Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2011.12.06 0 0 11038

GENOM_66 jól mondja. Gyakorlatilag minden nagyobb tokaji termelő rendszeresen selejtez le kisméretű és igen jó minőségű sokadtöltésű, esetleg felújított és utánna párszor használt fahordót. Én is vettem onnan párezer forintért vagy 7 ilyen kishordót. A benzinköltség többe került mint a hordók :) és nagyon szép, jó, kiváló tokaji borokkal iskolázott hordókat kaptam.

Előzmény: medvegyu (11034)
BZoltan Creative Commons License 2011.12.06 0 0 11037

Jaja, ezt mondom én is. Brutális töménységben, nagyon jó időt elkapva (lehetőleg nagy eső előtt) két éven át nyomva a mérget... akár egy évig szulákmentes is lehet a föld :D nagy mázlival akár két évig nem látsz szulákot. De utána kezdeted előről a csernobilezést.

 

A kérdés, hogy van-e értelme. Főleg úgy, hogy semmilyen, de tényleg semmilyen káros hatása nincs semmire.

Előzmény: GENOM_66 (11035)
GENOM_66 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 11036

Tokajban az Oremus meg néha mások is szoktak 3-4 éves gönci hordókat "leselejtezni", azt mondják kiváló minőségben és korrekt áron.

Előzmény: medvegyu (11034)
GENOM_66 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 11035

Glifozáttal ki lehet írtani a szulákot, ha megfelelő fenológiai fázisban juttatom ki a szert. Ha esetleg maradnak túlélő egyedek, akkor egy második kezelés elég szokott lenni. Persze fontos a szer töménységének helyes megválasztása is. Természetesen a talajban "elfekvő", vagy szomszéd területekről bejutó magokból bármikor kihajthatnak új egyedek, viszont egy magról kelő növénykét nagyságrendileg könnyebb pl. kapával eltávolítani, mint amelyiknek több méteres gyökere van.

Szerintem is szép virága van, jól tud mutatni, ez tény, ugyanakkor engem nagyon tud zavarni, hogy akár egy héttel a kapálás után is már képes felfutni és feltekeredni a bakművelésű tőkéimre. Vagy én vagyok nagyon háklis? Vagy talán lusta is?

Előzmény: BZoltan (11011)
medvegyu Creative Commons License 2011.12.06 0 0 11034

Sziasztok!

 

Egy 150l körüli fahordóra volna szükségem, tudtok ajánlani helyet, hogy honnan vegyek újat, vagy ha vki tud ajánlani garantáltan jót, használtan, az is érdekel.

 

Oechsle Creative Commons License 2011.12.06 0 0 11033

Boldog Mikulast Mindenkinek!  :)

Daeril Creative Commons License 2011.12.05 0 0 11032

Köszönöm a válszt. Azt szűrtem le magamnak, hogy más fajtával, szárazabb területen esetleg lehet próbálkozni füvesítéssel, de nagyon oda kell figyelni és az évjárat időjárása szerint beavatkozni.

Előzmény: Zalancelot (11027)
Zalancelot Creative Commons License 2011.12.05 0 0 11031

Pedig egyszerű.

Amikor a szilváni Zalában elterjedt, a Noha váltás idején, egy nem feltétlen magas minőséget adó, de bőtermő fajtát kerestek.

Ennek a szilváni maximálisan megfelel.

Több klónja van, nálam is fellehető kettő, és nem mindegyik annyira kényes.

Jó szellős helyen, fokozott zöldmunkával (vagy kedvező időjárás esetén) jó eredményeket lehet vele elérni.

Az én ültetvényemben sem az öszes az, a telepítés idején  a 970-80-as években sem volt több, mint 300-350 tő.

Mára annyi sincs hiszen kordonban elég korosnak számitana, ha azóta a kipusztulás miatt sok nem lett volna újraültetve, de nem szilvánival.

Mostanság felesbe lehet a fehér és vörösszőlők aránya, mivel az kipusztulás révén évi 25-50 közti oltványt ültettem a hiányokra zömmel vöröset és fehérből csak Olaszrizlinget, vagy Rozáliat telpítettem.

 

Átoltásra nem is gondolok, lévén nincs annyi energiám, hogy meg tudjam csinálni.

 

Előzmény: medveger (11029)
lalá Creative Commons License 2011.12.04 0 0 11030

- Hihi.

medveger Creative Commons License 2011.12.04 0 0 11029

Ezt a szilváni-dolgot egyébként nagyon nem értem. Azaz megpróbáltam megérteni, de nem sikerült:

Mikor Zalába kerültem, s elkezdtem szőlővel foglalkozni, igyekeztem minél többet megtudni a szőlőről, a műveléséről meg a területről, ahol vagyok, ahol teremnek a boraim.

Az első és legfontosabb információ az volt a zalai borvidékről, hogy a legcsapadékosabb és leghűvösebb (nyáron, mert télen meg a legenyhébb) borvidékünk, s ez a csapadékmennyiség egyenletesen hullik le az év folyamán.

Ugyanakkor az egyik leggyakoribb szőlőfajtája a rizlingszilváni.

 

Mivel nekem is van szilvánim, igyekeztem annak is utánaolvasni, s az derült ki, az egyik legrothadékonyabb fajtáról van szó.

Úgy döntöttem, az összes szilvánimat átoltom kevésbé rothadékony fajtára.

Ami nem megy, ne erőltessük.

Ha csapadékos az éghajlat, és semmi nem kényszerít, hogy egy konkrét fajtát termeljek (kényszerítő erő lehet például, hogy az ember kedvesének az a kedvenc fajtája :-) ), akkor keresek egy, az éghajlatnak jobban megfelelő fajtát.

 

Persze én tényleg csak hobbi-mennyiségben játszom, de tényleg nem értem, mi a magyarázata a rizlingszilváni határtalan népszerűségének Zalában.

 

(Ezzel a bejegyzéssel nem a Te munkádat akartam minősíteni, 1100 tőke átoltása nem kis költség/munka és terméskiesés lenne!)

Előzmény: Zalancelot (11027)
Zalancelot Creative Commons License 2011.12.04 0 0 11028

Az előző Daerilnek (10974)-re.

 

(Szivat a szoft, kétszer elszállt a megírt postom, és a második küldés után már az előzmény nem jelenik meg)

:-(((

Előzmény: Zalancelot (11027)
Zalancelot Creative Commons License 2011.12.04 0 0 11027

Tapasztalati tényekkel lehet alátámasztani.

 

Egy csapadékosabb, amolyan rendes Medárdos évben, amikor a június- júliusi időkben szinte ki sem szárad az altalaj, hogy kapával bele lehessen menni, másrészt az akkor jellemző heves zivatarok miatt sem célszerű megbolygatni a földet, ha a gazda nem akarja, hogy az erózió mossa le a termőréteget.

Ilyenkor ha tetszik, ha nem begyepesül a sorok köze (is), és ilyenkor aztán fel lehet kötni az alsóneműt növényvédelem terén, ha a Szilvánit meg óvni szándékolja a gazdája.

A gyakorlatban  ez esetemben több-kevesebb lisztharmat nélkül nem is úszom meg,  a kordában tartásával kell beérnem.

Ehhez hozzájárul a telepítéskor elkövetett hiba, hogy a szilváni az ültetvény aljába került, ami közel van a pincesorhoz, ami a légmozgást nagyban gátolja.

Persze fokozott zöldmunkával sokat lehet segíteni, lévén hogy a nevezett erősen hajlamos a hónaljhajtások képzésére.

A gondom csak az, hogy azt az 1100 kordonos tőkét a munka mellett mondhatom, egyszál-egyedül művelem.

Bizony emiatt elő-elő fordul, hogy csak a feltétlen szűkségest, és nem az elégséges gondoskodást kapja meg a szőlő.

 

Apám halála után tanultam meg, mi az a kötelezően elvégzendő munka, ami nélkül nem érdemes foglakozni az egésszel.

A 2003-as év volt az első, amikor egyedül gazdálkodtam, az is az ideihez hasonló száraz év volt.

A zöldmunkára sokat nem adtam, és szerencsém volt, mert zöld dzsindzsa megóvta a túlzott napsütéstől a szőlőt, míg mások akik idejekorán kileveleztek mazsolává aszalódott a szőlejük. Annyi borom lett, hogy ritka éven annyi. Aztán a következő éven, amikor hasonló módon próbálkoztam, amikor volt csapadék böven a szilvánit úgy elvitte Liszt Ferenc, hogy az előző évi harmada sem maradt.

Akkor jöttem rá, hogy mennyit ért az a sok aprómunka amit az öregem mindíg elvégzett, hiszen szinte a szőlőben élt, rám csak a hórukk munka maradt.

rámenős Creative Commons License 2011.12.04 0 0 11026

Bocsi fiuk.

1 azaz egy db Vénusz oltványra lenne szükségem, hogy befejezhessem idén a sort. Nem tud valaki segíteni? Minden költséget térítek.

imkerei Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11025

Azért még másról beszélgethetünk, nem?

Előzmény: BZoltan (11024)
BZoltan Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11024

:) Haragot?  Ne viccelj... érzelmeket csak olyan emberek iránt szoktam táplálni akiket személyesen ismerek. De hagyjuk ezt kérlek, nem ide való ez a vonal.

 

Te elfogadhatónak tartod a vegyszeres gyomirtást, én pedig megvetendő környezetszennyezésnek és termőhelypusztításnak tartom. Itt le is zártuk már egyszer. Nem akarlak meggyőzni és nem hiszem, hogy te meg tudnál engem győzni.

Előzmény: imkerei (11023)
imkerei Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11023

Ok. Nem kell velem beszélgetned. Haragot érzek benned, akarsz róla beszélni?

Előzmény: BZoltan (11022)
BZoltan Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11022

Én veled már lezártam ezt a témát. Tőlem annyit gyomirtózol amennyit csak akarsz. Nekem meg erről meg lehet az a véleményem amit én akarok... és el is mondhatom, le is írhatom ott ahol akarom.

Előzmény: imkerei (11020)
imkerei Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11021

Az ultiban benne vagyok.....

Előzmény: BZoltan (11018)
imkerei Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11020

Ok. A jó szándék az, ha olyat írunk, amit be is tudunk bizonyítani!

Szeretnék már ennek a gyomirtó témának véget vetni. Engem sajnos nem győztél meg arról, hogy hibásan cselekszem. Inkább beszélgessünk másról!

pl. : hazai, fajták vagy világfajták esetleg interspecifikus fajták használatára voksoltok?

Előzmény: BZoltan (11008)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11019

Én sem vagyok ellene egy ilyen fórumos-találkozónak, főleg, ha még iszunk is... :-)

Előzmény: Oechsle (11002)
BZoltan Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11018

Én is szigorúbb kódexet javasoltam az elején, de beláttam, hogy még ultizni sem biztos, hogy tudnánk az azt vállalni tudókkal ha most ennél szigorúbb lenne a rendszer. A Wachau kódex-szel való hasonlóság sem véletlen. Konkrétan az volt az egyik kiindulási alap.

 

Amúgy, szerintem ez a mozgalom még nem az átlagfogyasztóknak szól. Egyelőre leginkább magunknak szól, hogy érezzük, vannak termelők akik komolyan gondolják a termőhelyhez való hűséget és a tisztaságot.

 

De bízzunk benne, hogy idővel eljut az átlagfogyasztókhoz is ennek a szemléletnek a híre. Egyelőre az átlagfogyasztónak halvány gőze sincs arról, hogy valójában mi történik a legtöbb nagyipari borászatban...de ha tudná akkor nagyon-nagyon megrettenne és elképedne, hogy az amit ő bornak ivott az mi is valójában.

Előzmény: csabi_felvidek (11016)
imkerei Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11017

Amiről te beszélsz az a T1-es! Kérlek nézz utána!

Előzmény: RAMBO (11014)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11016

Van egy probléma ezzel a közösségi mozgalommal, mégpedig az, hogy nem tudtam eddig róla. Pedig viszonylag tájékozottnak tartom magam magyarországi borügyekben, és ha én nem tudtam eddig róla, akkor mi van az átlagfogyasztóval? Amúgy a névsor magáért beszél, a logo is besikerült, már csak rákerüljön a borokra és kapjon az egész egy "picivel" több kampányt. Jó a kódex is, ahogy hasonlítottam a wachaui-val, talán még egy kicsit szigorúbb is. Igaz én még egy picit radikálisabb vagyok az élesztők területén, de valahol el kell kezdeni! Hajrá!

Előzmény: BZoltan (11005)
RAMBO Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11015

A gyomirtózással én sem értek egyet, mégpedig azért nem, mert rettenetesen pusztítja a talaj élővilágát. Rovarölőt se használok, ugyanezért. 

 

Én a magam szőlőjében nem használok ilyen szert. Azt szeretném, ha a szőlő termőterülete a lehető legjobban hasonlítana a szomszéd rétre, azzal a csekély kivétellel, hogy szőlő IS nő rajta. Nem akarom bántani a vakondot, a rovarokat, a madarakat, a nyulakat, semmilyen élőlényt, ami amúgy is ott élne, ha én nem lennék. Egyetlen dolog miatt gondolom, hogy be kell avatkoznom: mivel a mikroklímát megváltoztatom, így a párásabb sorköz lehetővé teszi a gombák megjelenését, ezért azok ellen védekeznem kell. Így gondolkozom én a vegyszerekről. 

 

Gépeket sem szeretek a szőlőmben, ezért kézzel permetezünk. Még kevesebbet fog traktor járni akkor, ha már sikerül a füvesítés is: akkor egyáltalán nem akarok gépi vonóerőt a szőlőben. 

RAMBO Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11014

A g1-es gyomok a libatopfélék, parajok, és azok, amelyek a szántás után elsőként kelnek a tarlón. 

A pillangósok (pl. lucerna) gyöktörzsesek, ha azt legyomirtózod, csak árvakelésben látod újra.

Szerintem elegendő lenne nálad a sorközt ledamilozni, javaslom, próbáld ki!

Előzmény: imkerei (10975)
BZoltan Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11013

Így van van, ez csak szépséghiba. De még annak is ízlés kérdése :) Nekem például tetszik a virága.

 

Egyébként az is megérne egy beszélgetést, hogy miért a steril, zöld-mentes földet tartják sokan szépnek. Szerintem az a szép ha rendesen kaszálva van a föld. Nekem kimondottan idegen az ha semmi aljnövényzet nincs egy ültetvényben.

 

A szőlő esetében a legtöbben tényleg csak és kizárólag azért gyomirtóznak, mert lusták, nincs idejük kaszálni vagy spórolni akarnak a kaszás napszámán.

Előzmény: Ali-bá (11012)
Ali-bá Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11012

Igy, hogy a legyet emlegeted, hát igazat adok. Tulajdonképpen csak szépséghiba a fák alatt a tiszta kertben.

Előzmény: BZoltan (11011)
BZoltan Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11011

Szerintem a korábban írt okok miatt a glifozát sem oldja meg a szulák problémádat véglegesen... Persze ha akarod, akkor tolhatod a mérget évente a földbe ahonnan a gyümölcsöt eszed. Én nem tenném.

 

Szerintem nem árt a légynek sem a szulák. Sőt, kimondottan jópofa a virágja :)

Előzmény: Ali-bá (11010)
Ali-bá Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11010

Azt olvastam a glifozátról, hogy felszívódik a levélzetben és elpusztítja a gyökérzetet. Írták többen, hogy milyen eredményesen használták elvadult tarackos kertekben. A taracknak is komoly futó gyökérzete van és állítólag egyetlen kezeléssel mind elbarnul. Én gyümölcsfák alatt rendszeresen rotációzok és ott minden gyom kipusztu néhány év alatt, kivéve a tyúkhurt, a porcsint és a folyófüvet. De az előbbi kettőt egy-egy kapálás elintézi évente, a folyófüvet viszont egy évben 10-szer is kikapálhatom, mindig kihajt. Szóval?

Előzmény: BZoltan (11006)
g.anti56 Creative Commons License 2011.12.03 0 0 11009

Szevasztok, azt szeretném kérdezni hogy mi a véleményetek a baktériumtrágyáról?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!