomplexumok (Sz-125 Nyeva, Sz-75 Volhov, Sz-200 Vega) összefoglaló történetét is. A publikáció nagy részletességgel kiterjedhetne kis hazánkban, valamint a valamikori csehszlovákiában (majd 1992-től csehországi és szlovákiai) kiépített objektumokra, TÁS-okra, a TÁS-oknál alkalmazott különböző megerősített fedezékekre.

 

A hazai adatok összegyűjtéséhez alapból nagy segítséget nyújtana pl. Veres Mihály kitűnő könyve (Légvédelmi tüzérek és rakétások), valamint a szomszédos fórumon (Légvédelmi rakéták magyarországon) értékesnél-értékesebb hozzászólásokat írogató valamikori szakmabeli kollégák is, akik életük nagy részét a TÁS-okban töltötték. A csehszlovákiai lérak osztályokkal kapcsolatos adatokhoz pedig - jobb híján - megpróbálnék személyesen segítséget nyújtani (mivel néhány évet lehúztam különböző beosztásokban egy szlovákiai Nyeva osztálynál, majd később egy RT alakulaton személyes tapasztalataimmal és képeimmel járulnék hozzá a dologhoz). Véleményem szerint nagy érdeklődés kísérné a publikációt.

 

Mi a véleményed az ötletről?

Előzmény: vandork (4740)
Big-B Creative Commons License 2007.09.26 0 0 4744
Nagykanizsán a Thury laktanyát már sajnos senki nem tudja megnézni, ugyanis teljesen elbontották. A Kossuth laktanyáról jövő héten teszek fel fotókat, valamint a Homokkomáromi lőtér objektumairól.
Big-B Creative Commons License 2007.09.26 0 0 4743
Ezt az objektumot én is láttam személyesen, még 2002-ben, mikor arra túráztam.
Előzmény: KT1 (4730)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.09.26 0 0 4742
nézhetöek, en inne nézem Charlie 21-et pl.
Vannak idöszakok, amikor belassul a kep.tar.hu, ez innen eszreveheto.
Előzmény: M62 265 (4741)
M62 265 Creative Commons License 2007.09.26 0 0 4741
Szia Karesz!
Ők elérik a kep.tar.hu-n lévő galériáinkat? Régebben német fórumosok panaszkodtak, hogy külföldről nem nézhetőek a fotók...
Előzmény: vandork (4740)
vandork Creative Commons License 2007.09.25 -1 0 4740

Sziasztok Srácok!

 

A JuGeVe (Déli Hadseregcsoport) orosz fórumáról írok nektek, itt szolgált oroszok

is olvassák ezt a fórumot, tetszik nekik, csak így tovább, várják a fotókat, különösen

Charlie-21-ét. a 30234 nevű srác üzeni ezt különösen.

Ha valaki beszél oroszul, szívesen leveleznek veletek, addig maradok én, mint "tolmács2:) HA szeretnétek tőlük valamit kérdezni, írjatok, fordítok.

 

üdv:

Vándor Karesz

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!