Keresés

Részletes keresés

gesszti Creative Commons License 2017.05.08 0 0 24832

Köszönöm, hogy google-ztál, de ettől a 124 oldalas tanulmánytól nem lettem okosabb. Nem szeretnék kertészmérnök lenni, a latin neveket se szeretném megtanulni. Időm sincs végigbogarászni ekkora anyagot, és az érdeklődési körömtől is eléggé távol áll.

Előzmény: szicsu1007 (24831)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.05.08 0 0 24831

Egyik körtefa szokott olyat csinálni, hogy némelyik friss hajtás vége egyszerűen lekonyul, és tönkre megy.

 

Beírtam a Google-ba, hogy "körte hajtás lekonyul". Ez jött fel:

 

http://www.farmit.hu/sites/default/files/documents/agroforum/GyulaineGaraiA_2013mar.pdf

 

:-)))))

Előzmény: gesszti (24828)
beetee Creative Commons License 2017.05.08 0 0 24830

Pedig pont az benne a lényeg, hogy befolyjon a repedésekbe... ahol telelnek a lárvák, el vannak bújtatva a peték. A gombák áttelelő képletei sem a felszínen találhatók.

És mivel a lemosó permetszer minden összetevője kontakt hatású, muszáj hogy bejusson a résekbe.

 

Az meg, hogy a megfolyó permet lemossa a hatóanyagot, az hogy jön össze azzal, hogy a szer elvileg mindenütt ugyanolyan töménységű? A megfolyás után maradt felszíni nedvességen is...

Előzmény: alfi13 (24821)
gesszti Creative Commons License 2017.05.08 0 1 24829

Nekem az a stratégiám, hogy a tavaszi lemosózást egy kis szögben porlasztó fúvókával, kis nyomáson végzem, így van idő szépen körbejárni az ágakat. Eddig még nem sikerült megoldani, hogy kapjon is mindenhol, és ugyanakkor ne folyjon meg. Úgy voltam vele, hogy inkább folyjon, mint kimaradjon. Ahogy növekedtek a levelek, és záródott a lomb a fákon, úgy váltottam szélesebben szóró fúvókára, és nagyobb nyomásra. Így a kisebb méretű, és nagyobb sebességű cseppek jobban be tudnak keveredni a levelek közé, és talán nagyobb százalékban fednek. (sima kézi pumpás, nem motoros permetező) Ez így elfogadható módszer?

Előzmény: alfi13 (24821)
gesszti Creative Commons License 2017.05.08 0 0 24828

Sziasztok!

 

Tanuló kertészként lenne pár kérdésem. Keresgéltem a hozzászólások közt, de nem igazán találtam választ.

 

Elég sok féle növény van a kertemben. Alma (vagy egy golden is), körte, cseresznye, meggy, barack, málna, eper, ribizli, egres, paprika, paradicsom, rózsa, és még pár egyéb növény. Csak néhány éve maradt rám a növényvédelem kérdése, így néha tanácstalan vagyok.

 

Tavaszi lemosózáshoz: Vegesol eRes-t használtam. Eddig úgy tűnik, hogy bevált.

 

Azóta mospilán, decis, thiovit és chorus volt permetezve.

 

Tudom, hogy nem optimális akkor permetezni, amikor "idő van rá", jobb lenne akkor, "amikor kell", de ez nem jön mindig össze munkahely, és egyéb elfoglaltságok miatt. Ami inkább tervezhető, hogy minden második hétvégén tudok időt szakítani a teljes kert permetezésére.

 

Hogyan tovább? Jellemző a kertben a barackfák levélfodrosodása, moniliája, és elég sok a gond a levéltetvekkel is.

 

Rovarok ellen mospilan, karate, és decis felváltva, lenne a terv. (mikor melyik növényre, melyik ajánlott? Decis meddig mehet barackra? Blokkokban, azaz 2-3 permetezés egyikkel, aztán váltás, vagy egyszer egyik, egyszer másik, vagy rovar/időszak függő?)

 

Barack levélfodrosodás, és alma/körte varasodás ellen a score+thiovit menne. Szükség lesz ezek mellé még valamire?

 

Egyik körtefa szokott olyat csinálni, hogy némelyik friss hajtás vége egyszerűen lekonyul, és tönkre megy. Néha a levelek és a szár is megfeketedik itt. Ezt mi okozza, hogy lehet megelőzni?

 

Cseresznyefán láttam a napokban, hogy a termés egy része kicsi maradt. Van olyan, hogy egy komplett csokor, de van olyan is, hogy egy csokron belül néhány szépen fejlődik, néhány viszont maradt kb. fél cm átmérő környékén. Ezek könnyen le is választhatók a csokorról. Ezt mi okozhatja? Cseresznyelégy ellen megfelel, ha a mospilán, karate, decis megy felváltva?

 

Fóliában van paprikám, és néhány paradicsom. Fólián kívül is lesz még paradicsomom, és talán néhány tő uborka. Ezekhez tavaly amistar-t használtam, de ez ugye nem olcsó. Tudtok valami olcsóbb alternatívát általános védelemre, és paradicsom/uborkavészre? Fontos ezeknél az 1 hétnél rövidebb évi.

 

Levéltrágyát mikor, és melyik növénynek adjak, ha kell egyáltalán? Melyik nem kaphat a fentiek közül?

 

 

 

 

 

 

pikubá Creative Commons License 2017.05.08 0 0 24827

"Házikerti vegyes" (szeder,málna,alma,körte,kajszi,őszi,szőlő,sziva,cseresznye,meggy,rózsa,hortenzia,jázmin,borostyán,pünkösdi rózsa,

+ én , és olykor a kutya.Hja, picit talÁn a feketerigók és a költő gerle is kapott :)

Előzmény: alfi13 (24804)
budai2 Creative Commons License 2017.05.07 0 1 24826

Ne haragudj, de nálam "életkori sajátosság", hogy nem figyelek a hozzászólás végén levő emotikon-ra (ha jól írom annak a sárga izének a nevét).

Ha figyeltem volna, nem írtam volna meg az előző hozzászólást.

Előzmény: budai2 (24825)
budai2 Creative Commons License 2017.05.07 0 2 24825

Nekem úgy tűnik, hogy ez a "koktél" egy karikatura -valakinek nem akartad nyíltan megírni, hogy legyen óvatosabb és ne használjon minden apróságra vegyszert. Jót mosolyogtam mikor a kiegészítő adalékokat is megírtad ...

 

De ha lenne, aki komolyan vette, annak ajánlom Kapa Bácsi intelmeit.

Előzmény: pikubá (24801)
beetee Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24824

Ha megnézed csonthéjasokban egy hónapos az ÉVI, azon kívül a (bor)szőlőben hosszú, de az azért, hogy ne gátolja a must erjedését.

Szóval, ha nem tervezted június elején a sütőtök-szüretet, akkor semmi gond. :)

 

Talán bébi-cukkini sem lesz addig... nálam biztos nem.

Előzmény: trofimov (24823)
trofimov Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24823

Sziasztok,

 

egy kis segítséget kérek.

 

Ma végre elállt az eső, ezért egy dithane + vegesol eres kombót fújtam a paradicsomra.

 

Maradt még a permetezőben, ezért a sütőtök és a cukkini is kapott.

 

A kérdés az, hogy a dithane a kabakosoknál nincs engedélyezve, (bár, írják hogy zöldségekre is jó, uborkára lehet, ami kb. hasonló növény) ezt most nagyon elcsesztem?

 

Ha nem csesztem el nagyon akkor kb. mennyit kell várni szerintetek? Elvileg mindegyik kontakt szer, tehát nagy baj nem lehet, ugye?

 

Előre is köszi!

 

 

Kapa bácsi Creative Commons License 2017.05.07 0 1 24822

Ebben nem értünk egyet,de nem is baj van egypár videó a lemosózásról pl:Tölgyfa Kertészet,a "tyúktubon"Nézd meg.A lemosók többsége olajos szer az olaj a fán marad,folyjon be a kéreg repedésekbe,minden hová.Más permetezéseknél jó a tökéletes fedés,a megfolyás mentesség!

Előzmény: alfi13 (24821)
alfi13 Creative Commons License 2017.05.07 0 1 24821

Szerintem minél finomabb szemcsés a szer annál tökéletesebb a felület befedése. Az meg nem igaz hogy a lemosónak meg kell folynia nem kell mert akkor lemosódik lefolyik a bevont felületről a permetszer. Nem a mennyiség a fontos szerintem a tökéletes fedés.

Előzmény: Kapa bácsi (24820)
Kapa bácsi Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24820

Mivel lemosózol?Motorosháti gép.vagy kézzel?A szemcse nem igen számít jobb a durva,meg hamarabb megvan.A nevében is benne van lemosás,áztatás szerűen,mindenhol folyjon a lé.Az előttem szóló is leírta.Nem ördöngösség,majd bele jössz.

Előzmény: pockond (24819)
pockond Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24819

A lemosás elmélete megvan, csak a gyakorlatában vagyok bizonytalan. Na majd keresek valami videót, vagy részletes bemutatást. Nem rémlik, hogy valahol is írták volna, hogy mennyire kell porlasztani a szert, hogyan érhető el, hogy minden rész kapjon, stb. Valahogy az összes leírás kihagyja a tippeket és trükköket, pedig az a lényeg.

Előzmény: Jani71 (24816)
pockond Creative Commons License 2017.05.07 0 1 24818

Fene a fajtáját az ilyeneknek. Ha természetfilmben látom, akkor ejha, de csodás, így azért kevésbé örömteli. Mindenesetre megszabadultam a problémás részektől és szoros megfigyelés alatt tartom a továbbiakban is a fákat.

Előzmény: pikubá (24817)
pikubá Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24817

Ilyenkor esetleg petét találhatsz. Spirálisan összeszurkálja a hajtást, de úgy tudom ,csak 1 petét rak egy hajtásba, hogy a Pockond meg ne találja :):):)

Előzmény: pockond (24814)
Jani71 Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24816

A lemosásnak úgy általában nézve egyetlen fontos ismérve van: úgy kell végezni, hogy a fa minden

négyzetmillimétere megkapja a szert. Olyan legyen, mintha fejjel lefelé belemártották volna a lébe!

Szóval csöpögősre permetezni, de ügyelve, hogy mindenhol folyjon!

A durvább szerekről annyit, hogy ha jókor és jól használsz jó réz és kén formulációt, akkor már

sokat tettél az ügy érdekében. Tudni kell, hogy a fajta és az időjárás is sokat számít!

Annak idején, amikor áttértem az addig alkalmazott saját készítésű bordói lé használatáról a

Vegesol eReS-re, megszűnt a tafrina. Abban az évben nem volt.

De itt jön be a képbe az időjárás, mert lehet, hogy egyszerűen csak szerencsém volt

(ki tudja milyen százalékban volt jelen a képletben), mindenesetre így történt.

Addig mindig tapasztaltam valamilyen fertőzést. Persze ha mégis használnál valami durvábbat,

nyilván sokat számítana az eredményességben, de erről te döntesz.

Az időzítés a gomba életmódja és a fertőzés lefolyása miatt fontos.

Érintőlegesen itt olvashatsz erről, de ha a többi találatot is megnézed, rábukkansz pontosabbra is.

Előzmény: pockond (24813)
alfi13 Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24815

Szerencséd van ez nem tűzelhalás. Annál az ágakon izzadságcseppek látszanának. Itt viszont ha jól látom a hajtáshervasztó darázs kártétele látszik ahogy ezt már írták is. Apró pici fekete szurkálások vannak a hajtáson és ide rakta be a tojásait a hajtáshervasztó. A megoldás az hogy a pici szurkálás alatt vagdald le ezeket az égvégeket és égesd el. Igazából nem okoz nagy kárt.

 

Előzmény: pockond (24814)
pockond Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24814

pikubá, ha rákattintasz nem nyitja meg nagyban? Nem látok lárvát, akkor inkább tűzelhalás lesz, vagy már kikel ilyenkorra?

Előzmény: pikubá (24809)
pockond Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24813

Köszönöm. A lemosással idén kissé elkéstem, csak egyszer tudtam lemosni. Amúgy jó lenne egy videó a lemosó permetezésről, hogy milyen szórással hogy érdemes, mert az is lehet, hogy nem hatékonyan csinálom.

 

Amennyire lehet mellőzném a durvább szereket, még kicsik a fák, le tudom vágni a beteg részeket. Mire megnőnek remélem kikupálódok környezet és emberbarát védekezésből és megelőzésből.

 

Időzítésen mire gondolsz pontosan?

Előzmény: Jani71 (24807)
pikubá Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24812

De ez már a fűkasza fórum téma :):)

pikubá Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24811

Husqvarna 135 R, 2.2 LE.

Előzmény: Kapa bácsi (24810)
Kapa bácsi Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24810

Attól függ mekkora összeget szánsz rá,és mekkora a kaszád,LE-ben,ha a fülvédős rácsot veszed egy védőszemcsi hozzá,és pár ezerből meg van.

Előzmény: pikubá (24808)
pikubá Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24809

Nem tudom kinagyítani, de a kettes kép szerintem körte hajtáshervasztó .

Szintén levágandó, megelőzendő.

Előzmény: pockond (24806)
pikubá Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24808

Kaszához kellene az arcvédő. Permethez nem használok semmit:(

Előzmény: Kapa bácsi (24805)
Jani71 Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24807

1. Monília. Most annyit tehetsz, hogy az elhalt részt egy arasznyi egészségessel levágod.

    A virágzás időszakában kell ellene védekezni, és nem árt a lemosó permetezés sem.

    A többit a gugli megmondja.

2. Tűzelhalásnak tűnik. 1. 2. Plusz gugli természetesen, ha többet akarsz tudni erről.

3. Tafrina. Egyebek tekintetében szintén gugli, de alapvetően lemosás a megfelelő időszakban.

    Most már gyakorlatilag semmit, a károsodott levelek lemennek, újak nőnek, max. ágak levágása.

    A tafrina 30 °C felett nem működik, ezért áll le a fertőzés.

    Ősszel és tavasszal támadj rézzel, kénnel! Ezen kívül természetesen egyéb szerek

    használata is szóba jön, de ez az alap (+ időzítés). Virágzáskor és utána felszívódók.

 

Ezeknél a nyavalyáknál tipikusan a megelőzés a fő csapásirány! Erre figyelj oda a jövőben!

Előzmény: pockond (24806)
pockond Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24806

Ezek milyen gyümölcsfa betegségek és mit kellene velük tenni?

 

1.

 

2.

 

3.

Kapa bácsi Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24805

Pikubá az arcvédő a kaszához,vagy a permetezéshez kellene?A kaszához,én egy Husgvarna sisakot használok rácsosat,+védőszemüveg,hallásvédelem is van benne,permethez légzésvédőmaszk+védőszemüveg+kalap+fültok.Valamiért az utóbbi időkben a fültokra kényes vagyok,ha nincs fárasztóbbnak érzem a munkát.

Előzmény: pikubá (24801)
alfi13 Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24804

Azt elfelejteted leírni hogy milyen növényeket permeteztél ezzel a szuperkoktéllal?

Előzmény: pikubá (24797)
Kapa bácsi Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24803

Bocsi elírtam azt akartam,hogy"elképedtem"!

Előzmény: Kapa bácsi (24802)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!