Keresés

Részletes keresés

krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1634

Szerintem az olvadás, a gyúrhatóság mindkét sajt esetén a savanyodástól függ. Ez pedig akkor következik be ha a laktobacik megeszik a tejcukrot. Ha a nyers tejebn nincs megfelelő összetétel, mennyiség akkor a kultúra szükséges hozzá. A bacik pusztulása melegítés és hűtés hatására egyaránt bekövetkeziik. Ha elég erős a hűtőd (néhány fok) akkor a hűtés is jelentősen lecsökkenti a számukat. Kultúra használatával a megfelelő baktérium kultúra mind mennyiségben mind minőségben pótolható.

 

A szomszédasszony készítménye lehet finom, de nem sajt. Túróból nem lesz sajt, sajtból nem lesz túró:).

Előzmény: leraa (1633)
leraa Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1633

A tehéntejből készült sajt eleve homogénebb. A kecsketej mintha kicsit darabosabb volna. Nem mintha sűrűn csinálnék tehéntejből... :)

Amúgy a szomszédomék anyjának van tehene, és ő valami csudafinom sajtfélét szokott csinálni. A megmaradt tejeket összeönti, túrót csinál. A túróból tojás, szódabikarbóna, kis tej esetleg bors hozzátételével lassan melegíti. Nagyon finom, majdnem sajtkrém állagú sárga masszát készít. Ennek a tetejére még szalámikarikákat tesz, jénaiba téve nagyon mutatós és finom. Kecsketúróból nekem még nem sikerült. Enyhén sárgás beütésű, darabos gusztustalanság lett. Lehet nem mindig vagyok jó szakács, de ez nem amiatt lett ilyen. Szerintem.

Előzmény: krizsi_l (1632)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1632

Tegyél bele.

Amit leírtál arra enged következtetni, hogy nem savanyodott kellő mértéken a gomolyád. Ha pedig nem, akkor nem nyújtható.

Én akkor szeretem, ha sikerül elcsípni azt a pillanatot mikor már nyújtható, de még picit édes. Egy-két órán múlik.

Tehéntejből készítek parenyicát.

Előzmény: leraa (1631)
leraa Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1631

Néha igen, néha nem. A gomolyához (abból amiből perenyicát akarnék) nem kell elvileg kultúra, csak akkor, ha friss tejből készítem. Lehet legközelebb mégis teszek bele azt is. Ez csak az idei első kísérlet volt, a fiam elől "megmentett" tejből. Hamarosan elvisz a férjem a már kinézett kecskét megvenni, így lesz elég tejem a további kísérletekhez.

Amúgy nem szoktam használni kultúrát, savanykás tőle az íze. Aki vitte mind azt mondta jobb volt a másik (persze amibe nem volt kultúra)

Előzmény: krizsi_l (1630)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1630
Kultúrát használsz?
Előzmény: leraa (1628)
belys Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1629

Szia!

 

Véleményem szerint nem érett még.

PH 5-5.3 körül kell, hogy legyen az érett gomolyának.

Én is így jártam az elején.

Nekem megérett kb 12 óra alatt szoba hőmérsékleten.

 

Előzmény: leraa (1628)
leraa Creative Commons License 2009.05.03 0 0 1628

Szeretném a véleményeteket kérni. Ha a sajtszeleteket beleteszem 70°c-os vízbe, mi lehet az oka, hogy nem olvad meg. Teljesen ugyanolyan állagú maradt. Inkább csak "megfőtt", mint valami tésztaféle. Persze kecsketejből parenyica-próba, két reggeli fejésből csináltam, só nélkül, egy napig csepegtetve. Mielőtt mondanátok, hogy "TEHÉNTEJBŐL!!" megértettem anno is. De volt már, hogy majdnem sikerült, és a könyvem is kecsketejet ír, és volt akinek már sikerült. Tehát nem lehetetlen a dolog. Szóval ha van tippetek, akkor vajon mi lehet a gond? Túlérett, vagy még érnie kellett volna a gomolyának?

elefada Creative Commons License 2009.05.02 0 0 1627
http://www.sajtkeszites.hu/
pzalan Creative Commons License 2009.05.02 0 0 1626
Mivel csak most jutottam abba a helyzetbe, hogy rendszeresen hozzáférek házi tejhez, mostválik lehetővé számomra, hogy sajtot "gyártsak" családomnak. Itt már "profik" konzultálnak, de nekem még alapvető kérdéseim vcannak:
1., Hol lehet oltóanyagot beszerezni?
2., Mi az a "sajtvászon", ha jól írom, azaz mia az az anyag, amiben préselitek a sajtot?
Köszi, ha valaki segít.
elefada Creative Commons License 2009.04.29 0 0 1625
Tanács: olvasd a hsz-eket itt, használd a keresöt / bal oldal, beírod amire kiváncsi vagy, gyorskeresés innen , oké,/ pl:ird be ,hogy gomolya, s kapod a további magyarázatot.
Továbbá:http://www.sajtkeszites.hu/
Előzmény: elefada (1624)
elefada Creative Commons License 2009.04.28 0 0 1624
Készíts gomolyát, ahhoz nem kell kultúra.
De készíthetsz kultúrát házilag is, altasd a tejet, s használd kultúraként, vagy élőflorás joghurt, tejföl is jó.
Előzmény: salamon-1 (1623)
salamon-1 Creative Commons License 2009.04.28 0 0 1623
Én, mint újonc üdvözlök mindenkit. Van egy óriási problémám. Kecskesajtot készítenék, de eddig nem jött össze. A kis mennyiségű (napi 3 liter) tej okán az élőflórás sajtkultúrát javasolta Süli Mária. Nem tudom jó-e az elgondolásom, hogy kecskesajtból csinálnám a kultúrát. Tegnap reszeltem a tavalyi sajtból egy deci tejbe, olyan lett mint a megkelt élesztő, de a reggeli fejésnél Mimikém kirúgta e tejet, így nem próbálhattam ki. Szerintetek csinálhatom így, ha igen, mi a (kultúra vagy oltó először) sorrend. Ha nem, akkor mit tegyek? A Scholz-féle könyv sajnos még nem érkezett meg. Minden tanácsot várok szeretettel.
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.28 0 0 1622
10-kor még ott szoktak lenni, de attól függ, hgy fogy._)
Előzmény: Refinicus (1620)
Benedikte Creative Commons License 2009.04.28 0 0 1621

Sziasztok! Adnátok nekem tanácsot?

Megcsináltam életem első sajtját. Nagyon finom lett, bár csak sóval ízesítettem. Az oltó és a kultúra is remekül viselkedett. Csöpögtetés után hogyan kell érlelni? Légmentesen lezárva, vagy úgy, hogy csak egy hálóval letakarom és had szellőzőn? Bár ahogy elnézem nembiztos, hogy marad mit érlelnem. Talán legközelebb.:)

Refinicus Creative Commons License 2009.04.27 0 0 1620
Köszi, ez jól hangzik!
Már csak annyi lenne a kérdésem, hogy reggel kb hány óra körül?
Mert nekem mondjuk 9-ig, fél 10-ig még lazán reggel van, de egy átlagos piacos nénike 9-kor már keményen csomagol hazafele, mert addigra ő már minden portékáját eladta ^^
Előzmény: Törölt nick (1619)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.23 0 0 1619
Bosnyák téri piacon minden szombat reggel azt hiszem szerdán reggel is
Hűtős kisteherautóból árulnak tanusítvánnyal zsírtartalommalfeltüntetve
Már csináltam belőle sajtot , működik
Előzmény: Refinicus (1615)
sajtosferi Creative Commons License 2009.04.23 0 0 1618
Helló arthur1

Mindaddig jó az oltó, míg olt! Normál állapotú tej esetén 30°C-on 30perc alatt megalszik a tej.
Előzmény: arthur1 (1616)
elefada Creative Commons License 2009.04.23 0 0 1617
Kb 1 év.
Előzmény: arthur1 (1616)
arthur1 Creative Commons License 2009.04.22 0 0 1616
Hali Mindenkinek!Az oltó meddig áll el?Nekem folyékony van.Én is kaptam már lassan 2 éve.
Refinicus Creative Commons License 2009.04.22 0 0 1615
Sziasztok!

Nemrég költöztem Újpestre s annyira még nem vagyok ismerős a környéken, ígyhát egy egyszerű kérdésem lenne, elsősorban a fővárosban lakóknak szól s egy rövid választ várnék rá Tőletek.

Hol lehet Budapesten (bármely városrészben) a LEGJOBB minűségű házitejet (ha lehet, akkor kedvező áron) megvásárolni?

Várom a válaszaitokat!
Jó sajtolást mindenkinek ;-)
szoti45 Creative Commons License 2009.04.18 0 0 1614
csá mindenkinek új-régi kecskés vok és megint csinálok sajtot hétfötl
leraa Creative Commons License 2009.04.18 0 0 1613

Azért remélem nem borzoltam túl az idegeidet :)

 

Hogy állsz a kecsketejből készülő sajtokkal? Abból is csinálsz olyan szépeket, mint télen a tehéntejből? Én is alig várom már, hogy nekiláthassak. De még várnom kell a tejre..

Előzmény: elefada (1610)
szasza57 Creative Commons License 2009.04.17 0 0 1612
Szopikálások miatt a sajtkészítés látom szünetel.

Ez azt jelenti..nem volt sehol sült gida húsvétra.

Örülök, hogy itt lehetek!
hali.
leraa Creative Commons License 2009.04.01 0 0 1611
Ja összekevertem :-) Nem figyeltem melyikre válaszoltál. Szóval köszi a választ, mégegyszer bocsi.
Előzmény: elefada (1610)
elefada Creative Commons License 2009.03.31 0 0 1610
Keversz? Kultúrára vonatkozik amit javasoltam, nem kefirgombára!
Előzmény: leraa (1609)
leraa Creative Commons License 2009.03.31 0 0 1609
Sajnos hülye voltam, mert ha ott állt már lassan fél éve, akkor ennyi erőbvel hagyhattom volna még egy hetet. Most lemosva, lefedve várja a tejet a hűtőben. Vagy az egy hete ellet kecském teje jó próbacélra?
Előzmény: elefada (1608)
elefada Creative Commons License 2009.03.31 0 0 1608
Szerintem úgy próbáld meg, hogy felforralsz egy kis tejet, lehűtöd 25 fokra, beleszórsz pár/2-3db/ kultúra göböcskét.
Langyos helyen, ha 24 ó alatt megalszik, akkor működik a kultúra. /ne bolti tejből/
Előzmény: leraa (1605)
elefada Creative Commons License 2009.03.31 0 0 1607
"Ha elfogy elmegy :-)".....nálam is!
A két legnyugodtabb fejös volt, én is izgultam, de nagyon prímán vették a nyüzsgést.
Előzmény: leraa (1604)
betyar_ka Creative Commons License 2009.03.31 0 0 1606
ELKEZDŐDÖTT!! Végre ehetjük a sajátsajtot!!
leraa Creative Commons License 2009.03.29 0 0 1605
szintén egy alapanyagról kérdezek. Tavalyi anivetes kistasakos kúltúrát akkor szétporcióztam 10 részre (így 5l tejhez való adagokat kaptam), apránként alufóliába csomagolva tettem a hűtőbe. Azt is fel lehet használnom? Kicsit hanyagoltam a tejfeldolgozáshoz szükséges alapanyagokat az utóbbi időben :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!