Keresés

Részletes keresés

Kapa bácsi Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24679

A Teldor az nem kontakt szer,felszívódó.Az élelmezésügyi várakozási idő gyümölcsre valóban elég rövid:3,nap.

Előzmény: pacsepa (24670)
arpad-lajos Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24678

Én sem hittem el  ezt a borzasztó magas Thiovit Jet koncentrációt (120 g/10 l) ezért megnéztem a Syngenta honlapján és képzeljétek el a következőt találtam:

 

" Közvetlen rügyfakadás után: A lisztharmatgomba a rügyekben, beteg vesszőkön telel át, ezért az első permetezésre Thiovit Jet 100–120 g/10 l víz dózisát javasoljuk. Ez a nagy mennyiségű kén tökéletes védelmet ad a lisztharmaton túl közepes levélatka-fertőzés ellen is, ugyanakkor nem perzsel!"

 

Hát ez meglepett, de Kapa bácsinak igaza volt.

Előzmény: pacsepa (24671)
beetee Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24677

Az lehet, hogy a megviselt tőke nem tudta rendesen beérlelni a vesszőit, a mostani kemény tél pedig elfagyasztotta.

Ráadásul eddig a tavasz sem az igazi... nálam is elég nehezen indulnak be a szőlők... van ami még most tavasszal is elfagyott.. :(

 

De ha más oka nincs, akkor egy ilyen idős tőkének alvórügyből ki kell neki hajtani. Bárhol elindulhat, akár a legvastagabb részeken is.

Adj neki még időt!

Ha megindul, akkor pedig idén próbáld minden földi jóval ellátni, hogy őszig rendesen fel tudjon készülni a télre.

 

Ha nyárig nem hajt sehonnan, akkor ott más bibi lesz.. újat kell telepíteni.

Előzmény: Mariska néni (24673)
alfi13 Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24676

Ha mégis kipusztul az othellod akkor ajánlanám az Eszter nevű rezisztens szőlőt. Szinte permetezés nélkül is termeszthető és nagyon finom aránylag korai érésű csemegeszőlő vagy Pölöskei muskotály ez szintén rezisztens de fehér szőlő.

Mindkető nagyon bőtermő.

Előzmény: Mariska néni (24673)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24675

Nem vagyok szakértő!

Azt gondolom, hogy általában a szőlők egy-egy perzseléstől, vagy fagyástól nem pusztulnak ki, minimum gyökérről újra hajtanak. Írtad, hogy a permetezést zokon vette de még azért termett valamennyit. Tehát meg nem ölte. Ha valami miatt legyengült, akkor esetleg nem élte túl a kemény telet?

Nem tudom mi lehetett a pusztulás oka Nálad.

Előzmény: Mariska néni (24673)
Mariska néni Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24674

És még annyit, hogy idén a lisztharmat ellen Systhant és Topast szereztem be, ezek jók lesznek (feltéve, hogy mégis él a tőke)?

Előzmény: Mariska néni (24673)
Mariska néni Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24673

Nagyon örülök, hogy szóba került az Otelló/Thiovit Jet probléma, másik fórumon sajnos nem kaptam a kérdésemre érdemi választ.

 

Összesen 2 tő szőlőből nevelgetek egy kis lugast, az előtérben van a Szőlőskertek királynője, a jobb oldali pedig az Otelló. Tavaly megszórtam őket Thiovit Jet-tel lisztharmat ellen, amit az Otelló nagyon zokon vett, de azért lett rajta némi termés. Remélem, azért a háttérben látszik.

 

Amikor idén tavasszal metszettem, még biztos, hogy élt, látszott a rügyeken. De azóta semmi életjelet nem ad. Ahol több rügyre volt metszve, onnan most levágtam pár helyen, de teljesen élettelennek tűnik. Nem tudok róla, hogy bármi történt volna vele a metszés óta, a mellette lévő tőke vígan hajt. A kérdésem az lenne, hogy meghalaszthattam én ezt a tőkét a tavalyi Thiovitos permetezéssel? 

Válaszodat előre is köszönöm. 

Előzmény: pacsepa (24663)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24672

Mindegy melyiket használod, ami van, vagy amelyik esetleg olcsóbb.

Vetésnél nem tudok olyan szert, amit "rá" lehetne szórni, ha van ilyen majd a többiek segítenek.

Olyan van, amit vetés közben szórok, a pajorok stb ellen.

Előzmény: Pityesz(001) (24669)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24671

Ahogy a réz az őszibarackot sem feltétlenül perzseli, úgy a kén sem a direkt-termő szőlőt.

Lefordítom amit írtál, 120 gr Thiovit kell atka ellen 10 liter permetlébe. Az azért elég durva szerintem, kénköves pokol. Ebből rendesen képződik kéndioxid is.

Ha pár % esélye van, hogy problémát okoz akkor sem érdemes használni.

A fórumtárs is eldönti, hogy hogyan viszonyul a szakirodalomhoz.

Én inkább más, biztonságosabb (növény számára) és hatékonyabb szer mellett döntöttem.

Előzmény: Kapa bácsi (24667)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24670

Félreértésen alapszik a 'hite".

Te jól tudod, a levirágzás után a virágmonília már nem fertőz.

A monília ezután legközelebb a már érésben, vagy érett gyümölcsöknél jelenik meg újra, ilyenkor a gyümölcsöket támadja, jellegzetes gombatelepekkel ékes rothadási képet mutat. Az egészséges gyümölcs esetében a monília nem igazán rúg labdába, azt védi a héja, mint minket a bőrünk.

A héj sérülése viszont szabad utat ad a mindenütt jelenlévő gombaspóráknak. A sérülést bármi okozhatja, vihar, rovar kártevők, molyok darázs, hangya...

Ez ellen nehéz védekezni, hiszen ez már érés előtt, vagy érésben van a termés. Én minden szedés előtt 5-7 nappal szoktam permetezni a fát, Teldor-al. Ez egy gyorsan lebomló és kontakt szer, az ÉVI-je mindössze 3 nap. Nem csak a termést védi a moníliás és szürkerothadástól, de a tárolhatóságot is javítja.

Szóval a párod a virágzás és az érés között hiába permetez a monília ellen.

Előzmény: marmande (24666)
Pityesz(001) Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24669

Köszönöm, A Spilan is ugyan olyan mint a Mospilan?

Illetva  vetésre érdemes valamit szórni?

Előzmény: pacsepa (24651)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24668

A direkt-termő szőlőket a kén perzseli. Melegebb, napsütéses időszakban nem szabad használni.

pl. ebben is írják...

http://ujszo.com/cimkek/kerteszkedo/2007/08/03/az-othello-szolofajtarol-szakmai-szemmel

Előzmény: marmande (24665)
Kapa bácsi Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24667

A Thiovit,/80.% elemi kén/Adagja nem a szokásos virágzáselőtt 7,kg/Ha,után 3,5,kg/Ha,atkára 10-12,kg/Ha.A csomagolásán rajt is van a többi meg a reklám.A Thivit Jet olyan finom kén formáció,hogy a direkttermőknek is csak a vitorláját égetheti meg,de ha normális időben 25.C-fok alatt használjuk nem is perzsel,majd elfelejtem:ha a permetezőszer,és lombfelület hőmérséklete jelentősen eltér,akkor bár mivel perzselhet,pláne a fiatal leveleket,hajtásokat.Magyarán,ha hideg a víz.

Előzmény: pacsepa (24663)
marmande Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24666

Más. A férjemnek agyára ment a monília. Mindig ez ellen akar permetezni. Elkéste a védekezést időhiány miatt, így megjelent a meggyen, kajszin stb.

Szerinte a monília egész nyáron fertőz párás időben és egész nyáron kell permetezni ellene.

Én meg úgy tudom, hogy elvirágzás után 1-2 héttel már abba lehet hagyni a permetezést.

marmande Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24665

Nálam van Othello és Izabella is. Nem mehet rájuk kén? Miért? Ezt nem is tudtam. Én eddig fújtam rájuk is, de nem láttam, hogy bajuk esne.

Előzmény: pacsepa (24663)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24664

pontosítok, bordói+ként neo-sc-t fújtam ki leveles állapotban.

Előzmény: pacsepa (24663)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24663

A Thiovitnak van néhány problémája.

Kezdem azzal, hogy bár a szőlősök között a direkt-termők nem túl népszerűek, azért egy jó kis Othelló sokak kertjében, lugasként ott figyel. Erre ként (mint a Thiovit) nem használhatsz amikor már levelei vannak.

A másik, hogy a Thiovit csak ritkítja az atkákat. A kezelést túlélő atkák (lesznek ilyenek akármilyen sűrűre kevered a szert) élet és szaporodóképes példányok. Az atkák nagyon gyorsan tudnak szaporodni, kvázi petegépek a nőstények.

Ebből következik, hogy a nekik kedvező körülmények esetén a fertőzés gyakran ismétlődik. Én a balatoni telkemen tavaly kétszer lemosóztam olajos-rézkénnel, majd még bordói is ment rá leveles állapotában. gomba fertőzésem nem volt, de atkavész úgy ahogy írtad, nálam is előjött. Innen már csak a maradék Sanmite készletem (már nem kapható) bevetése hozott gyors javulást, az azonnal vitte mindet, kicsit nagyon lexartam a biomódszereket. Én a Thiovit-et inkább gombaellenes kontakt szernek tekintem atkagyérítő mellékhatással. Nem érek rá egy évben 2-3-szor csak az atkák miatt kénezni, amikor egy kezeléssel le lehet tudni.

Előzmény: marmande (24662)
marmande Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24662

Igen, ezzel egyetértek!

Tavaly a szőlőleveleken volt valami atka féleség, amitől vörös foltok, dudorok jelentek meg a leveleken. Ritka ronda látvány volt. De még az elején elkaptam őket, ráadásul csak ként használtam, ami természetes anyag és a biogazdálkodásban is engedélyezett. Néhány kénes permetezés tavasszal és egész évben nincs gond velük.

Az viszont fontos, hogy jó sűrű legyen a kénes permetlé, mert csak akkor használ. Thiovit Jet néven lehet kapni, olcsó is.

Előzmény: pacsepa (24661)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24661

Szerintem a tavaszi atka elleni kezelés éppen a vegyszer csökkentését teszi lehetővé.

A lényege amit írtam, hogy az atkapopuláció összeomlik a korai kezelés hatására és szerencsés esetben egész évben nem tud regenerálódni. Az atka nem egy nagyon vándorló fajta, a helyi kezelések ezért is lehetnek igazán hatásosak, mire betelepül újra, az hosszú idő.

 

Ha tavasszal, pár leveles korában permetezel amikor az atkák már előjöttek, és táplálkoznak, akkor sokkal kevesebb zöldfelületre kevesebb vegyszer kell, mint később, amikor már el tudtak szaporodni és a nagyobb zöldfelületen a kártételük is láthatóvá válik.

Előzmény: beetee (24660)
beetee Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24660

Nekem elég szokott lenni a tavaszi Nevikén. Igaz, nincs sok szőlőm.

Esetleg, ha nyár közepén megjelennek a veteményesben, akkor fújom a szőlőre is a felszívódót.

Eddig működött.

 

De igaz én minimalizálni szoktam a vegyszerezést a hivatalos ajánlásokhoz képest.

Előzmény: pacsepa (24658)
marmande Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24659

Köszönöm mindenki válaszát! A fagykár eszembe se jutott. Akkor nem vészes a dolog.

 

pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24658

Ok, de ha kap egy kis Flumite-ot, akkor az elgémberedett nemiszerve kókadt is marad örökre... :-)

Ergo nem lesz szaporulat, ami ellen mejd védekezni kell... :-)

Ezért ajánlanak egy pár leveles állapotban végzett kezelést, mert elébe megyünk az eseményeknek, atkák paráználkodásának nincs helye a szőlőmön! :-)

Előzmény: beetee (24655)
zlota Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24657

Nagyon szépen köszönöm az okítást!!!

Úgy teszek ahogyan írtátok.

beetee Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24656

A Mospilan beöntözni is jó. Gyökéren keresztül is felszívódik a hatóanyaga.

Volt (vagy újra van is) ilyen szobanövényekhez készült rúd, amit a talajba kell szúrni. Cera..akármi névvel, ha jól emlékszem.

Szóval nyugodtan locsold meg a bekevert maradékkal a cserepes növényeidet.

Előzmény: zlota (24653)
beetee Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24655

Ilyen időben az atkáknak még el van gémberedve a nemzőszervük. :)

Még csak melengetik.

 

Ettől függetlenül lehet rajta atkát keresni, de van egy csomó szőlőfajta, aminek ilyen szöszös gyárilag is a fiatal hajtásain a levél és a szár.

Előzmény: pacsepa (24649)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24654

A szer nem csak gyorsan bomlik vízzel keverve, de gyorsan is felszívódik a növénybe. Ha 2-3 órán belül nem volt eső, akkor a növényt már védi.

Előzmény: zlota (24653)
zlota Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24653

Köszi, akkor valahogy majd keverek 3 szem/ fél decit. Más megoldás nincs.

Tegnap permeteltem le vele- persze odakint volt (pálma) és megázott. Már ma sem jó? Mert akkor kiöntőm, nem ráfújom.

Előzmény: pacsepa (24652)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24652

Semeddig. Ez most komoly! Gyorsan lebomlik a hatóanyaga.

Előzmény: zlota (24650)
pacsepa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24651

Minden rovarirtó szer jó a tetvek ellen. Neked kell eldönteni mit használsz, a körülményeket nem ismerjük.

Fognak itt javasolni bio módszereket, amiket én elhiszek meg néha nem is, de nem használok, biztosra megyek. Na majd mindjárt jól nekem fognak ugrani, figyeld meg! :-D

 

Ha vegyszerben és csak levéltetűben gondolkozol, akkor a felszívódó Teppeki-t ajánlom. Félút a bio és a kemény növényvédőszerek között...

 

Ha komplexebb kezelés a cél, ami általánosabb védelmet ad a tetvek mellett, például az éppen aktuális cserebogarak ellen, akkor durvulni kell.

Kontakt szer és felszívódó keverékével kell támadni.

Például:

Kontakt szerek: Decis, Karate (Full 50)

Felszívódó: Mospilan és ha hozzájutsz, akkor Actara (Venus), Calypso stb.

 

Tegyél mellé valamilyen felületi feszültség csökkentő szert is (pl Nonit) és levéltrágyát (pl Wuxal). Utóbbiak nem kellenek, de ajánlottak. Érdemes beszerezni belőlük, nem horror tételek, minden permetezésbe teszek belőlük.

 

A szert erősen porlasztva kell a lombba és a fertőzött területre kifújni, nem kell lemosózni, lehet takarékosan ködszerűen.

Csak este, napnyugta után permetezz!

Előzmény: Pityesz(001) (24648)
zlota Creative Commons License 2017.04.28 0 0 24650

Mospilánnal kell kezelnem egy szobanövényt. A legkisebb növénypárásítóba is kb 10x-es mennyiséget tudtam bekeverni mint ami kell.(3 fújás/kezelés kb)

Kérdésem, hogy hűvös helyen meddig tárolhatom el a vízzel bekevert Mospilánt?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!