Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2009.03.18 0 0 1576
Szasza!
Marketing ötlet:hívd meg kecsisimizésre helyi ovit, sulit. Program :a simizés, kecskefejés,sajtgyártás.
továbbit holnap a honlapomon.
Előzmény: szasza57 (1575)
szasza57 Creative Commons License 2009.03.18 0 0 1575
Én csináltam..lefagyasztva kiteszem fadeszkára..spejzban hűsön lassan felolvad.
.pár napig forgatom..csodásan tovább érik és szárad rendesen..de nem ám, mint nyáron..teljesen reszelhető igy a sajtom..van ami épp olyan hullámos és barna kérgű..mint a Terek könyvben..amiből csináltam.

Ha a párom fel nem falja..még fél volt este..lefotózom.
Sajtos rudat és sajtos pogácsát csináltam belőle.
Isteni íze van.!
Tegnap észrevettem: Te jártál a cikkeimnél..találtam egy értékelést tőled.
Köszönöm!
Sajnos kevés időm van irkálni..
Ez a Terek könyv egy csoda.. érthető és egy évnyi alapok..után csodás lehetőségek tárháza.
Csak ki kell találni..melyiket hova pakolom érni..volt Kútban..hűtőben..pincei virtinben..speizban..

Az idén félek..sok tejem lesz..és félek..megveszik-e majd., tavaly csak a család ette...de dolgozom rajta...
9 anyám lesz.
Alapozok..szóbeli beszélgetésekkel..helyi újságban a kecsketejes cikkem elküldtem..márc. végén kéne megjelenni....
Februárban a csicsókás benne volt..alapozni..mégsem kezdhet az ember önreklámmal!! hihii..
Terek könyv : http://morokonyv.hu/Sajtvil%C3%A1g%20(Juh-%20%C3%A9s%20kecskesajtok)/14404/8/51
Előzmény: elefada (1572)
elefada Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1574
Kicsit elkeseredtem! Akkor ebből nem várható valami jó kis büdös sajt? Romlott? Kidobós?
Előzmény: sajtosferi (1573)
sajtosferi Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1573
Szia elefada

Szóval.
Az alapsajt elkészítése az első felismerés arra, hogy valaki elmondhassa magáról, hogy jó, jó, de még igen keveset tudok a sajtkészítésről.
Az érlelőszekrényt nagyon sokfele használják. Az a szekrény(hűtő) egy kicsit másabb, mint egy borhűtő! Azokban a hőmérsékleten és páratartalmon kívűl a légcsere intenzitását is tudják szabályozni. Nálad a szükséges páratartalom kicsapódik a sajt felületére a légcsere hiányában - amivel plussz vizet kap - ahellyett, hogy szintentartaná az alapsajt víztartalmát. Ezt a szabályozást egy időzitővel és fordulatszabályzóval ellátott rendszer végzi. Nem tudom, hogy ezt hogy lehet megoldani az esetedben,de csak ez lehetne a megoldás.
Magyarúl, a magas relatív páratartalomra azért van szükség, hogy ne csökkenjen a sajt víztartalma.
A sajtokról annyit, hogy azért nem tud csak egyféle mikrobatörzs megmaradni az úgymond normális körűlményektől eltérően, mert a felületre kerülő ujabb és ujabb vizpára megbontja a természetes egyensúlyt és a mikrobiális viszonyokat.
A túlsavanyodás ezeknél a sajtoknál nem akkora probléma, mint a félkemény sajtok esetén, mert itt kevésbé van szerepe a víz eltávolításnál a szinerézisnek, hiszen itt zömmel savanyú kazeinnel kell számolni, ahol már nincs hidrolízis(a szemcsék már nem tapadnak össze), amit akadájozna a túlsavanyodás.
Előzmény: elefada (1571)
elefada Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1572
Üdv újra itt!
Már kezdett hiányozni fanyar humorod.
A jövőre vonatkozóan:olvastam valahol, hogy a ha elérte a sajt a megfelelő érettséget, fagyozni is lehet. Én idén ki fogom próbálni, hogy télen se maradjunk sajt nélkül . Gondolom, inkább a natúrokkal működik.
Előzmény: szasza57 (1568)
elefada Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1571
Szia viztamás!
Kipróbáltam tálban a konyhasót, nem volt sikerélményem.
Leellenőriztem a páramérőt, jól működik, marad a nyitogatás, amit az elején hanyagoltam, de mióta sajtosferi írta, intenzívebben csinálom. Ennek ellenére 86 alá nem tudom leszorítani, éjszaka meg kiakad, mert csak 90-ig tud mérni.
Előzmény: viztamas (1565)
elefada Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1570
Lemaradt: 1. kép első kísérlet
2. kép második kísérlet kb. szerintem ezt jókor mertem.
Harmadikat is fogom készíteni hamarosan, jobban figyelve a szárításra és levegőztetésre.
Előzmény: elefada (1569)
elefada Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1569
Köszönöm sajtosferi!
Fahamus kidobva, a mai helyzet a natúrokról.
1 kisérlet
2.kisérlet

Az illatuk határozottan közelít a "ladányi büdöske"hez /összefut a számban a nyál/, de a látvány kicsit visszataszító.
A brevit felismerem /sárga, barna/ a kék nem tudom mi, talán penicillin?
Érintőleges volt csak ez a téma, de az megmaradt bennem, hogy szürke, fekete nem jó. Pedig ezen vannak szőrös szürke genotrikumok.Igaz eddig csak az első kísérleti alanyon amit későn mertem ki, azt hiszem túlsavanyodott. Nem bírtam megállni, megkóstoltam. Már nem savanyú,sajtosodik, sajtosodik. Nem igazán tudom leírni az ízt, trapistán nőttem fel, de határozottan kellemes, hosszan ható íz marad a számban.
Mi a véleményed, lesz belőle valami a szürke szőrök ellenére? Az mitől van?
Előzmény: sajtosferi (1566)
szasza57 Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1568
sZIASZTOK SAJTKIKEVERŐK!

Hiányoztatok.
De se tej..se sajt..eddig bírtam.

3 kicsi gidám lett a múlt héten, a múlt tavaszi csajoktól.
A régi anyák már mint a buritó kosár jobbról-ballról..de nem szülnek
Szóval vettem tegnap tehéntejet..Kék Blú..sajt készűl.
Ami annak a bolti ára..tán igy megérte a vétel..6 lit. tejből alig valami..nyersen kb 40-50 dkg lett..még nem mértem..sajtolni raktam tegnap este.

Várom a szezont..és nagy saram van!!
Kriszta itt vagy??..hónapok óta lógok neked..kefírgomba ügyben.
Eltrehánykodtam 1 hónapra..azóta meg elveszett a címed..eltüntették a dobozt !!
Kérek címet!..a NYUSZI ki akar menni!!..tojni.postán..
misikt Creative Commons License 2009.03.17 0 0 1567
Sziasztok!
Egy ismerősöm rendelt CHY-MAX Plus oltót, literes kiszerelésben, de a felétől szívesen megválna. Csongrád megyében lesz a cucc, ha megérkezik. Lehet, hogy elfelejtek erre járni, úgyhogy akit érdekel, inkább publikus címemen jelezze.
sajtosferi Creative Commons License 2009.03.14 0 0 1566
Helló elefada

Önmagad megtaláltad a választ a problémára. Szerintem a technológiánál leírtuk, hogy kiszedés után 20°C 24-48 óra, majd 14-16°C intenzív (vetillátoros) felület szárítás 24-48 óra a sajt állagától függően, majd érlelés 10-12°C-on. A régebbi sajtoknál amit készítettél valószínűleg le tudott csökkenni a vízaktívitás (leszáradt a felület). Most hiába szórtad rá a faszenet, a sajt magas víztartalma és amagas kűlső páratartalom közömbösítette a faszenet. A fehérje bontó baktériumok így megtudtak telepedni és hát tették a dolgukat.
Amúgy büszke vagyok rád!
Előzmény: elefada (1564)
viztamas Creative Commons License 2009.03.12 0 0 1565
szia!

a rendszer küldött automatikusan (angol szöveggel, ha jó sejtem, amiért jelentkeztél a körösladányi eseményre), majd beállítom rendesen.

ez a páratartalom nehéz dolog, pár napja kutatom a netet, úgyanis megirígyeltem az érlelőberendezésed. :) ez a legnehezebb része a dolognak. ezek az eszközök nem igazán pontosak, de simán lehet, hogy 90-95% feletti rel. páratart. van odabent, mivel a hőmérséklet is relatív magas és a sajtok is folyamatosan párolognak. csak szellőztetni lehet. vagy valamilyen vízmegkötővel elvonod a felesleget. első körben konyhasóval próbálkoznék, az nem durva. sokfajta só van van, amit ilyen célra használnak, de én nem raknám a sajtjaim mellé ezeket... tudod vannak azok a kis golyócskák a pici papírzacskókban. cipőkbe, elektronikus dolgok mellé szokták rakni, hogy elvonja a párát. ilyesmi kellene, de az élettani hatásukat nem ismerem.


a villanyszámla a szellőztetések miatt lesz magas? amúgy szerintem a rendszeres szellőztetés ajánlott mindegyik sajtnál.


üdv!
Előzmény: elefada (1563)
elefada Creative Commons License 2009.03.11 0 0 1564
Sajtosferi! Segítenél?
http://www.sajtkeszites.hu/ leírtam a franciasajt kisérletet.
Kérdésem ezzel kapcsolatban, mi lehet az oka annak, hogy a sózott fahamuval szórt
sajt,mindkét készítés, elfolyott a teteje? Azt olvastam, ez akkor történik, ha a csöpögtetésnél megfázik.De akkor a simákon ez miért nem jelenik meg?
Gyanítom hogy inkább a páratartalom volt sok a fahamusnak, a többinek nem.
Januárban készítettem simán oltósan merítve sajtot, amit szintén sós hamuval szórtam, mára már kökemény, penészmentes egészséges kérge van.
Az is lehet az ok, hogy még nem volt beszáradva, izzadt, miután beszórtam?
1. kisérlet
2. kisérlet
januári
elefada Creative Commons License 2009.03.11 0 0 1563
Viztamas!
Küldtél megerösítő emailt?
Más.
Egyébként reggelre mindig kiakad a páramérőm , mert csak 90-ig mér.
Pedig már a vizes dolgokat kivettem belöle,persze készülnek az ujjak is azok is párásítanak.
6*7* szellőztetek, de 85 alá nem tudok lemenni, tartok tőle, hogy kicsit sok lesz a páratartalom meg az áramszámla is.
viztamas Creative Commons License 2009.03.10 0 0 1562
szia!

el tudom postázni, más is kért belőle, úgyhogy most jelen pillanatban 30 ml van.

írd meg a címed e-mailben.

üdv!
Előzmény: bella1222 (1559)
elefada Creative Commons License 2009.03.08 0 0 1561
Pára és hőmérséklet mérővel.



Több fajta van, műszaki boltban keresd, ez 3000 Ft körül volt.
Parajd, sóbányában vettem én is sótömböt 2 éve.
Előzmény: krezidiesel (1560)
krezidiesel Creative Commons License 2009.03.07 0 0 1560

Mivel méred a páratartalmat, hol és mennyiért vetted?

 

Más!

Sót nagytételben (két-három mázsa) hol érdemes venni?

Jó lenne nem Mo-gon...

Szlovákia, vagy Románia, esetleg Ausztria?

Leginkább "termelői" érdekelne, amiben nem matattak.

Tudom paranoiás vagyok, járok kezelésre...

:-))

Előzmény: elefada (1558)
bella1222 Creative Commons License 2009.03.07 0 0 1559
Engem is érdekelne. Nem tudom tudnád e postázni!
Előzmény: viztamas (1552)
elefada Creative Commons License 2009.03.07 0 0 1558
Szia!
Fiamtól kaptam szülinapra.
Tegnap üzemeltem be, már tuti biztos hogy lesz...valamikor camembert!!!!!!!!
A hőfok 7-13 -ig szabályozható.
A páratartalom alapból 50 egynéhány, tegnap betettem egy nyitott beföttes üveget vízzel, meg a sajtokat, 70 re felment, vizes ruha lapos tányérban víz, ma már 86-nál tartok. Alakul ez.
Feladat:megfelelő méretű műanyag peremes tálca a rekeszek helyett,rá rács, tálcákba víz, s mehet a rácsra a sajt, 90-95 páratartalomban.
Páratartalom szabályozós borhütő 200 felett van, de az sem ezen működik.
Tökéletesen megfelel a sima borhűtő ezek szerint, csak az a lényeg, hogy a hőmérséklet szabályozható legyen.
Előzmény: viztamas (1557)
viztamas Creative Commons License 2009.03.07 0 0 1557
szia elefada!

szépek a sajtjaid!

jól látom, hogy újítottál egy borhűtőt? :D

mesélsz róla?


üdv!
Előzmény: elefada (1555)
Veha Creative Commons License 2009.03.07 0 0 1556
Szia Elefada!
Gyönyörűek és kívánatosak...
Előzmény: elefada (1555)
elefada Creative Commons License 2009.03.07 0 0 1555
Sziasztok!
Netezni ugyan nem tudtam 3 hétig, de azért alkottam ám!


Veha Creative Commons License 2009.03.06 0 0 1554
Szia! Érdekelne engem is...
Előzmény: Soxem (1537)
In Corde Solis Creative Commons License 2009.03.05 0 0 1553
Szia!
Köszönöm, megnézem vegyiáru boltban, ha esetleg nem kapnék, akkor majd szólok. :-) Eddig mindig nyers kecsketejből készítettem sajtot (vagyis csak 1 éve foglalkozom vele), remélem így is ugyan olyan lesz, köszi.
Előzmény: viztamas (1552)
viztamas Creative Commons License 2009.02.26 0 0 1552
szia!

itt van egy leírás:


www.sajtkeszites.hu/hir/2008/09/01/kalcium-klorid-oldat-keszitese

én a józsef körúti azúrban vettem, 1 kg ~ 1000 ft, de szívesen adok neked, soha nem fogom elhasználni... :)

üdv!
Előzmény: In Corde Solis (1550)
Soxem Creative Commons License 2009.02.25 0 0 1551
Közel mind, azt írja: 0,05% marad benne.
Előzmény: y*4 (1549)
In Corde Solis Creative Commons License 2009.02.25 0 0 1550
Tudnátok segíteni, hol lehet Bp-en Kalcium-kloridot kapni (gyógyszertárakban kérdeztem, de csak hülyén néznek rám)? Úgy tudom, csak elég nagy kiszerelésben van, ha valakinek lenne eladó, szívesen megvenném...
köszönöm!
y*4 Creative Commons License 2009.02.25 0 0 1549
Nos, engem tutira érdekelne! :-) Mennyi zsírt lehet ezzel kiszűrni (%) ?
Előzmény: Soxem (1537)
titania40 Creative Commons License 2009.02.23 0 0 1548
Sziasztok!

Azon kérdésem lenne, hogy a Brie-típusú sajt készítésével érdemes-e otthoni körülmények között kísérletezni. Milyen kultúra használatos (vaj?, penészkultúra kell hozzá, vagy esetleg mindkettő?). Elkészítésének menetét le tudná írni valaki?
viztamas Creative Commons License 2009.02.22 0 0 1547
igen, egyelőre csak tehéntejjel dolgozom.

és megint igen, a lehel piacon vettem. :)
Előzmény: leraa (1542)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!