Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12320

Kösz.Az jut eszembe,hogy ahol ezt törzsesre lehetne nevelni,nem volna tanácsos alatta sétálni.

Előzmény: Törölt nick (12319)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12319

Szia,

 

Nagyon szépek! Gratulálok a citrusaidhoz.

 

Üdv.

Előzmény: Törölt nick (12316)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12318

Szia,

 

én az csinálnám helyetted hogy a gyümölcsöket már rég leszedtem volna róluk, az összest.

Ki szedtem volna a régi földből lemostam volna a gyökereket langyos vizel, 20 fokos vizben kevertem volna Dithane-t és 24 órára be áztattam volna.

Utána friss nagyon laza föld ami szinten 20 fok körüli földben ültetnem és melegebb helyre tenném + mesterséges fénnyel meg hosszabbítanám 10-12 órára a fényviszonyokat.

A masik nagy gondod az hogy atkás!

Ezek nem most Novemberben atkásokat meg (az meleg száraz időben szokót), csak akkor vetted észre! Sajnos legtöbbször mire észre veszi az ember addigra már sok van belőlük és nagyon nehéz kiirtani. 

Sok mindennel próbálkoztam, Sanmite, Flumite, Talstar, kén, de nem sok sikerrel, egyedül a Vertimec segítségével sikerült, nagyon drága.

Itt van egy példa az atkára:

 

 

és ennyi maradt a gyökérből:

 

 

A kutya kicibálta tavasszal és mivel nem jött helye a gazdája lemondott róla, én meg elhoztam és meg próbálom megmenteni.

 

Sok sikert!!

 

Előzmény: Karlina (12314)
calamondin Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12317

Szia Józsi!Gratulálok a citrusaidhoz.Nagyon szépek.

Előzmény: Törölt nick (12316)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12316

Egy két érdekeség:egyik kezemben egy érdekes pomeránc fajta,másikban a már nem "tar-

totta meg a háló"cedro gigante gyümölcse:

Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12315

Kedves Grussoni!

 

Mivel tetűt nem láttál, nagyon nehéz egyértelmű tanácsot adni. Ráadásul, ha november közepén hoztad be a citromfáidat és előtte elvégezted a javasolt permetezéseket (lásd a topikleírásban található weblap), akkor elvileg még túl korai a pajzstetvek megjelenése ezeken a növényeken.

Ha esetleg mégis pajzstetű, akkor körömmel lekaparni őket, és Actara + Agrol Plusz permetezés a fürdőszobában.

Előzmény: grussoni (12313)
Karlina Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12314

Most tudtam feltenni a képeket. H ahol az ágakat próbáltam közelről lefényképezni nem nagyon sikerült a fény miatt, de azért látni a barnulásokat. A teljesen csupasz a kumkvat képe, ezen az ágak szinte nap mint nap kerültek levágásra és végül ennyi maradt, mert itt már nem volt értelme tovább, látszott, hogy teljes a pusztulás. A kukle még olyan amilyen, nem tudom hogy leszedjem-e a termést és ültessem át? Tulajdonképpen a jobb oldalán látszik a barnulás, de visszagondolva a kumkvatnál sem látszott egyszerre nagy baj.

Előzmény: Törölt nick (12294)
grussoni Creative Commons License 2010.12.05 0 0 12313

Sziasztok!

Segítséget kérek!

Van 1 citromfám magonc, és két oltvány. Jelenleg viszonylagosan hűvös szobában telelnek, a magonc a parkettán, a két oltvány pedig az ablakban.

Tavaly jól érezték magukat, nem volt semmi baj.

Tegnap vettem észre, hogy a magonc fácska alatt valamilyen, kicsit ragadós, színtelen vagy nagyon enyhén valamilyen fehéres valami van.

 

A többin is találtam, a leveleken olyan mintha csurogna,- megfolyások találhatók rajta. Még az ablakra is jutott belőle, mintha az esőcseppek folynának rajta, csak sokkal vékonyabban

Tetűt nem láttam, de attól még lehet, hogy az.

Mi lehet ez? Mivel irtsam ki, mielőtt tönkreteszi őket? A környezetükben még kettő 5 éves szép datolyapálma is van.

Mivel bent vannak a lakásba, csak valami viszonylagosan környezetbarát szerre volna szükségem.

Esetleg beletenném őket a fürdőkádba, és úgy próbálnám kiirtani ezeket a lényeket.

Mit tegyek? :evil:

Szuky Creative Commons License 2010.12.04 0 0 12312

Sajnos nem találtam bennük magot így az általad említett tahiti volt:( Túl naív voltam.

Szerettem volna ültetni a már meglévő citrom, narancs és mandarin mellé, hogy legyen. Azok sem teremnek hisz két évesek de tetszik maga a növény és lehet majd egyszer terem is. Köszi a válaszokat

Előzmény: Quicktor57 (12307)
sjohn Creative Commons License 2010.12.04 0 0 12311

Ne limonádéban próbál , hanem mondjuk igyál egy Cuba librét!

Előzmény: bombaba (12310)
bombaba Creative Commons License 2010.12.04 0 0 12310

Variációk zöldcitromra:

1-2. 2008. évi termés a Rappai-féle C.latifoliáról. Magnélküli, villanykörte méretű.

Mellette: 2009. évi termés ugyanarról, magos, tojásméretű.

Lassan kiderül, hogy a C.latifoliához kérdés, van-e köze. Bár a termés külseje, formája megegyezik a neten fellelhető fotókkal, azonban ez édes, narancsos ízű.

3-4. Idei termés a karib lime-ról (C.latifolia, szintén). Mindegyik magnélküli, mérete tojásméret körül. Íze nem túl savas, kellemes zöldcitrom-íz. A cukor nem tesz jót neki, pl. a cukorral készített limonádéban nem mondanám jónak.

 

 

Ha jól emlékszem, egy kaliforniai tanulmányban olvastam, hogy a C. latifolia lehet magos, ha más citruspollen keveredik oda, de ettől magos lesz a termés és a termés méretét, mennyiségét is befolyásolja az idegen beporzás.

Előzmény: Quicktor57 (12307)
tech-pro Creative Commons License 2010.12.04 0 0 12309

Egy laza 15 év biztos kell neki......

Előzmény: Quicktor57 (12307)
bombaba Creative Commons License 2010.12.04 0 0 12308

Biztos igazad van, ha ez a tél zökkenőmentesen lezajlik, talán újra próbálkozom az alginittel.

Előzmény: kurdilaci (12304)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.04 0 0 12307

Szia!

 

Ezek szerint sikerült magokat tartalmazó Mexikói lime-ot beszerezned valahonnan? Ezt a fajtát a szakirodalom szerint őshazájában magról is szaporítják. Az már egy más kérdés, hogy nálunk mikor fordul termőre.

Sajnos az üzletekben mostanában kapható "zöldcitromok" inkább a mag nélküli, "tahiti lime" kategóriából származnak.

Előzmény: Szuky (12305)
tech-pro Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12306

Szia!

 

Eredményesen kelnek, de oltani kell majd, hogy teremjen.

Előzmény: Szuky (12305)
Szuky Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12305

Sziasztok!

 

Mit gindoltok hogy egy zöld citromból kikerült magok eredményesen kelhetnek? Szeretnék ültetni limeot.

kurdilaci Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12304

Én alginit párti vagyok,nem hiszem,hogy felelős lenne bármilyen problémáért.Hiszen csk egy természetes ásványi kiegészítő,agyagos-földszerű állapotban.Én minden növényemnél használom az alginitet,még azoknál is,ahol csak gyári "A" vagy "B" földkeveréket használok,s nem keverek külön talajt nekik.Tehát a citrusaim,pálmáim,kaktuszaim,orchideáim,broméliáim,s gyakorlatilag az összes szobai cserepes dísznövényem évente kap alginit pótlást.A kaktuszoknál például-mivel nem kell évente átültetni-csak a növény köré szórom a kavicsréteg félrekaparása után.(náluk ez a tápanyagutánpótlás,mert más műtrágyát nem adok nekik.)Szépek,egészségesek a növényeim,gazdagon virágoznak,teremnek.A hideg ,illetve a túlöntözés miatti problémákat leszámítva a citrusok is szépen fejlődtek.

Előzmény: bombaba (12296)
cserella Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12303

1 a rossz, 1 a jó, hozok egy képet is.

Előzmény: cserella (12302)
cserella Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12302

Üdv mindenkinek,

 

Utolsó kérdésedre válaszolva:

A szeptember 24-én leadott rendelésem október 10-én érkezett meg.

Olyan volt mintha elfelejtették volna, aztán a futár elfelejtette volna,aztán

2X fizettem postát, gondoltam nem baj, majd a következő rendelésnél kompenzálják.

Következő rendelésnél jeleztem a postaköltséges dolgot, de kompenzáció nem történt.

A csomagolással is vannak gondok. Szerintem.

Előzmény: Törölt nick (12294)
vica46 Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12301

Egy darab elhalt gyökere sem volt ,valószinü hogy a marhatrágya vagy a föld nem volt még teljesen lebomolva arra jöttek

Előzmény: bombaba (12293)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12300

Akarom mondani az első képen a Meyer mellet!

Előzmény: Törölt nick (12299)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12299

Kis Meyer 4 db gyümölccsel, szerencsétlen még ceruza vastagsága sincs a törzsének és a felső levelén rágás nyomok: 

 

 

A 4 db gyümölcs rágás nyomokal:

 

Az egyik tettes:

 

 

Tele volt csigákkal. :(

Ahogy a képen látszik a gyümölcsöket abban a helyben levágtam!

Remélem túl éli a telet! 

Quicktor, az első képen egy kumkvát van poncirus alanyon, egyik barátom rendelte, majd tartok beszámolót hogy fejlődik, ha netán meg marad, mert 6 db gyümölcs volt rajta + egy lepotyogva és a törzse nem vastagabb egy ceruzánál.

 

Előzmény: bombaba (12298)
bombaba Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12298

Mi a csalódásod oka a cserkerttel?

Előzmény: Törölt nick (12297)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12297

Csak azért kérdeztem mert én 3 éve használom a Jozso föld keveréket a nagyobb citrusoknál. A kisebbek meg a magoncok csak sima virág földbe teszem, lusta vagyok sokszor azoknak is külön keverni, ha marad a nagyoktól akkor kapnak, ha nem akkor nem.

 

Előzmény: bombaba (12296)
bombaba Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12296

Az alginitet azért hagyom mi, mert 6-7 éve tartok citrusokat, de a 2009-es évben használtam először a talajba keverve. Korábban nem volt problémám se télen, se nyáron a citrusokkal - eltekintve néhány tiszta tőzegben ősszel vett kis dugványtól - , de az alginit-használat nálam összekapcsolódott a téli problémákkal, így inkább kihagyom.

Most végülis mindegyik citrus az előírtnál melegebb helyen van, ezért kapnak napfénypótlást.

Előzmény: Törölt nick (12295)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12295

Szia,

 

Az Alginitet miért hagyod ki?

A fényviszonyok miatt van szükségük a teleltetésre, az őshazájukban nem telelnek!

Ha minél melegebb helyen tartod, annál több fény kell neki! Ha a fény hiányzik a növények nem tudnak asszimilálni, hanem a testükben levő anyagot égetik el, azaz disszimilálnak és ezért kell pótolni a fényit mesterségesen.

 

 

Előzmény: bombaba (12292)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12294

Köszönöm mindenkinek!

 

A következő kérdések merültek fel bennem:

 

Miért mindig a fiatalabb ágaknál kezdődik, tehát csúcstól indul az ág barnulás?

Ha fertőzés, akkor miért nem az egész állományon fertőz?

Miért majdnem mindenkinél a gyökér egészségesnek nézet ki, semmi szemel látható nem volt?

 

Az én buta fejemmel a következő tényekből kiindulva erre a véleményre jutottam hogy az ág barnulás nem más mind tápanyag elvonás.

 

Először is kezdtem  a citrus gyökerek aktivitásával.

A citrus gyökerek aktívak egy bizonyos hőmérséklet tartományban ami 12 és 34 fok között van. Ez alatt és e felet a gyökerek aktivitása megszűnik, tehát a víz és tápanyag felvétel csökken vagy komplett megszűnik. Hogy ha a talaj 10 fok alá vagy 30 fok fölé megy, egy nem elegendő elraktározót tápanyaggal rendelkező növénynél károsan hat a gyökerekre és ebből kiindulva az egész növényre. Tehát nálam a föld labda hőmérséklet, nedvesség és a növény állapota.

 

Mit értek az alatt hogy nem elegendő elraktározót tápanyag:

 

1.Gyümölcs mennyiség és Levél arány, mindnél fiatalabb a növény annál nagyobb kell hogy legyen a levelek aránya per gyümölcs + ezt meghatározza a növény váz szerkezete.

2.Betegségek és fertőzések az év folyamán rengeteg energiát elvesznek a növénytől.

Főleg mind tudjuk az atka fertőzés az egyik legveszélyesebb mert nem elég hogy elszívja a növény nedvét, de meg ráadásul mérgezi is!

1.Import növények, feltuningoltak eladásra. Sok kertészetben láttam hogy aránylag kis      növényen (ezt arra értem hogy törzs vastagság) sok a gyümölcs a lombozathoz képes. Na ennek a növénynek már csak egy atka invázió hiányzik, oszt a hűvös idő jövetelével annyi neki!

 

Állítólag a levél hullás (itt értem nem 1-2-3 levél) okozhatja egy olyan stressz amikor egy alacsonyabb hőmérsékletből át mozgatjuk egy magasabb hőmérsékletű helységben ahol a lombozat hőmérséklete hirtelen magasabb lesz mind a gyökereké. Ez a stressz hatására a levelekbe csökken az auxin hormon termelés és megnövekszik az etilén termelése ami kihat a sejtek falaira (vékonyodnak) és a pektinre ami össze tartja a sejteket.

 

A levélben az aktivitás 9 foknál már elkezdődik és az ágakban már 8-nál, tehát egy 5-6 fokos földel bevitt citrus egy olyan helységben ahol több mind 12 fok van az megint sors döntő lehet, mivel a lombozat aktivitása rövid időn belül megindul viszont a gyökerek föld tömege miatt sokallta később(amíg eléri a bizonyos hőmérsékletet), a növényi kénytelen a levelekből meg ágakból felélni a tápanyagot az életben maradásért (ágbarnulás, levél hullás).

 

Egyet értek meg bombaba halk véleményével, a hajszál gyökerek megfázása, aminek óriási befolyása van a föld nedvessége, magamból kiindulva, vizes bőrrel 20 fokban fázok de száraz bőrrel nem.

Akinek pomeránc alanyra van oltva a citrusa, az gondolom tudja hogy pomeránc legérzékenyebb a nedves hideg földre (semmi perc alatt leépül) és a legtöbb citrus amit árulnak, erre az alanyra van oltva.

 

Azt itt leírtak alapján nem akarom azt állítani hogy igazam van, sem azt hogy ezek betartása megszünteti a problémát, de tapasztalatból kiindulva, minimális lomb veszteséggel várták a tavaszt az idén a citrusaim. Sok citrusomat még virágozni sem hagyom, nem hogy gyümölcs legyen rajta, fölösleges energia elpocsékolás.

 

A Cserkuti kertészetről is meg van a véleményem, óriásit csalódtam bennük vagy lehet hogy csak én?

 

 

bombaba Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12293

Találkoztam ilyennel, a giliszta önmagában nem káros, mert csak korhadt növényi részeket fogyaszt, az élő gyökeret nem. DE ha nálam a cserép alja körül giliszta-tevékenységre utaló földmorzsalék jelenik meg, akkor haladéktalanul átvizsgálom a növény földjét, gyökereit lepucolom és átültetem, mert az elhalt gyökerek az álmoskönyv szerint valami gyökér-bajnak a kezdetét jelentik.  Utána egy időre elfekvőbe utalom, kimélő életmóddal (kevesebb öntözés és nap).

Előzmény: vica46 (12291)
bombaba Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12292

Az eddigi tapasztalataim a témában - bár nem sok, mert csak az elmúlt télen találkoztunk:
1. 2008. októberben egy esős időszakot követő hirtelen lehülés, havazás miatt pakoltam a korábbi években szokásos telelőbe - ahol akkor kb 15 fok volt - a citrusokat, előtte kaptak gombaölős beöntözést. Később még lehettek volna kinn, akár dec. 10-ig, de nem voltak. nem látszott a hosszú, enyhe idő előre. Aztán ahogy kinn csökkent a hőmérséklet, úgy benn is, 7-8 fok szokott a minimum lenni. Itt volt a citrom, meyer, lipo, kumkvat, egy világosabb, enyhébb helyen a máltai lime, tahiti lime, volkameriana.
A talaj mindegyiknél ebben az évben először az alginit, perlit, homok, virágföld, szárított marhatrágya keverék.
A tahiti lime, a kumkvat és a meyer oltvány, a többi dugvány. Az oltványok alanya számomra ismeretlen.
Az oltványok közül az első kettő valószínű olasz, a harmadik francia.
A dugványok származása: Rappai, francia.
Agyaggolyó nem volt a talajban egyiknél sem.
2. Valamennyi normálisnak tűnő levélhullás után nem-normális levélhullás kezdődött: összepöndörödő, barnuló levelek, majd a visszabarnuló ágak. 2009.januárban a szokásos hűvösebb telelőhelyről átköltöztettem az összeset a lakótérbe (17-20 fok), ahol folyamatos megfigyelés alá kerültek. A volkamerianat nem érintette a probléma egyáltalán, a kumkvat egy csomó termést ledobott, a kumkvat és a citrom részlegesen vesztette el a leveleit, a meyer, a lipo, a máltai és a tahiti totálisan, és mindegyiket elég rendesen kellett a barnuló ágaktól metszegetni, többször is. Februárban hirtelen felindulásból az összes érintettet átültettem a korábban használt, alginit nélküli, száraz földkeverékbe, beszereztem napfényizzókat, és a lakótérben is, a lime-oknál is napi 8-10 órás megvilágítást kaptak egészen a tavaszi kihordásig. A lipo és a máltai végleg elhullott. a többinél ekkor már megállt a barnulás és folyik a regenerálódás.
Lehet, hogy nem megoldás a problémára, de a saját tanulságaim:
- az alginitet kihagyom ezentúl a földkeverékből,
- kihagyom az őszi megelőző beöntözést,
- ha behordáskor a talaj nedves, akkor csak magasabb hőmérsékletre kerülhetnek, ahol még ki tud a föld száradni,
- nagyon jót tesz nekik a napfényizzó.

Sok sikert.

Előzmény: Törölt nick (12277)
vica46 Creative Commons License 2010.12.03 0 0 12291

Egy érdekesség legalábbis nekem ,a calamondrint át kellett ültetnem még tavaj mert kisárgult a levele Valószinü a meszes viztől, és a gyökerén volt kb fél kiló giliszta ,alig tudtam kibányászni a gyökerek közül őket ,a növényt nem bántották ,a gyökerek épek voltak csk beköltöztek a trágyás fölbe ,szépen elvoltak akor a növény kinn volt a kertben .

Nem tudtam eldönteni hogy árt e a növénynek .

Előzmény: Quicktor57 (12290)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!