Keresés

Részletes keresés

Camille88 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4863

"Ez a bujtás dolog sok fajnál működik. Néhány jobban ismert: birs, mogyoró, köszméte, ribizli, málna, szeder, szőlő, naspolya, egyes örökzöldek, hárs, fűz, nyár, stb."

 

Tudtommal csak a fekete málnánál működik a bujtás, a hagyományos pirosnál nem.

Előzmény: tp329 (4862)
tp329 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4862

Szia, szomszéd! /legalább is, ami a munkahelyünket illeti/ :-))))

 

Ez a bujtás dolog sok fajnál működik. Néhány jobban ismert: birs, mogyoró, köszméte, ribizli, málna, szeder, szőlő, naspolya, egyes örökzöldek, hárs, fűz, nyár, stb.

 

Az almák és a szilvák egy része is gyökeresedik így, néha csak több év alatt.

Érdemes a kérgét behasítani előtte, a képződő kallusz néha módosul és gyökér lesz belőle (néha meg nem). Másik módszer, hogy réz vagy alumínium dróttal elkötni a vesszőt.

Jeszenszky könyvben is van róla szó! A vége felé, ha jól emlékszem.

 

Tetszik a nagy lelkesedésed, csak kísérletezz, ha bírod szusszal!

Azért majd a hatékonyságot vedd figyelembe az eredmények értékelésekor.

A szakkönyvek, amikor ilyen szempontból értékelnek egy-egy fajt, valamilyen gazdaságossági mutatók alapján teszik ezt. Illetve a megismételhetőség is fontos.

Ha a nem dugványozhatónak besorolt növényedről csinálsz egy dugványt és az megered, az nem jelent semmit. Lehet, ha 1000 dugványt csináltál volna, akkor is csak ez az egy ered meg.

Őszinél alvószemzéssel a mai faiskolai technológia mellett 90% fölötti az eredményesség! Ezt semmilyen más móddal nem érték eddig el. Ezért mondják, hogy a többi szaporítási módra nem alkalmas. De ez nem azt jelenti, hogy soha egyetlen egy ékoltás, zöldoltás stb, sem fog sikerülni! De egy faiskola nem él meg 2-3%-os eredményességből! És az persze jó, ha otthon elsőre sikerül, büszkék lehetünk magunkra, de az is lehet, hogy 10 évig erőltetünk valamit, még mindig csak alanyunk van, közben az alvószemzésből már termő fánk lenne!

Annó én is kísérleteztem magasan szemezni a mandulára az őszit. Meg nem csak elsőéves mandulákat használni. Ma már nem teszem.

Volt almában körtém, már virágzott is, aztán hirtelen elszáradt!

Volt egy fában 4 fajta almám, téli-nyári, ahogy épp jött. Aztán pislogtam mikor a télit a gomba "ette" a nyári meg már érett! Permetezés?! :-(

Van most is kombifám, de csak azonos igényű fajtákkal.

Mondjuk én elég nagy távolságból kertészkedem, mások a szempontok. Ha a "konyhaajtóban" van a kert akkor többet lehet bevállalni.

Ezt csak úgy kiegészítésnek szántam, nem a kedved akarom elvenni, kíváncsian várom a tapasztalataidat!

Még egyszer, sok sikert!

 

 

Előzmény: bukfenc12 (4856)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4861
Az oltásra pont azért van szükség, hogy a jó gyökérzettel rendelkező növénybe egy jó terméstulajdonságú növényt párosítunk. Azért baj ha lelép a jó gyökérzetről, mert a sajátja nem biztos, hogy kielégítő lesz, és a növény akár el is pusztulhat, fejlődésben visszaesik, a termés minősége, mennyisége romlik.
Előzmény: zsoltigy (4859)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4860
A 15-i oltásaim már mozgolódnak! A meggy, a körte, a csersznye jónak mutatkozik! Bukfenc12 lelkesedése szinte határtalan, de megjegyzem duványozni nem lehet mindent. Ezt már több száz éve kipróbálták. Ha valami gyökeret is enged, nem biztos, hogy elégséges lesz a növény táplálására. Lehet él egy-két évig oszt nyekk! Ez szokott lenni a szőlővel is! Oltványban ezerszer intenzívebben nől jópár fajta, mint dugványban.
zsoltigy Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4859
Lehet olyat olvasni, hogy ne ültessük mélyre az oltványt mert leléphet az alanyról, legyökeresedhet a nemes. Akkor ezek szerint gyökeret verhet a nemes is , főleg ha nincs levágva mint dugvány. De kíváncsi lennék a gyökereztető hormon hatására a dugványoknál.
Előzmény: bukfenc12 (4856)
mjos Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4858

Szia!

A kiwi-s fórumon minden évben előjön a dugványozás. Mivel szinte lehetetlen gyökereztetni mindent kipróbálnak az olvtársak. Érdemes átolvasni az ötleteiket.

mjos

Előzmény: bukfenc12 (4856)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4857

Igen,már ez sem újdonság.A franciák pl a kajszi jó részét szelektált őszibarack-alanyokba rakják./ Rubira, Montclar / Már hozzánk is jutnak el ilyen oltványok.Én most ültettem két saját szemzésű kajszit,ami őszibarackmagoncon van.

Előzmény: bukfenc12 (4854)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4856

Kedves borsika79!

 

Ez a dolog engem is nagyon érdekelne. Tehát bujtáskánt működhetnének a föld alá temetett ágak. A kérdés az, hogy megerednének-e? Szerintem próbáld meg, veszíteni nem veszíthetsz semmit. Mert ha nem sikerül, akkor lesz egy földből kiálló "bokorfád" , ha viszont meggyökerezik, levághatod a három különböző ágat és külön elültetheted őket. De ezeket még csak kezdőként mondom, természetesen hallgasd meg tapasztaltabb emberek véleményét is. Ez felveti nálam azt a kérdést, hogy ha egy hajlékony gyümölcsfaágat föld alá süllyesztünk, leterheljük pl. kővel, hogy ne rugózzon vissza és földdel takarjuk, akkor idővel bujtásszerűen növesztene-e gyökereket? Mert akkor ezt a vegetatív részt tovább lehetne szaporítani. Van ezzel kapcsolatban valakinek gyakolrati tapasztalata?

Előzmény: borsika79 (4850)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4855

Kedves Csiki74!

 

Ha le vannak takarva pet palackkal, az azt jelentheti, hogy a földhöz közel vagy gyökérnyakba kellett oltanod? Mert csak akkor illeszkedik a palack széle a földdel és lesz párás alatta a levegő. A pet palackos megoldás csak a szobában jó vagy a kertben is?

Előzmény: Csiki 74 (4849)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4854

Kedves atifoci!

 

Köszönöm a tippeket, nekem kezdőként ezek még mind újdonságok. Úgy látom, hogy gyarapodik a kísérletezési lehetőségek tárháza. Tehát az őszit szilvára mellett él még az őszire kajszit vagy szilvát is. Ez fordítva is így van? Tehát kajszit pl. lehet nektarinra vagy más őszibarack fajtára oltani?

Előzmény: Törölt nick (4842)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4853

Kedves Csiki74!

 

Ez nagyon érdekes és tetszik a dolog. Szerintem is az emésztőenzimekkel lehet kapcsolatban, mivel a nyál a legtöbb kórokozót elpusztítja. Ezért is nyalogatják az állatok sebeiket, mert így hamarabb gyógyul. Ők biztosan jobban tudják ezt nálunk, hiszen mi már csak átvitt értelemben "nyalogatjuk a sebeinket." Tetszik az ötlet, lehet hogy kipróbálom. De csak hormonkezelés nélkül... :)

Előzmény: Csiki 74 (4837)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4852

Kedves gergerg!

 

Köszönöm a képet a kalapácsos dugványról, már le is töltöttem. Ezt is tudom már hasznosítani, mert a téli körtefánkról egyszerűen nem tudtam rendes egyenes vesszőt vágni, mindenhol elágazik, mint a képen. De kalapács dugványként tökéletesen le tudom metszeni.

Előzmény: gergerg (4835)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4851

Kedves Vebber!

 

Nagyon szépen köszönöm a Czákó könyv dugványozásról szóló oldalainak elküldését. Letöltöttem a képeket és Wordbe bemásolva felnagyítottam őket. Egy kissé elmosódott, de azt hiszem olvasható lesz. Napközben majd kinyomtatom. Esetleg, ha a jövőben scanner közelében leszel a könyvvel (nem sürgős), megtennéd, hogy a szkennelt oldalakat is elküldöd? Azért nagy különbség lesz a minőségben, mert el szeretném rakni. Futólag beleolvasva máris találtam érdekes dolgot, ami befolyásolni fogja a hormonkezeléses gyökereztetési kísérletemet. Pl. hogy nem igazán jó a sima kerti föld, hanem keverni kell homokkal.

Mégegyszer köszönöm a gyors választ.

Előzmény: Vebber (4832)
borsika79 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 4850
Sziasztok. Szeretnék 1 különleges cseresznyeoltást sarjmeggybe.Van 1 olyan csemetém aminek 10cm magas a törzse,onnan ágazik 3 felé. Szeretném a földbe sűlyeszteni,hogy csak az ágak egy része legyen a föld fölött. Ezekbe oltanék. Úgy gondolom ha őszig meggyökeresednének az ágak, kapnék 3 cseresznyefát. Mit gondoltok kivitelezhető az ötlet?
Csiki 74 Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4849

Két hete mikor Ali-bá-tól hazaérkeztem,a kapott veszők elcsomagolása után nembirtam magammal és próbaoltást csináltam.

Előzőleg már behoztam azélőtt 3 kis szilva csemetét azokba oltottam ékoltással őszibarackot.

Az Ali-bá 2 fajtájából,és atifoci-től kapottat 1-et,és mind a 3 oltáson szépen megindultak valameiknek már szápen látszanak a levelei.

Le vannak takarva pet palackal be is van párásodva rendesen,kellemes a hőmérséklet is főleg mikor a nap is besüt az ablakon.

Nem korai ez még,vagy a oltóvesszőkben lévő nedveségből táplálkoznak még?

Vagy ez már a forradás biztos jele?

 

Csiki 74 Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4848

Inkább szalonnát,mint zöldséget,igazi parasztember.

Előzmény: almabimbo (4844)
Csiki 74 Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4847

Lehet ve benne valami ebben az enzimes dologban amit irsz.

Az úriember azt mondta, a nyál kitölti az ileszkedési hibét amit esetleg a kötözéssel nem tud összehuzatni

igy ot sem marad levegő,ezáltal olyan mintha 100%-os lenne az illeszkedés.

Azt álitja ő igy tanulta anno az idősebbektől (apja stb) és igy szokta azt a kevés oltást amire szüksége van csinálni.

Lehet amugy is sikerülnének azok az oltások,csak ennek a kis manővernek tulajdonitsák a sikerességet.

Én akkor is idegenkedem ettől,inkább legyen tiszták a felületek.

 

Előzmény: Flanell (4843)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4846

Töltöm az indába a mai képeket,naná,hogy a szemzésekről nem sikerült normális..de aki akarja meglátja :))vagy :(

Előzmény: Vebber (4834)
Ali-bá Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4845

Ki tudja?! A pálinka meg fertőtlenít.  Próbálja már ki valaki nagy számban kontroll oltásokkal.

Előzmény: almabimbo (4844)
almabimbo Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4844

És ha zöldséget evett előtte?

Előzmény: Flanell (4843)
Flanell Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4843

Tulajdonképpen elképzelhető, hogy a nyálban van valami olyan enzim, ami segíti a forradást.

Másrészt  viszont zsír nagy valószínűséggel van benne, ami rosszat tesz a forradásnak.

Előzmény: Csiki 74 (4837)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4842

Eszem ágában sincs elvenni a kedved a kísérletezéstől,vagy kritizálni.Én is kísérletezek,csak mással /lany+ nemes kombinációk+koronaformák/.

Az őszibarack szilván nem újdonság,lehet csinálni.Én is szemeztem ilyent,de őszimagoncra kajszit és szilvát is csináltam...aztán majd meglátjuk...ja és nektarin fába is raktam kajszit-mert akkor éppen nem volt normális kajszi-alanyom-és él :)/

Előzmény: bukfenc12 (4831)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4841

Lehet hogy az öreg valami forradást elősegítő szert szopogat előtte :D
Vagy ha alapból ilyen a nyála akkor vennék tőle pár litert a jövő hétre ! :DD 

Előzmény: Csiki 74 (4837)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4840

Nálam minden megindult már.

Előzmény: gergerg (4830)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4839

Jó,akkor kevesebbet kapsz :)

Előzmény: gergerg (4823)
Csiki 74 Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4838

érdekessét=érdekeséget

 

Előzmény: Csiki 74 (4837)
Csiki 74 Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4837

Egy érdekessét láttam ma.

Ma mikor jöttem haza a melóból az utcán figura szilvát oltott, szerintem még korai még nem nagyon indulnak a fák.

Na nem is ez a lényeg oda pofátlankodtam (látásból ismertem a kisöreget)ékoltással csinálta,de ami a furcsa

mikor elkészitette a oltócsapot fogta és az ékre faragott részt megnyálazta aztán helyezte a hasításba.

SzVSz nem valami jó ötlet lehet,elvileg semien szenyeződés nem lehet az összeillesztett felületeken, igaz az volt erre az öreg válasza

igy biztosabban össze for.

Mi a véleményetek erről a teknikáról,valóban eredményesebb lehet?

Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4836

Köszönöm a válaszodat, Imre! :)
Ezek szerint igen csak jó fajtám van, ha igaz :)
Próbálom is átmenteni, hisz már több mint 40 éves a fa, kis termetű és a fele törzse nem él.
De tavaly gyönyörűen termett!
Sajnos csak egy szem él a 3-ból amit próbáltam és az se tűnik életvidámnak :(

Szerintetek egy éves, nyáron visszacsípett vízhajtás megfelelő lehet héjj alá oltásra? 

gergerg Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4835

 

 A tejfölöspohár trágya meg földé érett trágya, egy tejfölös pohárba téve. 

 

Köszönöm szépen az ajánlatot, de elég sok fajtám van már mindenből. Cseresznye is van vagy 5. Ezek, amiket sajnálok, ezek olyan fajták amiket kimondottan szeretnék. Ezért fontosak. Más fajta, legyen az akár mi, nem kell, télen hosszas mérlegelés után jutottam ezekhez, tehát meg van az oka miért. Ha Heves északi részén laksz, akkor egész közel vagyunk, valami más kapcsán még jól jöhet ez a közelség.

Előzmény: bukfenc12 (4831)
Vebber Creative Commons License 2012.03.20 0 0 4834

Kattintsatok a képre, majd a nagyított képre jobb klikk, és mentés másként (save as, ha velaki angol wint használ.

Előzmény: Vebber (4833)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!