Keresés

Részletes keresés

jzp2107 Creative Commons License 2016.12.04 0 1 60172

ha beírod a keresőbe hogy cserehát turistája, kicsit lapozol lefelé a múltban, olvashatsz több túraleírást is

 

5 perc alatt én ezt találtam neked amiben van két link szállásokkal:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=114324590&t=9012640

Előzmény: V43 1279 (60168)
jzp2107 Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60171

mifelénk (Cegléd) tapicskolónak hívták

a tócsni elnevezés nekem valamiért Vecséshez kötődik, de meg nem tudnám modani miért

a lapcsánkát a keresztrejtvényből tudom, ezt hogy macok még életemben nem hallottam

 

igazából nem az ételre csodálkoztam rá mert mondom azt már tkp ismertem, hanem hogy nem kanállal kiszaggatós pepecselős hanem tepsiben sütős :-)

 

azóta gugli még talált egy elnevezést:

beré (ez a tepsiben sült)

az olajban sütött az meg szaggatott beré

 

 

Előzmény: AttHunter (60165)
akárkibárki Creative Commons License 2016.12.04 -1 0 60170

Elvileg a két gasztronómiai rész egy volt,csak kettészedték.:)

Előzmény: AttHunter (60164)
nagypapi Creative Commons License 2016.12.04 -2 0 60169

Én egy kis vöröshagymát tennék bele, de ízlés dolga. :-)

Tényleg markazitot mondott.

Előzmény: jzp2107 (60163)
V43 1279 Creative Commons License 2016.12.04 -1 1 60168

Hali!

 

Van itt aki teljesítette a Cserehát turistája mozgalmat? Ha igen akkor hogy oldotta meg a szállást?

olahtamas Creative Commons License 2016.12.04 -2 0 60167

A végén még egész élvezhető lesz, ez a rész nekem is tetszett.

És mennyivel jobb a macok is, mint a gilisztaleves :)

Előzmény: Törölt nick (60166)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.04 -2 0 60166

Alakul ez. Egyre emberközelibb (mármint a sorozat).

Előzmény: jzp2107 (60163)
AttHunter Creative Commons License 2016.12.04 0 2 60165

Gyermekkoromban, a Jászság északi részén a macok szinte minden héten az "étlapon" szerepelt. Ez az étel a lepcsánka, tócsni... sorba való, csak tájegységenként kicsit más a recept és a név. Krumpli, liszt. hagyma mindenhol volt, a többi meg fantázia dolga.

Előzmény: jzp2107 (60163)
AttHunter Creative Commons License 2016.12.04 0 2 60164

Hát bizony vannak még a felkészületlenségből eredő elszólások. Nekem egyébként egy kicsit tetszik is, meg nem is, de ne gerjesszünk újabb vitasort. Ki lett ez már vesézve.

 

Egyébként ez a 8.rész volt.

Előzmény: jzp2107 (60163)
jzp2107 Creative Commons License 2016.12.03 -2 1 60163

jól hallom hogy Markazit-kapu? (8:20 körül)

 

http://index.hu/video/2016/12/03/kektura_7._resz/

 

ilyen macokot viszont holnap csinálok a disznótoros mellé! :-D

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.03 -1 1 60162
olahtamas Creative Commons License 2016.12.03 0 1 60161

Köszi, hogy betetted!

Nagyon jó :)

A 18x24 az ismert volt előttem, és sok más ma is visszaköszön.

A fehér sáv feletti V az számomra újdonság, most a kanyarodási előjelzés van hasonló esetekre.

És a 7. pont ma is nagyon aktuális lenne!

Előzmény: Törölt nick (60158)
HEV Creative Commons License 2016.12.02 0 1 60160

A jelenlegi információim szerint ez az első füzet, egy volt munkatársam túrázott vele, ez megvan. A pontos készítési időpontja illetve, hogy túramozgalomként mikor indult be azt nem tudom.

http://termeszetjaro.hu/del-dunantuli_kektura_igazolofuzet_-_1980_korul

 

Előzmény: Törölt nick (60159)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.02 0 1 60159

Ez is nagyon jó!

Sikerült már szerezned olyan eredeti, legelső kiadású DDK füzetet szerezned?

Túl sokat nem adhattak ki belőle, biztosan nem egyszerű találni.

Előzmény: HEV (60157)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.02 0 1 60158

Nekem papíralapon vannak meg, de úgy tudom hogy valamelyik könyvtár digitalizálta ezeket a kiadványokat is, csak mintha az is rémlene hogy fizetős.

Utána kéne nézni.

De hogy ne csigázzalak, álljon itt az 1938 áprilisi szám egy-két instrukciója példának (sokkal több ebben a számban nincs is a turistajelzések festéséről).

 Egy biztos, hogy a 18x24-es méretű jelzések lényegesen nagyobbak voltak a maiaknál:

 a jelzésfestésrül és annak forrása a második képen

 

Előzmény: olahtamas (60154)
HEV Creative Commons License 2016.12.02 0 3 60157

Somogy első jelvényszerző túramozgalma a "Zselic turistája"  1959-ben indult.

 

A tervekben ekkor még "Mecseki kék út"  néven szerepelt a Szekszárd - Pécs - Kaposvár útvonal ezen alakították ki később a DDK túramozgalmat.

 

 

HEV Creative Commons License 2016.12.02 0 3 60156

Akkor a jelzésfestéshez és egy kis turistaút történelem Somogyból, valamint az első publikált túrabeszámoló:

 

 

 

  Korabeli túrabeszámoló az első kijelölt utak állapotáról::

 

 

Így kezdődött a  DDK kialakítása:

 

 

 

Güsziológus Creative Commons License 2016.12.02 -1 1 60155

Turistautak Magyarországon

200

 

Egy kicsit "elmaradtam" a megemlékezéssel, hisz a túra, a jubileumi, kedden volt, de ami késik, az nem múlik.

2014-ben kezdtem a sorozatot, a "GPS-es túrák" számozását.

 

Kezdetben szinte mindig szerkesztés követte a felmérést, de mostanában már ritka, hogy hiánypótlásra, pontosításra van szükség.

Van néhány szakasz, melyet tervezek bejárni, mert problémásnak tűnnek, de ebből kevés van.

 

Ha a jövő héten valóban "jönnek a mínuszok", és nem jön közbe semmi, akkor megpróbálom összerakni a bejárt útvonalak jegyzékét!

Szép emlékeket őrzök a túrákról.

 

Most egy rövidke "előzetes".

 

A Soproni-hegység egyik főútvonala a SÁRGA.

A Lővér Szálló közelében van a kezdete/vége, ott, ahol a Ciklámen tanösvény kezdődik.

 

Az első "állomás:

Felkelők emlékműve

http://www.turistautak.hu/poi.php?id=12806

 

 

Innen kellemes séta a Hétbükkfa, mely fontos csomópont

http://www.turistautak.hu/poi.php?id=8188

 

 

A Tacsi-árok felé indul a SÁRGA, a Szalamandra-tó mellett, ez utóbbi az egyik legkedveltebb célpont a hegységben.

 

Az út "vége":

 

Kertváros-felső, csomópont

http://www.turistautak.hu/poi.php?id=175400

 

Itt van a tanösvény másik vége.

 

Ez volt az első rövidke túrám.

 

A jelzett útnak még nincs vége, kikapaszkodik a völgyből, irány a Valéta.

Ez a hegy a Brennbergvölgy és Ágfalva között van, erről írtam nemrég.

Kemény emelkedést követően csatlakozik a KÉK, majd szétválnak, de Görbehalom előtt újra találkoznak.

Itt van a Fehér Dániel-forrás.

http://www.turistautak.hu/poi.php?id=13009

 

A SÁRGA a közelben véget is ér, sajnos, idényben még nem jártam arra, állítólag van egy vendéglátóipari egység, ahol az útvonalnak vége van.

 

Ha jól "mértem", akkor az útvonal 11.126 méter, ajánlom mindenkinek.

 

olahtamas Creative Commons License 2016.12.02 -1 1 60154

Le lehet ezt tölteni valahonnan?

Nem rossz ötlet ezt olvasgatni.

Előzmény: Törölt nick (60153)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.01 0 1 60153

Oláhtamásnak is van benne egy kis jelzésfestés-történelem, utasításokkal, irányelvekkel, méretekkel. :-)

Előzmény: Törölt nick (60152)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.01 0 1 60152

Kinek a pap, kinek a paplan... 

 

Mostanában a Turisták Lapja 1938-as számait olvasgatom, minden nap egy-egy hónapot, rengeteg érdekes dolog van benne, legalább is számomra, akit érdekelnek a régi dolgok.

Rákóczi-túra a Zemplénben gyakorlatilag már 1938-ban fel lett festve, ezen a néven, piros jelzéssel, az MTE Hernádvölgyi Osztályának köszönhetően, éppen úgy mint a Mátrai Rákóczi-túra sárga jelzése a Kékesig, Déry József emlékút néven, a Gyöngyösi Osztálynak köszönhetően. Épülnek a turistaházak, Bánkút olyan zsúfolt hogy bővítésre vár...

A Szent-István Vándorlás éppen a felénél tart (1938 áprilisban), a megnyitó ünnepségek mind a keleti, mind a nyugati végeken meghatóra sikeredtek, Dr Zsitvay Tibor tanácsos, a szövetség védnök-elnöke kitett magáért, mindkét határon ő mondta a megnyitó beszédeket.

Ízelítő a hangulatból:

 

"Már szombaton, március 19.-én megérkeztek a fővárosi turisták Jurisics Miklós városába. Lampionos, fáklyás menetben, a levente zenekar pattogó játéka mellett vonult be a város szívébe a turistasereg.

...Irottkő...pár éve még minden magyar volt körülötte, s csak a távolból egekbetörő Rax meg a Schneeberg havas teteje juttatták eszünkbe  Ausztriát.

Azután, ha bele nem is törődtünk, de megszoktuk, hogy részben Ausztriára tekintünk le a kilátóból, ezúttal meg már a Német Birodalom terül el mellettünk..."

 

Keleten: Sátoraljaújhely-Pusztafalu-Tolvajhegy

 

"Dr. Zsembery Gyula átadta a remekbe faragott vándorbotot Dr. Zsitvay Tibornak, aki a napsütötte hegyek festői környezetében pompás beszéd kíséretében indította el a vándorlást...

...Kisbózsván át Pálháza községig a turisták felvonulása valóságos diadalmenet volt, minden községben magyarruhás leányok, ünneplőbe öltözött felnőttek  és egyenruhás leventék fogadták az érkező turistákat, s a községek tót lakossága olyan lelkesedéssel üdvözölte a vándorlás résztvevőit mint ahogyan annak idején Rákóczi zászlói alá sorakozhattak..."

 

Érdekesség az útvonalról Sátoraljaújhely felett:

 

"Vasárnap a vándorlás harmadik napján, az istentiszteletek után két különböző úton oszlottak meg a túra résztvevői. A társaság egyik része Mihály Jenő vezetésével a Magashegyre kapaszkodott fel a Széll József-kilátó érintésével, a másik csoport a Magyar Kálváriát, a 14 megszállott területi város stációit tekintette megés az Országzászlót koszorúzta meg Dr. Zsembery Gyula vezetésével.

A két csoport a Nagynyugodónál találkozott, majd később a Bonckútnál ebédpihenőt tartott. A gyalogút vasárnapi szakasza Sárospataknál ért véget."

 

Forrás: Turisták Lapja 1938-4.szám ÁPRILIS

 

 

 

Előzmény: jzp2107 (60151)
jzp2107 Creative Commons License 2016.12.01 -2 1 60151

én most néztem meg a bakancslistás videókat a harmadik résztől (első kettőt még megnéztem akkor mikor megjelentek) és bár én is öreg vagyok és konzervatív, de nekem -kövezzetek- tetszettek

 

annak adok igazat, aki azt mondta hogy nincs két egyforma kéktúrás film

a Peták féle inkább műemlékes jellegű volt, Rokié néprajzos korrajzos műfajteremtő és hazaszeretetet sugárzó így egyben, ez az indexes meg olyan kicsit marhulós

olyan "mai fiatalos"

drón, gopro-s timelaps videók, mindenféle effektek, jó zenék

nekem tetszik

Azért, mert van benne népdal is, sátrazós-barlangszállós-gilisztaevős kaland is, van benne 3-szoros OKT teljesítő aki Roki barátja lett a forgatáson, van benne kissrác aki majdnem térdig merül a tőzeglápba.

Szóval érdekes :-)

 

És hála az égnek sokkal jobb zenék vannak mint az első két részben, és az idegrángós vágást is elfelejtették

Úgyhogy részemről csak így tovább!

(egyetlen amitől agybajt kapok, hogy mindig elszöszölik az időt és koromsötétben érnek pl. a bükki kilátópontokhoz, ááááá)

Előzmény: Zolcsi67 (60148)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.01 0 0 60150

...ha valaki a KDP során a Bátrokő felé jár, és van még lelkiereje egy rövid, de meredek kitérőhöz, akkor a rom mögött felkapaszkodó P+ -t ne hagyja ki. Érdemes. Utána a két plató után le lehet ereszkedni vissza a P-ra.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1273494349362911.1073741963.100001070733098&type=1&l=46a57a66a7

Zolcsi67 Creative Commons License 2016.12.01 0 2 60149

A dohányzás egyetlen előnye :-) MINDIG van az embernél tűzszerszám.

Előzmény: vektoroptika (60125)
Zolcsi67 Creative Commons License 2016.12.01 0 3 60148

Lehet, hogy öreg vagyok és konzervatív, de a blogomban is igyekszem a Rockenbauer-Gyenes-Hazajáró vonulatot követni, mindenféle trendi kukacevészet helyett.

 

(NB: vigyél elég ételt, italt és térképet, és nem jársz így...)

Előzmény: Törölt nick (60116)
Mr. Long Creative Commons License 2016.12.01 0 2 60147

A siugro sancnal levo sarga kereszt az egyik legszebb turistaut arrafele szerintem foleg osszel/telen, amikor nincsenek falevelek. Belatni az egesz eszaki kornyeket onnan, illetve osszel terdig ero avarban lehet gazolni. 

Előzmény: donjuan1984 (60146)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.12.01 -1 0 60146

Térképen már meg, de amikor azt  a szakaszt jártam be nem volt rá időm sajna. Az majd egy külön nap programja lesz mint ahogy Mátraházánál az egykori sánc felkeresése :) 

Még néhány gondolat erejéig visszatérve erre az indexes OKT sorozatra. Igazad van hogy próbálnak valami mást, valami figyelemfelkeltőt összehozni, de nekem ezzel nincs igazán bajom. Tudtommal ők nem azzal a céllal indultak neki, hogy tudományos, meg kulturális szempontból is tökélerest alkossanak, arra ott van a hazajáró, ami egy nagyon jó kis sorozat. Az is igaz, hogy ettől a pár tipptől nem lesz senkiből túlélő, inkább csak érdekesség szinten jó, illetve felkeltheti egyesek kíváncsiságát, hogy mélyebben beleássák magukat a dologba. Szóval ha nem vár sokat az ember a sorozattól akkor nem is fog akkorát csalódni. Abban is biztos vagyok, hogy lesznek még jobb részek is :)

Előzmény: annyi baj legyen (60139)
Pulmy Creative Commons License 2016.11.30 -2 0 60145

(Y)

Előzmény: csg65 (60144)
csg65 Creative Commons License 2016.11.30 0 1 60144

Azért engem elláthatnál némi plusz infóval privátban. Tudod, hogy miért...

Előzmény: Pulmy (60140)
Pulmy Creative Commons License 2016.11.30 -1 0 60143

    A RP-DDK vándorlásunk Zselickisfalud és Gálosfa közt folytattuk a kitérőkkel több mint 26 km-en. Ezen a  túrán a Zselic szívében jártunk a tájegység legérdekesebb részeit érintettük. Ezen a szakaszon rengeteg vadregényes mélyútban jártunk el is neveztem magamban a mélyutak napjának.  Zselickisfalud után egy kaptatón felérve hamarosan elértük a Tájvédelmi Körzet határát, érintettük az Millenniumi Ezüsthársast,a Vadgesztenye sort,majd Kardosfa következett, Innen a Zselic új büszkeségéhez a Csillagparkhoz kapaszkodtunk fel. Ennek megismerése nem fér bele egy túranapba,mert a vezetett  program több mint 2 órás. Erre külön napot kell szánni. A Csillagda melletti kilátó megmászása tériszonyosoknak nem javallott. Azért erőt vettem magamon és felmentem a csúcsra,megérte -bár a teljes panoráma nem bontakozott ki előttünk ,mivel elég párás idő volt.  A messzelátóból sem a Schneeberg,sem a Tátra nem látszik,de megfelelő körülmények közt a Horvátországi Papuk hegység csúcsai jól láthatóak. A kilátótól a Zselic legszebb része következett :Ropoly. Megkapó amikor először pillantod meg a vaddisznódagonyából kialakított tavat,mely a völgy gyöngyszeme lett. A DDP piros sávján még felkaptattunk a lerobbant Ropolyi Kastélyhoz,majd felkapaszkodtunk a régi Postakocsi úthoz,ahol betyárok nyomába szegődtünk. A Pölöskei-réthez hangulatos erdőben ereszkedtünk le,itt a mederben keltünk át a patakon,majd a vadregényes környezetben lévő Gesztenye(Pölöskei)forráshoz tettünk kitérőt. Innét szuszogtató emelkedőn kapaszkodtunk a Kecske-hátra,ahol megismerkedtünk a zselici agyaggal és hipp-hopp máris Simonfára értünk,ahol a Meteor th-ban van a pecsét. A ház udvarán egy kopjafa Rocki emlékét idézi,egy pedig a Meteor  Egyesület elhunyt tagjainak állít emléket. A villanyóra szekrényben találtam még két nyalókát,amit szintén beragasztottam a füzetekbe. Simonfáról két kutyás kaland és sok mélyút után értünk Gálosfára és ezzel befejeztük a somogyi szakaszt.

 

Részletes,fényképes beszámoló

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!