Keresés

Részletes keresés

krezidiesel Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1657

Szerintem ezek a gombák mindent kibirnak, igazi túlélők.

Legalábbis nekem még nem sikerült kinyirnom őket, pedig mostanában mindenféle moslék bolti tejen tartom szegénykéimet...:-))

Most is a hűtőben vegetálnak pár deci tejjel leöntve, de még ott is működnek.

Ha a tieid mégis elhaláloztak volna, akkor szivesen adok az enyémből, mert hiába kinálgatom mindenkinek , senkinek se kell.

Előzmény: leraa (1602)
krezidiesel Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1656

Az igazi parenyica tudtommal juhtejből van.

Minden más  akkor nem az.

Csak hasonló.

:-))

Előzmény: krizsi_l (1632)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1655

Kecskében abszolut nincs tapasztalatom, de tehéntejhez a 37 fok nagyon sok. 32-max 34. Ez esetben az anivetessel a 40 perc lehet, hogy kevés.

Az utánmelegítést én is 38 fokkal csinálom. Forró vízfürdőbe teszem. kézzel folyamatosn kevergetem. Mikor már lazán szétválnak a rögök leszűröm. A túl sokáig tartó 38-39 fok miatt is lehet csikorgó.

A mozzarella kultúrát hol vetted? Régóta szeretnék mozzarellát készíteni, de valahogy még nem veselkedtem neki. Nincs meg fejben a technológia.

Előzmény: ferdor (1653)
leraa Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1654
Bocsi, lehet hogy már írtad, de tehéntejről, vagy kecsketejről beszélsz? A tehéntejhez elvileg jó az oltó mennyisége, a kecsketejhez, vagy juhtejhez több kell, mint a megadot (kb 2l-hez 1,5ml) Szerintem kicsit meleg a beoltási hőmérdéklet. Attól is csikoroghat. 34°C szerintem bőven elég. Próbáld ki kultúra nélkül, ha csak sima frissfogyasztású sajtot akarsz, szerintem felesleges tenned bele. Akkor se mozzarella. Bár ehez a részéhez nem értek. Kultúra és kultúra közt is van külömbség, lehet pont a mozzarella kutúra miatt gumis a sajtod
Előzmény: ferdor (1653)
ferdor Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1653
Köszönöm a válaszodat Krizsi.
Az első dolog az oltó mennyisége, én tíz liter tejhez 5ml oltót használok.
A leírás szerint 37 fokra melegítettük a tejet és betettük az oltót.
Negyven percig vártunk vele, ezután megtörtük és mozarella sajtkultúrát tettünk bele, egy késhegynyit.
Ezután kevergetés mellett 38-39 fokra hevítettük, és 30 perc múlva szűrtük le az alvadékot. Az eredmény, gumis.
Mi is tapasztaltuk, hogy az anivetes oltó nem nem rántja össze májszerűvé az olvadékot.
Valami hibát vétettünk a leírás alapján?
Előzmény: krizsi_l (1646)
elefada Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1652
Fel is adtam, én arra gondoltam, talán az apró zsírgöbök miatt.
Lassan indul a fügeoltós kisérlet.
Előzmény: sajtosferi (1649)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1651
Tehát ez esetben nem a gomolya svanyúságával van kapcsolatban a nyújthatóság?
Előzmény: sajtosferi (1649)
Refinicus Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1650
Köszi a tippeket mindenkinek!
A story röviden annyi, hogy volt egy békebeli sajtruhám, amit pár napja - miután kivettem belőle a frissen elkészült gomolyámat - kint hagytam a konyhaasztalon és pár pillanattal később írd és mondd szó szerint elvitte a cica... amire észrevettem mi történt már 4-5 helyen kirágta...

Most, hogy így mondod tényleg hasonló volt, mint a lepedővászon (csak más anyagból talán?) úgyhogy megyek is és letámadom a váci úti teszkót ^^
Túrót, tejfölt, vajat, joghurtot, lágysajtokat, ordát szoktam készíteni. Most éppen joghurtsajtot szerettem volna, csak ez a hülye macsaka keresztülhúzta a számításaimat. Sajtruha híján kipróbáltam egy műanyag szűrőt, de átfolyt rajta a cucc. Ígyhát az alapanyag egyik fele epres, almás-vaníliás, illetve sárgabarackos joghurtként végezte a másik fele pedig egy hatalmas adag krumplis prószaként teljesedett ki. Azért így is fincsi volt XD


/// Amúgy teljesen véletlenül nincsen valakinek egy "up to date" M.Óvári termékprospektus amit elektronikus úton el is tudna juttatni hozzám? ///
Előzmény: elefada (1643)
sajtosferi Creative Commons License 2009.05.07 0 0 1649
Sziasztok Mindenki,

Olvasgatva az írásaitokat úgy gondolom érdekes dolog vetődőtt fel és ez nem más mint a szódabikarbóna. Ez nem más mint egy házilag használható ömlesztősó, amivel ömlesztett sajtokat lehet készíteni. Lényegében időszakosan a melegítés hatására lecseréli a struktúrát összefogó kálciumot más ionokra, igy egy új szerkezet tud a mehanikus hatásra(keverés) fölépűlni. A kihűlés után visszaáll az eredeti struktúra.
Nekem még nem sikerült tisztán kecsketejből paranyicát készíteni.

Üdv.
Előzmény: elefada (1648)
elefada Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1648
Oké,oké, ez az érlelt gomolya leírása,de ez rajtam nem segít, én a kecskegomolya nyújthatóságára gyúrok. Nem jött össze, 23 órakor még egy kísérletet teszek, s mára befejeztem. 13-tól 1,5 -2 óránként nézem. Van egy ph indikátorom 4-7 ig mér .Csak az a gond vele,hogy 7-5,5 ig szinte fekete, olyan árnyalatnyi különbség van 7. 6.5, 6.1 5.8 fokonként, hogy alig észrevehető. E szerint kb 5.8-nál járok.
Lehet Krizsinek lesz igaza, legközelebb megpróbálom kultúrával, pedig tehénhez tuti nem kell. Ja , és lehet hogy ma be kellett volna kapcsolni a cirkót.
Előzmény: leraa (1644)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1647

A családi hagyatékban csak van pár maradék pelus. A legjobb rá. Az előző felhasználási módját fedje jótékony homály :)

Én duplán összefogott erős, békebeli függünyből készült zacsit használok.

A lágysajthoz pelust :)

Előzmény: Refinicus (1642)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1646

Sok az oltó, meleg a tej, vagy későn vágod fel. Ebben a sorrendben valószínűsítem az okokat.

Az Anivetes oltó elég lassan dolgozik és az alvadék sem keményedik meg rendesen.

Hogy adagolod az oltót?

Előzmény: ferdor (1645)
ferdor Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1645
Szervusztok Kedves Sajtkészítők

Szeretném a segítségeteket kérni, bármelyikőtökét, aki tudna segíteni a problémámban.
Már többször készítettünk kecskesajtot a hagyományos módszerrel ecet és só segítségével, most viszont vettünk tej és sajtoltót az Anivetben. Gondolom néhányotoknak nem hangzik idegenül, hogy kaptunk egy sajtkészítési útmutatót.
Nos ezt próbáljuk minél precízebben betartani, de mindig gumis lesz a sajt, csak úgy csikorog a fogunk alatt, mert rendületlenül fogyasztjuk így is.
Viszont szeretnénk az élvezeti értéket azzal növelni, hogy a gumisságot kiiktatjuk a termékünkből. Hozzá kell, hogy tegyem , a napok múltával csökken a gumisság, de érdekelne, hogy lehet-e enélkül is készíteni sajtot?
leraa Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1644

Talán ismered, de ha mégsem, kifotóztam neked a könyvemből az alábbiakat. Kecsketejből gomolya.

Remélem olvasható lesz

 

 

Előzmény: elefada (1638)
elefada Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1643
Minek az? Szerintem vígan elboldogulsz még műanyag tésztaszűrővel, de ha ragaszkodsz a sajtruhához,sima, kifőzhető, pamut lepedővászon simán megfelel.
Ha tele vagy lével, Anivetnél kapsz sajtruhát horror áron.
Mit fogsz készíteni?
Előzmény: Refinicus (1642)
Refinicus Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1642
Sziasztok!

Vészhelyzet állt elő, úgyhogy ismét lenne egy kérdésem.

Sajtruhát hol/honnan lehet beszerezni BP-en?
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.06 0 0 1641
Csak vigyázz, az a 2x70km megér egy falat sajtot ! :)
Előzmény: elefada (1640)
elefada Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1640
Még 2-3 hét, s ha erre jársz, kapsz egy falatot!
Előzmény: krizsi_l (1639)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1639

Valahogy meg kellene tudni oldani, hogy a monitoron át ki tudjam kapni legalább az egyiket :)

 

Előzmény: elefada (1638)
elefada Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1638
Ismered az előbb említettek technológiáját?
Nem csak az oltós alvasztású sajt, sajt, hanem a vegyes is, mint a krémsajt, és a savas is, mint a túró.
Két hsz közt készítettem egy tradicionális gomolyát.
Friss esti fejésű kecsketejből, kultúra nélkül, többször kísérleteztem már/s még fogok is/ paranyicára, eddig sikertelenül, bár tehéntejből simán meg tudom csinálni.
A kecsketej kicsit rafkósabb, pl alvadásnál is kicsit ráhúz.Valamit másképp kell csinálni mint a tehénnél, de nem jöttem rá még hogy mit. Rá kell szánni 1 napot az óránkénti kontrollra, talán holnap.
Addig is egy kis vígasztaló, a képen 8napos.
Előzmény: krizsi_l (1637)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1637

Háát, én nem vagyok egy hozzáértő, de szvsz a tyúk nem madár, a túró nem sajt :)

 

Mindkettő a tej savanyú "sűrítménye", de az enzimek munkája jelentősen eltér bennük.

Előzmény: elefada (1636)
elefada Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1636
" Túróból nem lesz sajt, sajtból nem lesz túró:)."
Ez sántít!
Túró=pogácsasajt
Gomolyasajt=gomolyatúró
A túró is sajt!
Előzmény: krizsi_l (1634)
leraa Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1635
nem is azt mondtam, hogy sajt, hanem hozátettem, féleség. A túró és a sajt között kb az eljárásban van külömbség, a lényege ugyanaz: a tej szárazanyagtartalmának kivonása. Félre ne érts, nem kötöszködök :-)))de ilyen alapon a szomszédasszonyomé is nevezhető "majdnemsajtnak". Minden esetre tény, hogy finom valami, és nekem nem sikerült még olyat csinálni ;-)
Előzmény: krizsi_l (1634)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1634

Szerintem az olvadás, a gyúrhatóság mindkét sajt esetén a savanyodástól függ. Ez pedig akkor következik be ha a laktobacik megeszik a tejcukrot. Ha a nyers tejebn nincs megfelelő összetétel, mennyiség akkor a kultúra szükséges hozzá. A bacik pusztulása melegítés és hűtés hatására egyaránt bekövetkeziik. Ha elég erős a hűtőd (néhány fok) akkor a hűtés is jelentősen lecsökkenti a számukat. Kultúra használatával a megfelelő baktérium kultúra mind mennyiségben mind minőségben pótolható.

 

A szomszédasszony készítménye lehet finom, de nem sajt. Túróból nem lesz sajt, sajtból nem lesz túró:).

Előzmény: leraa (1633)
leraa Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1633

A tehéntejből készült sajt eleve homogénebb. A kecsketej mintha kicsit darabosabb volna. Nem mintha sűrűn csinálnék tehéntejből... :)

Amúgy a szomszédomék anyjának van tehene, és ő valami csudafinom sajtfélét szokott csinálni. A megmaradt tejeket összeönti, túrót csinál. A túróból tojás, szódabikarbóna, kis tej esetleg bors hozzátételével lassan melegíti. Nagyon finom, majdnem sajtkrém állagú sárga masszát készít. Ennek a tetejére még szalámikarikákat tesz, jénaiba téve nagyon mutatós és finom. Kecsketúróból nekem még nem sikerült. Enyhén sárgás beütésű, darabos gusztustalanság lett. Lehet nem mindig vagyok jó szakács, de ez nem amiatt lett ilyen. Szerintem.

Előzmény: krizsi_l (1632)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1632

Tegyél bele.

Amit leírtál arra enged következtetni, hogy nem savanyodott kellő mértéken a gomolyád. Ha pedig nem, akkor nem nyújtható.

Én akkor szeretem, ha sikerül elcsípni azt a pillanatot mikor már nyújtható, de még picit édes. Egy-két órán múlik.

Tehéntejből készítek parenyicát.

Előzmény: leraa (1631)
leraa Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1631

Néha igen, néha nem. A gomolyához (abból amiből perenyicát akarnék) nem kell elvileg kultúra, csak akkor, ha friss tejből készítem. Lehet legközelebb mégis teszek bele azt is. Ez csak az idei első kísérlet volt, a fiam elől "megmentett" tejből. Hamarosan elvisz a férjem a már kinézett kecskét megvenni, így lesz elég tejem a további kísérletekhez.

Amúgy nem szoktam használni kultúrát, savanykás tőle az íze. Aki vitte mind azt mondta jobb volt a másik (persze amibe nem volt kultúra)

Előzmény: krizsi_l (1630)
krizsi_l Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1630
Kultúrát használsz?
Előzmény: leraa (1628)
belys Creative Commons License 2009.05.05 0 0 1629

Szia!

 

Véleményem szerint nem érett még.

PH 5-5.3 körül kell, hogy legyen az érett gomolyának.

Én is így jártam az elején.

Nekem megérett kb 12 óra alatt szoba hőmérsékleten.

 

Előzmény: leraa (1628)
leraa Creative Commons License 2009.05.03 0 0 1628

Szeretném a véleményeteket kérni. Ha a sajtszeleteket beleteszem 70°c-os vízbe, mi lehet az oka, hogy nem olvad meg. Teljesen ugyanolyan állagú maradt. Inkább csak "megfőtt", mint valami tésztaféle. Persze kecsketejből parenyica-próba, két reggeli fejésből csináltam, só nélkül, egy napig csepegtetve. Mielőtt mondanátok, hogy "TEHÉNTEJBŐL!!" megértettem anno is. De volt már, hogy majdnem sikerült, és a könyvem is kecsketejet ír, és volt akinek már sikerült. Tehát nem lehetetlen a dolog. Szóval ha van tippetek, akkor vajon mi lehet a gond? Túlérett, vagy még érnie kellett volna a gomolyának?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!