Keresés

Részletes keresés

ZV100 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 13602

Nagyon ötletes!

Én is így fogok tenni, tetszik az ötlet, bár nem egyedülálló, Ed Currie a Carolina reaper (chili paprika) nemesítője is így tett, HP22B HP=high power 22=cserépszám B=növény  (két növény volt egy cserépben).

 

Előzmény: 55judit (13601)
55judit Creative Commons License 2020.08.03 0 0 13601

Jó az úgy ha nem ismerjük a régebbi elnevezését. Nekem is vannak fajta megjelöléseim Pl. Főkajári, Siófoki fekete, Kurdi féle barba, vagy az alakja után Batyu. :). Van fórumtársunk aki a lelőhely utcájának a kezdő betűi, és a házszám megjelölésével látja el az új szerzeményeket. Pl. AM49. :)

Előzmény: ZV100 (13600)
ZV100 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 13600

Utcanév után azonosítom én is őket (van Babits Mihály úti, Örösi úti) :D

Előzmény: 55judit (13599)
55judit Creative Commons License 2020.08.03 0 0 13599

Az a fajta, ami ha nem veszed le ilyen korán, érettebben sokkal zamatosabb. Sőt, nem cefésedik, nem rohad le, ha fent hagyod érés után, egy bizonyos mértékig megaszalódik. Nagy kedvencem, benne van a top 10-ben. Ismerem Keszthelyi barna, Kurdi Laci féle néven, és van még 2 bokrom amiről ültetéskor nem tudtam milyen lesz csak rábeszéltek hogy feltétlen ültessem el mert mennyi finom. Így aztán most van 4 barna fügém, ízre, állagra, termőképességre teljesen egyformák, talán az egyik kicsit nyúltabb alakú.

Elnevezheted magadnak mint ahogy a most névről ismert fügéknek is régebben ugyanígy adott valaki nevet.

Mi, fórumtársak is szoktunk nevet adni számunkra ismeretleneknek. Mondok egy példát, a Ninovarga (régebbi fórumtárs) által elnevezett Zöld fán aszalódó, Lopótök, Néni füge, Kori lila és Szivar füge névvel is terjedtek már el fajták. Van amiket ilyen a neveken növényáruda is kínál.

Előzmény: ZV100 (13597)
beetee Creative Commons License 2020.08.03 0 1 13598

A Saroltai utcai fajta.

Több száz fajta van... így elég lehetetlen megmondani egy nem éppen jellegzetes fügéről, hogy melyik lehet...

Ha finom, és nagy termésbiztonságú szaporítsd!

 

Előzmény: ZV100 (13597)
ZV100 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 13597

Melyik fajta lehet?

Szép nagy bokor tele másodterméssel.

sörológus Creative Commons License 2020.07.31 0 1 13596

 

 

Párszor volt róla szó, hogy mennyit számít a termőhely, termőtalaj. Itt egy példa, "anya és lánya növény" a bal oldali tömött, édes, a jobb oldali 1,5x nagyobb súlyra, közepesen édes. Nyilván utóbbi több esőt is kaphatott, ez az egyik oka a különbségnek, a másik hogy 200 km-re van egymástól 2 tő.

 

 

PathosVerdesIII Creative Commons License 2020.07.31 0 0 13595

Én a belseje miatt gondoltam hogy Dalmatie, mert 55judit Főkajári fajtája (ami nagy valószínűséggel dalmát) nagyon így néz ki, nyújtott a belső ürege.

Előzmény: Berényi József (13594)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.31 -1 0 13594

Azért én nem vennék mérget rá, szerintem anduska6 Perettájához hasonlít jobban!

Előzmény: GSanyi52 (13593)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.07.29 0 0 13593

Köszönöm! Ez jó segítség nekem.

Előzmény: PathosVerdesIII (13588)
ZV100 Creative Commons License 2020.07.29 0 1 13592

150 gramm

Előzmény: j007 (13590)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.29 0 0 13591

Ami azt illeti még ajándékozni is szoktunk.

Kb. 4 m magasra nőtt fel és a hely ahová beültettük azt már kinőtte. 

Jó benne hogy folyamatosan van érett.

El is neveztem noszlopi Trombitásnak. / a család/rokonság között bolyongott generációk óta/

Nálunk rossz talajra került.

Talán egy jó talajon még nagyobbak lennének a termések.

Majd viszek az iskola társaimnak belőle és kíváncsi leszek hogy az ottani földekben hogyan terem.

Nálunk még soha nem fagyott el úgy hogy újra ki kelljen hajtania.

Idén talán a száraz tél miatt később kezdtek érni.

Tavaly nálunk is az ásózotton megaszalódtak a fügék és a rigók sem vették észre.

Ráadásul szép nagyra híztak és már nem volt kedv dzsemnek eltenni így egészben fagyasztottuk le tálcán.

Én is kívánom hogy dúskáljál a sok fajta között.  

Előzmény: 55judit (13581)
j007 Creative Commons License 2020.07.29 0 0 13590

ez lehet, vagy 150 gramm körüli, ha jól sejtem

Előzmény: ZV100 (13589)
ZV100 Creative Commons License 2020.07.29 0 0 13589

Mai gyűjtés

Levélzet hasonlít a brown turkey-re, de a termések sokkal nyúltabbak...

Valamint ráakadtam egy valódi óriásra, nem teljesen érett elsőtermés az utolsó darabok egyike amit elértem

 

Aki tudja milyen fajta lehet ne tartsa magában:)

PathosVerdesIII Creative Commons License 2020.07.29 0 1 13588

Szerintem ez itthon "dalmát füge" néven fut, nemzetközileg "Dalmatie".

Előzmény: GSanyi52 (13587)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13587

Tudom, nehéz meghatározni a képek alapján, de csak megkérdezném: Kaptam dugványnak való vesszőt és hozzá a termését. A mérete elég tekintélyes, a mellé helyezett telefon mutatja, a félbevágott darabokról készített fénykép a másik. Akitől kaptam semmit nem tud a fajtájáról. Talán valakinek van ilyen fügéje?

55judit Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13586

Többnyire igazuk is van. Amelyik fügének tetszik a kapott körülmény, elég napfény, elég tápanyag a földben, stb, az általában úgy terem, hogy minden levélnyél tövében ott a füge. De a nagyobb szemű fajtán kevesebb szem van, a kisebb szemekből több van. Egyiknél rövidebbek a levélközök, másiknál hosszabbak. Nekem van egy fajtám ami igen nagy szemű, de alig van első termése, mert nyáron a vesszők teljes hosszukban kihozzák a termést másodtermésként. Persze késő ősszel már nem érik be, de amiatt hogy megindulnak a szemek, nem tud első termés lenni. Méreg, de az íze és az állaga miatt nagyon szeretem, nem teszem ki bármilyen keveset is ad. Ne kérdezd a fajtáját, én neveztem el Főkajárinak. :) Idővel neked is lesz kedvenced.

Egy Szivar fügét  feltétlen szerezz be, itt is van több fórumtársnak. A dmkert is szokta árulni, de most nincsen. Na, ez az a fajta, amelyik sokak nagy kedvence. Az enyém is. Bal oldalt a keresőbe írd be hogy Szivar füge, és meglátod kiknek van. Biztos lesz aki tud vesszőt adni.

Előzmény: ZV100 (13583)
ZV100 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13585

Ez a terv!

Minél több fajtát kipróbálni, megkóstolni, és megtartani ami tetszik.

Idén először lesz termés brown turkey-n, már nagyon várom (breba-kat sajna lerúgta).

Chilizek kb 8 éve, a füge körül nincs akkora hype..

 

Előzmény: 55judit (13584)
55judit Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13584

Mindkettőt többen is nagyon jó fajtának tartják. Én csak a RdB-t ismerem, de semmi különlegeset nem látok benne. Annyi előnye biztosan van, hogy részleges elfagyás esetén terem. Ha tövig fagy, nem tudom. Én kísérletből egyszer alaposan visszavágtam minden ágát, ezt követően termett, csak 1 hónappal később érett mint beavatkozás nélkül. Édes, de a többihez képest elég jellegtelen íze van. Nálam. :)

 

Persze hogy szeretem én is olvasgatni mindenki tapasztalatát az egyes fajtákkal kapcsolatban, de már azt is tudom, hogy ugyanaz a fajta más körülmények között teljesen máshogy viselkedhet. Igénytelennek tűnik a füge, mert permetezés, metszegetés nélkül is bőségesen terem. Viszont többet terem az amelyik 6 órányi napsütésnél többet kap, mint amelyik 6-ot se. Sőt, amelyik 6-ot se, van hogy nem is terem. Van amelyik  bírja a félárnyékos helyet, de sem az íze, sem a színe nem ugyanolyan mint azé amelyik napfürdőzi. A tápanyagellátáson is sok múlhat és még sorolhatnám. Lehet hogy ami nálam jól terem, te nem lennél elégedett vele, és fordítva. Tehát jó meghallgatni másokat, de akkor is ki kell kísérletezni hogy nálad melyik érzi jól magát. Ehhez legalább 4 évnyi megfigyelésre van szükség. Ez saját tapasztalat. 

 

Amelyik tetszik vedd meg, próbáld ki. Majd vesszőket is kapsz. Ami nem válik be, le kell cserélni. 

Előzmény: ZV100 (13583)
ZV100 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13583

Értelek, nincs is ezzel baj.

Az a baj az árudákkal, hogy náluk mindegyik fajta bőtermő, fagyálló stb, engem a valós tapasztalatok érdekelnének, melyek azok a fajták amik beváltak.?

Ronde de Bordeaux, ill Violette de Sollies között vacilálok, milyen fajtát tudnál ajánlani ezeken kívül?

 

Előzmény: 55judit (13582)
55judit Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13582

Igen, vettem le egy kis vékonyka, alsó részről való vesszőt a Tihanyi kékről. Abból 3 db  kis dugvány lett,  és 2 gyönyörűen fejlődik. Nem rég nálam járt egy fórumtársunk. Elmondta hogy kirándult a családdal Tihanyban, és lefotózta az akkorra már-már szinte széttépett óvodai bokrot. Megmutatta. Már egy vastagabb 2-3 éves ág is le volt tépve róla. Nem vágva, ki volt törve. Ahhoz nem csak erő kellett, de fel is kellett mászni hozná a kerítésre hogy elérje. Döbbenetes milyen emberek vannak!

 

Sok bokrom ki lesz szedve, köztük a "legidősebb" - 5 év körüli bokrok is. Még most sem terem sok fügém, de így jövőre még ennyi sem lesz a maradék kisebb bokrokról. Ez az újrakezdés időszaka nálam. Ha csak részleges fagykár ér, az is terméskiesést okoz. De ha nem lesz erős fagy hanem én darabolok le ágvégeket, az azokról várható első és másodtermésekről is lemondanék. Sajnos most még számít. A jövőben már csak akkor tudok vesszőket ajándékozni ha ritkítani, vagy metszeni kell 1-1 bokrot. Ne haragudj!  

Előzmény: ZV100 (13578)
55judit Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13581

Ha az a 2 jegyű szám a nicked után a születési évedet jelzi akkor elárulom, sokkal idősebb vagyok nálad.  Na de nem téma, földtörténeti szempontból vizsgálva én is nagyon fiatalnak számítok. :)

 

Tehát ha védelem nélkül is elég a fügetermés, akkor had egyenek kicsit azok a madarak is. Én is csak addig sajnálom tőlük, amíg egymás között is el kell osztanunk a termést. De majd megnőnek az én kis  bokraim is. Én még fiatal vagyok, megvárom. :))

 

Nekem is van olyan fügém ami június vége felé, a másik július elején már érik,  ha az idő megfelelő számukra. Viszont ezeket a korábban induló fajtákat az újabban rendszeressé vált márciusi erős lehűlés mindig károsítja. Alig van, vagy nincs is első termés rajtuk.  Ez csalódás, de vigasztal az, hogy a későbbi fajták lényegesen zamatosabbak, és hajlamosabbak kisebb-nagyobb mértékben az aszalódásra is. Legalábbis én ilyen fajtákat gyűjtöttem össze. Ízélményükön kívül előnyös az aszalódó fajta azért is, mert ha elutazol, vagy bármi okból nem tudod leszedni az érett fügét, az nem rohad le ha megérett, hanem marad még nyugodtan a helyén egy bő hétig, és aszalódik szépen. Én akkor szeretem a fügét ha annyira érett, hogy már nem feszes a bőre.

Sok finom termést kívánok neked még őszig!

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13580)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13580

Helló!

 

Én is tettem CD lemezeket, de megszokták.

Mivel magas és bokros nem győzném tasakokkal.

Én örülök neki mert ez júniustól fagyokig terem. Elég szép nagyok.

Talán akkor gondolnék több fajtára ha fiatalabb lennék.

A telkünk nem túl nagy pár gyümölcsfa plusz  2 db 30-40 éves diófa.

Ráadásul mi nem vagyunk olyan szorgosak.

Előzmény: 55judit (13577)
ZV100 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13579

Kedves Azovan!

Mik a tapasztalataid a napolitanaval?

Beszereztem egyet, szépen fejlődik, következő szezonban remélem meg tudom kóstolni.

 

üdv

Előzmény: Azovan (12169)
ZV100 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13578

Kedves Judit,

A hozzászólásaidból nem derült ki, hogy sikerült-e vesszőt szerezned a Tihanyi kékről (óvoda), terveztem meglátogatni, de kihagyom...

Új vagyok a fórumon, látom, hogy a legaktívabbak között vagy, sok tapasztalattal:) Jelenleg három fajtám van, kettő vásárolt, és egyet kaptam.

Ha eljön az idő(dec vége), szeretnék pár vesszőt kérni Tőled (posta természetesen saját költségre), megosztanád milyen fajtákat termesztesz, kiemelve mondjuk a top 5- öt?

 

Köszönettel

Előzmény: 55judit (13200)
55judit Creative Commons License 2020.07.28 0 0 13577

Ha ennyire magas, nem lenne könnyű madárriasztót se felrakni rá. Legfeljebb az oldalára. Én régebben CD lemezeket cérnán akasztgattam a bokrokra. Sokáig hatásos, félnek tőle. Újabban termésvédő tasakot rakosgatok a szemekre, amíg győzöm. Most muszáj, mert kevés első termésem van, és a rigó az alig féléretteket is megkezdi ha nem vagyok elég gyors. Kevés van, de azok szép nagyok. 3 szem fügével jóllakok. :) Van ami már le érett, vannak most indulók.

A végleges  bokorszám is megszületett papíron. A top 10 legjobb fajta marad, és ennyi elég is bőven.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13576)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.27 0 0 13576

Helló!

 

Lényegében ez olyan fajta hogy júniustól fagyokig szokott rajta lenni érett.

Az idén fagy/szárazság miatt megállt a fejlődés és csak az ág végeken voltak fügék azóta szaporodnak.

Enni csak nekünk nem jutott mert 3 hete már láttam a fán 3-4 fekete rigót ricsajozni.

Vagy 1 hete láttam is maradványokat amit lerágtak. A gond az hogy azok nagyon magasan voltak/vannak és a helyet teljesen benőtték hogy létrát nehéz támasztani.

Most már nekünk is jut belőle.

Azt vettem észre hogy nem olyan lédúsak mint szoktak lenni, de azért édes. 

Előzmény: 55judit (13537)
Gyula65 Creative Commons License 2020.07.27 0 0 13575

Szia!

 

Hálásan köszönöm!

 

Üdv!

Előzmény: Berényi József (13572)
Gyula65 Creative Commons License 2020.07.26 0 0 13574

Bejelentkezhetek, én is erre a lehetőségre?

E-mail ment!

Üdv!

Előzmény: Berényi József (13572)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.25 -1 0 13573

Ha visszaolvasol rengeteg hozzászólást találsz a szaporítás témában, jobbnál jobbakat!

Előzmény: Hatospista (13567)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!