Keresés

Részletes keresés

Lenry Creative Commons License 2010.12.08 0 0 12355

hali!

 

köszönöm a szívélyes fogadtatást.

átolvastam az ajánlott weboldalt, és arra a következtetésre jutottam, hogy nem is olyan egyszerű ezeket a növényeket boldoggá tenni :)

 

a leveleken, nem mindegyiken, de azért itt-ott, ragacsos váladék van, sőt, a száron is látszik néhány csepp "gyanta", ami az oldal szerint tetveket jelent, én viszont egyet sem látok...

holnap teszek föl képeket, mert most nincs nálam fényképező, egészséges levelekről, a fajta beazonosítása végett, és a betegekről is, hátha valaki felismeri a betegséget, meg az egész növényről is.

 

a ceruzavastagságú törzs egyébként már megvan, szóval a nemesítésnek ez már nem akadálya

Előzmény: Quicktor57 (12350)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.08 0 0 12354

Probáld meg ezeket,sok érdekes dolog van szerintem:

http://mckenzie-farms.com/photo.htm

Előzmény: calamondin (12352)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.08 0 0 12353

Szia Attila!Hurrá,akkor egy kipipálva.Majd leboltoljuk.nem kényes az én tudomásom szerint sem.A családfája/ha tudod akkor bocs/:Fortunella margarita nőxWillitis citrange(Poncirus

trifoliataxcitrus sinensis,nő,férfi).

Akkor az "Ugli"még továbbra is keresendő:ez sem akármiből lett összerakva:

(tangerinxgrépfrút(xpampelmusz?)

Előzmény: calamondin (12352)
calamondin Creative Commons License 2010.12.08 0 0 12352

Szia Józsi!Thomaswile-van,majd tavasszal megbeszéljük /ha kitelel/,bár ugy vettem észre,hogy nem kényes.Üdv:Attila

Előzmény: Törölt nick (12348)
tech-pro Creative Commons License 2010.12.08 0 0 12351

A narancsot 1000 közül megismerjük!

 

Tegyél fel makrót a leveléről.

Előzmény: Lenry (12349)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.08 0 0 12350

Kedves Lenry!

 

Köszöntünk a topikon, és örülönk, hogy pont erre van szükséged. Első lépésként, javaslom. hogy legalább egy évet olvassál vissza, valamint olvasd el a topikleírásban szereplő weblapon a Citrusnevelési útmutatót. Ezekből biztosan be tudod azonosítani, hogy mi lehet a gond a növényeddel. (Én atka fertőzésre gyanakszom, de az ebben a tárgyban feltett fotók biztosan segítek. Ha a levélnyeleknél kis, pókhálószerű anyagot találsz, akkor biztosan takácsatka.)

Nem akarlak elkeseríteni, de az szerintem lényegtelen, hogy milyen magról kelt ki a citrusod, hiszen valószínűleg sohasem fog ebben a formában teremni. Ha sikerül a növényt megerősítened, és lesz egyenes, kb. ceruza vastag törzse, akkor be kell oltani valamilyen nemessel.

Előzmény: Lenry (12349)
Lenry Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12349

pont erre a topikra van most szükségem :)

 

van egy kis citrusfám, kb 1 méteres. az utóbbi időkben a két legmagasabb ágát leszámítva egyre csúnyábbak a levelei. barna és fehér foltok vannak rajtuk, látszik rajtuk, hogy valami bajuk van. az egészséges ág levelei erősek, rugalmasak és tiszták, ezek viszont satnyák és betegek, viszont legalább nem hullanak. levéltetveket nem találtam.

mi baja lehet a fácskának?

kb 1 hónapja költöztem új lakásba. esetleg ez viselte meg ennyire?

 

másik kérdés: hogyan tudnám kideríteni a fa fajtáját? ha jól rémlik valami boltban vett narancs vagy mandarin magja lett pár éve kísérletképp belenyomva a földbe egy szobanövény mellé és kihajtott.

Törölt nick Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12348

Hátha:tavaszra köröznék két érdekes fajta szaporító anyagát/kész növény,oltó ág/

1/:Citrus citrangequat "Thomasvlle"

2/:"Ugli"vagy Jamaikai mandarin

Tudnék érte mit adni.

kurdilaci Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12347

Igen,volt rajtuk gyümölcs,nekem csak termő citrusaim vannak.Bár amikor a narancsom kezdett ágpusztulást produkálni korán tavasszal,akkor már nem volt gyümölcs rajta,hiszen télen leszüreteltük,viszont tele volt virággal.Túl hamar tettem ki a szabadba-pont a virágok jobb kötődése reményében-s megfázott a gyökere a hideg ,nyirkos földben.Egy csomó levél és virág lehullt róla,pár vékonyabb ága is elszáradt,de aztán szépen rendbejött,ahogy az idő kedvezőbbre fordult.Viszont a termések csak feleakkorák rajta,mint tavaly.(Akkor 40-50 dekások voltak).

Előzmény: Törölt nick (12326)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12346

Szia!

 

Én meglehetősen gyakran tapasztalok hasonlót.

1. Tavaly júliusban hoztunk néhány citrushajtást Szlovákiából. Ezek közöl egy óriás citrom fajta egyik dugványa már több mint fél méter magas, és még jól bokrosodott is. (A másik kettő nem fejlődik ennyire intenzíven.)

2. Tavaly márciusban dugványozott meyerek közül egy már kész bokor, és tele van virágbimbóval.

3. A kedvenc "normál" citromomból idén kb. 30 dugványt készítettem, amelyek közül 3-4 növény már meghaladta a fél méter magasságot.

 

Vagyis fajtán belül is hatalmas növekedési eltérések vannak, hiába származnak a hajtások ugyan arról a növényből, kerülnek ugyan azon dugványozó búra alá, és növekednek ugyan olyan földkeverékben. A különböző citrusfélék eltérő növekedéséről nem is beszélve. (Igaz volt már olyan, hogy egy citromdugványom 2 évig alig jutott valamire, idén pedig alaposan nekilódult.)

Előzmény: Napvándor (12342)
Napvándor Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12345

Szia!

 

Hm...Lehet - Közelít...Bár igazából a gyümölcs adja meg a választ...Hogy miért nem fotóztam le...Jövőre virágot várok tőle...

Üdv: B.

Előzmény: tech-pro (12343)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12344

hali!ma megérkezett végre olaszországból a mandarinfám :)szép példány,csak még a lombját jövőre ki kell alakítani:D       

tech-pro Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12343

Nem Lipo?

Előzmény: Napvándor (12342)
Napvándor Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12342

Szia!

 

Nem , " sima citromról van szó ", degeszre citromkodtuk magunkat belőle, nekem csak az az érdekes, hogy néhány dugvány hipernövekedést produkál. ( pedig nincs agyontrágyázva... ) S egészséges, edzett, naponlévő növények...

Üdv: Balázs ( sajnos cédrátom az még nincs, de van jónehány alanynak levő magcsemete, úgyhogy a következő év a szemzési kísérleteké lesz... )

Előzmény: becko8 (12341)
becko8 Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12341

Nem valamilyen cédrát amit hoztál? A cédrátok gyorsan és erőteljesen nőnek.

Előzmény: Napvándor (12340)
Napvándor Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12340

Sziasztok!

 

Inkább csak olvasom hozzászólásaitokat, most azonban, hogy minden citrusfélém telelni vonult, egy érdekes kérdés merült fel bennem, kíváncsi vagyok a véleményetekre.

Korfuról hoztam 2 éve citrusdugványokat ( pontosan most 2,5 évesek ). A nevét nem tudom, de a helybeliek által leggyakrabban, s minden hotel elé ültetett, szinte gaznövényként ültetett, nagy gyümölcsü, bőtermő, középvastag héjú citromról van szó.

5 dugvány maradt meg, kettő 1 m már, a másik 3 jóval kisebb. Szóval némelyik nő mint a bolond.

A különböző helyekről vett többi növényem - dugvány pomeló, szemzett óriás c., narancs, olasz óriás - szinte harmad annyit se nőttek egy év alatt. ( buddhánál ezt természetesnek veszem, a többinél viszont... ) Mi lehet az oka... A feltuningolás? A görög növény agyonüthetelen volta? Érdekel, valaki tapasztalt e már hasonlót. Üdv: Balázs 

Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12339

Sziasztok!

Úgy néz ki, hogy nem volt haszontalan ennek az "ágbarnulási" témakörnek a kivesézése. Remélem januárban sikerül az eszmecsere folytán összegyűlt több mint 7 oldalas anyagból a lényeget összefoglalnom, és kirakni a weblapra.

Az természetes, hogy mindenki nem fog teljes mértékben egyetérteni minden "ágbarnulási rizikó faktorral". Igaz nem is ez a cél, hiszen az "öreg rókák" többsége már kialakította a citrusai teleltetéséhez leginkább megfelelő környezetet, de talán ezzel is sikerül csökkenteni a citrusok nevelésével mostanában ismerkedők veszteségeit.

Előzmény: Törölt nick (12336)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12338

Gratulálok, vigyázz rájuk! :)

Előzmény: vica46 (12334)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12337

En inkább a citrusok esettét kutattam fel! :)

Előzmény: bombaba (12335)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12336

Sziasztok,

 

Információkból és tünetekből kiindulva elgondolkodtató:

 

eddig mindenkinél az ágbarnulás jelenség azokon a citrusokon jelent meg amin gyümölcsök voltak, halk véleményem szerint magamból kiindulva levél gyümölcs arány nem megfelelő, akinek nem inge .... Az ősz jövetelével általában elkezdődik a párás reggelek (gombák nagyon szeretik), de ugyanakkor a gyümölcs érés is, ehhez a folyamathoz viszont a növényben az etilén hormon termelése megemelkedik. Az etilén növényi hormon, a gyümölcsök érését gyorsítja, és a növények virágzására hat.

A leggyakrabban ott bukkan fel az ágbarnulás ahol magasabb hőmérsékleten történik a teleltetés és vizes földel lett behordva a növény. Ez megint egy olyan stressz hatás a növényre ami még rá tesz egy lapáttal az etilén szintre. Az etilén szint ugyanakkor befolyásolja a sejt falak vastagságát és levél hullást is elő idéz.

A citrus növények elég fogékonyak erre a gombára amit úgy neveznek hogy citrus anthracnose, aminek fejlődését elősegíti a hosszú ideig nedvesen tartott föld. Állítólag a gomba spóráit az eső víz hordozza. A Colletotrichum gloiosporioides gomba tünetei levél hullás és ág elhalással jár. Normális esetben ezek a spórák csak csíráznak és inaktívak egy bizonyos etilén szintig. Az etilén az ami stimulálja a spórák aktivitását és szaporodását. A zsenge hajtásoknál a kivékonyodót sejt falakon(csúcs hajtás) és a lehullót levelek amit megint az etilén magasabb szintje okoz, nyílt sebein keresztül behatol, evvel megfertőzve az egész növényit.

A fertőzés fogékonysága függ a növény állapotától. A citrust amit a boltban vagy kertészetöl meg veszünk én halk véleményem szerint nem egy edzet növény és azokat a körülményeket nem nagyon tudjuk teljesíteni és lássuk be hogy eladásra előkészített, jó sok gyümölccsel túlterhelve a méretéhez képest. 

A beteg növény nem fertőzi meg a mellette levő egészséges növényit.

Amikor a Meyerem beteg lett (most belátva az én hibám volt) mellette volt a noname citromom, annak semmi baja mai napig (igaz még eddig nem is volt gyümölcs rajta) és ahogy bombaba írta nála sem fertőződőt meg a Volkameriana, amin szintén nem volt gyümölcs.

A lemosó permetezés az tényleg az legyen és időben elvégezve.

Ha valakinek van jobb ötlete kérem ossza meg velünk!

 

Jó kertészkedést, sok sikert és elnézést az okoskodásért, tudom egyeseket zavarja!

 

bombaba Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12335

Ebben a jó hír az, hogy a fertőzés gomba és nem vírus.

(Antraknózis-ra sok magyar találat van.)

Nem feltétlenül kell a citrusokhoz kötődnie a magyarul megtalálható védekezési lehetőségeknek, sokféle növényen előfordul ez a gomba, ami Mo-on az utóbbi kb 5 évben jelent meg, de a világ más részein már több évtizedes probléma.

Az alábbi idézet egy trópusi, nálunk is kapható szobanövény (medinilla) antraknózis-fertőzéssel kapcsolatos cikkből van: 

http://www.agrarkutatas.net/aktualis/790/A-pomp%C3%A1s-medinilla-Glomerella-Cingulata-okozta-antrakn%C3%B3zis-betegs%C3%A9ge-Magyarorsz%C3%A1gon

"A mesterséges visszafertôzést követôen a tünetek megjelenését a 7. napon észleltük. A levelek fôerének és a mellékerének barnulása a levél színén és fonáki oldalán is megfigyelhetô volt, a fonáki oldalon vizenyôs, barna beszûrôdések is jelentkeztek. Egy-két levél csúcsán, illetve a levélszélen megjelentek a szabálytalan szélû ólomszürke
foltok. A virágbimbó takarólevele és a virágot tartó szár is barnult, hervadásnak indult. A
9. napon lehullott az elsô levél, a fertôzés tünetei a száron is megfigyelhetôk voltak. Az utolsó levél a 20. napon hullott le a növényrôl, a visszamaradt csupasz szárak gyorsan elszáradtak, és a növény 3 hét alatt teljesen elpusztult....

Érdeklôdve vettük fel a kapcsolatot a szaporítóanyagot elôállító holland kertészettel,
hogy náluk vajon milyen mértékû problémát okoz a kórokozó? A holland termelô elmondásai szerint náluk is ismert a betegség, amelynek kialakulását a túlzott nitrogénadagolással és öntözéssel, valamint nem megfelelô fényviszonyokkal
hozzák összefüggésbe. Tapasztalatai alapján a fertôzött növény nitrogénmentes vízzel
való kisebb mértékû öntözése és a nem közvetlenül napsütötte, világos körülmények növelik a növény túlélési esélyeit a Glomerella cingulata okozta fertôzéssel szemben."

Másik cikkből:

http://www.agroinform.com/aktualis/Novenyvedelmi-ABC-Csillagfurtfajok-Lupinus-spp-uj-betegsege-Magyarorszagon/20070102-721/

"A nagy re­la­tív pá­ra­tar­ta­lom és me­leg időjá­rás, nagy­mér­ték­ben előse­gí­ti a kór­oko­zó fel­lé­pé­sét, jár­vány­sze­rű, gyors ter­je­dé­sét."

Per pillanat ennyi.

 

Előzmény: Törölt nick (12329)
vica46 Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12334

Előzmény: vica46 (12333)
vica46 Creative Commons License 2010.12.07 0 0 12333

Az igért képek óriáscitrom  narancs és a calamondrin

Karlina Creative Commons License 2010.12.06 0 0 12332

 Nyáron még ilyen volt a kumkvat ami teljesen kipusztult, sok termés volt rajta egy része már érett volt. Azokat leszedtem és megritkítottam a többi kisebb termését. Tavaly szépen áttelelt, az idén sajnos beütött a vész.

Előzmény: Törölt nick (12326)
bombaba Creative Commons License 2010.12.06 0 0 12331

Igen, mindegyiken volt gyümölcs.

A volkameriana nem volt érintett az ágbarnulásban, azon nem volt termés.

A 12292.hsz-ben az évszámot elírtam, a problémás tél a 2009-es volt.

Előzmény: Törölt nick (12326)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.06 0 0 12330

Szia,

 

Sajna én sem vagyok 100% biztos benne ezert gondoltam majd együtt talán sikerül.

 

Üdv.

Előzmény: vadkörte (12328)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.06 0 0 12329

Szia,

 

Egyik fő okozó ez a gyümölcs érésnél kezdődik:

 

Citrus trees and fruits are susceptible to a fungal infection known as anthracnose The Colletotrichum gloiosporioides fungus causes this disease, which causes leaf drop and twig dieback. Symptoms do not appear on the fruit until the rind is damaged.

Anthracnose in citrus is normally a postharvest disease of grapefruit, navel oranges and tangerines. It requires ethylene degreening.

The causal organism, Colletotrichum gloeosporioides Penz., is common in LRGV citrus orchards. It grows well and produces many spores in acervuli on deadwood. Rainwater may carry spores onto the fruit surface and often produces tear stains.

Normally, the spores germinate, developing a swollen tip, but they remain inactive at this stage. Ethylene treatment for degreening the fruit breaks the dormancy and stimulates the spores to grow.

Anthracnose does not spread from infected fruit to healthy fruit.

Orchard practices that minimize deadwood of the tree canopy are very important in managing anthracnose. A pre-harvest fungicide spray or a post-harvest treatment with a fungicide are effective chemical controls. In recent years, LRGV citrus growers and packers observed unusual blemishes on grapefruit and navel oranges after degreening. The rind of the affected fruit was firm and silvery gray, and some of the fruit showed tear staining. Eventually, the rind turned brown and developed soft rot.

 

Ezt a gomba fajt Colletotrichum a Peter Klock könyve is említi!

Sajnos magyarul nem találtam semmit ami a citrusokhoz kötődik.

A közös probléma a gyümölcs érésnél történik abból kiindulva hogy egyik jó barátomnál is és nálam is annak idején akkor történt.

 

 

 

Előzmény: Quicktor57 (12327)
vadkörte Creative Commons License 2010.12.06 0 0 12328

sziasztok,

Látom, az ágbarnulás megint a téma. Sajnos az én kumkvat-om sem hagyta abba. Karlina, sajnálom, hogy a tiéd végleg elpusztult. :o( Nálam még van levele, de csak néhány, gyümölcsöt csak keveset hullajtott, de pár napja 1-2 kivételével leszedtem róla mindet. Még azon a pár darabon is gondolkodom. 3-5 naponta megindul 1-1 ág barnulása, azt visszavágom, módjával locsolom, de a permetezést már feladtam (mint anno írtam, valamikor ősszel át is ültettem, de a gyökerének látszólag semmi baja sem volt). Még él, de ha így folytatja kb karácsonyra nem marad ága sem. :o(

Chez, érdekes az okfejtésed a saját energia feléléséről, de szerintem nem kizárt, hogy ez történik. Én lakásban teleltetem, sajnos nincs egyéb lehetőségem. A levegő száraz (a növény egy köves tálkában áll, amiben mindig van némi víz) illetve a hőmérséklet is 20-22 fok körüli. Bár látom a hozzászólásokból, hogy egyáltakán nem biztos, hogy ezen múlik.

 

Vackor

Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.06 0 0 12327

Szia!

 

A tavaly elvesztett "nagy" oltványok mindegyikén volt gyümölcs, de sajnos idén egy két éves kis narancs oltványom is kidobásra került, igaz ennek tavaly óta gyökérproblémái voltak. Küzdöttem vele és nyáron már reménykedtem, de novemberben gyorsan a veszteséglistára került.

Előzmény: Törölt nick (12326)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.06 0 0 12326

Quicktor, bombaba, kles és kurdilaci,

 

 

Egy kérdésem lenne még, az ágbarnulás amikor elofordult akkor a citrusokon gyümölcs volt?

 

Karlina nálad láttam a képen. 

 

Köszönöm,

Chez

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!