Keresés

Részletes keresés

Pettviki Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1914
A túl sok oltótól is lehet.
Előzmény: zegyonagyo (1912)
krezidiesel Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1913
Mennyi idős a sajt?
Előzmény: zegyonagyo (1912)
zegyonagyo Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1912

Szép napot mindenkinek!

 

A szüleim foglalkoznak kecsketartással és sajtkészítéssel. Csak saját szükségletre, kis tételben.

Most is kaptam egy darabka sajtot és sajnos nagyon keserű. Már többször előfordult.

Van valakinek ezügyben tapasztalata, ötlete? Hogyan lehetne ezt elkerülni?

 

Köszönettel:

zegyonagyo

elefada Creative Commons License 2009.09.30 0 0 1911
Igen, diók. Sima gomolya, felfüstölve.Nagyon finom.
Nem kell a sajtnak dióízűnek lenni!
Én is szoktam kecsketejből diós sajtot csinálni, teszek bele fokhagymát is. Nagyon finom.
Olyan kuriózumot is kóstoltam, ami egy életben csak egyszer adatik. Szarvasgombás kecskesajtot, a sajtok királyát. Király volt.
Előzmény: Pettviki (1910)
Pettviki Creative Commons License 2009.09.29 0 0 1910
Szépek a sajtok!
A barnákban azok a nagy darabok diók? Nagyon jól néz ki.
Erről eszembe jutott valami:
Tőlem rendszeresen megkérdezik, hogy diós sajtot csinálok-e. Régebben megpróbáltam többször is, de egyáltalán nem volt olyan határozott dió íze, mint amit boltban lehet nagy ritkán kapni. Aztán rájöttem, hogy a dió aromától mindjárt dió íze lesz, de mivel én elvből nem rakok semmi adalékanyagot a sajthoz, többet nem is próbálkoztam. (Meg aztán hosszabb érlelés alatt előfordult, hogy meg is savanyodott a dió benne.)
A lényeg: le a kalappal azok előtt, akik jó diós sajtot tudnak csinálni!
Előzmény: elefada (1905)
Mooni Creative Commons License 2009.09.29 0 0 1909
Nem, hanem igazi füstölőben, amiben a kolbászt, sonkát is füstöltük. Friss, kb. két napos sajtból, sózás után.
Előzmény: mtina (1901)
mtina Creative Commons License 2009.09.29 0 0 1908
Szuper lehetett,kár,hogy nem tudtam elmenni.
Előzmény: elefada (1905)
Phnx Creative Commons License 2009.09.28 0 0 1907
No, meg is lett "lékelve" az imént, tehát vágtam belőle egy szeletet: egyszerűen fantasztikusan sikerült, hihetetlenül jó íze és állaga lett! Mint egy igazi sajt :D

Kicsit olyan jellegű, mint egy edami sajt. Ahhoz tudom leginkább hasonlítani. Trappistánál szárazabb, meghatározóbb aromájú.

Legközelebb füstöltetni fogom, úgy még nem próbáltam, de reményeim szerint úgy is jó lesz!
Phnx Creative Commons License 2009.09.28 0 0 1906
Na ettől féltem :D :D :D

Az enyém csak amolyan "ál sajt", nem igazi. Ami azt jelenti, hogy állagra, ízre nagyon sajtszerű, sajtízű, de az alapanyagokat, készítés módját tekintve semmi köze az igazi sajtokhoz. Tehát nem (csak) tejből és nem oltóval készül.

Nem érlelt sajt, hanem amolyan friss sajt (tehát készítés után pár órával már elnyeri végleges állagát, ami már nem változik nagyon, csak szárad és keményedik az egész idő múlásával).

De ha érdekel, leírom a készítés menetét: 1kg túróból és 1L tejből készült. De adalékként (végső fázisban) került még bele 1db tojás és egy kevés vaj is, meg só.

Elkészítés módját pedig már azt hiszem leírtam, de röviden leírom még egyszer: a túrót a tejben megmelegítem, forralom pár percig (tehát loboghat rendesen). A tejből kiválik a savó, majd lehűtöm egy picit, tehát forrás után hagyom állni kicsit. Utána kendőbe rakom, lecsepegtetem, illetve kinyomkodom a levét. Ezután összekeverem a vajjal, tojással, sóval, és melegítem, közben alaposan keverem. Utána - saját készítésű - présbe "tuszkolom" az elkészült masszát, ráhelyezem a súlyt (sajt kg-onként kb. 2-2.5Kg-t). Így hagyom 1-2 órát, hagyom a présben-formában, és hűtőbe teszem. Ennyi :)

Másnap már fogyasztható. Íze, állaga egy szárazabb "igazi" érlelt sajtra hasonlít. Én nagyon szeretem.

Sajnos "igazi" érlelt sajtot normális oltó és érlelő helység hiányában nem tudok készíteni, pedig házi tejem az volna (tehát könnyen beszerezhető nálunk, több forrásbó is, olcsóbban sokkal, mint a bolti vacak tejek!!!).
Előzmény: dalma53 (1904)
elefada Creative Commons License 2009.09.28 0 0 1905
Beszámolot is írtam, de elszállt. Íme a képek, amit a Sajtkészítés. hu-ra nem tudtam feltenni:füstölt és natur sajtokkrémsajtparádé
Előzmény: mtina (1902)
dalma53 Creative Commons License 2009.09.28 0 0 1904
leirnad, hogy csinaltad? hany lit. tejbol? koszi.
Phnx Creative Commons License 2009.09.28 0 0 1903
Tegnap esti sajtkészítésem mai eredménye.

Nem bárányhímlős :), és nem is sündisznó, a kiálló izék azért vannak rajta, mert ilyen a sajtpréselőm (lyukacsos). 750g-s lett a késztermék.

Sajt1

Sajt2
mtina Creative Commons License 2009.09.28 0 0 1902
Lesznek valahol képek az etyeki sajtfesztiválról?
Előzmény: elefada (1900)
mtina Creative Commons License 2009.09.26 0 0 1901

Te is halfüstölővel készíted a f.sajtot?

Én még sohasem csináltam.Friss,vagy érlelt sajtból lehet?Ha nem frissből,mennyi ideig érleled?

Előzmény: Mooni (1898)
elefada Creative Commons License 2009.09.25 0 0 1900
Holnap és vasárnap sajtfesztivál lesz Etyeken, fantasztikus kézmíves sajtokkal.
elefada Creative Commons License 2009.09.18 0 0 1899
Szerintem valamilyen módon nyálkaképző baktériummal fertőződött a tej. Minden edényt, eszközt fertőtleníts, főzz ki. Ha ez nem segít, pasztőrözd a tejet/65 fok 30 perc/ s oltsd be CHN-nel.
Előzmény: ls'66 (1896)
Mooni Creative Commons License 2009.09.18 0 0 1898
A bükkfa fűrészpora a legjobb a hozzáértők szerint. Az akác kissé kesernyés ízt ad állítólag. Eddig, előbbivel nagyon finomra sikeredtek. Most is azt reggeliztem. Mármint füstölt kecskesajtos melegszendvicset. :)
Előzmény: mad_a (1893)
krezidiesel Creative Commons License 2009.09.17 0 0 1897

Nem tudom miféle fűrészpor, a halfüstölővel adták.

De akác fűrészporral szerintem kitűnően füstölhető a sajt.

Általában fokhagymás, és natúr sajtot csinálunk otthon (nemigen cifrázzuk) , azt füstöltem.

Előzmény: mad_a (1895)
ls'66 Creative Commons License 2009.09.16 0 0 1896

Üdv az egybegyűjteknek!

Tanácsot szeretnék kérni:

Egy ideje a kecsketejből nem tudunk túrót csinálni, mert a megalvadt tej savója ránézésre ugyan megfelelő, de az állaga sűrű, nyúlós, olyannyira, hogy hevítés után sem folyik át a szűrőruhán.

Mi lehet az oka a jelenségnek?

mad_a Creative Commons License 2009.09.07 0 0 1895
Szia,

És milyen fajta fűrészport használtál? Próbáltál többfajtát is már?
Milyen sajtot füstöltél vele?

üdv,
mad_a
Előzmény: krezidiesel (1894)
krezidiesel Creative Commons License 2009.09.06 0 0 1894

Halfüstölővel már füstöltem sajtot.

A füstölőt én Szekszárdon vettem, és az ott kapható fűrészporral.

A legmagasabb polcra kell tenni, 40foknál nem szabad hogy feljebb menjen a hőfok, mert lefolyik a rácsról. Ezért késő este szoktam csinálni, és olyankor amikor már kint nincs több 10 foknál. Egy füst az én füstölőmön kb 2 óra az elég is a sajtnak, de ez izlés, és méret dolga.

Előzmény: mad_a (1893)
mad_a Creative Commons License 2009.09.06 0 0 1893
Sziasztok,

Szeretnék füstölt sajtot készíteni. Ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem:
- milyen fa fűrészpora kellene hozzá vagy lenne hozzá a legjobb?
- menniy ideig kell füstölni a sajtot (parenyicát szeretnék)

Egy halfüstölő berendezéssel próbálkoznék. Akinek esetleg van más füstölővel tapasztalata, szívesen meghallgatnám!

üdv,
mad_a
krizsi_l Creative Commons License 2009.08.25 0 0 1892
"Posta költségért elküldöm". Szerintem egy ötszázasból megvan. Mail címem nyilvános.
Előzmény: Phnx (1891)
Phnx Creative Commons License 2009.08.25 0 0 1891
Mennyiért küldenéd el postával együtt?
Előzmény: krizsi_l (1889)
krizsi_l Creative Commons License 2009.08.25 0 0 1890

Nem is lesz savanykás, édes, tejes ízű marad. De mint említettem a savval kicsapatott tejfehérje nem sajt, nem is fog savanyodni, érni. Ez a paneer. Hűtőben pár hétig eltartható, szinte változatlan íz/állag mellett.

Füstölve is finom.

Előzmény: Phnx (1888)
krizsi_l Creative Commons License 2009.08.25 0 0 1889
Anivetet ne vegyél. Ha kell posta költségért elküldöm az enyémet. Kb 2-3 x 4ml hiányzik.
Előzmény: Phnx (1887)
Phnx Creative Commons License 2009.08.25 0 0 1888
A sok kérdés után egy kis eredménybeszámoló:

Készítettem egy kicsi egyszerű gomolyát, lenti képeken látható.

3L házi nyers tejből készült, a végeredmény 35dkg kész sajt lett.

Állaga kellemes, félkemény, nem annyira morzsalékos.

Citromsavval csináltam, majdnem forráspontig melegítettem a tejet, bele a citrom, 10 perc pihi, aztán leszűrtem, 2 órát felfüggesztve csepegtettem, 2 órát préseltem (saját készítésű préssel :>), éjszakára 18 fokon kint hagytam.

Íze (egyelőre) egyáltalán nem lett savanykás, inkább tejre emlékeztető, kellemes, puha-félkemény.

A külseje szépen elkezdett kérgesedni, és az egész sárgul.

Köszönöm a tanácsokat, egyelőre ez lett belőle! :)

(Azért lett ilyen alacsony, mert ekkora mennyiséghez nagynak bizonyult a forma, amit készítettem, így elterült az alján, de nem bánom, hamarabb kiszárad (keményen, szárazan szeretem)).

Gomolya1

Gomolya2
Phnx Creative Commons License 2009.08.23 0 0 1887
Köszi a segítséget, közben én is megtaláltam az anivet féle oltót, szerintem kipróbálom majd.
Előzmény: krizsi_l (1884)
krizsi_l Creative Commons License 2009.08.23 0 0 1886
Előzmény: krizsi_l (1885)
krizsi_l Creative Commons License 2009.08.23 0 0 1885
A citromsavast is megtalálod a sajtkeszites.hu-n. jellegzetes Indiai tejkészítmény. Sajthoz semmi köze. Ettől függetlenül nagyon finom. Rántani is szokták, nem olvad.
Előzmény: Phnx (1883)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!