Keresés

Részletes keresés

Arabica Royal Creative Commons License 2013.11.27 0 0 11000

Ez is megvan simán a feléből.

Előzmény: Törölt nick (10998)
Arabica Royal Creative Commons License 2013.11.27 0 0 10999

Ilyeneket töredékéért meg lehet venni kínából. Ez pl 1600 ft és ingyen el is hozzák. Én is rendeltem néhányat, már alig várom hogy megjöjjenek. Reszkess tavasz :-)

Előzmény: martinland (10997)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.27 0 0 10998

A második link-en ami van, nem is annyira drága, ár/érték arányban.

 

http://shophunter.eu/hu/prod_det.php?product=00a4d7a7/1122/ntr_lampg02_225led_noveny_nevelo_lampa_14w_piroske

 

Általában a pirosból kell több.

 

http://lmgtfy.com/?q=led+plant+images

Előzmény: martinland (10997)
martinland Creative Commons License 2013.11.27 0 0 10997

Ez már elég jó 1100 lm csak itt több a piros, mint a kék és azt írja, hogy a kék kelle a növekedéshez a piros pedig a virágzáshoz.

 

http://www.ledeslampa.hu/15W_LED_noveny_izzo

 

Nagyteljesítményű speciális ledek növények számára: 6db piros és 1db kék
Vörös fény: 660nm virágzásra, kék fény: 460-470nm növekedésre
Fényerősség: 1100 lm

Sugárzási szög: 120°
Méret: 94mm átmérő
Foglalat: E27
Bevilágított terület 4 m2
Élettartam: 50.000 óra

Előzmény: martinland (10996)
martinland Creative Commons License 2013.11.27 0 0 10996
Előzmény: Vebber (10993)
manta-z Creative Commons License 2013.11.26 0 0 10995

A nagyobb fogyasztással nagyobb fényerő is jár.

Attól függ milyen magasan akarod elhelyezni a lámpát. Ha közel szeretnéd a növényekhez akkor inkább nagyobb felületen és több 1W-os led, ha magasabban akkor kisebb felületen 3W-os ledeket ajánlanám. 

Előzmény: Vebber (10994)
Vebber Creative Commons License 2013.11.26 0 0 10994

Na de ezekből melyik típust rendelted :) ?

 

"Érdekes", hogy 1W-os és 3W-osból is vannak hasonló tudásuak, pedig fogyasztás szempontjából nem mindegy.

Előzmény: manta-z (10990)
Vebber Creative Commons License 2013.11.26 0 0 10993

Ha megvalósul, nem titkolom.

 

Nem olcsó megcsinálni, jól át kell gondolni.

 

Előzmény: martinland (10991)
martinland Creative Commons License 2013.11.26 0 0 10992
martinland Creative Commons License 2013.11.26 0 0 10991

Vebber, ha készen vagy, légyszi hozd át is nekem mintának, mert én is csinálni akarok egyet.

Készen lett a terasz és azóta nulla a fény a lakásban :)

Köszi

Előzmény: Vebber (10989)
manta-z Creative Commons License 2013.11.25 0 0 10990

Nekem a növények minden esetben akkor nyúltak, ha nem volt megfelelő a fényerő.

Amennyiben ez megvolt piros/kék ledes lámpánál megfelelő növények nőttek minden szempontból. Zöld leddel nem kísérleteztem, ez rád vár :) Nem nagyon hiszek benne, mivel a növény zöld színű vagyis visszaveri a zöld fényt, nem hasznosítja, de egy próbát megérhet. 

Nem kísérleteztem ki-be kapcsolgatással. 

 

http://hu.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=2015+202997&Ntk=PLS_MAN_BRAND_NAME&Ntt=avago+technologies&Ntx=

 

 

 

 

Előzmény: Vebber (10989)
Vebber Creative Commons License 2013.11.25 0 0 10989

Az Avago LEDek típusát is áruld el kérlek.?

 

A más hullámhossz tartományba eső zöld fénykomponens szükségességéről azt találtam, hogy fotorezisztív élet folyamataihoz azért szükséges, mivel a növények növekedését szabályozó auxin hormon termelését ez szabályozza.

 

Vajon ennek nagyobb mértékű használatával esetleg el lehet azt érni lassú növekedést is? Tehát erős zömök legyen, de ne nőjön gyorsan.

 

Olyan esetben mint pl. korábban ültetett/dugványozott paradicsom palánták (mert akkor volt alkalmas hajtás, hamarabb kelt a mag, stb.).

 

 

Azzal esetleg kísérleteztél, hogyha a lámpát ki/be kapcsolod -pl. teszem azt óránként, vagy két óránként kikapcsolni 10-20 percre, takarékoskodás miatt-, van-e hátrányos hozománya?

 

Előzmény: manta-z (10988)
manta-z Creative Commons License 2013.11.24 0 0 10988

A zöld ártani biztos nem árt, ha volt elég fényerő akkor nekem nem nyúlt semmi.

2 részletben mentek a palánták. 

Az Avago ledeket a farnelltől rendeltem. Luxeonban lehet venni alumínium panelra szerelt ledeket ezt úgy hívják, hogy luxeon rebel star.

Lehet kapni nagyobb modulban:

http://www.ledaruhaz.hu/#k389

Minden növénynek más intenzitású fényre van szüksége a megfelelő fejlődéshez. A legkevesebb a salátának kell olyan 2-4000 lux körül beéri. A paradicsomank 5-10000 lux kell. Fénymérővel szoktam beállítani a lámpa  távolságát a növénytől. 

Kínaiból bármelyik jó lehet átalakításra ami E27-es foglalattal rendelkezik.

Az "UFO" lámpáknak kritikán aluli a műszaki felépítése 1 Ft-ot nem ér. 

 

 

Előzmény: Vebber (10987)
Vebber Creative Commons License 2013.11.24 0 0 10987

Közben is olvasgatok a témában, és olyanra is bukkantam, hogy kellene némi zöld spektrum is a fénybe, valami hormon miatt ami a növény megnyúlását hivatná akadályozni.

 

A 100db palántát egyszerre nevelted, világítottál rájuk?

 

Egy palántának "mennyi", milyen intenzitású fényre van szüksége, hogyan számolod ezt?

Kínai lámpa linket tudnál adni, ami alakítható LED cserével?

Milyen típusú AVAGO LEDeket rendeltél, és honnan?

 

 

Úgy tűnik sajnos már nem gyártanak Lumiled Flood egységeket (Luxeonnal szerelve), amik már rá voltak szerelve egy alumínium lapra, könnyű volt dolgozni vele.

Volt 6, 12, 18-al szerelve (egy színből).

Helyette nem találtam semmit. Ilyenek voltak:

 

 

 

Előzmény: manta-z (10986)
manta-z Creative Commons License 2013.11.24 0 0 10986

Amit könnyű beszerezni az a Luxeon Rebel Star. Pirosból kellene 24db királykékből meg 6-8db.

Természetesen a minél nagyobb w/lm értékű bint érdemes megvenni. 

Idén összesen szerintem 100 palántát neveltünk, mindenfélét. Ugyanaz a lámpa jó hozzá. 

Nemnagyon tudok a piacon olyan lámpáról amit normális ledekkel szerelnének főleg amiben a kék, királykék lenne. 

Kisebb kínai lámpákból kidobáltam a ledeket és CREE XR-E-ket forrasztgattam a helyükre, mert pont befért a kínai ledek helyére. 

Áramgenerátor semmi extra soros átereszető tranyós kb 4 alkatrész, de nem nagy kaland építeni valami kapcsolóüzeműt, illetve amennyiért manapság lehet kapni, kész áramgenerátort, lehet nem állnék neki forrasztgatni. 

Fényképem sajnos most semmiről nincs. Ha beindul a szezon akkor majd csinálok fényképeket. Év elején egyébként is szeretnék egy új lámpát csinálni, már berendeltem hozzá pár AVAGO gyártmányú ledet. 

Előzmény: Vebber (10985)
Vebber Creative Commons License 2013.11.24 0 0 10985

Köszi, hogy jelentkeztél.

 

Ha jól értem mostanában készült lámpád nincs?

Tennél fotót a palánta nevelődről, amin látszik a lámpa is jól?

 

Engem érdeklne az áramgenerátor is :) Megköszönném ha megosztanád a kapcsolási rajzot is, akár emailem. /Cserébe meg tudom osztani nagyobb lámpához készített áramgenerátorom rajzát/.

 

Mint a témában tapasztalt, ha most készítenél lámpát, konkrétan milyen ledeket használnál hozzá. Egy kb. 30 palánta világításához melyikből hány darabot tennél?

 

Hány palántát szoktál nevelni? Mineggyiknek jó ugyanaz a lámpa?

 

A piacon jelenleg nem lehet kész LED izzót, vagy lámpát -nem kínait- venni, ami alkalmas?

Előzmény: manta-z (10984)
manta-z Creative Commons License 2013.11.24 0 0 10984

Szia!

 

Igen, már kizárólag csak ledekkel nevelek palántát, paradicsomtól-kaktuszmagig mindent. 

 

       A kereskedelemben kapható gyári főleg kínai lámpákkal rossz tapasztalatom van, mind élettartam, mind pedig a felhasznált ledek minőségével kapcsolatban.

Építettem néhány lámpát a legnagyobb 66W teljesítménnyel rendelkezik kb 25-30 paradicsompalánta felnevelésére alkalmas kb. 15cm-es méretig.

Az enyém Luxeon ledekből épül fel, (20db rebel star és 4db K2)  de felhasználható bármelyik nevesebb gyártó ledje pl CREE, Osram stb.

A LED technológia rohamos fejlődése miatt ma már sokkal korszerűbb ledek elérhetőek mint amit én felhasználtam. Az én lámpámban alkalmazott ledek összesen kb 1500lm fényárammal rendelkeznek a most kapható korszerű ledekkel a fényáram már a duplája lenne ugyanezen teljesítmény mellett így a nevelhető palánták száma is megnő. 

        A fotoszintézishez alapvetően a kék és a piros fény hullámhosszaira van szükség. 

Ezen belül is leginkább a királykék 450nm és a sötétvörös 670nm szín hullámhossza az ami a legjobban megfelel. A sima kék led (480nm) nem alkalmas bár a legtöbb kereskedelemben kapható lámpában ez van. Ennek fényében nincs UV tartalom a királykékben van.  

Ez fontos, mivel az UV fény meglétével teljes mértékben elmaradhat és el is marad a palánta kinti fényhez való szoktatása és gyakorlati tapasztalatom, hogy sokkal egészségesebb palánták fejlődnek akkor, ha UV tartalom is jelen van a spektrumban. 

A sötétpiros (660nm) LED-ek beszerzése nehézkes és drága helyette teljesen jól bevált a hagyományos piros LED is. (630nm) Esetleg a piros szekcióban érdemes lehet minden 3. lednél a sötétpiros alkalmazása, de nem kritikus. 

Fontos a színek aránya. Teljesítményben a piros/kék ledek aránya 7:3-hoz. 

Én megvalósítottam teljesítményszabályozást is. Magonc állapottól 4 leveles állapotig 6W a teljesítmény fölötte 66W A lámpa magassága állítható, nálam max 5-10cm-re van mindig a lámpa a növény tetejétől ezt érdemes folyamatosan állítani a növények növekedésével együtt. És napi 8-9 óra megvilágítást kapnak a palánták.

 

Áramgenerátor saját építésű erre nem térnék ki külön, aki megtudja csinálni az úgyis megcsinálja aki nem az készen tud vásárolni. Manapság számos típus közül lehet választani. 

Előzmény: Vebber (10982)
Vebber Creative Commons License 2013.11.22 0 0 10983

Manta-z,

"Igértem egy részletes leírást amit hamarosan megcsinálok."

 

Ez a leírás megvalósult?

 

"Szuper", hogy a keresőbe 3 betűből álló szóra nem lehet keresni, és mit ad isten a LED ennyiből áll.

Előzmény: manta-z (4740)
Vebber Creative Commons License 2013.11.22 0 0 10982

Szia!

 

Ha jól veszem ki az írásodból magad készítettél LED lámpát palántanevelésre.

Megosztanád a részleteket?

 

Mekkora lámpa, Ledek típusa, áramgenerátor, stb.

 

Én is építeni akarok egyet a télen, és a tapasztalat jól jönne.

Előzmény: manta-z (4756)
Rhéman Creative Commons License 2013.11.21 0 0 10981

Köszi!

Előzmény: Törölt nick (10980)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.21 0 0 10980

A paprikánal és főleg a Claudius F1-nél a Fuzáriumos hervadás

elkerülése miatt, bár igy is volt a kb 15 vödrös közül amelyik elkapta

de nem tudott tovább terjedni,fertőzni a gyökérzeten keresztül mivel nem

volt kapcsolata  a másik paprika gyökerével.Sajnos a szabadföldinél tud

fertőzni rendesen ezért is írtam le itt hogy nem áll meg egy tőnél.

De természetesen más földben lehet nem is lesz fuzáriumos.

A tőbbi előny meg kb megegyezik a paradicsommal.

Előzmény: Rhéman (10979)
Rhéman Creative Commons License 2013.11.21 0 0 10979

Viccen kívül. Miért jó a vödrös módszer?

Előzmény: Törölt nick (10978)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.21 0 0 10978

Hát igen ,csak bizakodtam hátha kibírta volna a nevelőben

lévő 12 vödrös paprika a December első napjait mert akkor már

írhattam volna hogy van Mikulás paprikám:))

Előzmény: Rhéman (10977)
Rhéman Creative Commons License 2013.11.21 0 0 10977

Itt az ideje. :)

Előzmény: Törölt nick (10976)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.20 0 0 10976
CBNora Creative Commons License 2013.11.18 0 0 10975

Szerintem most még korai utánajárni. Én Pesten, a Keletinél a Hermész boltban szoktam magokat venni. Januárban jönnek meg a friss magok.

A paprika magok frissen és a következő évben jól csíráznak, utána már nem annyira. Én legalábbis eddig a bolti magokkal ezt tapasztaltam.

Előzmény: amator111 (10974)
amator111 Creative Commons License 2013.11.18 0 0 10974
Ma bementem az itteni gazdabolba,hogy vegyek Ciklon F1 paprikát és Kecskeméti 3F paradicsomot veszek,de sajnos csak pár darab kommersz fajta volt. Esetleg közületek aki pesti tudna venni. Természetesen elöre kifizetném postán. Csak 1-1 tasak kellene. Aki tud segíteni légyszi írjon.
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.18 0 0 10973

Igy szokott kinézni nálunk is a fertőzőtt tő, és nem szokott megállni általában

egy tőnél, legalábbis mi ezt tapasztaltuk persze másik földben

lehet nem is lesz fuzáriumos fertőzése.

 

http://www.agra-tfkk.hu/portal/?q=node/103

 

Sárközi István Creative Commons License 2013.11.18 0 0 10972

És miért érzékeny a frizurádra?:-)

Előzmény: Törölt nick (10971)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.18 0 0 10971

Örülők hogy épségben odaért,csak még annyit

hogy a fuzáriumra egy kicsit érzékeny,tehát oda ültesd jövőre

a tudod, ahol idén nem volt paprika,paradicsom,vagy burgonya.

Előzmény: amator111 (10970)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!