Keresés

Részletes keresés

damatic73 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 5541

Csak azért, mert a búbosomat egy szaki rakta, aki rakott bele. Eredetileg egy vaslemez borítású kályha samottjainak visszatapasztásához kértem tőle tanácsot. Mondta, hogy ott van a sok agyag az üstben, vegyek ki egy harmad vödörrel, egy kismarék sót elkeverek benne, és már lehet is vele tapasztani. Ebből gondoltam, hogy a kemencéhez sem árt.

Előzmény: Siógabi (5538)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 5540

Az a helyzet hogy a profik akik eböl élnek nem adják ki a szakmai fogásaikat. Néha ugyan segítenek de komlett tervrajzot vagy leírást ne várj tőlük . Bizonyos fokig érthető. Csak a késsz műalkotásokat linkelik be. Egy kis reklám hogy ha vele dolgoztatsz ezt kapod.

Zömel  műkedvelők irogatnak itt tanácsokat egymásnak. Ha veszed a fáradságot és végigolvasod az egész fórumot valószínüleg Te is meg tudsz ezekből építeni egy jó kemencét. Ha amatőr vagy egy két tanácsot adnék a samotot és az üvegcserepet hagyd ki a kemencédből.

Én is ezt tettem meg nagyon sok kemencét megnéztem és ami rossz volt azt eleve kihagytam az előző kemencém hibáit sem ismételtem meg. Ha megakarod nézni a végeredményt itt megteheted.

http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisgerzson

 

Előzmény: kamin1 (5539)
kamin1 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 5539

Sziasztok!!

 

 

Csak egy gyors kérdés,miért van az hogy ebben afórumba is írtok egymásnak okosságot aminek semmi köze nincs a kemence építéshez,mért nem kérdeztek meg szakembereket ,persze aláírom hogy a szakember nem fogja elárúlni a kemence építés fortélyait mivel mi ebből élünk de azért tök jó lenne ha mégsem keringene ennyi butaság a neten vannak egész jó leírások tudom ajánlani a Sabján könyveket lehet találni benne régi rajzokat leírásokat."SAJNA a SABJÁN TIBOR MÁR NINCS KÖZTÜNK"TUDOM NEM EGYSZERŰ NEKI ÁLNI EGY KEMENCÉNEK DE MINDENKINEK AZT TUDOM AJÁNLANI HOGY HA TEHETI ÉS AZ ANYAGIAK EGEDI KÉRJE KI SZAKEMBER VÉLEMÉNYÉT.

Remélem senkit sem bántottam meg ezzel a pár sorral.

Üdvözlettel mindenkinek:

www.buboskemence.5mp.eu

 

Valahogy így kezdődik a tervezés.

Recept.

Tégla- agyag- samott- tufakő+vakolóanyag

Siógabi Creative Commons License 2012.10.27 0 0 5538

Damatic!

 

Miért akarsz sót keverni az agyaghabarcsba?

Hidd el nem kell csak a kajába majdan!

 

Üdv: Gábor

Előzmény: damatic73 (5537)
damatic73 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 5537

Húúú, de csinos!

 

Na, ilyesmi ajtót szeretnék...

 

Köszönöm a tippet! Vélhetően az egyszerűség kedvéért így is lesz, belül nem csinálok keretet. Max kifugázom még a téglákat sós agyaggal, hogy minél kisebb és kevesebb rés maradjon, ha le akarom zárni.

Előzmény: Siógabi (5536)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.27 0 0 5536

Szia Damatic!

 

Én nem ajánlom, hogy a belső ajtónak is legyen kerete! Látva több kemencét, főleg többszöri használat után a nem egyenlő hőtágulás miatt egyszerűen elválik a keret a faltól...

A belső ajtót több helyen hívják tévőnek, azért mert egyszerűen az elzáró lemezt csak oda kell tenni, szerintem érdemes minél könnyebb anyaggal dolgozni, tapasztalatból mondom, hogy a mozgatásnál megkönnyíti az ember életét...

Én amit ma már nem preferálnék, hogy üveg legyen benne, met semmi értelme...

A külső ajtót érdemes-kell kerettel, zsanérral készíteni ott már nem éri akkora hőhatás

Előzmény: damatic73 (5505)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5535

Kedves toled Gabi - a mienk a haz, igaz, meg van par ev fizetni valonk... :))

 

Igen.  Jo lenne egy kemence... de most nem is hasznalnam - annyira nincs idom ennel tobbre.

Előzmény: Siógabi (5532)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5534

Receptet sajna nem tudom mert a legjobb barátom jött hozám látogatóba és Ő hozott két süllő- fogast és ő készítette el az egészet. Nem nagyon figyeltem oda de azt hiszem azt mondta "rácosan " készítette el. Paprikás tejfölel volt leöntve de azt elmondhatom legközelebb ha készíti mindent leírok mert nagyon finom let.

Előzmény: Siógabi (5533)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5533

Kedves Alfi!

 

A halat mennyi ideig, milyen hőfokon szoktad sütni-párolni?

Esetleg egy jó recepted van talomba? :)

Még sosem készítettem halat kemibe, esetleg karácskor kipróblnám!

 

Erről jut eszembe, hogy sajnos mekkora teret hóditanak idehaza a pangasius filék...

Egy hónapja jártam Tiszafürrdenen, a piaccsarnokba mentem kajálni (nagyon finom a rántotthús), kérdezi az eladó, hogy van rántott hal, friss! Mondom az klassz, úgy is rég ettem már egy jó kis harcsa filét, erre jön a kiábrándító válasz, tg pangasius. Mondom ez őrület, hogy már a Tiszaparton is ezt kell csinálni e??? Úgyhogy a Tiszapart sem a régi....

 

Üdv: Gábor

Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5532

 

Hmmm, ezt most miért kellett?

Az egy másfajta társadalom, másfajta berendezkedéssel...

A szüleimnek sincs odakint saját háza csak itthon, de 13 éve ugyanott élnek, és sajátjukként gondozzák, ápolják és nem úsznak a svájci hitel miatt mint pl én... (nem panaszkodni és nem politizálni akarok).

Viszont azt tudom, hogy a Zsur által -esetleg- bérelt otthon jó egzisztenciára vall, akárki nem tud bérelni ott sem olyan otthont csak aki sokat dolgozik...

 

Zsur, azért egy mobil kemin gondolkozzatok el! :)

Előzmény: Teaway (5530)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5531

Olyan eset már volt hogy túlfűtöttem a kemencét de olyan még nem hogy plusz hő kellett volna. Az nem baj ha egy hamuládába belehuzod de tegyél rá tetőt mert én is voltam ugy hogy délben sütöttünk húst meg rétest és vacsorára meg halat akkor a kihúzott parazsat viszaöntöttem a kemencébe és ez elég volt a halnak.

Előzmény: rámenős (5521)
Teaway Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5530

Magyarul nem az övé!

Előzmény: Siógabi (5528)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5529

Igen, a mi hazunk, mi kertunk.  Orulok, hogy tetszik.

 

Kemence... hat nem sok idonk van ra, hogy hasznaljuk!  Van grill ketfele is, de azokat is eleg ritkan - sok a munka... majd talan nyugdijaskent :)).

Előzmény: Siógabi (5528)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5528

Kedves Zsur!

 

A profilodon lévő picasa link a Te othonod? Nagyon szép!!! Én is kertitó fan vagyok egyébként, de ez mesés ami Nektek van! Ha jól sejtem ez nem is Mo-n van igaz? Canada vagy USA?

Többször hivatkozol arra, hogy Neked nem lesz kemencéd, egy ilyen udvarban miért nem lehet megvalósítani? :)

Egyébként az én szüleim is már vagy 15 éve az USA-ban élnek, a neveleőapámat most fűzöm, hogy próbáljanak valahogy építeni ott ahol laknak mert bizti nagy sikere lenne...

 

Üdv: Gábor

Előzmény: ZsuR (5527)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5527

Igazibol most a vaskorszakomat elem :)), bar szeretem a keramiat is... no meg nem sok a helyem mar, a sok csetresz miatt :)).

 

En szeretem a kandallot, a hetvegeken szoktuk hasznalni, a futest le is lehet teljesen venni, annyira eleg.

Előzmény: Siógabi (5526)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5526

Ja bocs, most olvasom pontosan, hgoy az edények beszerzés alatt...

 

Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5525

Azt hittem elősször, hogy a képen öntöttvas cuccok vannak, kinagyítva látszódik igazán! Szépek, honnan szerezted?

A lakásban kandalló van, persze mai eszemmel valamiféle tömegkályhát építtetnék...

Egyébként kipróbálnék szívesen egy olyan kemencét ami a hálószobában ágyként végződik, nekem praktikusnak tűnik, hogy nem az egész szobát fűtötték, hanem csak "ágyat", persze csak amolyan 30-33 C fokra kellett melegíteni...

A kemencét nem igazán hasznosítom lakás fűtésre, viszont, kb 2 hetente sütés-főzés :), szeretem a társaságot, és elég nagy népszerűségnek is örvend a kemence.  :)

Előzmény: ZsuR (5524)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5524

Ertelek.  Ha a kemence hasznalata jobban kell akkor jol dontottel... kar, hogy en tudod a meleget hasznositani a hazban - vagy igen?  Nekem nagyon tetszett a ferjem nagyszuleinek az egyszeru kemencejuk - konyhabol futottek - es a bubja a szobaban volt... ott volt a meleg tisztan - a konyhaban meg a sutes-fozeshez tokeletesen kezre allt.  Persze, lattam olyant is, ahol kinntrol futottek, a tisztasag miatt-de az mar nem annyira hasznositotta a meleget.

 

Szoval... miert nem a hazban?  Bar bizotos ott is beepitettetek mindent mar :))!


Tetszik az uj edenyed is.  En is kineztem magamnak egy agyag edenyt, mert kedvelem oket, bar nincs es nem is lesz kemencem...

Előzmény: Siógabi (5523)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5523

Szia Zsur!

 

Igen az edények nagy büszkeségeim, Nádudvaron a K Nagy féle edények ezek. És most sikerült egy újabb edény beszerezni tőlük:

 

https://picasaweb.google.com/114577850551621573323/Edeny

 

Építkezés után 5 évvel gondoltam arra, hogy nekem kemence kell, ekkorra már az udvar tele volt ültetve, sőt egy komolyabb grillezőt is építettem. Tehát az udvart már nem akartam emiatt átrendezni, viszont arra gondoltam, hogy mindenképp fedett hely kell, ráadásul télen disznóvágáskor is mindíg itt vagyunk a garázsban :) , továbbá számomra funkcionális a kemence és nem dísznek tartom (nem akarok senkit megbántani), szóval 2 év utánana járás, felkészülés, tanulás után dötöttem a kemencém paraméterei melett. 110 cm mély és 94 cm széles, 30 cm + tapasztás a dongavastagság, illetve sikerült beszereznem nagy nehezen tufa lapokat a kemence fenekéhez...

Szóval van számos kemenceépítőmester (nem ismerem Sancibácsit személyesen, de egy másik fórumról ismerem az írásait, nagy tisztelője vagyok), és rengetegen esküsznek más megoldásokra. Nekem szerencsém volt, sikerült kipróbálni más típusú kemencéket is építés előtt, nekem ez volt a legszínpatikusabb!

 

Üdv: Gábor

Előzmény: ZsuR (5522)
ZsuR Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5522

Nagyon tetszik - foleg az edenyek, no es amik benne vannak....

 

Egy kerdes - miert a garazsban van?

Előzmény: Siógabi (5519)
rámenős Creative Commons License 2012.10.25 0 0 5521

Én inkább az ajtó alá egy hamuládát teszek. A telken nagyon jól bevált.

Amikor kihúzom a parazsat, az még jó ideig ég. Főleg ha levegőt adok neki. A te labirintusoddal kombinálva, nagyon gazdaságos lesz. A két ajtó között nyugodtan mehet el a füst. Ha jól záródik a belső ajtó, még az étel sem lesz pernyés.

Vélemény?

Előzmény: alfi13 (5503)
japipapa Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5520

Meg lehet hajtani a szögvasat, akár hidegen is. Az a technika, hogy az egyig oldalát mérgesen ütögeted, attól nyúlik, így gyönyörűen ívesedik. Akár karikát is csinálhatsz!

 

Előzmény: damatic73 (5505)
Siógabi Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5519

Sziasztok!

 

Átolvasgatva a korábbi hozzászólásokat örülök, hogy ennyi kemence rajongó van itt!

Jómagam is közjük tartozok!

Szeretnék bekapcslódni! :)

Saját kemencém:

 

https://picasaweb.google.com/114577850551621573323/Kemencem?authkey=Gv1sRgCPbHkvye_Jvn-gE#

 

Üdv: Gábor

alfi13 Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5518

Igen már én is találkoztam ilyen téglával. Szerintem a 12.5 cm es falvastagság ha szigeteled kivülről elég a kemencének.

Előzmény: zolko8402 (5517)
zolko8402 Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5517

Ezuek régifajták amik kalapáccsakl való kopogtatásra üvegesen csengtek!

A pluc 5 cm ugyan úgy kisméretű tégla csak az leg vékonyabb oldalával!

Előzmény: alfi13 (5502)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5516

Igen sikerült és nagyon jól müködik csak az a baj nehezen szárad és csak lassan lehet főlfűteni néha a vizpárából a hosszú csatornáben egy "dugó" keletkezik akkor rá kell segíteni egy gázperzselővel a kémény nyílásba ami kikapja pillanatok alatt a párát. Egyébként köszönöm a segítséget meg a biztatást.

Előzmény: sancibácsi (5515)
sancibácsi Creative Commons License 2012.10.24 0 0 5515

Na, hát ennyi! Gondoltam, én, hogy nem értek hozzá! :-))

Látom megcsináltad a melegítős kályhát, amiről tavaly beszélgettünk!

Gratula!

Előzmény: alfi13 (5513)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5514

Előzmény: alfi13 (5513)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5513

A szögvasat könyen meg lehet hajlítani csak pár szerszám kell hozzá. Egy kovács ülő vagy valami vastag vaslap és egy félkilós kalapács. Na most jön a nehezebb része könyeben meghajlítanák egy vasat mint leírom. A egyik oldalát ráteszed úgy az üllőre hogy a másik oldala fölfele álljon és az üllőn levő oldalat a kalapács hegyével kb fél centiméterenként elkezded ütni de most inkább megpróbálom lerajzolni.

Előzmény: damatic73 (5505)
sancibácsi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 5512

Nincs mit.

Hogy hogyan lehet a szögvas keretet felűl ívesre hajtani?

Nem tudom, ahhoz (lakatos munkák) én egyáltalán nem értek. (Nekem nem barátom a vas, csak a fa, tégla, stb).

De ha nekem kellene megcsinálni:

Én a felső ívet ugyanolyan széles lapos vasból, és nem szögvasból csinálnám. Azt flex-el bevagdosnám, hogy ívesre lehessen hajtani. Miután a hajlítás után a kis bevágások összezáródnak, összehegesztgetném, gittel, tapasszal javítgatnám a felületet, hogy festésre kész legyen.

Remélem érthető volt.

Lehet ennél van egyszerűbb módja is, de mondom, én nem szoktam foglalkozni ilyesmivel.

Ha jobb ötlet nem lesz, hát..... :-)

Előzmény: damatic73 (5511)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!