Keresés

Részletes keresés

karancsijudit Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8909

Prelleg, köszi, meg is néztem, de egyrészt az Illésy-gyüjteményhez sajnos nincs kép, másrészt a Királyi Könyvekhez ugyan van, de aki ezt elolvassa monitoron..... le a kalappal

bár nem tudom, hogy segít-e egyáltalán ez nekem, mert a birtokadományozásról eddig is tudtam, de az embert még nem tudtam beépíteni a családfába...

nem tudom, máshol hogy van, itt az egyházi anyakönyvben kb 1780 előtt csak és kizárólag az apa nevét írták be, az anyáét  nem. Ez eléggé bonyolulttá teszi a kutatást, mert egyidőben több azonos nevű ember is élt a faluban, csak máshogy hívták a feleségét / anyját.

Sabine, csak az Illésy-ből érdekelnek az adatok, a Királyi nem

 

 

Előzmény: Prelleg (8908)
Prelleg Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8908

A Királyi Könyvek oldalainak képei meg is tekinthetőek a Levéltárak Közös Keresőjében.

Előzmény: karancsijudit (8895)
karancsijudit Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8907

Sabine, köszönöm előre is a segítséget

Előzmény: Sabine72 (8903)
rkyra Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8906

Ha a pap is nemes lett, akkor a Ludirector is?

Előzmény: Sabine72 (8892)
rkyra Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8905

Ezek közül a Borovszky kivételével elérhető még valamelyik a neten?

Előzmény: Sabine72 (8904)
Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8904

Az is nagyon jó. És még ezek is: Kiss István: Győr vármegye nemesi családai. Budapest, é/v n/élkül.

Czech János: Győr vármegye hajdani nemes familiáinak emlékezetek.  Pest, 1829.

És ne hagyjuk ki a Borovszky sorozat (Magyarország vármegyéi és városai: Győr,  Budapest 1900.)

Előzmény: Prelleg (8902)
Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8903

Nem a filmszám az nem a sorszám.

És itt amit leírsz abban nincs filmszám. Itt fondszámok vannak, mint A 35, E 227, stb., némelyikről meg tudnám mondani milyen filmszámok tartoznak hozzá, de csak összességében. Ez azt jelenti, hogy némelyik fond 20-30 vagy annál is több filmen van.Jövő héten Óbudán megnézem a filmek "tartalomjegyzékét" (az olyan mint a többi anyagnál a raktárjegyzék). Ezzel lehet leszűkíteni a megnézendő filmek számát néhány darabra. (Célszerűen ötre mert alighanem annyit tudsz egyszerre megrendelni)

Igen Tevel esetében a jobbágyok laktak Nagytevelen, a nemesek pedig Kis- vagy Adásztevelen.

Előzmény: karancsijudit (8895)
Prelleg Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8902

Valamicskét segíthet még ez a könyv is:
Lengyel Alfréd: Győr vármegye nemességvizsgálatai és az 1725. évi invesztigacio. Mosonmagyaróvár, 1942.

Előzmény: rkyra (8877)
marcsipanka Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8901

Akkor megint csak türelmetlen voltam....

Előzmény: Prelleg (8900)
Prelleg Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8900

Beírtam Kőrűt, és én meg is találtam az iratokban a település nevét.

Pl. az elsőben (1680-as keltezésű) a pagina 010-ben, a másodikban (1693) 002, 004 valamint a 005b oldalon, mig a harmadikban (1695) a 006. oldalon találtam meg (Nagy)Körűt.

Előzmény: marcsipanka (8899)
marcsipanka Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8899

Ismét segítségre lenne szükségem. Nézegetem a mol.arcanum oldalon az urbaria et conscriptoinest-t. De igencsak meggyűlik a bajom a rendszerrel. Beírom a keresőbe birtokként pl. Kürüt, v. Fügedet. Kiadja a találatokat, rövid ismertető....majd a képek megnézésére kattintva rengeteg-rengeteg, és még annál is több eredeti oldalt. (amiben nem találom sem Kürüt, sem Fügedet....de lehet, hogy csak a türelmemet veszítettem el. ) Jól csinálok mindent?

grandpaa Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8898

A RadixIndexről van az infó. Abban  a kötetben nem jelez találatot.

Előzmény: andor49 (8896)
rkyra Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8897

Előre is nagyon szépen köszönöm. Kedves vagy.

 

Abban még tudsz segíteni, hogy akkor a Hédervári uradalom mely "részeit" kérjem ki?

 

Még egy kérdésem lenne. Ásványráró is ugye ehhez az uradalomhoz tartozott. Az 1800-as évek első felében élt ott egy molnár felmenőm. Hozzá kapcsolódóan lehet ezekben az iratokban valami? Mert úgy tudom a molnárok a földesúr "alá" tartoztak.

 

 

Előzmény: Sabine72 (8893)
andor49 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8896

Magyar ipar es kereskedelem 1941+cimtar!!! Nem segit?

Előzmény: grandpaa (8894)
karancsijudit Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8895

Sabine, köszi. Amit a köv.hsz-ben írtam, valszeg nem érint engem, csak érdekelt (bár Takácsi nincs messze a kutatott településtől).

A falu, ahol kutatok Adásztevel, a család neve Böröczky (Böröczki / Bereczki / Bereczky). Böröczky-re összesen 3 találat van a MOL-ban. Nem tudom, hogy a Bereczky névtől hol vált el a Böröczky; mivel 1723-ban hivatalosan ö-vel írták, csak korábban lehetett, de más adatot nem találtam. Annyit tudok, hogy az ősök a történelem hajnala óta Adásztevelen éltek, mert oda telepítette őket Árpád (?), így elméletileg minden tag onnan származott el.

Ezt a hármat találtam a Királyi Könyvekben és az Illésy-ben:

 

1.

Típus:Királyi Könyvek Név:adászteveli közbirtokosok Kiadó:Károly 3 - Prága, 1723.10.17 - új adomány Honos:VeszprémLevéltári jelzet: A 57 - Magyar Kancelláriai Levéltár - Libri regii - 34. kötet - 318 - 319. oldal
A 35 - Magyar Kancelláriai Levéltár - Conceptus Expeditionum - 1723. október - N°. 15.
E 227 - Magyar Kamara Archivuma - Libri donationum - 19. kötet - 160. oldal Birtok:Adastevely ( Veszprém ) Utaló:Péter Ferenc, Tóth-Czere István, Gancs Benedek,János, Kapucsy Mihály, Böröczky Ferenc, Oroszy István, Balassa Mihály, Gyimoty Mihály, Josa István, Bozai Mihály, Méretey János, Lörincze Gergely adászteveli közbirtokos nemesek
ti:Erdődy de Monyorókerék László-Ádám nyitrai püspök,alkancellár Sorszám:34.153

 

2.

Típus:Illésy Név:Bőrőczky Ferenc Kiadó:1723 - birtokadomány Levéltári jelzet: E 227 - Magyar Kamara Archivuma - Libri donationum - 19. kötet - 160. oldal Birtok:Adásztevel ( Veszprém ) Sorszám:1b2358

 

3.

Típus:Illésy Név:Bőrőczky Ferenc Kiadó:nemesség adományozása
1755
1756
1720 Levéltári jelzet: O 67 - Bírósági Levéltárak - Megyei levéltárak felterjesztett elenchusai és mutatói - Sopron - ?2? - 103. oldal Sorszám:1b2359

 

A filmszám az a sorszám? Ha nem, akkor hol látom a filmszámot?

 

Mit értesz azon, hogy "ide talán a jobbágyok "ingáztak"?

Van egy szomszéd település, jelenleg Nagytevelnek hívják, az elmúlt évszázadokban volt több előneve is, állítólag ott laktak a jobbágyok.

Előzmény: Sabine72 (8892)
grandpaa Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8894

Keresem a következő kötetekkel rendelkező Fórumtársakat:

 

- A visszacsatolt Felvidék adatára. 1939.

- A visszacsatolt Ferlvidék és Ruténföld címtára. 1939.

- A magyar ipar almanachja 1931.

 

A három könyvből összesen öt adatra lenne szükséem.

Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8893

Megnézem, persze. Úgy tudom, hogy az e-mailes kérés lehetősége továbbra is megvan. Legalábbis nem írták, hogy nincs.

Kérjél tőlük "Kutatói hírlevelet". Most nagyon felbuzdultak és küldik bőszen. Mert annyi a változás (gyakran nem a mi kényelmünkre) Legtöbbször azért mert nincs pénzük semmire.Se fűtésre se gépek javíttatására.

Előzmény: rkyra (8891)
Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8892

"Utalás" alatt azt érted amit a következő hsz-ben leírtál?

Elvileg minden mikrofilmre vett anyagot le lehet kérni vidéki levéltárba. Máűrpedig a Királyi Könyvek filmen vannak. Tudsz-e filmszámot? Mert most Óbudán nagyon hadakoznak a pontos filmszám szerinti kikérésekért. (Létszámcsökkentés volt náluk és elég hektikus a helyzet)

Hogy konkrétan miért kellett házassági engedély azt csak az irat ismeretében lehet megfejteni. (Persze hátha van valakinek valamilyen tippje, de az csak tipp amíg el nem olvasod)

Veszprém megyében (is) számos ún. nemesi község volt.  ///Felvetődött bennem amikor olyat láttam, hogy szinte mindenki nemes volt, hogy ide talán a jobbágyok "ingáztak"?///

A XX.századi faluegyesítések és az ezzel együttjáró névváltozások eltüntették annak nyomait, hogy a közép-és kora újkorban számos Nemes- előtagú község mellett volt egy Pór- előtagú hasonnvű község is. Ott laktak a jobbágyok. Viszont ami a nemességet illeti, a kisnemesek gyakran a jobbágyság színvonalán éltek, ugyanúgy dolgoztak mint a jobbágyok, legfeljebb a házuk volt egy kicsit gangosabb.

A "nemes" "nob." nobilis" megjelölést a papok nem adták csak úgy bárkinek. Ők tudták ki a nemesember a faluban. És már csak azért sem bántak ezzel bőkezűen avagy felelőtlenül, mert a papság, az alsópapság is, hivatalánál fogva nemesnek számított, s ezt ők éreztették is  a nem nemesekkel.

Neked is azt mondom írj konkrétumokat. Mikrofilmkutatóba is járunk.

Előzmény: karancsijudit (8884)
rkyra Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8891

Köszönök szépen minden segítséget.

Esetleg ha mész, akkor erre a Bekőre rá tudsz nézni?

 

Tudom, hogy Hédervár nagy mennyiség, azt már néztem én is. De nem tudom eldönteni, hogy az ott dolgozókra vonatkzó adatok melyik részében lehetnek. 1867-ben és 1871-ben született őseim dolgoztak ott (szakácsként és kocsisként), így gondolom nagyjából az 1890-es évektől úgy kb. 1930-ig.

 

Én valószínűleg csak jövő hét utáni héten jutok el oda. Most már muszáj lesz, mert vissza kell mennem dolgozni, és sajnos abba kell hagynom (legalábbis egy időre) a kutatást, de ezt még mindenképpen meg akarom nézni.

 

Korábban leveleztem ott egy dolgozóval, aki nagyjából rávezetett, hogy mit kell kérnem, és jelezte, hogy email-en is elküldhetem. Ez még lehetséges, mert akkor nem kéne külön bemennem egy kikérés miatt?

Előzmény: Sabine72 (8890)
Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8890

Elvileg ott is ki kellett volna hirdet(tet)ni. Lehet, hogy meg is történt, de időközben elveszett, ezért nincs rá utalás. De az is lehet, hogy elmulasztották a kihirdetést.

Levéltár: (Azért nem olyan bonyolult a jelzetrendszer. Persze koránt sem egységes. Mindenképpen fondszám, fasciculus (köteg) szám, bekötött anyagnál kötet szám, szálas anyagnál dobozszám.  Jó,  először bonyolult.

Hédervári uradalom szolgáinak adatai melyik évkörből kellenek? Mert a Hédervári uradalom gazdasági levéltára az nem kicsi. 

Írd meg.

A jövő héten én vagy valaki tőlünk ott lesz a Bécsikapu téren. Sajna időt nem tudok mondani. Ha megírod pontosan ami kell, megnézhetjük. De még egy találkozó lehetősége sincs kizárva. Akkor segítünk kiírni és úgyis majd csak 2-3 nap múlva kapod meg. De onnantól már csak türelem, végiglapozni.

Előzmény: rkyra (8882)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8889

Mostanában fejezem be a könnyedén elérhető adatok kigyűjtését. Gyűjtés közben nem találtam meg az apját, de még előkerülhet, ha beírom az adatokat a családfaszoftverbe, és elkezdődik a sakkozás az évszámokkal. Áttérést is találtam, de ahogy mondod, igen keveset, és az nem segített. Köszönöm, amit ajánlottál, de inkább akkor élnék vele, ha a meglévő adatokat feldolgoztam, és már jobban tudom, hogy mit nem tudok. :)

Előzmény: Sabine72 (8888)
Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8888

Mindenesetre próbáld a református anyakönyveket. De ha módod van a helyszínre kimenni (a parókiára) ott valószínűleg van  "Áttértek és Kitértek anyakönyve"  ez utóbbiban lehet, hogy hamar megtalálod. (Merthogy nincs benne olyan sok bejegyzés) Ha ki tudod deríteni a lelkész e-mail címét, lehet, hogy ezt az egy adatot megkeresi neked. Ha megírod a helységet megnézhetem a Reformátusok névtárát.

Előzmény: neofrix baszmacs (8883)
Atomantiii Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8887

Közben kiderült, hogy csak chrome-al nem működik.

Atomantiii Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8886

A familysearch-ről hogy lehet lementeni képet úgy, hogy én adjak neki nevet? Múltkor még le tudtam úgy, de most már nem találok ilyen lehetőséget a böngészőben.

karancsijudit Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8885

Van vkinek ötlete, miért kellhetett 1843-ban házassági engedély, ami szerepel a Királyi Könyvekben? Nem biztos, hogy érint, de érdekes.

 

Típus:Királyi Könyvek Név:Böröczky Péter tótkeresztúri lakos, Nagy Erzsébet Kiadó:Ferdinánd 1 - Bécs, 1843.12.15 - házassági engedély Honos:SopronLevéltári jelzet: A 57 - Magyar Kancelláriai Levéltár - Libri regii - 67. kötet - 377. oldal
A 39 - Magyar Kancelláriai Levéltár - Acta generalia - 1843 - N°. 18527. Megjegyzés:protestánsok

karancsijudit Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8884

Sabine, biztos, hogy akinek a neve előtt "nemes" van, az a szó szoros értelmében nemes volt?

Abban a faluban, ahol kutatok, minden 3. név elé oda van írva, hogy "nemes", de eddig azt hittem, hogy ez olyan, mint a kisbirtokos.

A MOL honlapján találtam két utalást a családnévre, de nem tudom, hogyan tovább: ezeket is le lehet kérni a megyei levéltárakba, mint a mormon mikrofilmeket?

Veszprém megyei településről van szó, én Győrben lakom, Pesten ritkán járunk.

Előzmény: Sabine72 (8876)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8883

Köszönöm a segítséget, valóban nem erre számítottam. De nem is a nemességre, mert az elég sok forrásból igazolt. Hanem abban reménykedtem, hogy hátha reformátusból tért át János katolikusra, mert katolikus vonalon nem nagyon találom az apját. De hát ez csak egy kósza remény volt.

Előzmény: Sabine72 (8881)
rkyra Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8882

Budapesti vagyok, el tudok elméletileg menni megnézni. Csak nem tudom mit és hogyan kell kikérnem.

Ha Győr megyében is használták, akkor nem kellett volna ott is honosíttatni?

 

Amúgy is akartam már menni a Bécsi kapuba, mert a Hédervári uradalom szolgálóinak adatait akartam megnézni, de ott sem vagyok biztos benne, hogy mit is kell kikérnem. Egy hozzá nem értőnek olyan bonyolt az a sok szám meg hivatkozás.

Előzmény: Sabine72 (8880)
Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8881

Attól tartok nem erre számítottál    Joan-nes elválasztva. Sajnos ez szokás volt akkoriban nevet elválasztani. Semmiképp sem nemességre utaló 3 betű, hiszen azt "nob" ként írta le, éppen egy rovattal lejjebb.

Előzmény: neofrix baszmacs (8879)
Sabine72 Creative Commons License 2012.02.25 0 0 8880

Honosság Pozsony. (Nagy Ivánnál Esztergom) De ez a kettő gyakran átfedi egymást.

Te budapesti vagy? Mennyire könnyen jutsz be a MOL-ba? (Mert úgy érzem ezt csak ott lehet majd érdemben) De még gondolkodom rajta.

 

Előzmény: rkyra (8878)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!