Keresés

Részletes keresés

Sarawak Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24574

Sziasztok!

 

Tanácsot szeretnék kérni teljesen laikusként.

 

Rendeltem Kínából bambusz magokat kísérletezésképpen. :)

 

A hozzá adott utasításban azt írják, hogy elültetés előtt 3-4 órán keresztül áztatni kell hipermangán 0,3%-os oldatban, hogy fertőtlenítsük őket.

 

Régen még lehetett kapni hipermangánt, de ma már a gyógyszertárak csak receptre adják ki és nem tudok szerezni.

Megpróbáltam egy nagy kertész áruházban, mit tudnak ajánlani helyette. Adtak egy 20g-os Dithane M45-öt, hogy ez jó lesz helyette, de azt mondták, hogy az adagolásban nem tudnak segíteni, próbáljak meg az interneten utána nézni. :)

 

Tudnátok segíteni, hogy hény grammot oldjak fel mennyi vízben a magok fertőtlenítéséhez?

Előre is hálásan köszönöm!

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24573

Köszönöm.utána néztem a bársonylégynek,nem okoznak kárt a fáimon.

Előzmény: Jani71 (24571)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24572

Jó lenne kideríteni mik ezek a lokális elhalások, Y- elágazás egyik csúcsa hervad, sötétedik a kéreg a másik elágazás üde friss, egyenlőre.

Előzmény: alfi13 (24559)
Jani71 Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24571

Kerti bársonylégy (Bibio hortulanus).  Vagy Tavaszi bársonylégy (B. marci).

Előzmény: Törölt nick (24569)
C20NE Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24570

Szerintetek az ilyen hideg nedves idő mennyivel késlelteti a kórokozók megjelenését? Később kezdenek rajzani vagy nem függ az időjárástól? Répalégy, reteklégy, hagymalégy....stb.

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24569

Sziasztok!egy kis segítséget kérnék.ez a fekete rovar rendesen rajzik!mi ez?kell ellene védekezni majd?elöre is köszönöm,szép napot!

beetee Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24568

A bokor igen, a termés nem.

Ha már penészgyepes a bogyó, abból nem lesz értékelhető termés.

Előzmény: marmande (24563)
Lonesome Rider Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24567

Erre én is gondoltam de az egész bal oldali ágat le kellene nyesni.Viszont nem vagyok biztos benne hogy magában a növényben úgy cuzamme van benne a kór.

Előzmény: halmoore (24565)
Lonesome Rider Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24566

Ime a kép:

A szomszédomnak évek óta a s barack fája szépen kivirágzik aztán az egész fa egyszerűen lefonnyad.De minden évben újra kezdi.

Előzmény: halmoore (24558)
halmoore Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24565
... levágjam a beteg részt és ha igen hol??
Előzmény: halmoore (24564)
halmoore Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24564
...akkor nálam is gutaütés lehet??

Előzmény: alfi13 (24559)
marmande Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24563

Sziasztok!

 

Az egresemen már megjelent a lisztharmat, a bogyókon is. Ha most elkezdek védekezni felszívódóval, akkor még rendbe jöhet?

pacsepa Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24562

Elfelejtettem írni, hogy a balatoni Alex fámon s levelek zsárán ugyanúgy ott vannak a piros bibircsókok. Azaz megerősítem amit korábban írtam: no para!

Előzmény: zerger88 (24560)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24561

Szép nevük van. ;)
Lényeg, hogy természetes részei a levélnek, nem kell vele foglalkozni.

Előzmény: zerger88 (24560)
zerger88 Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24560

Megvan hogy mik ezek:
Facén pont erről volt  szó az egyik csoportban

Ezek a piros gumók: extraflorális nektáriumok.

Előzmény: zerger88 (24408)
alfi13 Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24559

Ez lehet hogy a Kajszi gutaütése amit egy baktérium és egy gomba is okozhatja. A moníliánál először a virágok kezdenek elszáradni és csak utána fonnyadnak a levelek. Nincs rá gyógymód ha ez a betegség támadta meg  a fát. De ha képet tennél föl az egyértelmübb lenne.

Előzmény: Lonesome Rider (24557)
halmoore Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24558

Hasonló kérdésem lenne nekem is! A sárgabarackom 3 x kapott Topast még is így néz ki. A hideg előtt semmi baja nem volt tegnap vettem észre ! Nem tudom eldönteni mi baja lehet!!??

Előzmény: Lonesome Rider (24557)
Lonesome Rider Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24557

Szevasztok!

 

Sárgabarack.

A fa egyik oldalágán elfonnyadtak a levelek míg a másik felén a fának teljesen normális a termés és a levél.

Monilia?

krétosz Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24556

50 % esztétikai,gyümölcsöt nem bántja.

 

Nagy fokú fertőzésnél (ha korábban elmaradt),azért kell néhányszor védekezni (akár nyáron is,ha már előrehaladott állapotban van a fertőzés),de a barack simán beérik ill. megnő. 

Előzmény: smorgasbord (24552)
alfi13 Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24555

Szerintem most az eső és hideg idő után érdemes permetezni de a Score mellé tegyél valami kontakt szert is pl Dithanet.

Előzmény: smorgasbord (24554)
smorgasbord Creative Commons License 2017.04.21 -1 0 24554

Köszi!

 

Az a helyzet, hogy egy kicsit később kezdtem el a védekezést, így már megjelent a leveleken a tafrina, de nem olyan vészes, a levelek talán 40%-át érinti. Volt már rosszabb is.

Ilyenkor érdemes még május elejéig hetente egyszer kifújni a Score-t vagy már mindegy?   Laikusként úgy gondolom, ha még kifújom, akkor vissza tudom szorítani a fertőzött levelek számát, de lehet, hogy rosszul gondolom.

Előzmény: alfi13 (24553)
alfi13 Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24553

A termést nem viszi csak az a probléma hogy a beteg levelek lehullanak és a fa energiáját az új levelek képzésére fordítja nem a gyümölcsök érlelésére. Mindenképpen védekezz ellene és lombtrágyát is tegyél a permetléhez. Pl Wuxal Szuper-t

Előzmény: smorgasbord (24552)
smorgasbord Creative Commons License 2017.04.21 -1 0 24552

Sziasztok!

 

Az őszibaracknál a tafrina csak esztétikai gond vagy a termést is viszi?

alfi13 Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24551

Elég nagy vihart kavartam itt a hozzászólásommal de mint már írtam tavaly volt egy ágam ahol a levelek fonákján valamilyen rovar kártevőt fedeztem fől, amit én  atkának véltem de úgy látom ez levéltetű ahogy azt  "beetee" is írta sajnos a belinkelt német oldalt sem tudtam elolvasni mert a kritikus szavakat nem fordította a google. De a lényeg az hogy ez nem tápanyaghiány nem lisztharmat és nem gyomírtózás ezért én azt ajánlom ha tudsz szerezni Vertimec-et akkor azzal permetezd le mert előkerestem a tavalyi permetezési naplómat és abban én ezt használtam és mivel az az atkák és levéltetvek ellen is hatásos a probléma megszünt. Ha ez nincs akkor talán Mospilant próbáld meg.

Előzmény: Levente Patkó (24548)
beetee Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24550

Ha csak alattuk volt gyomirtózva, és nagyjából jó technikával akkor a szinte kizártnak tartom a szelektív ágelhalás-szerű tünetet.

A gyomirtónak abban az esetben az egész növényre kiterjedő hatását kellene látni.

 

Én egyébként hagytam volna ezeket az ágakat is még pár hétig figyelve, hogy nem terjed-e ebből a törzs irányába a nyavalya. És nem képes-e egy széles hatásspektrumú kezelés hatására egészséges leveleket hajtani.

 

Fogalmam nincs pontosan, hogy mi lehet, de a tippjeim:

-tényleg lisztharmat volt, ami a rügyben telelt át és az elhúzódó hideg idő miatti lassú növekedés és még a burokban töltött idő miatt nem sikerült megelőzni. A leveleket kis korában deformálta, aztán utána levitte nagyját az Amistar, mert már nincs rajta összefüggő penészgyep. (meg kéne dörzsölni a pár levelet, és megszagolni. Van-e gomba szaga?)

 

-valami vírusos torzulás, ami valahol befertőzte az ágat (ellentmond, hogy több ág is érintett, és van egészséges is...) és a tavaszi gyökérnyomás miatt csúcsirányban terjedt el

 

-ugyanez baktériummal.

 

-más valami, ami szelektíven egy-egy ág egy bizonyos pontjától felfelé képes ilyen tünetekre...

 

Amit még észre lehet venni, hátha másnak segítség: a levél fő ere mellett néhány helyen vannak sötétebb foltok (lehet egyébként fajtajelleg is). A kipattant rügy alsóbb leveleinél és egy virágnál is a levél- és virág-szárakon feketés-vöröses elhalt, nekrózisos részek.

Előzmény: pacsepa (24549)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.21 0 0 24549

Látod ez lehet oka!

Ha nyár végén permeteztetek, akkor annak másodlagos tünetei átszűrődhettek erre az évre.

Amikor anno nyár végén, vagy ősszel kifejezetten kiirtási céllal permeteztem akácot, bálványfát, akkor azok elsőre nem pusztultak ki (ezután váltottam módszert, a fa törzsébe injektálását a gyomirtónak).

Következő évben újra hajtottak, de hasonló csökevényes pöndörödött levelekkel. Ha hagytam, néhány hónap alatt erőre kaptak, kiheverték. Az érzékenyebb gyümölcsfánál ez egyáltalán nem biztos.

 

A totális gyomirtó szerekre általában rá is van írva, hogy fiatal faültetvényekben nem szabad használni, mert a törzs kérge nem elég vastag, hogy védje a fát. Lehet, hogy ez fajtánként is függő, körte (a Te fád asszem az) lehet hogy érzékenyebb.

Előzmény: Levente Patkó (24547)
Levente Patkó Creative Commons License 2017.04.20 0 0 24548

Én sem tudom már követni, h ki-kivel van, de ha ez nekem szólt természetesen senkitől nem várok el hasonlót sem, és minden hozzászólást, linket köszönök.

A képeken azok az ágak szerepelnek, amiket a nagy ijedségben levágtunk, nehogy tovább terjedjen a baj. Az ágak döntő többsége teljesen normálisan fejlődik, míg néhányuknál egy jól behatározható pont után ezek a kis, torz levelek fejlődnek csak, abból is kevés. 

 

1-2 héten belül tudok ismét visszamenni új, jobb minőségű fényképeket készíteni, hátha az segíthet a meghatározásban, illetve az eddig olvasottak alapján megpróbálom elkezdeni kezelni a fákat.

Mégegyszer köszönöm mindenkinek aki időt szánt rám!

Előzmény: szicsu1007 (24538)
Levente Patkó Creative Commons License 2017.04.20 0 0 24547

Itt vagyok, bocsánat.

 

Gyomírtózva utóljára nyáron volt alattuk.

Új infó: Topsil-M-met is kaptak már idén a fák

Előzmény: Ali-bá (24539)
Antisystem Creative Commons License 2017.04.20 0 0 24546

Ez körtelevél-gubacsszúnyog. ( dasineura pyri ). Állítólag csapadékos időben szaporodik fel a kártétele...

Itt már tárgyalták:

http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=account/customer_support/posts&topic_id=14084

csak az a baj, hogy az ebben szereplő 2 szer közül ma már egyik se létezik. (Bi58 és Talstar)

itt az 5. kép:

http://www.farmit.hu/sites/default/files/documents/agroforum/GyulaineGaraiA_2013mar.pdf

 

 

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (24536)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.20 0 0 24545

Szerintem is tetű és szárnyasok.

Előzmény: beetee (24537)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!