Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5527

Igazibol most a vaskorszakomat elem :)), bar szeretem a keramiat is... no meg nem sok a helyem mar, a sok csetresz miatt :)).

 

En szeretem a kandallot, a hetvegeken szoktuk hasznalni, a futest le is lehet teljesen venni, annyira eleg.

Előzmény: Siógabi (5526)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5526

Ja bocs, most olvasom pontosan, hgoy az edények beszerzés alatt...

 

Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5525

Azt hittem elősször, hogy a képen öntöttvas cuccok vannak, kinagyítva látszódik igazán! Szépek, honnan szerezted?

A lakásban kandalló van, persze mai eszemmel valamiféle tömegkályhát építtetnék...

Egyébként kipróbálnék szívesen egy olyan kemencét ami a hálószobában ágyként végződik, nekem praktikusnak tűnik, hogy nem az egész szobát fűtötték, hanem csak "ágyat", persze csak amolyan 30-33 C fokra kellett melegíteni...

A kemencét nem igazán hasznosítom lakás fűtésre, viszont, kb 2 hetente sütés-főzés :), szeretem a társaságot, és elég nagy népszerűségnek is örvend a kemence.  :)

Előzmény: ZsuR (5524)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5524

Ertelek.  Ha a kemence hasznalata jobban kell akkor jol dontottel... kar, hogy en tudod a meleget hasznositani a hazban - vagy igen?  Nekem nagyon tetszett a ferjem nagyszuleinek az egyszeru kemencejuk - konyhabol futottek - es a bubja a szobaban volt... ott volt a meleg tisztan - a konyhaban meg a sutes-fozeshez tokeletesen kezre allt.  Persze, lattam olyant is, ahol kinntrol futottek, a tisztasag miatt-de az mar nem annyira hasznositotta a meleget.

 

Szoval... miert nem a hazban?  Bar bizotos ott is beepitettetek mindent mar :))!


Tetszik az uj edenyed is.  En is kineztem magamnak egy agyag edenyt, mert kedvelem oket, bar nincs es nem is lesz kemencem...

Előzmény: Siógabi (5523)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5523

Szia Zsur!

 

Igen az edények nagy büszkeségeim, Nádudvaron a K Nagy féle edények ezek. És most sikerült egy újabb edény beszerezni tőlük:

 

https://picasaweb.google.com/114577850551621573323/Edeny

 

Építkezés után 5 évvel gondoltam arra, hogy nekem kemence kell, ekkorra már az udvar tele volt ültetve, sőt egy komolyabb grillezőt is építettem. Tehát az udvart már nem akartam emiatt átrendezni, viszont arra gondoltam, hogy mindenképp fedett hely kell, ráadásul télen disznóvágáskor is mindíg itt vagyunk a garázsban :) , továbbá számomra funkcionális a kemence és nem dísznek tartom (nem akarok senkit megbántani), szóval 2 év utánana járás, felkészülés, tanulás után dötöttem a kemencém paraméterei melett. 110 cm mély és 94 cm széles, 30 cm + tapasztás a dongavastagság, illetve sikerült beszereznem nagy nehezen tufa lapokat a kemence fenekéhez...

Szóval van számos kemenceépítőmester (nem ismerem Sancibácsit személyesen, de egy másik fórumról ismerem az írásait, nagy tisztelője vagyok), és rengetegen esküsznek más megoldásokra. Nekem szerencsém volt, sikerült kipróbálni más típusú kemencéket is építés előtt, nekem ez volt a legszínpatikusabb!

 

Üdv: Gábor

Előzmény: ZsuR (5522)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5522

Nagyon tetszik - foleg az edenyek, no es amik benne vannak....

 

Egy kerdes - miert a garazsban van?

Előzmény: Siógabi (5519)
rámenős Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5521

Én inkább az ajtó alá egy hamuládát teszek. A telken nagyon jól bevált.

Amikor kihúzom a parazsat, az még jó ideig ég. Főleg ha levegőt adok neki. A te labirintusoddal kombinálva, nagyon gazdaságos lesz. A két ajtó között nyugodtan mehet el a füst. Ha jól záródik a belső ajtó, még az étel sem lesz pernyés.

Vélemény?

Előzmény: alfi13 (5503)
japipapa Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5520

Meg lehet hajtani a szögvasat, akár hidegen is. Az a technika, hogy az egyig oldalát mérgesen ütögeted, attól nyúlik, így gyönyörűen ívesedik. Akár karikát is csinálhatsz!

 

Előzmény: damatic73 (5505)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5519

Sziasztok!

 

Átolvasgatva a korábbi hozzászólásokat örülök, hogy ennyi kemence rajongó van itt!

Jómagam is közjük tartozok!

Szeretnék bekapcslódni! :)

Saját kemencém:

 

https://picasaweb.google.com/114577850551621573323/Kemencem?authkey=Gv1sRgCPbHkvye_Jvn-gE#

 

Üdv: Gábor

alfi13 Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5518

Igen már én is találkoztam ilyen téglával. Szerintem a 12.5 cm es falvastagság ha szigeteled kivülről elég a kemencének.

Előzmény: zolko8402 (5517)
zolko8402 Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5517

Ezuek régifajták amik kalapáccsakl való kopogtatásra üvegesen csengtek!

A pluc 5 cm ugyan úgy kisméretű tégla csak az leg vékonyabb oldalával!

Előzmény: alfi13 (5502)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5516

Igen sikerült és nagyon jól müködik csak az a baj nehezen szárad és csak lassan lehet főlfűteni néha a vizpárából a hosszú csatornáben egy "dugó" keletkezik akkor rá kell segíteni egy gázperzselővel a kémény nyílásba ami kikapja pillanatok alatt a párát. Egyébként köszönöm a segítséget meg a biztatást.

Előzmény: sancibácsi (5515)
sancibácsi Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5515

Na, hát ennyi! Gondoltam, én, hogy nem értek hozzá! :-))

Látom megcsináltad a melegítős kályhát, amiről tavaly beszélgettünk!

Gratula!

Előzmény: alfi13 (5513)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5514

Előzmény: alfi13 (5513)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5513

A szögvasat könyen meg lehet hajlítani csak pár szerszám kell hozzá. Egy kovács ülő vagy valami vastag vaslap és egy félkilós kalapács. Na most jön a nehezebb része könyeben meghajlítanák egy vasat mint leírom. A egyik oldalát ráteszed úgy az üllőre hogy a másik oldala fölfele álljon és az üllőn levő oldalat a kalapács hegyével kb fél centiméterenként elkezded ütni de most inkább megpróbálom lerajzolni.

Előzmény: damatic73 (5505)
sancibácsi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5512

Nincs mit.

Hogy hogyan lehet a szögvas keretet felűl ívesre hajtani?

Nem tudom, ahhoz (lakatos munkák) én egyáltalán nem értek. (Nekem nem barátom a vas, csak a fa, tégla, stb).

De ha nekem kellene megcsinálni:

Én a felső ívet ugyanolyan széles lapos vasból, és nem szögvasból csinálnám. Azt flex-el bevagdosnám, hogy ívesre lehessen hajtani. Miután a hajlítás után a kis bevágások összezáródnak, összehegesztgetném, gittel, tapasszal javítgatnám a felületet, hogy festésre kész legyen.

Remélem érthető volt.

Lehet ennél van egyszerűbb módja is, de mondom, én nem szoktam foglalkozni ilyesmivel.

Ha jobb ötlet nem lesz, hát..... :-)

Előzmény: damatic73 (5511)
damatic73 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5511

Tiszta sor, köszi!

Előzmény: sancibácsi (5509)
damatic73 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5510

Azért gondoltam, mert egy kerettel lehet párhuzamos, és jól záró egy lemez, de a téglákkal nem biztos. A keretet meg hozzácsavarozom a téglákhoz, és mielőtt meghúzom, kicsit belocsolom a téglát és nyomok a keret és a tégla közé agyagot, összehúzom, aztán kafán kiég.

Előzmény: skarabeus01 (5507)
sancibácsi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5509

Csá!

A külső-belső ajtó egy közös kerrzért szokott jó lenni, ha már a kemence száj építésénél beteszik, és körbe építik a téglával :-)

Vastag acél lemezből megcsinálhatod a külső-belső ajtót külön is. Kerettel, vagy keret nélkül; mindegy.Olyan rögzítést csinálj, amit tartósra meg tudsz csinálni, (akár tiplizve is).

A cél az legyen, hogy a belső minnél jobban zárjon (tömítsen). Ha leég a tűz, és becsukod, akkor a kémény ne húzza ki belőle a meleget.

Előzmény: damatic73 (5505)
damatic73 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5508

Akkor ha jól értem, azt mondod, belül ne vergődjek kerettel meg zsanérral...

 

Hát jó, nem vergődök, egyébként asszem apósnak van trepnilemeze, abből flexelünk oda. A támasztó dolgot is vágom. Viszont kívülre olyan csinos, zsanéron kétfelé nyíló vasajtót szeretnék kerettel. Na, azt hogy kell formázni felül a boltívnél?

Előzmény: skarabeus01 (5506)
skarabeus01 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5507

"..A keretekkel akadtam fel:.."

Ha a lemez 3 mm-es /vagy vastagabb--minek a keret? Öntartó!

Előzmény: damatic73 (5505)
skarabeus01 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5506

Keress egy kiégett központi fütéses kazánt, vágd ki belőle a belső ajtót, keress egy támasztó vasaz./szögvas is jó/ 2 drb  16-18-as csavar anyával rögzitheted a lemezre. máris kész a belső ajtód....a külső ajtó lehet akár belölröl lemezelt /a hő miatt/ szétnyiló fa ajtó is.

Előzmény: damatic73 (5505)
damatic73 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5505

Mesterek, az alföldi gyerek nekiszaladt a hegynek...

 

Épült egy búbos kemencém (nagyszobában a kemence, a külsőben a szája, kéményaknán keresztül kell etetni, mint egy rendes búbost).

 

 

Most kellene rá két ajtó: külső és belső. A belsőnek csak egy lemezt raknék. A keretekkel akadtam fel: ugye felül boltíves, és nem tudom, ha az ajtók keretét szögvasból csinálom, meg lehet-e abban az ívben hajlítani, ha igen, akkor hogyan?

 

Valahol láttam, hogy úgy a frankó, ha a külső és a belső keret össze van kötve lapoavassal. Hogy kell ezt rögzíteni? Tiplivel a téglába a külső keret belső szélét? Vagy az összekötő laposvasaknál ugyanígy? Vagy mindkét helyen?

alfi13 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 5504

Van bent az épületben kályha de oda nem megy be senki hátha lemarad valamiről pl elkészül a rétes vagy a a kalács inkább dideregnek de mindent hallani látni  akarnak. Ma is volt egy sütés főzés és nagyon jó volt ez a kinti kályha.

Előzmény: japipapa (5498)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 5503

A belső ajtónak tökéletessen megfelel aegy sima lemez is csak jól zárjon. Esetleg nem ártana ha dupla lemezből készítenés és a két lemez közé valami hőálló hőszigetelő anyagot tenél régi azbeszt lemezt vagy valami modernebb aztbeszt mentes hőálló lemezt.

A parázsledobómat azóta átalakítottam leszűkítettem az alját 15*30 cm esre így egy nagy fazeket teszek be és abba húzom be a parazsat. A hőmérőt itt vettem:

 

http://langor.addel.hu/closed.php

 

 

Előzmény: rámenős (5500)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 5502

Milyen kisméretű téglával akarod mert a mai kisméretű téglák nem alkalmasak kemence tűztér építésére.

Előzmény: zolko8402 (5499)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 5501

A 12.5 cm elég mi az a plusz öt centiméter hőszigetelés. Én 25-27 kg fával 300-320C-ra fűtöm föl 1óra 20 perc max.

Előzmény: zolko8402 (5499)
rámenős Creative Commons License 2012.10.22 0 0 5500

Fantasztikus.

Egyszerűen elámultam az energiádtól és az aprólékos dokumentálásról. Gratulálok.

Annál is inkább, mert a lányom már egy éve vacakol a vállalkozásunk honlapján. Tudom értékelni a munkádat.

Mennyit sütöttetek benne? Az a habarcs amit írtál jónak tűnik. Mégiscsak modern anyag.

Én a belső ajtó helyett csak egy lemezt tervezek.

A parázs kezelése kicsit macerás a talicskával. Annál is inkább, mert még tovább izzik és elvész a hője. Ide hamuládát teszek mint a telken. Egy hátránya van, nehéz elölről hozzáférni a fához, mert elfoglalja a nyílást.

A kemence hőmérőt hol lehet beszerezni?

Köszönettel: Károly

Előzmény: alfi13 (5494)
zolko8402 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 5499

Sziasztok!

 

Lenne gy olyan kérdésem, hogy ti mennyi fával szoktátok fel fűteni a kemencét?

Illetve, hogy a külső falnak elég e egy 12,5cm+5cm vastag fal! (kisméretű tégláról van szó!)

 

A segítséget előre is köszönöm!

 

Zoll

japipapa Creative Commons License 2012.10.21 0 0 5498

 

Jó pofa! De, azt nem lehetne megoldani, hogy a fagyosak az épületben melegedhetnének? Ennyi téglával; már bővíthetnéd a házadat is! Én mondjuk, nem a melegedőn ülnék, hanem inkább a picédbe egy hordón! :-)))))

 

 

Előzmény: alfi13 (5497)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!