Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11147

Valamikor már volt róla szó itt, (most nincs kedvem keresgetni holnap szoli)

hogy nálunk a vödrösök közvetlen a földön vannak és a vödör alján

vann kb 5-9 db, 12-es lyuk fúrva igy a gyökér/gombafonal, mehet mélyebre a vödrön kivűl is persze ha szépen működne a Symbivit és erősebb,hosszabb gyökereket

növelnének a paradicsomok.

Ahogy írtad,talán jobban hasznosulhatna a tápanyag feltárása is,de ha

lordhimself-nél kekkilával nem működött ami egy nagyon szuper tőzegkeverék

(az itteni dinnyések többsége csak ebbe veti el a dinnye magokat) akkor már erre is

egyre kevesebb az esély,de azért más földkeveréknél/növénynél nem zárható ki hogy nem fog működni,ezért is kiváncsian várom a megismétlés eredményét.

 

Köszi még egyszer mind a 2-őtöknek.

 

 

 

 

Előzmény: Rhéman (11146)
Rhéman Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11146

Ha véd a kiszáradástól, akkor azért, mert a gombafonalak mélyebbre hatolnak le, mint a gyökerek. Ez vödrös esetén nem valósulhat meg. Ha működne a paradicsomnál, akkor vödrösben csak a tápanyagok jobb feltárása lenne az előnye.

Előzmény: Törölt nick (11144)
lordhimself Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11145

locsoláskor sem láttam előnyét. a közeg 60% kekkila tőzeg, 20% biohumusz, 20% perlit. egyformán száradtak ki.

Előzmény: Törölt nick (11144)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11144

Értem köszi.

 

lordhimself:  Elsősorban engem is a vödrös paradicsomok

miatt érdekelne,és ezért is kérdeztem Rhémant a vízháztartásról

mert ugye a vödrösöknek cserepeseknek,azért hamar kitud száradni a földjük.

Akkor ezek szerint cserépben szinte semmilyen hatása sincs.

Köszi az infót.

 

Előzmény: Rhéman (11142)
lordhimself Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11143

idén én is kipróbáltam 3 - 3 palántával, amiket nyár végéig cserépben neveltem. semmilyen különbség nem mutatkozott sem méretre, minőségre, termésmennyiségre.

Előzmény: Törölt nick (11141)
Rhéman Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11142

Az azonos korú palánták, a symbivit alkalmazásától függetlenül, egyforma magasak, egyforma vastag a száruk, azonos fejlettségűek.

A pohárból kivett földlabdán nem látszik különbség.

A kiszáradás itt nem mérhető, mert a saját gyökere is fedezi a vízszükségletet.

Nem láthatók a gomba nyomai, gondolom, hogy nincs is.

A kísérletet másik paradicsommal, és paprikával meg fogom ismételni.

Előzmény: Törölt nick (11141)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11141

Egy kicsit még visszatérve a Symbivit kisérlethez,ezt ugye

ugy érted hogy a gyökér állapotában sincs semmilyen különbség

pl vastagság mennyiség vagy a hosszúság terén sem, esetleg a

vízháztartás terén,hamarabb ki szárad e a föld stb.

Előzmény: Rhéman (11090)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11140

Hozzáteszem, hogy nem ment tönkre a paradicsom palánta, szép volt  az, öntözgettem, napoztattam:) Csak éppen kicsi kis zöld paradicsomok nőttek rajta, az is csak úgy nyár vége felé. Akkor még nem tudtam, hogy a lakásban is be lehet érlelni, de úgy emlékszem nem is voltak nagyok, kifejlettek, szépek,  hanem olyan téli savanyúságnak valók.:)

Előzmény: Laci/Zápolya (11138)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11139

Hello, nem fóliás, vidékről kaptam kertből, egy idős nénitől, nálunk olyan helyre ültettem, ahol mindig süt a nap, a szomszéd se árnyékolja be. A talaj erdei, a klf. paprika, stb sem termett meg soha, csak a borsó. Ezt a földet (amiben végülis a paradicsom kiketl) ugy emlékszem én komposztáltam a muskátlimnak, tavasszal betöltöttem egy nagy cserépbe, beleültettem egy gyönyörü nagy átteleltetett muskátlit, ami ládába nem is fért volna, és ugy látszik a komposzttal egy paradicsommag is belekerült a földbe. Hát igy lett nekem az idén paradicsomom:)

Előzmény: Laci/Zápolya (11138)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11138

Lehet, hogy közvetlenül fóliából hozták ideális körülmények közül és nem voltak kintre szoktatva.

Mesélj a körülményekről és majd kitaláljuk itt, hogy mi a teendő: melyik tájegység, a kert fekvése, talaja, benapozottsága? Miben tér el a sikertelen és a sikeres próbálkozás helye?

Előzmény: Tulipe Noire (11137)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11137

Köszönöm szépen, kaptam én már kb 30 tő paradicsompalántát is,szépet, egészségeset kiültetésre, egyikből sem lett  semmi, lehet, nem jó neki itt a talaj, ez az egy szeretett volna nálam lakni. Majd most ujra megpróbálom , mégpedig ugyanarra a helyre.

Előzmény: Laci/Zápolya (11136)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.12.05 0 0 11136

Ajánlom IL kolléga blogját! Itt konkrétan a palánta nevelésről ir (de 30 bejegyzése van paradicsom témában):

http://ilkertje.blogspot.hu/2010/03/palantaneveles-paprika-paradicsom.html

Előzmény: Tulipe Noire (11135)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11135

Nálam elég jó -talán kicsit tul - meleg is van a férjem szerint.25 fok körül.Néha megpróbálom mérsékelni, de nem sokáig birom. Gondolom ez viszont jót tesz a palántáknak.   Az aztal az ablak mellett van, szinte egész nap odasüt a nap, mert déli fekvésü a szoba, de a paradicsomokat is, érleltem a szoba szinte minden sarkában, aszerint hová sütött inkább a nap.  Van egy könyvem, a cime Utmutató hold, lehet, hogy abban benne lesz mikor ajánlatos paradicsomot vetni, eddig inkább a metszés idejére figyeltem , és valóban rendbejöttek a növények, ha a holdkönyv szerint ápoltam őket.

Előzmény: Laci/Zápolya (11134)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11134

Január vége - március eleje. Milyen helyed van palánta neveléshez (napfény, hőmérséklet, stb)?

 

Ne vesd el egyszerre az összes magodat, mert előfordul, hogy nem akarnak kikelni valami miatt. (Van aki szerint a holdjárást ezt is befolyásolja!)

Előzmény: Tulipe Noire (11133)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11133

Köszönöm szépen, sokat segítettél, azt már láttam, hogy a kollégák hogyan sorakoztatják a tejfölös poharakat a munkahelyen, de nem mertem megkérdezni, mert azt hitték volna, hogy még ennyit se tudok :)

 

A paradicsomot tudom hogyan kell lefagyasztani, csak azt nem tudtam, hogy árulnak is ilyet, habár a posztoló, lehet, hogy ugy értette, hogy én hogyan tudok lefagyasztani. 

 

Ezt a tél végét hogyan érted? Mert mindenkinek más a tél vége. Nekem április, május. :) Akkor már késő vetni igaz?

Előzmény: Laci/Zápolya (11132)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11132

A magokat tedd egy papirtörlőre és természetes módon száritsd meg. (Vagyis nem a radiátoron, vagy a sütőben.) Majd a tél végén (ha itt is elkezdik a magokat vetni palántának) ráérsz elvetni.

 

A paradicsomot meg úgy kell lefagyasztani, mint ahogy a levesbe tennéd: megmosva, esetleg darabolva. Bedobod a fagyasztóba és főzéskor beleteszel (fagyosan) ugyananyit mint a frisből szoktál.

Előzmény: Tulipe Noire (11130)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11131

Megmondom őszintén én még nem is láttam fagyasztott paradicsomot.  Télen süritettet szoktam beletenni, de azzal tényleg nem az igazi.

Előzmény: Laci/Zápolya (11120)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11130

Gondolod? Mondjuk beleteszem egy tejfölös dobozba, de mit csinálok, ha elkezd növekedni? Ez egy különlegesen nagy paradicsombokor fajta. Már írtam, hogy a ház falára nálam magasabban felfutott, széltében, hosszában is kiturt mindent maga körül. Tavaszig visszafogja magát gondolod?

Előzmény: lordhimself (11119)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11129

beetee: Ha már ennyire érdekel ez a téma téged is megkérdezlek,

melyik a gazdaságosabb/ár érték,hatékonyság szempontjából szerinted?

Gergely: amit kinézett magának, fémhalogén izzó:

http://babylon-grow.eu/mh-izzok-novekedeshez-ge-lighting-cmh-250w-p-575.html

 

Vagy amit én,kértem hogy nézzünk meg "fémhalogén" hátha gazdaságosabb lehet:

 

http://bolthely.hu/tungsram/id/00921_Femhalogen_lampa_HSI-TSX_250W_E40_Britelux__MH_250W_

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11128

Igazán erre nem tudom a pontos választ, csak feltételezem

ha ennél nevelek palántát( HSI-TSX 250W) ami közel elérheti 80/100%

a 480 nm-600 nm-on de ehez vannak szoktatva kezdetől a palánták,miért égetne?

Mikor a nap sokkal nagybb íntenzítással sugároz ezen a hullámhosszon is

mégsem égeti meg a helyre vetett növényeket sem.

 

 

 

Előzmény: beetee (11126)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11127

Igen ha igy nézed.

De nézzük meg az x/y tengely skálázását és igy a függvény pontosságát/rácspont szerint,nem pont 450 nm tálán, 440-445 nm ,bocs tényleg hatalmasat hibásztam.

De ez simán lehet 450 nm is,ez ném ép egy tizedes pontosságú.

Előzmény: beetee (11125)
beetee Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11126

600-on, 550-en, meg még pár helyen  "éget"...

Előzmény: beetee (11125)
beetee Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11125

Aha. 450-nél egy jó nagy völgy van....

Előzmény: Törölt nick (11124)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11124

Hát tényleg igazad lehet Ha, Ugy nézed, de leírtad te is a lényeget

"Ugyan megvan minden szín, de elképesztően szélsőséges szórásban". DE

 

A lényeg ahogy manta-z irta: "A sötétpiros (660nm) LED-ek beszerzése nehézkes és drága helyette teljesen jól bevált a hagyományos piros LED is. (630nm)"És leginkább a királykék 450nm.

 

Tehát összefoglalva,ez a ,HSI-TSX 250W teljesíti a megfelelő 

nm métereket hullámhoszban,és intenz.terén is,és figyeljünk csak a függvényre

a hullámhossz és a intez, érték arányára a Napnál.... és osszuk vissza a HSI-TSX-re

 

De ez a HSZ:11116

Csak összehasonlításként írodott a 2 Fémhalogén gazdaságossága/Huf érték

arány miatt.

 

http://www.torzsasztal.hu/Article/viewArticle?a=128096264&t=9096652

 

 

Előzmény: Laci/Zápolya (11121)
beetee Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11123

Nem kell a Napot utánozni.

Mint ahogy manta-z írta valahol régebben egy királykék (ez fontos, hogy hány nm) és egy piros (itt toleránsabb a szórás) kell a paradicsom palánta kineveléséhez.

 

Pótmegvilágításként tárgyalva is a dolgot...

 

MIkor már virágzik más is kellne, de ez itt most nem számít.

Ezt kell biztosítani. Minden más színhőmérsékletre fordított energia kidobott pénz.

X wattos fénycsőbe, ilyen-olyan halogén izzóba betáplált áram csak egy része ez a két színhőmérsékleti igény, ha van egyáltalán (és nincs mellette olyan, amiből annyi van, hogy esetleg káros is ebben az életszakaszában a paradicsom növénynek).  LEDdel viszont pontosabban lehet ezt biztosítani, más kérdés a technológia mostani ára a hagyományosakéhoz képest.

Mert ha x watt (nem LED) megvilágosítás ugyan sokkal több lumen adott területre, de inkább azt kellene számolni, hogy ebből a fényerőből mennyi a két hasznos színhőmérsékletre jutó, a többi leves...

Így már megint más alapja van a gazdaságossági számításoknak.

 

Nagyüzemben meg már régen alkalmazzák a különböző fajta növények különböző életszakaszára igényelt plusz megvilágítás.

Nem pont az élelmiszernövényeknél, mert ott talán még nem éri meg a plusz energia azért a pár százaléknyi töblettermésért, de dísznövényeknél pl. igen. Hollandiában, vagy már máshol is képesek adott napra virágzásra bírni hektárnyi méretekben virágokat.

Persze nem csak a megvilágítással, mert az csak egy (de fontos) része annak az iparnak.

Rágyúrnak x napig adott színhőmérsékleten a zöld levelek szép, zömök kifejlődésére, aztán csavarnak egyet a világításon, és elindul a bimbóképződés. Egyszerre, vezényszóra.

Előzmény: Rhéman (11122)
Rhéman Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11122

Az eddigiekből azt szűrtem le, hogy a növény egy kék, egy zöld, és egy piros szín tartományt tud hasznosítani. Azokat sem mindig, és nem tetszésszerinti mennyiségben.

 

Akkor, ha lámpa mást is sugároz, mint amire a növénynek szüksége van, az kidobott pénz.

 

A kiszoktatást könnyítheti meg, ha van a nemlátható spektrunban is valami fény.

 

Tehát nem kell a napot reprodukálni.

Előzmény: Laci/Zápolya (11121)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11121

Akárhogy nézem: nem nagyon hasonlit a nap színsprektumára. Ugyan megvan minden szín, de elképesztően szélsőséges szórásban.

Előzmény: Törölt nick (11116)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11120

A lebbencs levesbe simán lehet tenni fagyasztott paradicsomot is. Nem érezni a különbséget!

Előzmény: Tulipe Noire (11118)
lordhimself Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11119

simán kikel.

Előzmény: Tulipe Noire (11118)
Tulipe Noire Creative Commons License 2013.12.04 0 0 11118

Hello babylon, az én férjem nagyon szereti a lebbencs levest, nem tudom ismered-e és abban nagyion finom, anélkül szinte nen is főzök, ugyhogy december az utolsó nagy lebbecslevesfőzés ideje. Még van egy pár szem paradicsomom. Ez egyébként sem volt az a nagyon savanyu fajta, igazából egy nagy cserépben muskátlit neveltem, amikor az ablakon kinézve észrevettem, hogy valami gaz nevelekedik mellette. Mondtam a férjemnek, huzza ki, akkor éreztem meg az illatán, hogy paradicsom. Ujraültettükm és magasabbra nőtt , mint én. Rengeteget termett, nekem még tetszett is, hogy nem olyan nagyon savanyu és nem olyan nagyon piros, inkább sötét narancssárga. Nem tudom, ha most a szobában beérettek közül tennék el a magjából kikelne-e. Nem igazán hiszem, hogy még egyszer megtörténhet ez a csoda.

Előzmény: baby-lon (11115)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!