Keresés

Részletes keresés

krezidiesel Creative Commons License 2009.08.03 0 0 1812

A túróhoz az aludtejet én kb 55 fokosra szoktam melegiteni, és fél napig csöpög.

Akkor a boltihoz hasonló száraz darabos túró lesz.

Ha nem melegitem fel ennyire, és nem hagyom igy kicsöpögni akkor valóban krémesebb, sűrűbb lesz. Tejfölt akkor szoktam hozzá rakni (utólag), ha ilyen darabosat csináltam. Most épp nem ilyet sikerült (untam melengetni és hamarabb lekapcsoltam), úgyhogy teljesen krémes lett a cucc,  ezért tejfölt se raktunk hozzá és épp paprikát töltöget vele az asszony.

Körözötthöz olvastam olyan receptet is ami sört ir hozzá. Kipróbáltam, nem rossz, csak nem áll el annyi ideig utána. Körözöttbe vajat szoktam  még tenni, hogy diabetikusabb legyen...:-))

Kecsóim meg bele se nyalnak a savóba, egy párszor próbáltam.

Odaöntöm nekik azt másnap ugyanúgy ott van.

Te raksz bele sót?

Előzmény: Kriszta721 (1810)
hannabori Creative Commons License 2009.08.03 0 0 1811

Elefada nagyon köszönöm!!! Szuper! Akkor nem kell unánrendelnem folyton kultúrát...hú, egy vagyon lenne...:) Mégegyszer köszi!

 

 

Leraa igen, a keszthelyi egyetem tehenészete árul itt házitejet 130 ft/ liter áron, ott vettem. Méghozzá klassz a tej, a nagyszüleim 4 éve adták el a teheneket, úgyhogy nekem ismerős a tejci melegen is de....az olyan "istállóízű" volt akárhogy is szűrögették,  ez nem, szóval  finom, tehéntej igen. Köszi a "szép"-et, én szívesen érlelném, viszont a férjem nem engedi, biztos ami fix, 2 napig legyen hűtőben, azalatt elfogy, borzasztóan fél minden lejárt szavatosságú, hűtőben megromlandó teltől, velem eggyütt, 3 sajtimádó gyerekünk van, majd inkább télen kísérletezek.

Előzmény: leraa (1788)
Kriszta721 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 1810
leraa, ne vadulj már! Ne a lakás leghűvösebb részét keresd! Megfejed a kecskét és a friss, meleg tejet tedd ki a napra. Egyik napról a másikra, de most még hamarabb, kész a cucc. A tetején ott van a túró. Egy kicsit melegítsd, de csak olyan kézmelegre. Aztán pedig tedd el csöpögni. Krezinél sem értem a tejföl dolgot, ez így olyan lágy, hogy kenyérre lehet kenni. Valamit szerintem elrontotok... Más: nálunk kicsik is és nagyok is gyilkolják egymást a savóért, a disznók pedig gyönyörűen híznak. Nincs higítás, egy az egyben kapják, senki sem fosik.
Előzmény: leraa (1808)
leraa Creative Commons License 2009.08.03 0 0 1809
a helyesírási hibákért bocsi :))
leraa Creative Commons License 2009.08.03 0 0 1808

Nem tudok túrót csinálni. Az agyam eldobom. Lehet csak finnyás vagyok, de megbuggyan a teteje (szerintem). Igaz a lakás leghűvösebb részén mostanába 25°C körül mozog a levegő...

Most kicsit gyorsítva a folyamatot, felmelegítek 40°C-ra 3 l tejet, szépen elkeverek benne egy mokkáskanál tejfölt, és úgy hagyom állni. Most legutóbb este tettem el, másnap délelőtt úgy összeállt az alvadék, hogy majdnem parenyica lett belőle. Gondolom a savanyodása olyan mértékű lett, hogy az osszeállt alvadék melegítés hatására - majdnem - gyúrható lett.

leraa Creative Commons License 2009.08.03 0 0 1807

Én is ordát szoktam csinálni. Nálunk se szeretik az állatok a savót. Illetve a kutya megissza, de amikor kiöntök 2-3l savót, akkor azonnal megissza, majd 2 napig fosik. Amúgy nem tudom ismered-e az ordát, a legegésségesebb, főleg beteg szervezet regenerálódásakor nagyon jó. Salakmentesen oldódik a szervezetben. Mivel ez egy édeskés dolog, finom bele a mazsola, kókusz (vagy mindkettő), dió, stb. De lehet sóval és más fűszerekkel is ízesíteni. Apu felesége imádja, én nem igazán vagyok oda érte. Bár a fülemen jönnek ki a tejtermékek ... :)

Ja és csak azt a savót használd, amiben nincsenek még fűszerek. Amikor az alvadékról leszedem a nagyja savót, akkor külön edénybe teszem, amíg elvagyok a sajtommal, az edényben lévő savót felmelegítem forráspontig, majd hűllni hagyom, és ha végeztem a sajtommal való foglalatosságommal, lemeregetem a pelyheket egy kis levesszűrőbe, úgy hagyom reggelig csöpögni, majd mehet is be a hűtőbe. Szerintem próbáld ki.

 

 

Előzmény: krezidiesel (1804)
elefada Creative Commons License 2009.08.03 0 0 1806
Ötlet: orda, ordasajt, fürdővíz.
Előzmény: krezidiesel (1804)
Pettviki Creative Commons License 2009.08.02 0 0 1805
A gidák nálunk sem szeretik, de a felnőttek annál inkább. Fel kell hígítani vízzel, mert töményen hasmenést kapnak tőle (3/4 rész víz, 1/4 rész savó). Úgy rászoktak, hogy amíg van belőle, nem is isszák meg a tiszta vizet.
Előzmény: krezidiesel (1804)
krezidiesel Creative Commons License 2009.08.02 0 0 1804

Szépek a sajtjaid!

Hamár savó, akkor mit lehet kezdeni a sajtsavóval?

Próbáltam adni a gidáknak, nem isszák.

Adtam cimbiknek, hogy kutyának, macskáknak, malacnak, stb, de nem lelkesednek érte, én meg erőszakoskodni nem fogok.

Most öntözgetem ki, és sajnálom... 

Előzmény: elefada (1803)
elefada Creative Commons License 2009.08.02 0 0 1803
Megkérdezted a googlet, hogy mi a savó?
Gyomor oltó? Ma már szerintem nem sokan vacakolnak vele, de a gugli erre is megtanít, ha akarod.
Izgalmasabb, más ízvilág a növényi oltóval való kísérlet. Pl füge.
Kívülről érlelés? Pl borosok:
Borsfűves:
Előzmény: MPeter7 (1797)
elefada Creative Commons License 2009.08.02 0 0 1802
Ph beállítás, de arra a tejsav megfelelőbb.
Előzmény: leraa (1791)
elefada Creative Commons License 2009.08.02 0 0 1801
Valószinű koli!
Előzmény: csülök2 (1790)
elefada Creative Commons License 2009.08.02 0 0 1800
Ajánlom:http://www.sajtkeszites.hu/
Kultúrának használhatsz élőflórás joghurtot, vagy tejfőlt,de használhatod a saját alvasztású aludttejet is.
Előzmény: hannabori (1784)
krezidiesel Creative Commons License 2009.08.01 0 0 1799

Megalszik a tejem. Lehet tavaly amikor ilyen kalandom volt akkor frisellősnek a kolosztruma is benne volt és azért volt ilyen gondom.

Tehéntejfölt azért szoktam hozzárakni, hogy krémesebb legyen.

De mint irtam izlés szerint, szabadonválasztott ki mit rak bele.

A fokhagyma az jó!!

Előzmény: Kriszta721 (1798)
Kriszta721 Creative Commons License 2009.08.01 0 0 1798
Na de, krezi! A recept stimmel, bors nem kell, viszont a fokhagymát kihagytad. De mit keres a kecsketúróban a tehéntejföl? Még mindig nem alszik meg a kecsketej?
Előzmény: krezidiesel (1793)
MPeter7 Creative Commons License 2009.07.31 0 0 1797
Sziasztok,

Még azt elfelejtettem kérdezni, hogy valaki próbálta-e a tejet beoltani az előző oltásból származó savóval?
Ha sikeres lehet, milyen mennyiségű savó kellhet a tejbe literenként.
Készített-e valaki szárított gyomor+ecetből oltót? Ha igen, mennyire hatékony?

Üdv,
Péter
MPeter7 Creative Commons License 2009.07.31 0 0 1796
Sziasztok,

Kérdésem az lenne, hogy kinek milyen tapasztalata van a sós vízben történő áztatás hosszának a sajt minőségére gyakorolt hatásával kapcsolatosan?

Az áztatást követő szikkasztás után lehet kívülről a sajtot fűszerezni (paprika, bors, só, kömény), és mennyire érezhető ez később a sajton belül?

Vagy inkább csak esztétikai esetleg állagmegóvó (antibakteriális) hatása van?

Üdv,
Péter
MPeter7 Creative Commons License 2009.07.31 0 0 1795
Sziasztok,

Kedvet kaptam a sajtkészítéshez, és a fórumon + egyéb szakirodalom alapján készítettem. Tegnap este készült, ma reggelig (szobahőmérsékleten) a "présben" volt, és reggel betettem a hűtőben levő 20-23%-os sós lébe (vízbe). Terveim szerint délután kiveszem és hagyom száradni, érlelődni.
Egyelőre natúrt készítettem, 1.5l kecsketejből. Az illata finom, állaga jónak tűnik.

1. A tejet egy lábasban, ami vízfürdőben volt, és felmelegítettem 35 fokra.
2. Beletettem az Anivetes oltót, 1ml oltót írnak 2 liter tejhez, de mivel azt olvastam, hogy a kecsketej nehezebben alszik meg, ezért 1.3ml-t tettem a 1.5l tejbe.
3. 40 perc alatt szépen megalvadt. Ezután 3-4 perc alatt vágtam fel búza/kukoricaszem méretű darabokra késsel.
4. A felvágás befejezése után a vízfürdőben fokozatosan 45 fokig melegítettem az alvadékot, és szinte folyamatosan kevertem fakanállal, hogy ne tapadjon össze az alvadék.
5. A felmelegítés kezdetétől számítva 12 perc alatt az, általam (és a leírásokban olvasott) jónak ítélt állagot elérte az alvadék.
6. Tésztaszűrőbe rakott pelenkába öntöttem bele, kinyomkodtam, és először 1-2kg, majd 1 óra múlva 5kg-os súllyal préseltem szobahőmérsékleten (ami mostanság nálunk 25-27 fok körüli) reggelig (kb. este fél kilenctől). A másfél liter tejből 2 órás préselést követően 18dkg sajt lett.
7. Reggel, a hűtőben levő, 20-23%-os töménységű sós vízbe tettem, amiből tervek szerint délután kiszedem, és a hűtőben tovább érlelem.

A képek sorrendben:

1. A melegítés kezdete:
2. Elérte a 35 fokot:
3. A beoltás után hőn tartás villanypárnával:
4. Az alvadék melegítése 45 fokig:
5. 12 perc múlva elérte a megfelelő állagot:
6. Rögtönzött prés:
7. Végeredmény 2 óra múlva, a pelenkából kiszedve:

Melegítés

Felmelegedett

Hőntartás

Melegítés 45 fokig

Megfelelőnek ítélt állagú

Prés

Végeredmény
Pettviki Creative Commons License 2009.07.30 0 0 1794
Ha valaki nem szereti a vörösbort annyira, akkor mit csináljon? (Nekem mindig megfájdul tőle a gyomrom.)
Különben a kékpenész és a hideg érlelés tényleg csodákra képes.
Előzmény: krezidiesel (1792)
krezidiesel Creative Commons License 2009.07.29 0 0 1793

Szerintem nem, a túró az más történet.

De nagyon finom, ha befűszerezve (izlés szerint oregánó, bazsalikom, bors, só, és egy kevés tejföl) kicsumázott bogyiszlói paprikába töltöd.

Diszitésnek olivabogyót tudnék javasolni.

Lehűtve, izlésesen felszeletelve, jófajta vörösborral  kinálva igen nagy sikered lehet vele.

Előzmény: zsuta (1786)
krezidiesel Creative Commons License 2009.07.29 0 0 1792

Tapasztalataim szerint nincs romlott sajt, csak kevés veresbor...:-))

Szerintem a sajt nem tud megromlani, legalábbis nekem még nem sikerült eldobós sajtot csinálnom, pedig érlelés során igen extrém halmazállapotok is adódtak már.

A múltkori rokfortomból száműztem a kukacokat egy kis sajtsavós áztatással, meg erős sózással. A ruzsosságát levakartam, ahol több kukac volt mint sajt azt levágtam. Azóta a hűtőben érlelem, duplán becsomagolva, mert olyan kemény volt a buchéja. Azóta eltelt két hét, és a sajtom "meggyógyult". Teljesen elmúlt a pálpusztais szag, az ize rokfortos lett és szépen bezöldült. Esténként száraz cabernet franc-al szoktam csemegézni belőle, nekem nagyon bejön.

Az a jó, hogy senkivel nem kell marakodnom rajta...:-))

Előzmény: leraa (1789)
leraa Creative Commons License 2009.07.29 0 0 1791
Miért tettél bele citromsavat?
Előzmény: csülök2 (1790)
csülök2 Creative Commons License 2009.07.28 0 0 1790

Hello!

 

S.OS. Segítség!!!!!!!!!!!! Félkemény sajtot készítettem, s minden rendben ment a préselésig, majd betettem a sóoldatba (14 celsiuson volt 2 órát, 20 %-os sóoldat, kevés citromsavval savanyítva.) és 2 óra múlva ránéztem, a szép kerek sajt össze-vissza repedezett......alig bírtam egyben kiszedni.......

 

Mi lehetett a baj, nem kellett volna a citromsav???? Vagy több kellett volna???? Esetleg valami más????????????

 

Valami ötlet?

 

 

Előre is kösz

leraa Creative Commons License 2009.07.27 0 0 1789

Amúgy akartam már mondani nektek, nekem nem megy ez az érlelés. Este szoktam csinálni a sajtot (a beoltás, formába tevés műveletét, stb) és reggel lesózom, majd a meleg miatt 11 körül teszem is a hűtőbe Úgy ahogy van egy tányéron. Volt, hogy elfeledkeztem róla és késő délután mentem érte a "kamrába", hogy lesózzam. Akkorra kétszer akkorára puffadt, sárgás lett a felszíne. Mondanom se kell, repült a kukába. Nálunk nincs hűvös helység, ez kb 26-27°C os meleg lakásban történt. Úgyhogy most gyorsütemű sajtgyártásban vagyok :) Viszont annyiban gyorsítom az elején is a savóleadást, hogy lemerem a savó nagyját, és harisnyába teszem az alvadékot. Így nyomkodom ezt a bugyort, szépen lassan, de erővel. Kicsit gyúraogatom közben és utána teszem a formába. Így nem lesz lukacsos ilyen meleg éjszakák elmúltával sem.

leraa Creative Commons License 2009.07.27 0 0 1788

Szép :)

TEhéntejből van?

 

Előzmény: hannabori (1787)
hannabori Creative Commons License 2009.07.27 0 0 1787

Na hát segítség nélkül, de egy 2 napos sajtocska..:)

Egyébként finom, és kifejezetten trappista jellegű!

Még úgy is hogy nem érleltem.

 

zsuta Creative Commons License 2009.07.24 0 0 1786
szervusztok ....egy kis segitséget szeretnék kérni! van a mélyhűtőben kb 13 kg túróm, szeretném kérdezni, hogy sajtféleséget tudok-e belőle összehozni?

köszönöm
hannabori Creative Commons License 2009.07.21 0 0 1785
Sajtkultúra helyett /por, zacskós kiszerelésű/ lehet használni mást is?
hannabori Creative Commons License 2009.07.21 0 0 1784

Sziasztok!

Segítenétek nekem?

Most rendeltem 100ml oltót és sajtkultúrát, valaki röviden leírná az érlelt sajt készítésének a menetét?

Vissza is olvashatnék tudom, el is kezdtem de már annyira profik vagytok hogy szinte csak megbeszélitek, és guszta képeket tesztek fel:)

Tehéntej, kecsketej elérhető, nem házi de falunk élek, rendelhető itt.

Esetleg az oltón és a kultúrán kívül még valamit be kell szerezzek?

A hűvösebb hely ami van nekünk olyan 20-21 fok, halasszam inkább télire ?

Köszönök minden segítő választ!

elefada Creative Commons License 2009.07.17 0 0 1783
Tavaly én is így jártam a kútban érlelt rokforttal.Akkor én is boltiból oltottam. Még az is meglehet, attól.
2.hét végén apró fekete porszemeket látok a sajton, majd megmozdul, kikukucskál cérnavékony fehér kukac, visszahúzódik, majd második... századik is ki-ki kukucskál, visszabújik. Hogy nem légy köpte be az tuti. Jól becsomagoltam s kitettem a műhelybe. 1 hét múlva undorító kövér kukacok hemzsegtek a sajton. Brrr.....Na kellett egy év, hogy újra kedvet kapjak rokfort gyártáshoz. Ez most óváris és minden rendben vele, bár nem túl sok a penész benne, mert oldalról szurkáltam a forgatás miatt.Honlapomon fenn a képe.
Előzmény: krezidiesel (1780)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!