Keresés

Részletes keresés

dr.dákó Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1616
Ceruza vastagságú fás ágvégeket elduggatok? Ennyi?
kisszszoros Creative Commons License 2008.09.19 0 0 1615
Igen, általában a faiskolák is így szaporítják (mint a legtöbb sövényféleséget)
Előzmény: dr.dákó (1614)
dr.dákó Creative Commons License 2008.09.18 0 0 1614
Üdv!
Arra lennék kíváncsi,a turkesztáni szil szaporitható e dugványozással,tudja e valaki?Előre is köszönöm a választ!
Gabiiiiii Creative Commons License 2008.09.16 0 0 1613

sziasztok

 

engedjetek meg,hogy olvasgatas utan csatlakozzam hozzatok,mert nagyon szivembol szoltok,amiket a kertrol  irtok.En magam csak identol vagyok kerttulajdonos,meg sokminden kialakitasra var,de en nem akarok egy piperekertet letrehozni...Szeretem a szabalytalan dolgokat,nincs kisolloval vagva a fu,sot "normalis" fuvem sincs...Inkabb mindenfele gyomnak mondana egy gondos kertesz,de en legedett vagyok vele,az en celom csak annyi,hogy jo ranezni,kevesbe kenyes,mint egy golfpalya es meg nyar vegen is zold..

 

Sokat kell olvasgatnom es tanulnom,leven magam egy panelpatkany vagyok,de nagyon igyekszem..Tudom,meg sok evembe fog kerulni,hogy olyan kertem legyen,mint mondjuk neked Zsur,de nekem oromet okoz,ha elbogaraszhatok benne.

 

 

 

Előzmény: ZsuR (1578)
16szelepes Creative Commons License 2008.09.15 0 0 1612

Tigano!

 

köszönöm az infókat! A terület napfényes, a talaj pedig füvesítés miatt termőfölddel töltött, szerintem jó minőségű. Nyírott sövényt szeretnénk, ami max 1 méter magas, és tényleg csak jélzésértékű határolásként szolgál!

 

A fagyallal szemezek én is, a télizöld, vagy aranytarka ami érdekelne! Tud esetleg valaki olcsó beszerzési forrást, mert én 400-500 HUF / tő áron találtam eddig faiskolákban, de ez 21 méter sövénynél elég borsos összegre jön ki...:)

 

Köszönöm!

 

ÜDV,

Előzmény: Tigano (1611)
Tigano Creative Commons License 2008.09.12 0 0 1611

Ha csak jelzősövény lesz, és abból sem magas, akkor szvsz ne szilt ültess! A szil, nyírás nélkül kb. 30méteres fa lenne, de nem is ez a lényeg -mivel nyilván nyírnátok-, viszont akkor is felesleges ez a növény egy alacsony sövénynek sztem.

Nem írtál méretet, ezért csak úgy általában:

- fagyal: félörökzöld, max. 3-4méterre nő meg, elég gyorsan. 60-70cm magasságot -ha feltételezzük, hogy 20-30cm-es töveket veszel- 1 év alatt eléri. Kívánt méretre, formára nyírható.

- puszpáng: többféle van, aprólevelű, sűrű. Általában 70-140cm-es sövénynek való. Örökzöld, nyírható

- babérmeggy: lomblevelű örökzöld, fajtától függően lehet alacsony, vagy magas növésű, nagyon szép, sűrű (de mérgező növény)

 

esetleg még:

 

- Vérborbolya: piros színű, aprólevelű, nagyon szép, de tövises!

- Cserjés pimpó: ez kicsit terülő, alacsony/közepes magasságú (40-80cm, fajtafüggő), viszont gyönyörű virágos nyíratlan sövénynek!

 

Persze van még egy csomó ami megfelelhet, de tudni kéne a helyét -árnyék, napos stb-, talajt, méretet, illetve azt, hogy nyírott vagy nyíratlan sövényt szeretnél?

Előzmény: 16szelepes (1607)
puntooo Creative Commons License 2008.09.12 0 0 1610
Azt szeretném megkérdezni, hogy az éger kb. mennyit nő évente. (Nyilván sok mindentől függ, de átlagosan.)
2-Egy fűzekből telepített sövénn mennyi nyírást igényel?

Köszönettel:

puntooo
16szelepes Creative Commons License 2008.09.11 0 0 1609

Köszönöm az infókat!

A csodasövény helyett van esetleg valami tippetek, ami árban hasonló?

Előzmény: papus_03 (1608)
papus_03 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 1608

Szia !

 

Az ültetéshez bőven időben vagy , a fagyok előtt elég elültetni. Volt amit én is elvermeltem mert nem volt elég a hely és tavasszal ültettem be.

Szerintem 4-5 db elég méterenként , amit a képen látsz az kb. 70 tő 20 méteren.

Az, hogy sűrü legyen jövő öszre az már másik történet. Egyébként az lesz ha ügyesen csinálod.

 

Üdv.

 

Előzmény: 16szelepes (1607)
16szelepes Creative Commons License 2008.09.11 0 0 1607

papus 03!

 

nekünk egy kb 21 méteres szakaszon kellene sövényt telepíteni, családi sorházunk kertjébe...nem kellene túl magas, inkább csak eszmei határt szeretnénk a kertünk köré, ami nem határos az utcafronttal...

turkesztáni szil ültetéséhez még időben vagyok? milyen sűrűn kellene ültetni a töveket, hogy sűrű, jól nyírható sövényem legyen jövő őszre?

 

Köszönöm!

 

ÜDV,

Előzmény: papus_03 (1605)
papus_03 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1606
Ez a fórum motor mindig "megtréfál" a képekkel.
Aki szíl ültetésre adja a fejét az tavasztól őszig nyugodtan tervezze be a 2 hetenkénti nyírást.
Előzmény: papus_03 (1605)
papus_03 Creative Commons License 2008.09.09 0 0 1605
Turkesztáni szil - csodasövény - képek, telepítve 2006.11.


Telepítés utáni tavasz















Metszés után, 2007.04. ( középen )



Metszés után 2007.04.
















2008. szeptember, a szomszéd felől nem nyírtam 3 hete, már 2 m magas

2008.09.
ZsuR Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1604
Csodaszep a kerted - lelke van. . .buszke lehetsz ra!!!
Előzmény: chablis74 (1603)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1603
Kedves ZsuR, dehogy haragszom! Inkább rettentően büszke vagyok, hogy Te méltónak találod rá a kertemet :-))))))))))))
Előzmény: ZsuR (1602)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1602
Ugye nem haragszol, ha publikallak :))?

Ez a kert reszlet tokeletesen mutatja a meghittseget, az erdekesseget, a funkcionalitast. . .orom ranezni.HAtterben a teglafal - nem zavar, sot, segit a meghitt hangulat teremteseben.
Előzmény: chablis74 (1601)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.06 0 0 1601
Akkor szent a béka ... :-)
Előzmény: Norbee21 (1599)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1600
Dehogy. . .csak egy kotyogos venasszony vagyok, aki imad kertelni. No meg nagyon szorakoztat a kertem elovilaga - akkor is ha eppen fogyasztjak a kertemet , tavamat :)).

No meg nem szeretem a vegyszerek tulzott hasznalatat - es a sok mutragyazast annak tartom. A fa, bokor, virag nagyobb ertekkel bir nekem mint a fu. A fu kell - de nem lehet egy kert celja, meghatarozoja.

Maniam a "kis kerti ut. . ." kell egy kis kacskaringos, ivelos ut, ahol el lehet lepegetni, eljutni valahonnan valahova - ha mast nem csak kikerulni egy nagy bokrot, vagy kozelebb setalni egy obol szeru agyashoz. Erdekesseget, funkciot ad a kertnek.

Ami a kerites sovenyt illeti - ha keves a hely, erdemes futattni valamire (betonfal), mert az is csodalatos hatter tud lenni. Ha meg orokzold, madaraknak feszkelohely. . .
Előzmény: sirlancelot (1595)
Norbee21 Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1599
Teljes mértékben igazad van! Nem általánositani akartam, csak véleményemet irtam le, ezek szerint roszul jött át a dolog, félreértelmeztem a dolgokat, elnézést érte!!! Igénytelenségröl amit leirtál az már tényleg brutális!

Geotextilián a tarack átmegy. Csak a ház fala mellé érdemes rakni ahol nem kap vizet, 50 cm-eres sávban, ami 20-30 cm-eres fehér osztályzott kavicsal van feltöltve. Faszegélyel lehet még disziteni. Vagy geotextilia, és a tetejére 10 cm-eres mulcsréteg a növények között, lesz benne gaz de joval kevesebb.

sirlancelot Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1598

koszi a tanacsot

 

meg akkor atgondolom a kerdest

Előzmény: chablis74 (1596)
barnamoszatka Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1597

Szia Pyrachanta! Olvastam a fórumon, hogy már több embernek elküldted emailben, hogy mikor, és hogyan lehet a tűztövist szaporítani. Megkérhetnélek rá, hogy küldd el nekem is? Illetve ha tudsz segíteni, arra is kiváncsi lennék, hogy vadon termő galagonyából hogyan lehet, lehet-e egyáltalán sövényt nevelni, és hogyan kell szaporítani. Egy kb. 200m kerületű telket szeretnék a betörőktől védeni vmilyen szúrós, gyorsan növő sövénnyel. Pénzem viszont nincs rá. A telek környékén rengeteg a galagonya, tehát a szaporításra akadna ingyen donor, és ezekszerint a talaj minősége is megfelelő a számára. Előre is köszönöm a segítséged, tanácsod!

Az email címem: barnamoszat9@yahoo.com

Üdv!

Előzmény: pyracantha (1497)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1596
Most muszáj azt mondanom, hogy az se jó...:-) De viccen kívül. A kavics közti résekben remek tenyészhelyet találnak a gyommagvak (elég egy gazos kert a környéken), és uaz a helyzet, mint a mulcsossal (ti. lehetetlen kirángatni). Akkor jön a gyomirtó...brrr...öljük meg a Földet :(  Vagy van még a leperzselős megoldás, de az se túl környezetbarát. Inkább hagyd ki a geotextíliát, jobban jársz. Ez tapasztalat. (Bár én nem gyomirtózom!)
Előzmény: sirlancelot (1593)
sirlancelot Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1595

jajj dehogy bantodtam en meg, ott volt a mosoly a vegen

 

te ezzel foglalkozol?

kerttervezessel?

Előzmény: ZsuR (1594)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1594
Sirlancelot nem akarlak, nem is akartalak bantani a donteseddel, mindenkinek maganak kell eldonteni mi az ami kell, mi az amit szepnek vagy megoldhatonak talal.

Amiert nekem gondom van a "minel tobb fuvet a kertekbe" mosgalommal, az az, hogy rengeteg vegyszerrel jar, az meg ugye. . .tobbszorosen szennyezi a kornyezetunket.

Ha mindenki - mindenki, az is akinek keves mar a fuve - csak harmadaval csokkenetene a meglevo futeruletet. . .micsoda jelentosege lenne!
Ha a kertek nem lennenek "laboratoriumi tisztasaguak", akkor mennyivel tobb elet, eloleny lenne . . .es itt nem feltetlenul nyulakra, vakondokra gondolok, hanem az ennel aprobbakra is amit alig latunk. . .

Magam dolgozom olyan kerten, ahol a karbantatas minimalis legyen, ennek ellenere szep es rendezett legyen a kert.


Előzmény: sirlancelot (1592)
sirlancelot Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1593

koszi a valaszt, akkor a brabant-ot kilottem

 

a geotextiliara meg kule-t gondoltam elteriteni, nem szandekoztem en sem nezni a textiliat :)

 

Előzmény: chablis74 (1579)
sirlancelot Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1592

ezt a futol nem lehet elvenni teruletet a hozzaszolasaim miatt kicsit magamra vettem :)

en egyedul sovenyre kertem tancsot a ronda betonfal miatt

kiindultam a topik nevebol :)

 

egyebkent egyetertek azokkal, akik azt valljak, a tulajdonos es csaladjanak tetszen a kert, ez a lenyeg

ha szeretik a golfpalya fuvet, csinaljanak azt, ha tele akarjak ultetni 1000 fele novennyel, viraggal, miegymassal, akkor tegyek ezt

 

aki meg azt hiszi hogy csak megepitani kell a kertet, gondozni nem, az magara vesszen

 

szoval maradt akkor a smaragd tuja

Előzmény: ZsuR (1590)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.05 0 0 1591

Igen ez 'off' téma, (mint ahogy ezt jeleztem is korábban), de most mégis válaszolok.

Nem szántam viccesnek a hozzászólásomat. A többiek sem. És itt (eddig) fel sem merült az újgazdag-kisnyugdíjas kategorizálás...

Azt sem tudom, hol olvastad, hogy a szőlő, a gyümölcsfák ellen lenne kifogásunk.

A többi egy egy kiragadott részlet a környezetemből, melyeket -gondoltam- szükségtelen kifejteni. De megtehetem, ha nem voltak elég világosak.

Igénytelen  tehát az, aki  a 10 éve növényzet nélkül ( fű sem) álló kertje elé büdöskét vet, hogy úgy nézzem ki, mintha... (Nem pénz-, vagy időhiány az ok.)

Igénytelen az, aki kifogást emel a komposzt miatt (büdös), de neki három elefántméretű kutyája tiszteli meg uazt a közös kerítést naponta mindenféle állagú, több kilónyi végtermékével. Aki szó nélkül lemetszi a fák ágait, melyek átérnek a telke sarkába, majd átdobja a másik kertbe. Aki nyeles telket csinál a kertjéből, mert "ugyan mit ültessek bele". Aki a pincéjéből kiásott földet feltornyozza a kert végében, s a 15 m hosszú, 5 m magas domb (ez a valódi méret!) 3 éve neveli az embermagasságú gyomokat, s így még messzebbre tudja vinni a szél a magokat. És képzeld, van olyan eset, (másik topicban olvashatsz róla), hogy a szomszéd "véletlenül" átglialkázott. Az ilyenek rákényszeríthetik az embert a lakóhelyváltoztatásra!

Szóval én nem általánosítanék, mert az (főként a "kert"-kérdéskörben) a csőlátás jele. Az általad támadott "újgazdagok" között uúgy vannak környezetükre igényes, dolgozni szerető emberek, mint ahogy a "kisnyugdíjasok" között igénytelenek. Akár tetszik, akár nem. Xd

Előzmény: Norbee21 (1589)
ZsuR Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1590
Azt hiszem felreeertettel. . .
Anyosomek kisnyugdijasok voltak es a kertjuk minden reszet ki kellett hasznalniuk vetemenyesnek, gyumolcsosnek, mert nem telt volna arra, hogy boltbol vegyenek mindent.
Volt fu is (a kocsibejaronal, kovel kirakva a kereknyom - igaz kocsijuk nem volt, de mi neha latogattunk. . .
Aztan ott volt az elsokert, ami viragos volt, rozsalugas, daliak, csodalatos szinkkavalkad!!!

A gond amirol mi belszelunk, pont az ellenkezoje annak amit leirtal.
Fu - ontozorendszerrel - faltol-falaig, es nem lehet elvenni a fu teruletbol meg fel metert, hogy valami fanatazia is legyen a sovenyben, mert. . .oda az ertekes fu.

Tudom, nagy a tomeghatas. Ha ez van a szomszedban, sokszor elhisszuk, es az ami nekunk is kell. Pedig. . .

Tudom, elismerem, nehez uj utat vagni - de annyira megeri! Olyan csodalatos kerteket latni itt a topikokban, ahogy a csaladok kisgyerekesek, ahol sutnek-foznek kinnt, es vagy boldogok a szomszeddal vagy nem - es akarnak alami terelvalasztot. . .

Jo lenne, ha az kerteszkedes orom lenne. . .nem egy feladat, amin minel elobb tul kell lenni.
Előzmény: Norbee21 (1589)
Norbee21 Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1589
Vicces számomra ez a pár hozzászolás Xd! Büdöske, gyümölcsfa, szölö, meg emiatt költözött visza a városba stb. Xd
A kisnyugdijas nem teheti meg hogy vegyen magának egy 150 ezer forintos csüngöcédrust, vagy csináltason magának öntözörendszert 1 milioért hogy ne száradjon ki a füve. Nem tud mediterán jellegü babérsövényt ültetni magának mert 3000ft/ tö, 20 métere sövénynél 3-mas kötésbe ültetve már egy havi nyugdija. De legyen egy kis változatoság, vegyen magának egy 350 ezer forintos vöröslevelü juhart hogy tetszen mindenkinek... Xd
A tulajnak tetszen a kertje ne másnak.
Ez ne ugy jöjön le hogy én igénytelen vagyok, hanem szakmabeli, és sajnos már az emberek a kerten sporolnak, ezt tapasztalom nap mint nap!!! Az "ujgazdagok" meg azt mondják hogy nem kell jönni hetente füvetnyirni, ráér az 2 hét mulva is, ha metszeni kellene azt mondják majd az öszimetszéskor lelesz tudva! Szoval a kertészen sporolnak ök is.
De akinek van pénze, és igénytelenül szarik rá a kertjére, azokra igazak az általatok leirtak!
De ez már mesze elmarad a keritéssövénytöl. Off
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1588
Hát igen. Nálunk az a baj, hogy mindenfélét lát az ember. Sokan úgy gondolják, ha nincs félméteres parlagfű a portájukon, akkor már minden oké... A dédi diófáját kivágja, mert hát zavar... Az ilyeneket tudom elítélni, bár ez inkább a "nem törődöm" kategória.
Előzmény: chablis74 (1587)
chablis74 Creative Commons License 2008.09.04 0 0 1587
Én sem a zöldre mázolt falanszterre gondolok áhitattal, hanem pont az olyan változatos környezetre, amelyet vázoltál. Persze, gyomos a fű! De ha füves a gyom...? Szóval az igénytelenség ellen próbálok beszélni (és ebbe sok minden belefér).
Előzmény: Törölt nick (1586)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!