Keresés

Részletes keresés

borsika79 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4946
Sziasztok. Lassan 1 hónapja kérdeztem itt a fórumon,hogy cserkót mibe lehet oltani. Szilvába is szerettem volna,ám gerqerg azt tanácsolta abba semmiképp. A kérdésem az lenne abba miért nem. Esetleg a cseresznye későbbi túlzott vastagodása miatt?
kaalyz Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4945

Valahol én említettem meg, ezt a könyvet. Látom sokakat érdekel. Nekem sajnos csak fénymásoltan van meg.

Előzmény: jozso830 (4936)
Vebber Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4944

Nagyon kíváncsi vagyok az eredményre.

Holnap én is megnézem a kertet, bízom benne már látok valami zöldet is a szemzésekben.

Előzmény: Törölt nick (4940)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4943

Asszem nekem is,főleg hogy az omegámnak elment az éle...kész kínlódás volt az egész nap:(

Előzmény: Ádi_batya (4939)
Vebber Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4942

Nekem mondod, azért vettem anno :)

A Czáka-Valló metszés ábácáje könyvben tudok segíteni. A növényszaporítás ábécéje teljes teljes feltöltését nem vállalom.

Előzmény: jozso830 (4936)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4941

Igazából az nem lenne jó.Tavaly is rohadt aszályos év volt és most sincs túl sok nedvesség a talajban...ráadásul az én birtokom domboldal...inkább csak essen...

Előzmény: bujukcekmece (4925)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4940

Rendben,legközelebb megpróbálom.

Előzmény: Vebber (4920)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4939

Sziasztok! Ma délután oltottam egyet kettőt, bár hamar rájöttem hogy a szemzés marad az én műfajom :D
Szerintetek van esélye az egy éves vessző hasítékoltásának? (körte)
Ja és mi a véleményetek a javított hasítékoltásról? (youtube-os oltós videóban láttam)
Hétvégén elhasználnám a vesszőimet, de félek, hogy nem fogja adni a vadkörte a héját a héj alá oltáshoz :/ 

Camille88 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4938

Nincs.

Előzmény: Mokuss84 (4937)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4937

Sziasztok még új vagyok a fórumban és nem vagyok szakember. Van vallakinek ötlete hogyan lehet szölöt oltani eperfába? Van rá esély ,hogy megfakad?

jozso830 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4936

Huhh ez a CZÁKA - FÜSTÖS - HROTKÓ-A NÖVÉNYSZAPORÍTÁS ÁBÉCÉJE egész jónak tűnik!!! Nem lehet valahonnan letölteni??  Üdv

Vebber Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4935

Kedves bukfenc!

 

Örülök, hogy örülsz, de egy idő után egy kissé ömlengős lesz a topic a sok szeretettől :)

Előzmény: bukfenc12 (4929)
borsika79 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4934
Üdv. Ma összehozott oltásaim:meggybe - megy és kajszi,szilvába - meggy és kajszi. Kutyúltam 1 picit.
mjos Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4933
Előzmény: bukfenc12 (4878)
tp329 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4932

Kedves, Bukfenc12szomszéd! :-)

 

Engem is érdekelne ez a könyv. Feltöltenéd esetleg a mammutmailra? Akkor, akit érdekel, onnan letöltheti magának!

 

Köszi!

Előzmény: bukfenc12 (4930)
fehérkutya Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4931

hogy tudnék költséghatékonyan hozzájutni ehhez a könyvhöz? :-)

Előzmény: bukfenc12 (4930)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4930

Kedves kertbarátok!

 

A Vebbertől kapott Czaka-Füstös-Hrotko könyv dugványozásról szóló részében nagyon sok érdekes dolgot találtam, amit hasznosítani tudok majd a gyökérhormonos kezeléseknél. De aki esetleg nem olvasta ezt a könyvet, annak megemlítenék néhány számomra különösen érdekes vagy fontos dolgot belőle.

Tudtátok azt, hogy a citrom, a könyv szerzői szerint, hajtásdugványozással szaporítható?

Vagy azt, hogy nehezen gyökeresedő fás növények, pl. az alma dugványának alapi részét két-három cm mélyen be kell metszeni, vagy a héjkérget oldalt fordított U alakban egészen a fa részig le kell vágni? Mivel a körte az almafélékhez tartozik, gondolom, hogy ez körtére is igaz lehet.

Tudtátok, hogy az idősebb farészt is tartalmazó dugványtalp jobban gyökerezik?

A legegyszerűbb gyökérkezelő hormon kezelés a talkum poros. Szerencsére én is olyat vettem, azt hiszem Incit 8-at.

És hogy majd a kerti földemet homokkal kell keverni, hogy jobb legyen.

bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4929

Kedves Zsoltigy!

 

Először is szeretném megköszönni, hogy Te vagy az első, aki "Kedves Bukfenc12"-nek szólít. :)) Azért gondoltam, hogy eképpen szólítom meg a fórumon lévőket, mert így nem tűnik olyan személytelennek, valamint egyből feltűnik az érintettnek, hogy az ő levelére válaszolok. Természetesen azért bárki más is hozzászólhat a témához.

Sajnos én még nem jutottam el a Jeszenszky könyvben oda, amire utalsz, de köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet. A cseresznyével és a többi gyümölcsfával sem volt gondom a héj alá oltással. Egyedül a goldennél volt egyszer, hogy kecskeláb oltást kellett alkalmaznom, mert mindig beszakadt az alany kérge. Bár én mindig kierőszakoltam, hogy belemenjen a vessző. Először egy hegyes, de nem túl éles késsel felfeszítettem, még akkor is, ha nem vált el a héja még a farésztől. Lehet, hogy egy kicsit így durva voltam, de azért végülis (majdnem) mindegyiket sikerült alá tuszkolnom. Valószínűleg egy kertészmérnök nem dicsérne meg érte...

Előzmény: zsoltigy (4928)
zsoltigy Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4928

Kedves Bukfenc12!

 

Csak egy megjegyzést szeretnék írni, amit a Jeszenszky könyvben olvastam , tehát nincs tapasztalatom róla: a cseresznye héj alá oltással nem oltható, mivel a nevkeringés megindulása előtt oltandó. Azaz február vége , március elején. Kecskeláb ékeléssel pl. jól oltható és talán párosítással is stb... De azért próbáld meg , most is az időpontra való tekintettel , mivel mondtad, hogy még elég nyugalomba vannak a fák felétek...

Előzmény: bukfenc12 (4923)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4927

Kedves kertbarátok!

 

Engedjetek meg egy kis elmélkedést az időjárás rügyfakadásra gyakorolt hatásáról.

Nemrég kiderült, hogy egyik kertészkedő kollégánknak "kivirágzott" a hűtőszekrénye, megeredtek az ott tárolt oltóvesszői, míg másoknál fent északon, mint nálunk is Heves megyében, a Mátra mellett, még nyoma sincs a rügyfakadásnak. Kora reggyel, mikor Pestre indulok munkába, néha meg szoktam nézni a hőmérőt és egyes buszokban is jelzik a kinti hőmérsékletet. Az utóbbi pár napban a reggel fél 6 és 6 között mért hőmérsékletek nálunk 0 és plusz 5 fok közé estek, napközben viszont mértünk már 27 fokot is múlt szombaton, de átlagban a 10-20 fok közé esik. Úgy gondolom, bár biztos nem találtam fel vele a spanyol viaszt, hogy minden növény a génjeiben hordoz egy hőmérőt. Az jelzi pl., hogyha az éjszakai hőmérséklet tartósan, mondjuk 10 napig 5 fok fölé emelkedik, akkor nosza induljon be a hormontermelése és pattanjanak ki a rügyei. Ez a hőmérséklet kódolás szerintem nem igazán a nappali hőmérséklettel függ össze, hanem a hűvösebb éjszakaival. Ezért lehetséges, hogy délebbre és esetleg egy 8-10 fokra állított hűtőszekrényben lévő vessző már tavaszt érez, megkapta a kódjaiban rejlő utasítást a kihajtásra. Így szerintem egy 5 fok alattira beállított hűtőszekrénnyel késleltetni lehet ezt a folyamatot, mivel ez a hőmérséklet éjjel-nappal állandó az oltóvessző számára. Az is igaz viszont, hogy többségünk, legalább is úgy vélem, a hűtőben lévő hőmérsékletet nem veszi 5 fok vagy az alá, hanem inkább a 8-10 fok közötti intervallumban használja a többféle kaja miatt.  Pl. megfagyhat a tej. A déli megyékben is valószínűleg már minden éjjel 5 fok fölött van a hőmérséklet és ezért virágoznak már ott a fák. Az, hogy ez a "kritikus" hőmérséklet és a "kritikus" egymás utáni éjszakák száma mennyi, amely e fölötti hőmérsékleten zajlik, szerintem faj és fajta specifikus. Ha az egyes növények ezen hőmérséklet és nap kódjait megismerhetnénk, akkor sokkal pontosabban tudnánk megjósolni gyümölcsfáinkon a rügy kipattanások idejét, hiszen hőmérője mindenkinek van otthon. Azért örülök, hogy északon lakom, mert így szombat reggel még tudok vesszőket gyűjteni az egész fa átoltásához.

további szép napot

kaalyz Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4926

Ez baj, itt a nyugati végeken még hó sem esett, akkor amikor az ország nagy részét hó fedte. A februári télben itt egy hólepel volt a maximum. A tavaly telepített fáimat, málnáimat egész nyáron, sőt összel is öntöztem, úgy néz ki hogy sikerrel.

Előzmény: bujukcekmece (4925)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4925
A hó végéig előreláthatólag nem lesz számottevő csapadpék sehol!
Előzmény: Törölt nick (4919)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4924

Kedves pacsepa!

 

Nagyon szépen köszönöm a képet, így sokkal jobban el lehet képzelni amit mondasz a fáról. Egyelőre sajnos tanácsokat nem tudok adni, de nagyon érdekel a próbálkozásod.

Előzmény: pacsepa (4921)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4923

Kedves bujukcekmece!

 

Tehát ha jól értelmezem, akkor az ágak végeit nem szabad 5 cm-nél nagyobb átmérővel lefűrészelni. Milyen vastagságú oltóvesszőket javasolsz a 4-5 cm-es ágak átoltásához és milyet a kicsikhez? Vagyis szerinted mekkora legyen a minimális és a maximális oltáshoz használt vessző vastagsága, milyen keresztmetszettől ne legyen vastagabb és vékonyabb, mi az ideális?

Az eddigi javaslatok és tapasztalataim alapján - bár nagyon várom mások teljes fa oltásáról alkotott véleményeit is - valószínűleg csak egy fajt, a később érő, befőzni való cseresznyét fogom átoltani a szomszéd fájára. Hát már nem olyan sok hűtött vesszőm maradt erről a cseresznyéről a kísérletezés és a régebbi oltások miatt, de ha megúszom, még oltás előtt szedhetek a saját fánkról alkalmas vesszőket, mert "északon" vagyunk és nem eredtek meg.

Mint már említettem, valószínűleg a héj alá oltást fogom többségben alkalmazni, de kíváncsiságból be fogok szúrni néhol egy-két más oltásfajtát is. Lehet, hogy néhágy oltóvessző végét még meg is nyálazom. :)

Szeretném megkérdezni a héj alá oltásban és a kecskeláb oltásban tapasztaltak tanácsát, hogy pontosan hogyan csináljam és milyen apró trükköket alkalmazhatok még.

 

Előzmény: bujukcekmece (4909)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4922

Köszönöm, már válaszoltam a leveledre.

Előzmény: Vebber (4918)
pacsepa Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4921

 

Na itt van a kombifa maradéka. Mint írtam, a nektarin első évben leesett róla, a szilva meg annyira túlnőtte magát, hogy egy hete lekaszaboltam. Most ennyi maradt belőle, fogjuk ezt fel kísérletnek, beindul-e rendesen a kajszi? Ez a kajszi csökevény 3 éves legalább, akkor vettük a kombi csemetét. Jól látszik, hogy mennyire aránytalanul fejlődött a szilvához képest.

Előzmény: bukfenc12 (4916)
Vebber Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4920

Kifogyok az ötletekből.

Próbáld már meg azt, hogy egy homogén fehér papírt tarts a téma mögé makrónál.

A fókusz így nem tud elkalandozni.

Előzmény: Törölt nick (4919)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4919

Kedves kollégák !

 

Nálam ma van " Gyümölcsoltó Szépszűzmária " napja,ő a Boldogasszony -alternatív- testvére,azoknak,akik ma érnek rá oltani :))...szombaton egész napos permetezést tervezek,mert állítólag jön az esős,hűvös idő,ami köztudottan a monília legjobb barátja :(

Vebber Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4918

Mail ment. Légyszíves jelezd, ha megkaptad.

Előzmény: bukfenc12 (4892)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.22 0 0 4917

A tekerő a " P-auto " feliratnál,a nyomkodó a  legalsó állásban ,egy S betű és egy tulipán jel.A  szöveg meg :  for super closeup photography .Talán ha dedós módszerrel írod le,sikerül megértenem :)))

Előzmény: Vebber (4888)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!