Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2009.06.01 0 0 55330
Lorentz-Bell változatban mondtam el, mert nem kötöttem ki, hogy a harmadik rendszer abszolút álló rendszer lehet csak. Lorentz-Bell matematikailag csak annyiban különbözik a specreltől, hogy a mozgásokat egy tetszőleges, harmadik inerciarendszerből írjuk fel. A specrelből is könnyen át lehet térni a Lorentz-Bell elvbe a relativisztikus összeadó-képlet segítségével. Csak a fizikai értelmezésben tér el a két elv karakterisztikusan egymástól, mint ahogy az imént láthattad is, a specreltől idegen volt a fogalmazásom.
Előzmény: pint (55329)
pint Creative Commons License 2009.06.01 0 0 55329
"Csak az szóljon hozzá, aki ismeri a Lorentz-elvet."

milyen finomsággal kell ismerni a hozzászólás jogához? elég a L elv, vagy kell a L1/2/3, vagy esetleg további finomszerkezet, mint Lorentz 1a-II
Előzmény: cíprian (55327)
cíprian Creative Commons License 2009.06.01 0 0 55328

"Tehát amint megszűnik a kényszererő a két óra ugyanazon az ütemben jár."

 

Ez a mondat hülyeség volt tőlem, mert a kitérő egyenes irányában a v sebességkülönbség továbbra is fenáll, emiatt az órák deformáltak a Lorentz-elv szerint, vagyis eltérő ütemben járnak. A hozzászólásomnból kiderül, hogy így gondolom. 

Előzmény: cíprian (55327)
cíprian Creative Commons License 2009.06.01 0 0 55327

Az óra lassabban ill gyorsabban jár megfogalmazás csak a Lorentz-erlvben értelmes, és én is a Lorentz-elvben válaszolok. Azért jegyzem meg, mert okultam mmormotával folytatott vitán. Csak az szóljon hozzá, aki ismeri a Lorentz-elvet.

Emlékeztetőül, a Lorentz-elvben a deformációt idődeformációra és távolságdeformációra osztják, és idődeformáción azt értik, hogy a mozgó testben a rezdések lassabbak, mint álló testben.

 

A Lorentz-elvben egy harmadik, külső rendszerből írjuk le a mozgást.

A körmozgás során kényszerő hat a körpályán közlekedő testre. A kényszererő olymódon deformálja az órát, hogy deformáció következtében a körpályán haladó óra lassabban jár. Amint megszűnik a kényszererő, az óra a kényszerő megszűnésének pillanatában visszanyeri az álló alakját. Most eltekintünk a tranziens folyamatoktól, de Jánossy felhívta arra a figyelmet, hogy gyakorlatilag nem lehetne eltekintenünk tőle. Tehát amint megszűnik a kényszererő a két óra ugyanazon az ütemben jár. Hasonló gondolatmenet van a specrelben is, csak a specrelben másképp kell fogalmazni.

 

Miután a test elhagyja a körpályát, az álló órához képest a mozgó test kitérő egyenesen mozog állandó v sebességgel. A Lorentz-elv szerint a mozgó óra a sebessége függvényében deformálódik ismét, de kissé más módon, mint a körmozgás során. A körpálya elhagyása pillanatában a kitérő egyenesre merőlegesen továbbra nulla lesz a két óra közötti sebességkülönbség, ezért ebben a pillanatban nem lesz merőleges irányú deformálódás. Hasonló következtetésre jut a specrel is, csak más megfogalmazásban. Majd az álló órától távolodva egyre jobban növekszik a kitérő egyenesre merőleges irányú sebesség, emiatt az óra a kitérő egyenes irányába egyre jobban deformálódik.  A kitérő egyenes irányában fordított a helyzet, a mozgó test deformációja a legnagyobb a körpálya elhagyásának pillanatában. A specrelben is hasonló a megfontolás, csak másként kell fogalmazni.

 

Azt remélem, követhető volt az írásom. Más fogalmakat hsználtál, emiatt nem érti az, aki csak a specrelben gondolkodik. Azonban az eltérő fogalomhasználat ellenére ugyanarra a számolási végeredményre jutunk mindkét elvben.

Előzmény: Törölt nick (55324)
mmormota Creative Commons License 2009.06.01 0 0 55323
Nagyobb sugár esetén ugyanakkora irányváltás mellett nagyobb mértékben kerül előbbre x irányban is, időben is a középponti óra. Érdemes kiszámolni, mindjárt jobban megérted.
Előzmény: Törölt nick (55321)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.01 0 0 55322
Ez elég szomorú.. Én is kémiával foglalkozom (elvileg), de ha valamit nem értek fizikából, akkor rögtön úgy állok hozzá a dolgokhoz, hogy én vagyok a hülye. Ő meg.. Ha már a kóklereknél tartunk: most látom, hogy Szász Gyula professzor hosszú hallgatás után visszatért és agresszívabb, mint valaha:D
Előzmény: Gergo73 (55310)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55320
Azért a harmadik rendszerben, mert én így fogalmaztam meg a problémát :-)
Előzmény: mmormota (55319)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55319
"Egy harmadik rendszerből nézve van egy álló óránk"

Miért pont harmadik, és miért fontos ez?
"Egy tetszőleges rendszerben van egy álló óránk meg egy..."
Ennyi szerintem pont elég.

Ezt a harmadik dolgot állandóan említed és ez valamiféle félreértés része, nem ártana kigyomlálni...
Előzmény: cíprian (55315)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55318
Akkor a lényegben egyetértünk. Azon ne vitatkozzunk, hogy én a Lorentz-elvben gondolkodom, te pedig a specrelben.
Előzmény: mmormota (55317)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55317
"Azt állítom, hogy a harmadik rendszer bármely időpontjában ha leállítjuk a két órát, a mozgó óra mindig kevesebb időt fog mutatni az álló órához képest.
Ezt tartod ugye hibásnak?"

Nem, ez jó.

Ezt tartom hibásnak, mert ütem változást említ: "majd később egyre lassúbb ütemben fog járni"
Előzmény: cíprian (55315)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55316
Természetesen a kitérő egyenesen végez v állandó sebességű mozgást az óra, de talán felesleges volt így precízkednem.
Előzmény: cíprian (55315)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55315

Egy harmadik rendszerből nézve van egy álló óránk és az álló órához képest kitérő mozgást végző v állandó sebességű óránk. Az órákat akkor hangoljuk össze azonos időpontra, amikor a két óra legközelebb van egymáshoz. Azt állítom, hogy a harmadik rendszer bármely időpontjában ha leállítjuk a két órát, a mozgó óra mindig kevesebb időt fog mutatni az álló órához képest.

Ezt tartod ugye hibásnak?

Előzmény: mmormota (55314)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55314
Érthető volt csak hibás. Azért szóltam hozzá.
Előzmény: cíprian (55313)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55313
Tömören, három sorban fogalmaztam, az evidenciákat nem írtam le, azt gondoltam érted. Leírom hosszabban is, ha nem volt érthető.
Előzmény: mmormota (55311)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55312
Pörgették, oszt elszakadt a madzag, na.
Előzmény: Törölt nick (55307)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55311
Ha olyan rendszerben írod le a dolgot ahol a középponti óra áll, akkor a kerületi óra végig lassabban jár és ennek mértéke semmit sem változik ha elhagyja a körpályát és a korábbi kerületi sebességet tartva egyenesen megy tovább. (vagy akárhogy girbegurbán, de tartva a sebességet...)

(a keveredés elkerülésére nem árt világosan megkülönböztetni az ütemet a lemaradástól, egy változatlan de lassabb ütemben járó óra fokozatosan növekvő lemaradást hoz össze)
Előzmény: cíprian (55306)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55310
Szerintem ő tényleg biokémikus. Van 1-2 cikke a web of science adabázisban.
Előzmény: Törölt nick (55293)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55309
Ezzel egyetértek. Dehát minden energialeadás kvantumos. Messzire vezet ez a kérdés.
Előzmény: Törölt nick (55307)
pint Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55308
"Továbbá az iszugyi-féle epepe agymenés is előbukkan valamilyen formában:D"

great minds think alike
Előzmény: Törölt nick (55293)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55306

Egy harmadik rendszerből nézve az egyik óra áll, a másik óra kitérő mozgást végez.

Szerintem kimutatható, hogy a mozgó óra a harmadik rendszer bármely időpontjában kevesebb időt mutat, amint elhagyta a körpálya sugarát.

Előzmény: mmormota (55305)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55305
"majd később egyre lassúbb ütemben fog járni"

Nincs ilyen. Az egyik pillanatnyi sebességéhez választott inerciarendszerben a másik egyformán lassabban jár, nem változik az ütem mértéke.
Előzmény: cíprian (55303)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55304
Ha leíró rendszert váltasz, a másik rendszerben lehet ugrásszerűen más az idő - ez nem különösebben meglepő.

Segít megérteni a dolgot a következő:

Ha specrelben maradunk, a körpályán haladó tárgyhoz nem köthető leíró rendszernek, mert nem lenne inerciarendszer. Az viszont megtehető, hogy választunk egy az érintőleges sebességnek megfelelő inerciarendszert, majd bizonyos gyakorisággal mindig egy újabbat.

A következő érdekes dolog lesz ilyenkor:
- minden így választott inerciarendszerben a középponti óra _lassabban_ jár
- minden áttérésnél az új inerciarendszerbe a középponti óra x irányban előrébb ugrik, és ezzel az ideje is előrébb ugrik
- az ugrások miatt fog egyre többet mutatni, azzal együtt, hogy minden rendszerben lassabban jár

:-)

Ha egyszer csak úgy döntesz hogy többet nem váltasz leíró rendszert mert tovább már nem kanyarodsz és ezért erre nincs szükséged, akkor marad a középponti óra lassabb járása, ugrás meg nincs több.
Előzmény: Törölt nick (55302)
cíprian Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55303
Jól látod addig, míg körpályán van a test. Amint elhagyja a körpályát a test, az elhagyás első pillanatában azonosak lesznek az órák járásai, majd később egyre lassúbb ütemben fog járni a körpályát elhagyó óra az origónál maradóhoz képest amiatt, mert kitérő egyenesen halad a test.
Előzmény: Törölt nick (55302)
emp Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55301

Indoka?

Szerinted talán távoli órák eltérő járása nem állapítható meg elfogadható pontossággal távolról?

 

ezt írtad, aztán valamit, ami mintha ellent mondana ennek.

de lehet, hogy csak félrenéztem valamit. bocs, ugrálok itt a topikokban, mikor idejutok.

Előzmény: Törölt nick (55299)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55300
Ha a feltételezett dvag részecskéknek az a tulajdonságuk, hogy vagy elnyelődnek vagy tovább mennek változatlanul, de sose pattannak vissza, akkor nincs forgatónyomaték a ventilátoron.

A nyomó garvitáció ötlete nagyon régi. Szinte azonnal elvetették, mert minimális utánagondolással kiderült, hogy fékeznie kellene a bolygók pályamenti mozgását. Ezt sajnos Astrojannak lehetetlen elmagyarázni - nem különösebben fogékony az érvekre.

Marad a medve toronyórával a nyakában.
Előzmény: Törölt nick (55296)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55298
Kellene nekik? :-)
Sok minden van a világon ami nagy és erős, de nem forgat csillárventilátort. :-)
Előzmény: Törölt nick (55296)
mmormota Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55297
Ez annak idején egy hosszú vitában egy erős érv volt, amire Astrojan nem tudott értelmes választ. Most már csak utalni szoktunk rá, olyan mint a medve.

Astrojan álláspontja röviden: a GPS órák csak látszólag járnak máshogy, ha lehoznák őket, kiderülne hogy valójában ugyanazt mutatják mint a földi órák. A velük való kommunikáció pedig nem meggyőző, mert a látszat része.

A szóban forgó érv pedig ez volt: a GPS órák sietnek. Küldözgetik le folyamatosan az állásukat, és mára olyan sok eltérést szedtek össze, ami már több mint a jelek futási ideje. Tehát mondjuk azt látjuk, a gps óra delet mutat mikor a földi órákon még nincs dél.
Ezt nagyon nehezen lehet ráfogni a látszatra... :-) Ha ugyanis Astrojannak lenne igaza, akkor valamivel a földi dél előtt olyat látnánk (valóságosan látjuk!) ami Astrojan szerint a valóságban még nem következett be.

Ezt persze ő is érti, és nem tud rá mit mondani. Erősebb a előítélete, mint a logikája: olyan erősen hisz abban hogy ez lehetetlen, hogy bezárkózik, nem hajlandó a dolgot végiggondolni. Abba menekül, hogy biztos tévednek valahol akik ilyeneket állítanak.
Előzmény: Törölt nick (55294)
emp Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55295
pedig az 55290-ben mintha te is pontosan erre utaltál volna!?
Előzmény: Törölt nick (55294)
Törölt nick Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55293
Én csak most néztem meg a honlapját tüzetesebben. A DVAG a yin-yang fotonjaival még hagyján, emberünk már a neutronok létezését is tagadja. Továbbá az iszugyi-féle epepe agymenés is előbukkan valamilyen formában:D csak azt tudnám, hogy a biokémiás e-mail címét honnan lopta, lehet rendszergazda vagy karbantartó?
Előzmény: NevemTeve (55278)
Gergo73 Creative Commons License 2009.05.31 0 0 55292

A kérdés arra vonatkozik, hogy szerinted lehetséges-e, hogy amikor megkapjuk a GPS órától azt a jelet, hogy "12:00", akkor a GPS órán ne lenne még dél?

 

Ezt ki kell szedni piros nagybetűkkel, hogy Astrojan is értse.

Előzmény: ivivan (55288)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!