Keresés

Részletes keresés

donjuan1984 Creative Commons License 2016.12.06 0 0 60207

Javítás: AKT :)

Előzmény: donjuan1984 (60206)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.12.06 0 1 60206

Van benne jó sok gát is, ami aszfalt vagy fű :D

Alföldi gyerekként engem sem motivál annyira az AKK, bár a Szekszárd- Baja szakasz klassz volt, főleg Gemenc.

De a sok gát, meg a lapos az nem. 800 km-en össz-vissz kb. 1500 m a szintemelkedés. Csak azért csinálnám meg mert a 2/3 az nem 1 egész, azaz OKT+ RP-DDK nem egyenlő OKK :)

Előzmény: Törölt nick (60205)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.05 -1 1 60204

Azok nem annyira. :-)

Ugyanakkor vannak az Alföldön elképesztő dolgok amelyek nagyon is érdekelnek, sőt egyedülállóak a magyar történelem szempontjából, itt a Kárpát-medencében. Régebbiek közül ilyen például a Soltszentimrei templom, de ez semmi ahhoz képest ami manapság előkerül...

Az utóbbi években sorra tárják fel a X-XI-XII. századi emlékeinket, fejlett városokat, templomokat, egykori temetőket, bazilika méretű kolostort, amelyek egy nagyon-nagyon fejlett társadalomról árulkodnak a kora középkorból!

Kiemelkedő ezek közül Pétermonostora, amely még az európai történelemben is jelentős hely volt, egy nagyváros, egyedülálló, és egyedülállóan gazdag leletanyaggal, hatalmas mennyiségű kinccsel,  az Árpád-kori Alföld központi "metropolisza" még a régészeket is meglepte amit találtak, és még csupán csak egy részét tárták fel.

 

 Tihany léptékű kolostor

 

konfartibi Pétermonostora című albuma az Indafotón

 

Ide tartozik még a közelmúltban Lakitelek mellett megtalált Felső-Alpár település temploma is, amelyről a népnyelv ugyan tudott, csak a tudósok nem akartak tudomást venni róla.

viewArticle

 

És még sorolhatnám az ilyen és ehhez hasonló templomokat, emlékeket, no ezek nagyon is érdekelnek. Az Alföldön rengeteg kincs van, és még több vár felfedezésre.  Csak ezekért nem muszáj gyalogolni 800 km-t a pusztai homokban, szerencsére. :-)

De soha ne mondd hogy soha, ugyebár! :-)

 

Előzmény: Törölt nick (60202)
HEV Creative Commons License 2016.12.05 0 1 60203

Ha elérsz Kaposvárig a DDK-t teljesíted is.

 

A Mecsek Turistája már "csak" kitűzős, ez az eredeti jelvénye.

Előzmény: Törölt nick (60201)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.05 -1 0 60201

Megint van pár érdekes jelvény a Vaterán...

 

A régi, szép DDK jelvény:

DÉLDUNÁNTÚLI KÉKTÚRA TURISTA TŰZZOMÁNCOS JELVÉNY - Vatera.hu

 

Létezik még ilyen mozgalom?

MECSEK TURISTÁJA TURISTA TŰZZOMÁNCOS JELVÉNY - Vatera.hu

 

Nekem van ilyen, de az még kerek, a háttérben a Tátra havas csúcsaival

BORSOD SZÉP ÚTJAIN TURISTA TŰZZOMÁNCOS JELVÉNY - Vatera.hu

 

Régebbi fajta...

FÜZÉR RÁKÓCZI TÚRA SÁROSPATAK TURISTA TŰZZOMÁNCOS JELVÉNY

 

Undsoweiter. Jó nézelődést, annak akit érdekelnek. :-)

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.05 -1 0 60200

Érdekes, engem is vitt áruszállító furgon, konkrétan a kólás piros kocsi Szikszóról Irotára. Érdemes stoppolni arrafelé, mások az emberek, még a cigányok is. Jó értelemben mások.

 

Köszi Pulmy!

Egyelőre még az RP-DDK-val is csupán barátkozom, a végső lökést egyébként Hörpölin mondatai adták meg, tavasszal beszéltünk utoljára, azóta is a fülemben csengenek, egyszerű, őszinte szavai a DDK-ról. 

Az Alföldi Kéket egyáltalán nem tervezem, tényleg. Sosem terveztem, valahogyan tudom hogy nem élvezném, szoktam sétálni, kocogni az Alföldön, itt lakom.

 

Előzmény: Güsziológus (60195)
timetable Creative Commons License 2016.12.05 0 0 60199

Előbbi helyen a múlt héten jártam, és mint általában, most is tömve volt. Jól főznek benne, bár a cicegét nem kóstoltam. A szerb viszont sajnos pár hónapja (egy újranyitást követően, ismét) bezárt.

Előzmény: Törölt nick (60198)
Pulmy Creative Commons License 2016.12.05 -1 0 60197

 Ne fogd vissza magad,jó bivak és sátorhelyeket fogsz találni.

Előzmény: Törölt nick (60192)
Pulmy Creative Commons License 2016.12.05 0 0 60196

 Gratulálok a döntésedhez,hogy belevágtál!  Ezek szerint lesz AK is?  További szép és tartalmas túrákat a RP-DDK-n! Kíváncsian várom véleményed majd a további szakaszokról is. 

Előzmény: Törölt nick (60185)
Güsziológus Creative Commons License 2016.12.05 -1 1 60195

Munkásjáratok.

Jó pár évvel ezelőtt a szászfai boltban (ez a település Rakacától keletre van) mondták, hogy pár perccel ezelőtt ment el Keresztéte felé a munkásjárat.

Anno én ott szakítottam meg a túrát előző nap és akkora mákom volt, hogy bevittek Szászfára kocsival, és ott épp egy olyan csomagküldő autó vett fel, amelyik Rakacára vitt valamit, majd onnan egész Miskolcig utastárs lehettem.

 

Visszafelé Rakaca és Szászfa között mentem stoppal, és ott, a boltban mondták, hogy van ilyen munkásjárat.

Szerintem a leghatékonyabb az lenne, ha felhívnád az önkormányzatot, ott biztos tudnak a járatról, ha még létezik.

Előzmény: V43 1279 (60177)
HEV Creative Commons License 2016.12.05 0 0 60194

Egy ilyen 4-5 napos ismerkedésre egy nagyon jó lehetőség a Mecseki Zöldtúra. Tény, hogy a Mecsek nagyon sűrűn tartalmaz természeti és kulturális látnivalókat de ez egy jó válogatás a túramozgalom gazdáitól.  De érdemes sok kitérőt tenni.

Előzmény: Törölt nick (60192)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.12.05 0 0 60193

Hajrá, csak bátran!

Eddig egyébként én sem, de most ideköt a kapcsolat is, így ha lehet megyünk túrázni :) Jövőre, ha befejeztem az OKT-t, tervben van hogy elkezdjük a RP- DDk-t is :)

Előzmény: Törölt nick (60192)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.05 0 1 60192

Hű, ezek jó helyek. A Mecsekben rohadt keveset jártam eddig, de már rá vagyok indulva, hogy egy négy-öt napos kört kéne ott nézelődni.

Előzmény: donjuan1984 (60189)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.05 0 0 60191

...valami rendkívüli kilátás van közpénz/eu-s pályázati pénz behúzására, vagy csak szimpla éves költségvetés teszi lehetővé vajon...? :)

Előzmény: FarkasGyurka (60190)
FarkasGyurka Creative Commons License 2016.12.05 0 0 60190

Most valami beindult, miután készítettek egy statisztikát

Előzmény: HEV (60175)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60189

Szombaton Cserkútról csináltunk barátnőmmel egy körtúrát, amely során érintettük a Babás szerköveket és egy kicsit a RP-DDk útvonalát is, pl a pálos kolostornál :)

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10207788182687019.1073741960.1367812099&type=1&l=1876203907

jzp2107 Creative Commons License 2016.12.04 -1 0 60188

akkor 71, mert a tapicskoló nincs benne :-)

 

egyszer hajderégen ettem cicegét a nyugati melletti utcában, talán szlovák étterem volt a hely neve(?)

lehet hogy meg sincs már..

Előzmény: Törölt nick (60186)
pozo Creative Commons License 2016.12.04 0 4 60187

Ha már Tornabarakony szóba került írásodban, leírom saját tapasztalatomat. Vagy négy évtizede egyedül kéktúráztam a Cserehátban, Tornabarakonyban aludtam, lehet, hogy az Általad említett néninél. Húsvét volt és nagyon hideg, a vályúba befagyott a víz. A parókián levő pap este invitált a hajnali misére. Nem igen volt kedvem korán kelni, de nem bántam meg. A pap hajnalban megkínált egy kis lélekmelegítővel, közben petróleumlámpákkal és gyertyákkal jöttek az emberek a templomba.

 

A templom megtelt, lehet, hogy a környező falvakból is jöttek. Érdekes volt, a templomban a templomfal egyik oldalán csak férfiak, a másik oldalon csak nők álltak. Különleges hangulata volt az ortodox énekeknek. Aztán a mise végén a pap megáldotta a hívek magukkal hozott ételeit, ami ottani szokás szerint tojáskocsonya volt szilkében.

Rég volt, szép volt, emlékezetes marad számomra.

Előzmény: Törölt nick (60184)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.04 0 1 60185

"Hát akkor induljunk..."

 

Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra

Szálka-Szekszárd 24 km 2016.12.04.

 

A Szekszárd-Szálka közti buszjárat vasárnap reggel nem mondható különösebben zsúfoltnak, egy gyors vasúti pecsételés után (dátumos körbélyegzőt kaptam!) egyedül ücsörögtem rajta, miközben azon morfondíroztam hogy a jegyem ára maximum egy liter gázolajra elég, a busz pedig oda-vissza mennyit is fogyaszthat...
No, de ez legyen a Volán gondja, alig 20 perc zötykölődés után már a szálkai Trófea vendéglő falán lévő bélyegzőt ütöttem be a füzetembe, amihez odabent kaptam egy DDP-s plecsnit is egy kávé, egy fanta és egy sport szelet kíséretében.
Már idefelé a kocsiban láttam hogy farkasordító hideg lesz a reggeli órákban, -11 fokot is mutatott az autó, sokkal melegebb a szálkai völgyben sem volt, így aztán a Trófea vendéglő névadójának, a díjnyertes szarvas szobrának megtekintése után gyors tempóban indultam Grábóc felé.
Szálka barátságos, rendezett, szép kis falu, autentikusan felújított házikókkal. Az utca amelyen a kék jelzések vezettek lassan, de folyamatosan emelkedett, majd a falu végén egy löszös mélyútba (szurdik) torkollott, a löszfalban pedig egykori pincék korhadt ajtajai árulkodtak az egykori szőlőtermesztők életmódjáról.

1. a Trófea vendéglő falán a bélyegző

2. az 1891-ben elejtett szarvasbika 60 évig volt világelső

3. szépen felújított házikó Szálkán


A Szálka feletti dombhátra felérve megálltam és visszatekintve megcsodáltam a kilátást, majd továbbindultam. A jéggé dermedt, süket csendben csupán a csonttá fagyott, zúzmarás sár-rögöcskék roppanása hallatszott a lépteim nyomán.
Szeretem ezt nagyon.
Minden tiszta, fagyott, kristályos, és letisztult.
Hallgatni, átélni, meg-megállni, és csak úgy lenni ebben a világban.
Csend van, és mérhetetlen nyugalom...

 fagyott tájak: Szálka és Grábóc felett a távolban a Mecsek


Grábóc előtt egy éles kanyarral újabb szurdikba fordulunk, de még a kanyar előtt egy tisztásnál kinyílik a táj és a távolból a Mecsek vonulatai üdvözölnek.
Grábóctól többet vártam, a szerb ortodox kolostor még zárva, a bolt zárva, a falu összképe eléggé elmarad Szálkától, ráadásul a kéktúra Szekszárd felé eső útját mindkét oldalról villanypásztor kíséri pár száz méter hosszan.
Barátságtalan, ez jutott eszembe nekem első benyomásra, de azért volt olyan is amit érdemes volt lencsevégre kapni.
A Grábóci erdészházig ismét egy dombhát, az északi oldalon még deres a határ, szép az erdő, már ami maradt belőle, az erdészház felett tarvágás van folyamatban, no ez sem egy lélekemelő látvány.

1. Grábóc, szerb ortodox kolostor

2. milka :-)

3. a düledező Grábóci erdészház


Rövid kaptató után következő gerincen becsatlakozik a sárga sáv jelzés, majd mielőtt újra elválna a kéktől felfigyeltem egy kósza jelzésre a fák közt, melynek a túra fénypontját jelentő szakaszt köszönhetem!
Magashegységet idéző bükkerdőben, hatalmas régi kék jelek közt tobzódva haladhattam a Sötét-völgy felé, a mai kéktúrával párhuzamosan, bő 100 méterrel mellette, csak magasabban a domboldalban egy jól járható szekérúton. No, ezt is élveztem nagyon! :-)
A Sötét-völgy torkolatánál, a Fekete-forrás közelében értem el ismét a mai kék jelzést.
A Sötét-völgyben a kék sáv jeleket tanösvény kíséri a játszótérig jó másfél km hosszan, érdekes dolgok olvashatóak a táblákon a környék flórájáról és faunájáról. Ilyen hidegben nem is számítottam rá, de a játszótér tele volt, 5-6 család piknikezett, bográcsozott, finom illatok szálldogáltak a levegőben...

1.-2. régi kéken, bükkerdőben, csodás környezetben

3. igényes tájékoztató tábla a Sötét-völgyben


A Szarvas-szurdikig a jókora kerülő lényegét nem értem, de a Szurdik érdekessége, majd a Bati-kereszt mellett magasodó, a Gemenc Zrt-nek köszönhető új kilátó panorámája kárpótolt a megpróbáltatásokért.
Tetszett az új kilátó, letisztult, klasszikus forma, célszerű szerkezet, semmi giccs. A környéke rendezett, új padok, asztalok, sátorozásra is kiválóan alkalmas hely.

1. a Szarvas-szurdikban

2. híres borászat dűlői

3. az új kilátó

4. Szekszárd a szőlőktől ereszkedve


Szekszárd központja még bő 5 km, a köves, majd később betonosra váltó úton jó tempóban lehetett haladni, itt-ott szép kilátás nyílt a városra is, amelybe végül falusias utcákon vezet be a kéktúra, a helybéliek így hívják ezt: Fősőváros.
A vasútállomás felé előbb Babits szülőháza, majd a főtéren a karácsonyi vásár tette színesebbé az összképet, később pedig a jelzésfestők ecsetje, bár ez utóbbit nem találtam kimondottan díjnyertes megoldásnak.
A Rockenbauer Pál emlék-kopjafánál még egy pillanatra megálltam, majd a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra -számomra- első szakaszának végigjárását a vasútállomásnál befejezve elégedetten ültem be az itt várakozó autómba.

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60184

Úgy bizony! Jó a memóriád! :-)

Encs-Irota 2011 késő ősz Tavaszi Széllel:

viewArticle

 

Tovább Bódvaszilasig:

viewArticle

Előzmény: V43 1279 (60183)
V43 1279 Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60183

Jaja, régi típusú ház a kéken elmentem előtte. Ha jól emlékszem hobo-bobo írta hogy megszálltak ott és éjszaka kellett raknia a kályhára.

Előzmény: Törölt nick (60178)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60182

Nem. :-)

De azért nem bírtam kivetkőzni magamból, egy kb kilométeres szakaszon felfedeztem egy olyan régi kék, DDK utat amely a túra fénypontja volt, a hatalmas jelzésekkel, és a csodás bükkerdejével! Ma 120-150 méterre mellette vezet a kék, egy tanösvényen.

 

 széles szekérúton ment a kék, most kicsivel lentebb egy tanösvényen

 

Előzmény: HEV (60181)
HEV Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60181

1972-ben is csak kék jelzés volt arra.  A jelzésrongálás sem mai találmány a cikk szerint.  

 

DE ez jelenleg RP-DDK és nem OKT ugye nem tévedtél el?

Előzmény: Törölt nick (60179)
HEV Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60180

Nekem régi térképeim nincsenek. Tolna megyét nem nagyon ismerem múltügyileg de a sajtó híradások szerint 1964 évben festették fel először a kék jelzést a leendő DDK útvonalán  a Grábóci-erdőben. 

  

Zöld ügyben: fogalmam sincs, de minek lenne ott zöld ha van kék? Esetleg egy kizöldült régi kék lehetett?

 

Grábóc pecsételőhely: A kezdetektől a faluban volt a pecsét az első évtizedekben az egykori szociális otthonban egészen addig amig vissza nem kapta az gk. egyház. Egy darabig még a kolostorban is pecsételtek, de később átkerült a kocsmába/boltba.

Az erdészház néhány évig a 80-as években kulcsosházként is üzemelt.

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (60179)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.04 0 0 60179

Sokat mászkálok a kéken, de táblacsere sehol sem volt, szerintem nem is lesz. 

 

Más:

Mai túrám kapcsán felmerült bennem pár kérdés, ezekből hármat fel is tennék, az első kettőt HEV-nek, másikat oláhtamásnak:

 

A Grábóci erdészháznál olyan régi kék jelzésmaradványok is vannak hogy gondolom ez a hely már a legeslegelső DDK-ban benne volt, még az is lehet hogy pecsételőhelyként? Volt ez valaha bélyegzőhely?

Továbbá mikor volt itt ZÖLD jelzés? '60-as években?

 

Tamásnak inkább csak költőileg... nyugtass meg hogy nem így tanítjátok:

 egy alagsorban vagy 10 db jelzés volt, Szekszárd központjában.

Enyém lenne a ház minimum nehezményezném, de ez szerintem még akkor is túlzás ha meg van beszélve a tulajjal.

 

 

Előzmény: HEV (60175)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.04 0 1 60178

Én két napot voltam Irotán a Tálentumban, nagyon-nagyon rendesek, korrekt a hely, és logisztikában is besegítenek, ha kell. A nevével ellentében komplet ház, nem csak sátrohely...

Előzmény: V43 1279 (60176)
V43 1279 Creative Commons License 2016.12.04 -1 0 60177

Köszi!

A Borsod kapu egészen megfizethetőnek tűnik.

Ezek a munkásjáratok hogy működnek? Van neten elérhető menetrend róluk vagy csak a sofőr/önkormányzat/helyiek ismerik?

Előzmény: Güsziológus (60174)
V43 1279 Creative Commons License 2016.12.04 -1 1 60176

Köszi!

Az első link oldala már nem üzemel, a másodikat viszont átböngésztem és a keresésem eredményét közzé is teszem, hátha valaki másnak is kell majd az útvonalon és ahhoz közel szállás:

 

- Kapatár vendégház 3821 Keresztéte fő út 18 Telefon: +3646458298
- Karola Kúria 3825 Rakaca - Rakacai üdülőpart Telefon: +3646458042
- Homrogdi Vendégház 3812 Homrogd - Kossuth út 120 Telefon: +3646454125
- 3812 Homrogd - Kossuth út 68 Telefon: +3646454221
- Irotai Kemping 3786 Irota - Petőfi út 104 Telefon: +3648349004
- Kemencés vendégház 3815 Szanticska - Völgy út 1 Telefon: +3646306165
- Nimród Vendégház 3809 Abaújszolnok - Rákóczi út 17 Telefon: +36203210036
- Nyírfa Vendégház 3786 Irota - Petőfi út 34 Telefon: +36703209771
- Panzió Edelény 3780 Edelény - István Király útja 63 Telefon: +36304877178
- Talentum Sátorozóhely 3786 Irota - Petőfi utca 57 Telefon: +3648341965
- Tölgyfa Vendégház 3786 Irota - Petőfi Sándor út Telefon: +3648525209
- Túl az Óperencián Vendégház 3786 Irota - Petőfi Sándor út 76 Telefon: +36305152398
- Turistaszálló Homrogd 3812 Homrogd - Kossuth út 121 Telefon: +3646554416
- Völgy Vendégház 3815 Szanticska - Völgy utca 7 Telefon: +36302256549
- Alföldi-Csorvási Vendégház 3815 Szanticska - Völgy út 15 Telefon: +36703182051
- Borsod kapu Vendégfogadó Étterem és Panzió 3780 Edelény - Borsodi út 17 Telefon: +3648341333

Előzmény: jzp2107 (60172)
HEV Creative Commons License 2016.12.04 0 2 60175

Egy évvel ezelőtt volt a "NAGY MAGYARÁZKODÁS" majd jött az ígérgetés, hogy változtatnak a használhatatlan táblákon. Csak egy kérdésem lenne, bárki, bárhol tapasztalt olyat, hogy lecserélték a félrevezető táblákat?

 

http://www.turistamagazin.hu/az-orszagos-kekkor-uj-utjelzo-tablarendszerenek-bemutatasa.html

Güsziológus Creative Commons License 2016.12.04 -1 1 60174

Nem tudom, funkcionál-e a szállás, én anno az edelényi Borsod Kapu panzióban aludtam, onnan viszonylag jól elérhető volt az útvonal egy jelentős szakasza.

 

Van szállás Encsen is, több is, onnan is van közlekedés a keleti "fél" irányába (Szemere leginkább).

 

Mivel a közlekedés csapnivaló, ajánlom a stoppot, én is többször így jutottam vissza a szállásra.

 

Vannak menetrend szerinti buszok, de ezeket nem a VOLÁN üzemelteti.

Összeszedik a munkásokat Rakaca és Encs között.

 

Szanticsakán is biztos van szállás.

 

Nagy élmény volt a túra, különösen az északi "harmad".

Előzmény: V43 1279 (60168)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!