Keresés

Részletes keresés

Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.19 0 0 12385

Sziasztok!

Mostanában megint kapni az áruházak polcain olyan mandarint és narancsot, amelyen "véletlenül" rajta maradt egy kis darab leveles hajtás az anyanövényből. Erről jutott eszembe, hogy tavaly télen felvetődött az a kérdés, hogy érdemes-e a gyökereztetni az ilyen hajtásokat. Ha esetleg valakit még érdekel a téma, akkor leírom a tavaszi tapasztalataimat.

Áprilisban dugványoztam 3 ilyen kis mandarin hajtást a weblapomon bemutatott módszerrel, és INCIT-K gyökereztető hormont használva. Sajnos két ágacska hamar ledobta a leveleit, de egy hajtás, amin az áruházban még rajta volt a gyümölcs, vitézül állta a sarat, és júniusra gyökeret is hozott. Fejlődni nem fejlődött valami szépen, de a kísérletező kedvű citrusbarátoknak javaslom, hogy bátran turkáljanak a narancsos és mandarinos ládákban, hátha sikerül még olyan zöldellő ágacskát találni, amin rajta van a gyümölcs is. Természetesen tudom, hogy nem ez az elsődleges módja a mandarin- és narancsszaporításnak, de egy próbát megér, hiszen nem veszítünk vele semmit. Ha mégsem sikerülne, akkor az így összeállított gyökereztető közeg tavasszal újra hasznosítható.

Ales. Creative Commons License 2010.12.18 0 0 12384

Néhány képen jól látszodnak a pajzstetvek.

Actarát nekik!!!

Előzmény: Lenry (12381)
bombaba Creative Commons License 2010.12.18 0 0 12383

A harmadik fotón a szürke pettyek nem gyapjastetvek netán? Meg némi korompenész itt-ott?

Előzmény: Lenry (12381)
flames4 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12382

 Ja és Bendernet gratula a lámpatesthez.Ha jól látom, akkor ez 1 balkon láda.5letes & praktikus.

Előzmény: Törölt nick (12379)
Lenry Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12381

no, itt vannak a fényképek a fácskámról, szegényke egyre csúnyábban néz ki...

 

Előzmény: Lenry (12355)
flames4 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12380

Köszönöm mindenkinek a sok infót! :)

Előzmény: Törölt nick (12379)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12379

hali!tessék,nálam így van a világítás.a képen látható az ajtó,amin van egy pici ablak,ennyi fény jön csak be a konyhába és mivel a növények a fal mellett vannak így szinte csak a növénylámpából kapják a fényt.tökéletesen elég a növényeknek szeptember óta ennyi fényt kapnak és minden oké velük,szerintem ez elég bizonyíték.díszhalasban vettem sima terráriumi lámpa,15 wattos.nálam bizonyított,teljesen megvagyok vele elégedve!!!

Előzmény: flames4 (12376)
amadar Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12378

Szia Flames4, ami egy növényhez elegendő: 2x15W-os 6500K(daylight) színhőmérsékletű energiatakarékos fényforrás. Az egyik lehet 2700K-s is (ebben több a piros fény) ha van termés a fán. Fontos a fényvető (búra) használata, hogy az összes kibocsájtott fény tudjon hasznosulni. A lehető legközelebb kell tenni a növényhez, ezek az izzók úgysem termelnek sok hőt. A helység fényviszonyaitól függően napi 4-6-8 órán keresztül kell világítani, tehát ki kell egészíteni a természetes fény hiányát.

Előzmény: flames4 (12376)
NS68 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12377
Előzmény: flames4 (12376)
flames4 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12376

Szia  Bendernet! :) Egészen pontosan milyen fajta növénylámpád van?Mekkora részt világít be és hány darab,-wattos. Esetleg feltudnál rakni róla képet?Én valami hidegfényű energiatakerékoson töröm a fejem.  köszönöm

Előzmény: Törölt nick (12375)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.17 0 0 12375

a lámpás dologban annyit tudok hozzászólni,hogy nagyon nagy segítség lehet.én olyan helyiségben tartom,ahol most kb 14-15 fok van egypici ablakkal,tehát kevés fény van.én már szeptember óta bent tartom a fáimat(mivel tudtam,hogy alacsony hőmérsékleten nem tudom tartani a fákat télen)és a fény nagy részét növénylámpával oldom meg.a fák jól érzik magukat,semmi bajuk sincs,semmi elváltozás nem történt.reggel 6-tól este 8-ig világítok vele.

Előzmény: flames4 (12373)
kurdilaci Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12374

Igen.Forrald fel,ha nagyon kemény a víz,de megszűrni nem kell,mert forraláskor úgyis kicsapódik az edény falára a keménységet okozó anyag(karbonátok).

Előzmény: flames4 (12373)
flames4 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12373

  Köszi!A lámpa jó 5let! :) A desztillált vízzel való locsolást már régen +akartam kérdezni.Sajnos nálunk /BP/ a klor melett exrta kemény is.Tehát inkább forraljam fel a vizet, szűrjem meg, utána haggyam szoba hőmérsékletre kihűlni, és inkább ezzel locsoljam mint a desztillált vízzel?? Mert mit ha itt is olvastam volna, hogy a kemény víz káros a gyökereknek.

Előzmény: kurdilaci (12372)
kurdilaci Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12372

A kiegészítő világítás jó ötlet.Viszont télen egyáltalán ne tápoldatozz,s a desztillált víz sem jó a növényeknek.Ha nem tudsz esővizet gyűjteni,akkor a sima csapvíz is megteszi,csak legalább egy napig hagyd állni a szobában.Ez idő alatt a klór eltávozik balőle,s a hőmérséklete is azonos lesz a szobában tartott növényével.Erre azért van szükség,mert a túl hideg víz hidegsokkot okozhat a gyökérszőröknél,s azok elpusztulnak.Ha ragaszkodsz a kaspóhoz a mutatóssága miatt,aakor legalább fúrd ki az alját,hogy még véletlenül se állhasson meg benne a víz.Vídiahegyű fúróval szépen ki lehet fúrni.

Előzmény: flames4 (12371)
flames4 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12371

  Köszönöm mindenkinek a válaszát! :) Tavasszal ültettem át.Citrus földkeverékbe.vizevezető kövek voltak az alján + így a tetején.Vissza is tettem öket.Ritkán kevés desztillát vízzel locsolom havonta citrustápossal.Tápot azért adok ,mert elég magas a hőmérséklet....locsolás után kb 1 órával ellenőrzön hogy van e víz a kaspóban. /ha van leöntöm/Gyökérzete szép egészséges volt. Ha a hőmérséklet konstans akkor valamilyen lámpával kéne növelni a fényt? /mint a cannabis termesztésnél/ köszönöm a válaszokat.

Quicktor57 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12370

Kedves NickBB és Flames4!

 

Mielőtt bármi konkrét választ adnánk, javaslom, hogy olvassátok el a topikleírásban szereplő weblapon a Citrusnevelési útmutatót.

Második kérésem, írjátok meg, hogy mikor, pontosan milyen földkeverékbe ültettétek át a növényeket, és akkor milyen volt a gyökerük. Milyen permetezéseket végeztetek behordás előtt? Mennyire volt nedves a növények földje a teleltetési időszakot megelőzően. Tettetek vízelvezető kavicsréteget a cserép aljára?

Brigittát nem akarom elkeseríteni, de nagyon kicsi az esélye, hogy a növényei megéljék a tavaszt, főleg, ha nincs felkészülve a közelmúltban "Chez" vezérletével kivesézett gombabetegség veszélyeinek csökkentésére.

Egyébként, véleményem szerint, alapvető hiba az októberi citrusvásárlás volt. Ha valaki nem tudja a ideálist megközelítő telelétetési körülmények között tartani a citrusait, nagyon nagy kockázatot vállal az őszi vásárlással.

"Flames4" miért kell ez a szép kaspó cserép köré? (Mindig kiöntöd az esetleges felesleges vizet a kaspóból?) A kövek értelmét sem látom a citromfa földjén. Szerintem ez is növelheti a gyökérgombásodás esélyét.

Előzmény: NickBB (12364)
tech-pro Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12369

No meg a fűtőtest is rajta van a képen, ami szárítja a levegőt, ami az atkáknak kifejezetten kedvez (mik azok a pöttyök a levélfonákon????), másrészt a növény meg nem szereti a fűtőtest közelségét.

Előzmény: tech-pro (12368)
tech-pro Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12368

Disszimilál, mert nem áll arányban a fény a hőmérséklettel. Ez azt jelenti, hogy nem tud cellulózt beépíteni, ezért a meglévő szöveteit éli fel az anyagcseréjéhez.

 

Azért kell alacsony hőmérsékleten teleltetni, hogy lelassuljon az anyagcseréje, és ne nyúljon tartalékért a saját szöveteihez.

 

Más: ha lakásban van teleltetve, akkor elatkásodhat, ezért fokozottan kell erre figyelni.

Előzmény: flames4 (12366)
flames4 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12367

flames4 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 12366

  Bizonyára sok olvasó van úgy mint én,hogy nem tudja ideális helyen teleltettni citrusaikat.Nálam viszonylag sok a fény, de 22-23 C van.Tudom hogy nem szerencsés, de lehet ez valahogy kompenzálni?/párásítás,..../Tavaly télen kaptam.tavasztól őszig a nyaraló kertjéban van.4-5 levélen sötét apro pöttyök/remélem nem gomba/,de olyan is van amelyik mitha "hipofolt" lenne?aztán ledobja ezeket.Útolsó 2  7-en 8 levelet dobott le a 150-200-ból. Elötte nem volt jellemző. köszönöm a tanácsokat ötleteket.    Tisztelettel

NickBB Creative Commons License 2010.12.15 0 0 12365

a kepek valahogy nem mentek at:

NickBB Creative Commons License 2010.12.15 0 0 12364

 

Sziasztok! Orakon keresztul olvastam a forumot, hogy megmentsem a narancs/citromfaimat... de sajnos nem tudom pontosan mi lehet a bajuk. Oktoberben viragosan, gyumolcsot hozva vettem negy darabot. Nov kozepeig kint voltak a teraszon a 7. emeleten egy uveghaz felesegben. Novemberben meg szetvalasztottam oket, ketto maradt decemberig kint a teraszon majd be a 20fokos lakasba, ketto szebb pedig egy masik lakasba kerult -vilagosba, kb 10-14 fokba.

Amelyik fak a 10-14 fokos lakasba kerultek 3 het alatt ledobtak osszes leveluket. Eloskodoket nem latok rajtuk, viszont nem tudom eldonteni, hogy gombas fertozesuk van-e vagy csak siman a "rossz" tartas miatt stressz erte oket. Szarak fasak ill zoldesek.

 

A masik ketto kozul amelyik most 3 hete 2o fokban van, az egyik nem hoz gyumolcsot, viszont valtozatlanul tele van levellel. A masik ezzel szemben tele van gyumolccsel, de mar csak 5 level van rajta.

 

Tudnatok tanacsot adni hogy tudnak a novenyek tuelelni a telet? A novenyek vilagosban vannak, viszont szaraz a lakasban a levego.

 

Koszonettel,
Brigitta

 

 

NickBB Creative Commons License 2010.12.15 0 0 12363

Sziasztok! Orakon keresztul olvastam a forumot, hogy megmentsem a narancs/citromfaimat... de sajnos nem tudom pontosan mi lehet a bajuk. Oktoberben viragosan, gyumolcsot hozva vettem negy darabot. Nov kozepeig kint voltak a teraszon a 7. emeleten egy uveghaz felesegben. Novemberben meg szetvalasztottam oket, ketto maradt decemberig kint a teraszon majd be a 20fokos lakasba, ketto szebb pedig egy masik lakasba kerult -vilagosba, kb 10-14 fokba.

Amelyik fak a 10-14 fokos lakasba kerultek 3 het alatt ledobtak osszes leveluket. Eloskodoket nem latok rajtuk, viszont nem tudom eldonteni, hogy gombas fertozesuk van-e vagy csak siman a "rossz" tartas miatt stressz erte oket. Szarak fasak ill zoldesek.

 

A masik ketto kozul amelyik most 3 hete 2o fokban van, az egyik nem hoz gyumolcsot, viszont valtozatlanul tele van levellel. A masik ezzel szemben tele van gyumolccsel, de mar csak 5 level van rajta.

 

Tudnatok tanacsot adni hogy tudnak a novenyek tuelelni a telet? A novenyek vilagosban vannak, viszont szaraz a lakasban a levego.

 

Koszonettel,
Brigitta

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2010.12.13 0 0 12362

új szerzeményem,citrus reticulata-primizio avana:

kurdilaci Creative Commons License 2010.12.12 0 0 12361

Én "Jozsó48"féle talajkeveréket használok,s abban is kb. 30 % érett marhatrágya van.Mellette az osmocote lassan lebomló mütrágya(ezt viszont már második éve kihagyom belőle),az alginit,mint ásványi tápanyag,valamint havonta woldüngeres belocsolás.Tehát szerintem én még tápanyagban gazdagabb talajban tartom a citrusaimat,mint az általad leírt földkeverék.Mindenképpp lényeges a kiegyenlített vízutánpótlás ilyen tápanyagszintnél,de idén éppen a túl sok csapadék okozott gondot.

Előzmény: bombaba (12359)
tech-pro Creative Commons License 2010.12.11 0 0 12360

A 30% trágya kicsit süt.

Előzmény: bombaba (12359)
bombaba Creative Commons License 2010.12.11 0 0 12359

A Citrus clementina Rubino nyakába akasztott cetlin az átültetéshez javasolt földkeverék: 50 % tőzeg, 30 % trágya, 20 % föld. Kb ilyenben is van. Használt már valaki hasonló talajt a citrusaihoz? Van valami különleges tudnivaló az ilyen talaj öntözéséhez, tápozásához?

ragusa. Creative Commons License 2010.12.10 0 0 12358

))) nem baj szlovak hiradot en meg ugysem lattam ...erdekes volt ..

Előzmény: ukumuku (12357)
ukumuku Creative Commons License 2010.12.10 0 0 12357

Bocsánatot kérek de eztr elbénáztam. volt tegnap a hirekben egy szlovák nyugdijas akinek gyönyöru termesei vanak csak hogy feltette az egész tv hiradot és otvan közte Exzotika v skleniku ésén csak ezt a riportot akartam feltenni. bocsi mindenkitöl.

ukumuku Creative Commons License 2010.12.10 0 0 12356

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!