Keresés

Részletes keresés

rev251 Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13061
Szeretnék, de nem (csak) tőlem függ.
Előzmény: RhB (13060)
RhB Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13060
OFF Most jössz? Én a hajós csapat (Laci bácsi, Taki) környékén vagyok... ON
Előzmény: rev251 (13057)
ambasa Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13059
Anélkül, hogy egy vetélkedés kezdődne, hogy különböző nemzetek közül ki vesztett több menekültet, olyan hajón amely ellenséges támadás következtében veszett el, de a tengely mellett, a szövetségeseknek is meg volt a hasonló veszteségeik. Ezek közül csak a két legismertebb:

Arménia (Szovjetunió)
RMS Lancastria (Nagy Britannia)

Mielőtt bárki elkezdene többet belemagyarázni a hozzászólásomba, mint amit írtam.
1. A Tengelyt ért legnagyobb ilyen veszteségeket már leírták előttem.
2. A két hajó (még ha a szovjet esetén ez is áll a címben) szerintem nem voltak klasszikus értelemben vett korházhajók.
3. Nem azért írtam, hogy relativizáljam bármely fél cselekedetét.

Mindössze arra szeretném felhívni a figyelmet hogy ilyen esetek mindkét fél esetén előfordultak és általában (milyen meglepő véletlen) az épen támadásban lévő fél követi el az épen vesztésere álló fél ellen (persze mivel általában ennek kell kiürítenie valamit).

TG
RhB Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13058
Én nem foglalkoztam jogi-morális dolgokkal... :-)))


Egy hajó átalakítása sima csapatszállítóvá is több hónapos munka. Ehhez ki kell alakítani hálóhelyeket, ami nem csak a fal mellett néhány ágy, hanem a terem közepén függőleges konzolokon hármas ágyak tömkelege. (Gondolom egy sebesültszállítón szellősebb volt, kórházhajón pedig még inkább.) Ezen kívül kell rengeteg WC és mosdó, nagy kapacitású konyha és megfelelő számú étkezőhely, valamint elegendő hűtőkamra és egyéb raktártér.

Egy sebesültszállítón ezen felül kellenek orvosi helyiségek is, kórházhajón pedig mindenféle műtők is, plusz szállás az orvosi személyzetnek. Érzésem szerint ezek a hajók légkondisak is.

Ezen felül a rengeteg ember számára mentőeszközök is kellenek, ezeknek is jelentős helyigénye és súlya van.

Satöbbi, satöbbi...
Előzmény: rev251 (13056)
rev251 Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13057
Köszönöm.
(Időnként előfordulok)
Előzmény: RhB (13055)
rev251 Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13056
Rendben, csak hangosan gondolkodtam. :)
(Ha jól értettem valamilyen jogi-morális oldalról közelítettétek meg a kérdéskört.)

kórházhajó: nem láttam ilyet belülről, nem tudom, mennyi munka hevenyészve átalakítani.
Előzmény: RhB (13054)
RhB Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13055
Idézet:

---------
Kedves Mindenki!

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum "Hadtörténelmi Délutánok" sorozata 2010. szeptember 25-én, szombaton 13 óra 30 perckor folytatódik a HM HIM (1014, Budapest, Kapisztrán tér 2-4.) II. emeleti "Tóth Ágoston" termében.

Ezúttal Takács László tart előadást "Gibraltár ostroma (1779-83)" címmel.

Az előadást szokás szerint fórum követi. A belépés továbbra is díjtalan.

Mindenkit nagyon sok szeretettel várunk!

Üdvözlettel:
Számvéber Norbert
---------

Idézet vége...

Ezek szerint te is szoktál járni...
Előzmény: rev251 (13053)
RhB Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13054
"A Q hajók analógok is lehetnek a német hilfskreutzer-ekkel.
(kereskedelmi hajónak álcázott hajó - lényeg, hogy gyors és könnyűfegyverzetű + nemigen páncélozott)"


Szerintem azon ponton túl, hogy "kereskedelmi hajónak álcázott hajó" megszűnik minden analógia. A Q-hajó a támadó tengeralattjárók ellen volt, a Hilskreuzer pedig a fegyvertelen kereskedelmi hajók ellen, hogy gyanútlanul meg tudják közelíteni azokat.

Ehhez a "könnyűfegyverzetű" dologhoz pedig a HMAS Sydney-nek biztos lenne egy-két hozzáfűznivalója. Na meg repülőgépük is volt ezeknek, bár az is könnyű, mert fennmarad a levegőben...


"A másik dolog a sebesültszállítással kapcsolatos: van benne egyfajta logika, hogy a szállítóeszköz hadianyagot visz, hisz egyébként visszairányban üresen menne.
(legyen az hajó, avagy mentőautó)"


Kíváncsi lennék, hogy egy speciálisan kialakított, ágyakkal teletűzdelt hajón mit szállíthatnak "visszafelé" (ami ugye esetünkben "odafelé")? Szerintem az APH-k biztosan nem szállítottak hadianyagot "odafelé"...
Előzmény: rev251 (13052)
rev251 Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13053
Más: mikor lesz HD?
(Mármint a szeptemberi. Vagy már megvolt??)
rev251 Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13052
A Q hajók analógok is lehetnek a német hilfskreutzer-ekkel.
(kereskedelmi hajónak álcázott hajó - lényeg, hogy gyors és könnyűfegyverzetű + nemigen páncélozott)

A másik dolog a sebesültszállítással kapcsolatos: van benne egyfajta logika, hogy a szállítóeszköz hadianyagot visz, hisz egyébként visszairányban üresen menne.
(legyen az hajó, avagy mentőautó)

Orwell írta a spanyol polgárháborúról*, hogy a mentőautók rendszeresen vittek hadianyagot, ennek tudatában kell értékelni, hogy lőttek rájuk ("bestiális atrocitás", "emberiesség elleni bűn", stb.).

*Hódolat Katalóniának
Előzmény: showtimes (13049)
RhB Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13051
A sebesültszállítónak tudtommal semmilyen megkülönböztetés ill. védettség nem jár, legalábbis az amcsi "hozzáállás" alapján. Míg a kórházhajó fegyvertelen és jól látható megkülönböztető festése van (fehér szín, zöld csík, nagy vörös keresztek), addig pl. az amcsi sebesültszállítók szürkék, erős fegyverzettel (1 db 5"-es ágyú és 12 db szóló 40 mm-es légvédelmi). Náluk ezek tkp. speciális belső kialakítású gyors csapatszállítónak titulálhatóak. A bővebb leírásokban külön ki is emelik a nem védett státuszt és a fegyverzetet.


Itt vannak ők, az első hármat kell nézni:

http://www.navsource.org/archives/09/24/24idx.htm



Ez a fentiből az első kiemelve:

http://www.navsource.org/archives/09/24/2401.htm



Itt pedig egy kupac kórházhajó, na persze csak az amcsik (az US Army-nak ennél több volt):

http://www.navsource.org/archives/09/12/12idx.htm



A kórházhajók támadása pedig mindegyik fél részéről előfordult, gyakran feltételezték, hogy csak így álcáznak egyéb harci feladatú hajókat.
Előzmény: edesviz (13043)
edesviz Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13050
Szia, akkor bocs és az USA volt.
Édesviz
Előzmény: showtimes (13049)
showtimes Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13049
Angoloknál is vannak ám érdekességek, az említett támadásokon túl a Q hajók, amelyek kereskedelmi hajónak álcázott tengóvadászok voltak, aztán a már az 1. vh-ban felmerült utasszállító és sebesültszálló hajók valójában hadianyagot is szállítottak.
aztán a Kelet-afrikai incidens, mikor megtorpedózott hajó utasait mentő német tengókat ért USA légitámadás -- utána adta ki Dönitz, hogy tilos az ellenséges hajók utasainak a mentése.
edesviz Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13048
Szia,

repülő bombatámadás mentőhajó ellen.
Édesviz
Előzmény: Némedi László __ (13046)
showtimes Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13047
Az a cinizmus benne, hogy Gorbiék pontosan tudták pl. a Gustloff civil menekültekkel volt telezsúfolva és a világ legnagyobb tengeri katasztrófáját okozta a megtorpedózása.
Előzmény: Zicherman Istvan (13040)
Némedi László __ Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13046
3. mire gondolsz?
Előzmény: edesviz (13043)
Némedi László __ Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13045
http://www.icrc.org/IHL.nsf/WebSign?ReadForm&id=225&ps=P

emlékeim szerint a SU vállalta, hogy az orosz feder által aláírtakat betartja (egyszer már volt vita itt, és akkor előjött...)
Előzmény: Némedi László __ (13044)
Némedi László __ Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13044
1. http://avalon.law.yale.edu/20th_century/hague10.asp

Előzmény: edesviz (13043)
edesviz Creative Commons License 2010.09.23 0 0 13043
Szia,
Nem tudod véletletnül:
1,a genfi konvenció milyen különbséget tesz a sebesült szállító, és a korházhajó között?
2. ha jól tudom a Szovjetúnió ezt amúgy se írta alá.
3. ha jól tudom ezen szabályokat a tengeren először a"demokratikus" angolok szegték meg Európában az elsőként a II.VH-ban.
Édesviz
Előzmény: Némedi László __ (13042)
Némedi László __ Creative Commons License 2010.09.22 0 0 13042
német hajóról a német wikit olvasd (abban pont az ellenkezőjét mondják a Steubenről). Magyar wiki olyan amilyen (kicsi, sárga és savanyú...)
Előzmény: showtimes (13039)
RhB Creative Commons License 2010.09.22 0 0 13041
A Gustloff 1939.09.10 és 1940.11.20 között volt kórházhajó, utána lakóhajó Gotenhafenben. A Steuben 1939-től lakóhajó Kielben, 1944-től sebesültszállító (Verwundeten-Transporter), tehát nem kórházhajó (Lazarettschiff).
Előzmény: showtimes (13037)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2010.09.22 0 0 13040
Nem latom a cinizmust. Marineszku megerdemelte azt a kituntetest. A hajo meg nem volt korhazhajo, mert mar egy ideje mint legvedelmi segedhajo mukodott, mindenfajta megkulonbozteto jelzes nelkul, raadasul felfegyverezve.
Előzmény: showtimes (13039)
showtimes Creative Commons License 2010.09.22 0 0 13039
A Steubenről állítják. Én nem voltam ott, szerencsére :)

"Ugyanaz a szovjet tengeralattjáró február 9 éjszakáján elsüllyesztette a General von Steuben kórházhajót. A fedélzeten tartózkodó kb. 5000 menekültből csak alig hatszázat tudtak kimenteni a jéghideg vízből." a wiki szerint...

A két hajót megtorpedózó szovjet tengó parancsnoka meg 1990-ben kapta meg (halála után) a Szovjetúnió Hőse címet. Ha ez igaz, akkor Gorbi elég cinikus volt...
Előzmény: Zicherman Istvan (13038)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2010.09.22 0 0 13038

Ne haragudj, de sem a Gustloff, sem a Goya, sem a Steuben az elsullyesztes pillanataban NEM VOLT KORHAZHAJO.

 

(Apropo - Gustloff temaban. Epp most neztem meg a kozos, nemet-orosz II.VH-s kutatocsoport altal megjelent dokfilmet. RENDKIVUL erdekes volt! Tobbek kozott igen sok olyan adat lett elson izben nyilvanossagra hozva (elsosorban a nemetek reszerol), hogy igen erdekes adalekok jonnek a hajo es a tragedia tortenetehez.)

Előzmény: showtimes (13037)
showtimes Creative Commons License 2010.09.19 0 0 13037
A Wilhelm Gustloff, a Goya és a General von Steuben kórházhajó szovjet elsüllyesztése ( kb. 20 ezer civil és sebesült, tengerész halott) viszonylag ismert nálunk, hogy az angoloknak is meg van a maguk keresztje, ráadásul ők 45. május 3, mikor már mindenki tudta, hogy gyakorlatilag vége a háborúnak a tenger fenekére küldték az SS Cap Arconát, az Athent és a Thielbeket a lübecki öbölben - a partfelé úszó hajótörötteket pedig gépágyúval, géppuskával sorozták. A történet "szépséghibája, hogy a három hajó fedélzetén KZ lágerekből összegyűjtött, döntően szovjet és lengyel hadifoglyok voltak (de még magyarok is!) Az Arconán lévő 4700 lágerlakóból 370 élte túl az akciót... összességében becslések szerint mintegy 5000-ren haltak meg - miközben már május 2-án elérték az angol páncélosok Lübeck városát, Bernadotte gróf, a Vöröskereszt elnöke pedig már korábban 223 franciául beszélő foglyot szállíthatott el az egyik hajóról svéd kórházakba... ( az angol dokumentumokat titkosították, jelenleg se hozzáférhető ).

A Csendes-óceánon az ugyancsak angol HMS Tradewind a tenger fenekére küldte a Junyo Marut, a fedélzetén 4200 jávai kényszermunkással és 1377 holland, 64 brit és ausztrál, valamint 8 USA fogolyjal, ebből 5620-an meghaltak... az angolok és az amerikai tengók egyébként még 6 japán fogolyszállító hajót torpedóztak meg.
Pak 88 Creative Commons License 2010.09.19 0 0 13036
Köszönöm a választ!
Előzmény: kiskunlaci1 (13034)
Pak 88 Creative Commons License 2010.09.19 0 0 13035
Kedves Édesvíz,

egy szóval sem állítottam az ellenkezőjét. Forrásokat idéztem, amelyekben Paulusról alkottak véleményt.
Előzmény: edesviz (13033)
kiskunlaci1 Creative Commons License 2010.09.19 0 0 13034


Nagyon nem mindegy.

Úgy általában a harcoló alakulatok vezérkari ill törzsfőnekei az alakulat
parancsnokánk elsőszámú beosztottai.Ők felelnek a beérkező összes
adat,ellátmány stb....nyilvántartásáért.A pk.adatokkal való ellátásáért
A hadműveletek tervezéséért ill.végrehajtásának folyamatos követéséért.
A pk.direktíváinak csapatok felé való továbbításáért.
A teljes adminisztrációért.A helyzet értékeléséért stb...

Míg egy ország VKF gyakorlatilag a hadsereg parancsnokaként felel.
A katonai,béke ill.háborús koncepcióért.A felfegyverzésért a csapatok kiképzéséért
ellátásáért.erődítésekért,mozgósítási tervekért,készletek felhalmozásáért.
A taktikai ill. stratégiai tervekért.A katonai oktatásért stb.....

Előzmény: Pak 88 (13022)
edesviz Creative Commons License 2010.09.19 0 0 13033
Kedves Pak-88,

keresztkérdés, hány 48-as tisztünk volt az akadémia tagja?. Miért baj, ha egy tiszt tud is valamit. Nézd, a nemzeti szocializmus, és kummunizmus egy párt rendszere nagyon sok esetben képes hasonló jellemzésekre. Egy hivatásos katonatiszt rettenetesen nehéz helyzetben van, amikor olyan politikai változások következnek be, mint egy 33-34-es hatalom átvétel, vagy pl 44. október 15. Paulusról nem tudom, milyen volt hadseregparancsnoknak, de mint helyettesre, aki a megkapott munkát pontosan elvégzi, nagyon sok helyen szükség volt rá.

Édesviz
Előzmény: Pak 88 (13032)
Pak 88 Creative Commons License 2010.09.18 0 0 13032
brilliantly clever, conscientious, hard working, original and talented

Igen, ez pont megfelel egy tudós (Wissenschaftler) jellemzőinek, ahogy a tiszttársa jellemezte.
Előzmény: edesviz (13030)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!