Keresés

Részletes keresés

gergerg Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5079

Nem emlékszem, párszáz forint. Az oltóviasz nem jött be, ez igen. 

Előzmény: Ádi_batya (5078)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5078

Haha :D
És mennyiért vetted? :) 

Előzmény: gergerg (5077)
gergerg Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5077

Itt az én oltóviaszom:

 

Előzmény: Ádi_batya (5076)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5076

Heló Mindenki! :)
Ma átestem a tűzkeresztségen. (az egyiken) :D
Oltottam a telken.
Hasítékoltás:  2 ágba duplán, 2 vékonyabba szimplán.
Héj alá:  egy ágba duplán.
Oltóvesszők:   Ilonka, Bosc és Klapp
 
Ezt megelőzően, tegnap elmentem venni oltóviaszt!
Két gazdaboltot tudok Mohácson, az egyikben nem volt, csak Fagél meg Biocera.
(A biocerát akarták rámtukmálni oltóviasz gyanánt, de hallgatva rátok nem dőltem be)
Elmentem a másik boltba, ott volt. Egy kilós tömb: 850.-
Aztán itthon szembesültem vele, hogy vettem egy kiló zöld viaszt, de ugyan úgy olvasztanom kell mint a gyertyaviaszt. ...

Végül is jónak érzem az oltásaim: spárgával kötöztem, majd vastagon viaszoltam a sebeket.

A szeptemberi szemzések közül él néhány, ami gyanusan lapul, de zöld a bőre alatt,
és van kettő ami tévedésből termőrügy, és kezd duzzadni :))
 Vígaszul kapott a fa két kanna vizet, majd érzékeny búcsút vettem tőle, mivel legközelebb két hét múlva találkozom vele :)

Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5075

Múlt héten adtam egy kanna vizet a vadkörtémnek és ma gyönyörűen adja a héját, sajnálom is hogy csak oltottam és nem tettem bele szemeket!

Előzmény: lombi1978 (5074)
lombi1978 Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5074

igen de ugy látom bevált:),azt hittem nem fogja de igen ,olyan szépen megindult.

Előzmény: gyula.uw (5069)
adeli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5073

sziasztok. szeretném megkérdezni hogy 3-4 éves citrom magoncot a szemzésen kívül milyen más módon ajánlanátok oltani?

borsika79 Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5072
Szia Camille. Hasonló cipőben járok,de előtted 1 lépéssel. Én multhéten ültettem sarjmeggyet meg vadkörtecsemetéket. Napi 2-szer kaptak vizet és a meggy nagyon megindult,némelyik körte is kezd. Tegnapelőtt a meggyet már beoltottam, de a körtékbe is már kettőt. Jövőhét szombatra a körték remélem mégjobban hajtanak és olthatok még beléjük. A meggynél érdekes dolgot vettem észre. 3 ágú kisfa volt,minden ágát átoltottam Pándy meggyre pénteken. Szombatra :1 ága változtalan,1 ágán picit megindultak a rügyek,1 ágán pedig nagyon megindultak a rügyek. Mindezt 1 éjszaka alatt,pedig ezek a vesszők voltak a legtovább hűtőben,jó 1 hónap,ebböl is az első pár napban hűtő helyett zacskó nélkül az ablakpárkányon voltak.
Előzmény: Camille88 (5071)
Camille88 Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5071

Sikerült találnom pár meggy és körte alanyt egy közeli réten. Egy kicsit már ki vannak hajtva.  Hazahoztam őket. Nem tudom mennyire viselte meg őket az átültetés... Ezeket hány nap múlva lehet oltani? Még nem merem őket, jó lenne várni pár napot vagy 1-2 hetet, hogy egy kicsit kiheverjék az átültetést.

imkerei Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5070

Miért ne lehetne? Csináltam már én is.

Ez nem alvószemzés, hanem hajtó, örökzöldeknél pl, nem is nagyon lehet másképp...

Előzmény: gyula.uw (5069)
gyula.uw Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5069

Szemezted most ?????

Előzmény: lombi1978 (5068)
lombi1978 Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5068

Sziasztok március 11.én szemeztem be az almafát vilmos körtével és már jól látszik hogy meg is indult:)

Vizsont az oltások még nem indultak meg vajon miért?

 

 

 

Camille88 Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5067

Egyetértek.

Előzmény: 10G (5066)
10G Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5066

Nagyon magasan vannak az oltásaid. Ott kezdődik a fa.

Le kellene (én lehoznám) hozni őket az elágazásba.

A fák felkopaszodnak. Az oltás is.

Előzmény: bukfenc12 (5059)
borsika79 Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5065
Szia. Ma valamikor leírom,az elmúlt 2 nap oltásait is,csak figyeld.
Előzmény: bukfenc12 (5037)
Camille88 Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5064

Piros ribizlit lehet még dugványozni? Tudom, nem ideális már, hisz megindultak. De van némi esély a sikerre még ilyenkor is? Vagy esélytelen?

ferenczidaniel Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5063

Fölösleges volt megkérdezned, látszik hogy nem friss ültetés.

Előzmény: Balage-81 (5062)
Balage-81 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5062

"Elkértem a szomszédom kivágásra itélt meggyfáját"

 

Hogyhogy elkérted? Kiástad azt a nagy fát és átcipelted magadhoz? Vagy a szomszéd telkén oltottad be?

Előzmény: bukfenc12 (5059)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5061

"A héj alá oltás akkor is megered, ha az alany nem adja a héját, tehát az még nem válik el tökéletesen a fatesttől. "

 

Én is ma oltottam héj alá, és inkább vártam előző héten még egy hetet hogy szépen feljöjjön a héj.

Ha szálasan szakad a héj, darabok maradhatnak az alany és nemes között és igy nehezeben ered.

Előzmény: bukfenc12 (5058)
Ali-bá Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5060

Gratulálok! Öröm látni a munkádat, ha minden jól megy a 'gyömölcsét' is fogjuk 2 év mulva.

(Én néhány oltást fólia nékül hagytam volna.)

Előzmény: bukfenc12 (5059)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5059

Kedves kertbarátok!

 

Alig több mint egy héttel első oltásom megszületése után nagy fába vágtam a fejszémet. Elkértem a szomszédom kivágásra itélt meggyfáját, hogy kísérletezésképpen teljesen átoltsam a mi jó minőségű befőzni való cseresznyénkkel.

Az oltás menete képekben:

 

Munkakezdés előtt a meggyfa és törzse, ami az alapnál kb. 10 cm vastag.

 

 

 

Csonkolás után minden oltásra szánt hely alatt hagytam egy szívóágat, ami biztosítja majd a keringést az oltások megerősödéséig. Utána le fogom vágni őket tőből.

 

 

Ezután következtek az oltások. 6 vastagabb ágcsonkra héj alá oltottam két vesszőt, 7 vékonyabbnál pedig párosítást alkalmaztam.

 

Egyik héj alá oltás

 

 

Egy párosításos oltás, jól átszik a meghagyott szívó ág.

 

 

13 (remélem szerencsés) oltás után az átoltott fa.

 

 

 

Végül az oltásokat lazán fóliával körbetekertem és szintén lazán átkötöztem. Itt is jól látszanak a szívóágak.

 

 

bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5058

Kedves kertbarátok!

 

Ma leszedtem az átlátszó műanyag fóliákat és néhol a zacskókat az egy héttel ezelőtt készített oltásokról, hogy megnézzem, milyenek. Örömmel tapasztaltam, hogy a 30 db oltás (egyelőre) majdnem 100 százalékosnak mondható. Kettő kivételével az oltások frissnek látszanak, mintha most készítettem volna őket. A jó oltások többségénél a rügyek még nem eredtek meg, de háromnál már kilátszik néhány rügy csúcsán a zöld. A két nem tökéletesnek látszó oltás első oltásaim közé tartozik. Akkor még nem használtam oltóviaszt és mindkét vesszőt mélyítéses eljárással oltottam, egyikőjüket ágba, másikat törzsbe. Az ágba való oltásnál csak két rügy látszik épnek, a többi száraz, a törzsbe végzett oltásnál pedig csak egy szem ép, a tövénél. Tehát tulajdonképpen úgy látszik ennél a két vesszőnél is hogy megmaradnak, de egyes szemek leszáradtak. A törzsbe való oltásnál még nem használtam fóliát sem.

Itt küldök egy képet, amelynél császárkörtét oltottam egy másik körtefajra. Látszik, hogy mennyire frissek az oltóvesszők, a háttérben pedig jól megfigyelhetőek az alany megeredt rügyei.

 

 

 

Kezdő oltóként tapasztalataim és tanulságok:

 

Ha 100 százalékos oltásbiztonságot szeretnék, akkor oltóviaszt kell használni.

Ugyanilyen jó eredmény eléréséhez szükséges az oltásnak vékony fóliával vagy neylon zacskóval való takarása a megfelelő páratartalom eléréséhez.

A fóliás eljárás egyszerűbb és nagyobb páratartalmat biztosít (a vízcseppeket lehetett látni belülről), de egy hét után le kell szedni, nehogy befülledjenek a szemek. Ennyi idő után az oltás már úgyis eldöntötte, hogy megmarad-e, vagy sem.

A neylonzacskóban a fóliásnál kevesebb a pára (nem lehetett vízcseppeket látni), de ez is megfelelő szintű nedvességtartalmat biztosít. Viszont szélben a zacskó lengedezik, ami veszélyeztetheti a szemek épségét. Ezért a zacskót villával vagy más módon rögzíteni kell az ághoz.

A déli oldalon lévő oltások hamarabb megerednek.

A függőleges oltások egy kicsit előnyösebbek a vízszintesnél.

A héj alá oltás akkor is megered, ha az alany nem adja a héját, tehát az még nem válik el tökéletesen a fatesttől. Az oltást ékkel bele lehet erőltetni. 

Nem baj, ha az alany héja felszakad héj alá oltásnál. Utána tökéletesen összeforr, ha megfelelően kötözzük, oltóviaszt használunk és utána körbetekerjük az oltást szigetelőszalaggal.

Az általam eddig használt ötféle oltás minősítése csökkenő sorrendben:

Legjobb: a héj alá oltás

Egyenrangúak: párosítás - ékelés - kecskeláb oltás

Legrosszabb: mélyítéses oltás

Vebber Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5057

Zöldbe fás oltás az igazi. Még sok idő mire oltani kell ezzel a módszerrel.

Légmentesen zárd le, tedd be a hűtőbe.

Előzmény: Mokuss84 (5054)
Ali-bá Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5056

Olvasd el a 'szőlőoltás' fórumot az elejétől, aztán ott kérdezz. (Addig tedd a szőlővesszőt fóliába zárva a hűtőbe.)

Előzmény: Mokuss84 (5054)
Csiki 74 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5055

Videók nézegetése közben találtam egy példát a nyálas sztorimhoz.

A mester itt is megnyalja az oltócsapot.

Igaz nem hiszem hogy nagyon elterjedt lenne,de csak alkalmazzák.

Mokuss84 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5054

Sziasztok.Egy kérdésem lenne felétek. Ithon az udvaromba van otelló szölö (már elég idös) és én szeretnék bele oltani Hanburgi muskatályt de én meg most kaptam meg  csak az oltani valló nemest. Mit javasoltok mikor kel beoltanon melyk hónap ban? a nemest addig tegyem be a hütöbe? és kecskeláb oltasal csináljam?

Törölt nick Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5053

Csak azé vagyok iylen mert itt a tavasz zsongás van :) ezek meg itt punnyadnak :)

Előzmény: Törölt nick (5052)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5052

Barackból igen :) egyébként nem az elsők voltak :)

 

Képet sajna nem tudok, szar telos fényképezőm van azon meg minden látszik csak a szem nem.

Szal nincs értelme.

Előzmény: Vebber (5048)
imkerei Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5051

Ékoltás esetén egy oldalon tud így csak összeforrni de ez nem jelent hátrányt, a kambium majd szépen körbenő rajta. Az oltás lényege az, hogy az azonos funkciójú szövetek összetudjanak egymással nőni, ezért ilyenkor az a fontos, hogy a farész a farésszel a háncs a háncsrésszel érintkezzen, a többit az osztódószövetek elintézik egymás között.

Előzmény: Camille88 (5050)
Camille88 Creative Commons License 2012.03.24 0 0 5050

De ha nem egyforma az alany és a nemes vastagsága, akkor hogy forrnak össze? Más az 1-2 mm-es különbség és más a 3-4 mm-es.

Előzmény: imkerei (5049)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!